Stran 12 od 14 PrvaPrva ... 2891011121314 ZadnjiZadnji
Rezultati 111 do 120 od 136

Tema: Kaj uporabljamo za lov

  1. #111
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    Šrot ni prišel v poštev, ni pa bilo prostovoljca, ki bi držal srno, da bi mu drugi z 8x57 užgal v bližini obraza med roke. Morda pridejo v obvezno opremo nahrbtnika še glušniki in strelska očala po novem ;).
    A pri vas je navada ranjeno divjad držat z rokami ko ji drugi zadaja usmrtilni strel?

    Fantje jagam že 20 let in nikoli na lovu nisem pogrešal revolverja. Vse je do sedaj opravila puška. Od prvega do usmrtilnega strela.
    Pred par leti sem v gosteh opazoval lovca, ki se je pogona na pujse udeležil celo brez puške, za pasom pa je nosil težak revolver. Predvidevam da bi znal to temo dokar dobro zagovarjat z raznimi izjavami kako mora vsak pogon plazit po grmovju in zadajat usmrtilne strele

    Bodimo pošteni in priznajmo da poleg posameznikov, ki se s krvosledništvom ukvarjajo dokaj profesionalno, ostalim to služi le ob pogledu v ogledalo, ko si pravi "poglej kako sem lep".

  2. #112
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Dolina vipavska, dolina preljuba
    Prispevki
    167

    Privzeto

    Mene osebno ne moti če nosi kdo ta "podaljšek" s sabo na jago. Ne me pa jeb.. pol na jagi k spusti 30 šusov tja u 3 piz.. mat...., pa ko jih gledam kako to "stvar" pol valajo po rokah u gruči ljudi češ "lej kaj mam". Meni služi nož že celo kariero in verjamem da mi bo še naprej.
    I nikome ništa!

  3. #113
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Od vseh krat kocevnih zadev bi mogoče prišla po mojih izkušnjah sem ter tja prav edino pištolica v kal 22lr. Sploh pri pobiranju kakšnih povozov, ko so živali še žive. Pa tudi drugače za usmrtilni strel divjadi, ki ne more več bežati. Zaenkrat se poslužujem strela z risanico v vrat, kadar je le možno, noža se izogibam, čeprav včasih ni druge možnosti. Veliko lovim lisice in včasih po strelu s šibrami kakšna sicer leži, a vidiš, da še diha. Če imaš namen lisico izkožiti, bi tudi v taki situaciji najbolj praqv prišla kratkocevna igrača v 22lr.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #114

    Privzeto

    Jaz sem bolj pristaš uporabe puške za vse namene. Pištole in revolverji so se mi zdeli vedno nevarni, sploh, če malo pogledaš koliko vaje in truda vloži povprečen član LD v varno rokovanje z njimi. Večina jih (nas) poseduje kratkocevno orožje zato ker ga pač lahko. Sam nisem nikoli iskal izgovorov zakaj ga imam, na jagi pa ga nikoli ne uporabljam (nisem ga kupil, pač pa dobil v spomin in dar od starega očeta).
    V navedeno glede rokovanja pa me je dodatno prepričal dogodek iz pred par let, ko smo iskali zastreljeno srno. Solovec, usposobljen za nošnjo in uporabo kratkocevnega orožja kot večina, ki ga poseduje, se je na koncu, ko smo srno že našli in ji je muke skrajšal kar bavarski brvar, ustrelil skozi dlan na roki s 357 mag.
    Mislim, da je nepotrebno razlagati kako to zgleda in posledice....

  5. #115

    Privzeto

    Kot vedno, tudi tu velja, da orožje ni nič krivo. Kriv je vedno tisti, ki ga drži v rokah.
    Dober revolver kot zanesljivo orožje, sploh v primerjavi s pištolami, v težkem kalibru je primeren za ustavljanje nevarne ranjene divjadi. Če pomislim na situacijo, ko je potrebno skozi težak teren je ta revolver lažje vleči s seboj kot kakšno dolgo puško.
    Vendar kratkocevno orožje tako kar se tiče varnosti kot tudi zadevanja na gibajoči cilj potrebuje mnooooogo več vaje kot puška, ki je že zaradi svoje dolžine varnejša za strelca in natančnejša za zadevanje.
    Zato kratkocevnega orožja ni kar tako na pamet za označevati za podaljšek uda, saj ga bo dober praktični strelec lahko koristno uporabil. Res pa je, da je teh v naših vrstah zeloooo malo.
    Dilema je tudi kaliber. Za težjo divjad je že 44mag malo švoh, za lažjo pa .357 mag preveč.
    Zato sem iz 357, kljub poprejšnji želji za .44 ali več, presedlal na lažji .38 special, ki je popolnoma dovolj za morebitni usmrtilni strel v času izven lovne sezone, ko nima smisla s seboj na rami vlačiti dolgega porajkla na obhodih lovišča in je primernejši za vadbo in rekreacijsko streljanje. 22lr pa se mi zdi premalo, pa tudi cena dobrega revolverja v tem malem kalibru ni nič nižja od .38 sp. in podobnih.
    Kljub vsemu temu vedno, če je le možno za usmrtitev uporabim nož in žival knikam, saj s tem v trenutku prekineš hrbtenjačo, kar s strelom ni nujno da uspe.
    Streljati zdravo divjad, če ni to ravno v samoobrambi je pa pri nas prepovedano! To pa vsi vemo.
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #116

    Privzeto

    Citat jagerboss je objavil: Pokaži objave
    A pri vas je navada ranjeno divjad držat z rokami ko ji drugi zadaja usmrtilni strel?
    jah, ni si dala dopovedati, da naj lepo na miru leži, kajne? Mislim, tudi prašiča na domačih kolinah ponavadi nekaj držijo, še nisem videl/slišal, da bi ga spustili in tekali za njim z uspavalno pištolo... Tudi za knikanje bi jo bilo verjetno treba držati, ampak učiti se knikanja ob trpeči živali tudi ni ne dosežek uma...

    Tudi sam menim, da ima strel v vrat prednost pred knikanjem; vsaj če zadaneš katerikoli del hrbtenice (kosti); to naj bi zagotovo povzročilo najmanj vsaj kratkotrajni šok in popolno paralizo; knikanje pa le, če res natančno zadaneš... (ampak to je samo mnenje, sam nisem še ne streljal v vrat ne knikal)

  7. #117
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Verjetno se strinjamo, da je pri izbiri orodja za usmrtitev poškodovane divjadi vse odvisno, kakšno divjad imamo v lovišču. Za srnjad in manjše živali bo sigurno dovolj strel v tilnik z 22LR. Ali pa knikanje. Ne verjamem pa, da je prav dosti junakov, ki se spravijo knikat ranjenega prašiča ali jelena. Sam imam neprijetno izkušnjo s knikanjem močnega srnjaka, me je brcnil, da je nož poletel v grmovje. Za operiranje s puško ni bilo prostora, s kako malo pokalico iz žepa bi bil tisti trenutek res najbolj srečen.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  8. #118
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    (ampak to je samo mnenje, sam nisem še ne streljal v vrat ne knikal)

    To je poanta celega Foruma Lov, večina pripravnikov, internetnih lovcev in podobnih umetnikov.


  9. #119

    Privzeto

    Citat muzikant je objavil: Pokaži objave
    To je poanta celega Foruma Lov, večina pripravnikov, internetnih lovcev in podobnih umetnikov.

    Ni se dobro vsega naučiti na lastnih napakah. Tudi v prepad ne skočim samo zato, da bi preizkusil, če je to res tako škodljivo za zdravje, kot pravijo.

    Hočem reči, trditev, ki sem jo zapisal pred svojim pripisom, ki te je, muzikant, spodbudila k ponovni izpovedi tvojega že znanega mnenja o forumu, ni nič manj resnična zato, ker je jaz še nisem preizkusil. (bodi pozoren na stavčna priredja in podredja ;) )

    Sem pa kljub vsemu dobil nekaj uporabnih in praktičnih stališč ostalih sodelujočih na forumu, ki so v svoji praksi uporabili tako kratkocevno orožje kot nož. Oglasil sem se pa za to, ker so se pojavljala mnenja, da so revolverji in pištole popolnoma brezvezna stvar pri lovu, sam pa sem v praksi naletel na situacijo, ko bi mi prišla prav.

  10. #120

    Privzeto

    Sam sem pobral ogromno povozov, kar kekaj je bilo situacij ko je bila žival še kako živa (polomljene hrbtenice,noge itd...). Takrat sem si bolj kot karkoli želel imeti kako kratkocevno pokalico. Hitro in diskretno bi se lahko opravilo (ob cesti je ponavadi en kup zijal,ki ti nemalokrat pošljejo še policijo,ko pa se pojaviš tam s puško pa je zadeva še toliko bolj problematična). Žival se smrti ne boji, zelo pa se boji človeka, ki se ji približa, jo prime in jo zakolje, pa recmo če to niso muke. Knikanje so zaradi mene lahko izumili ne vem kaki strokovnjaki, ampak danes po tem ni potrebe, noben patron ne košta toliko da bi ga blo škoda za milostni strel,pa naj bo iz kakršne koli pokalice že...
    Uporaba kratkocevnega orožja je po moje kar opravičeno, je pa res, da "nije žvaka za seljaka" in da je treba s tem ogromno treninga če ga hočeš uporabljati za namen milostnega strela....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

Stran 12 od 14 PrvaPrva ... 2891011121314 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •