Stran 13 od 16 PrvaPrva ... 3910111213141516 ZadnjiZadnji
Rezultati 121 do 130 od 160

Tema: Lovske salame in klobase

  1. #121

    Privzeto

    Aha, se mi je zdelo :) Ne! Jelen je šel h kolegu tukaj noter je pa košuta.

  2. #122

    Privzeto

    Pozdravljeni,

    ker vidim, da je na tem forumu kar nekaj "majstrov" kar se salam tiče, me zanima par stvari glede moje izkušnje s salamami.

    Letos sem se prvič odločil delat salame. Sam sem delal vse od začetka do konca (priprava mesa, polnjenje salam, dimljenje, zorenje in sušenje).

    Mesno maso sem pripravil po tradicionalnem receptu (brez vsake kemije, samo sol, poper...) upoštevajoč vse čase, koliko časa mora meso zoret, mora biti nasoljeno, potem dolgotrajno mešanje in na koncu polnjenje. Od vsega začetka sem vedel, da bo edina šibka točka polnjenje, ker nimam še topa za polnjenje salam, ampak sem polnil z mesoreznico. Pač letos je poizkusno (15 salam) če bo ratalo se drugo leto opremim. Pa me ni toliko skrbelo zaradi nekoliko slabšega polnjenja, ker sem vedel da imam dobre pogoje za kasnejše zorenje in sušenje salam, tako da po pričakovanjih lukenj v salamah ne bi smelo biti.
    Salame sedaj visijo 1 mesec na 5 do 10°C in 80 do 85% vlagi, nekoliko so se nagrbančile, ampak nebi smel bit vzrok prehitro sušenje, pač pa že omenjeno polnjenje. Pustimo to, saj kljub temu zgledajo vredu.
    Že nekaj časa se na njih lepo počasi nabira bela plemenita plesen. Se je pa sedaj na eni salami pojavilo tudi par pikic zelene plesni, ta pa ni vredu. Prosim izkušene salamarje, kaj je najbolje naredit v tem primeru? Namen imam obrisat z slano vodo, ali bi očistil samo del kjer je ta zelena plesen, ali celo salamo?
    Še par slikc dodam spodaj...
    Hvala vsem za odgovore. LP!

    Click image for larger version. 

Name:	20140302_163030.jpg 
Views:	969 
Size:	177.2 KB 
ID:	13884Click image for larger version. 

Name:	20140302_163224.jpg 
Views:	1025 
Size:	205.2 KB 
ID:	13885Click image for larger version. 

Name:	20140302_172329.jpg 
Views:	484 
Size:	134.7 KB 
ID:	13886

  3. #123

    Privzeto

    Mi jih obrišemo z krpo navlaženo z domačim žganjem! Ubije bakterije, preverjeno!
    Pa čim več alkohola naj ima!

  4. #124

    Privzeto

    Citat guss je objavil: Pokaži objave
    Mi jih obrišemo z krpo navlaženo z domačim žganjem! Ubije bakterije, preverjeno!
    Pa čim več alkohola naj ima!
    Obrišete cele salame, ali samo dele z sumljivo plesnijo?

  5. #125
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Mi obrišemo celo salamo z malo razredčenim domačim jabolčnim kisom...

    Glede na to, da je površina nepravilne plesni majhna, bi najprej obrisal samo tisti del, potem pa počakal, kaj se bo zgodilo. Še vedno lahko kasneje obrišeš celo salamo, če se je že okužila s plesnijo tudi drugje...


    Letos so divjačinske uspele fantastično...

  6. #126

    Privzeto

    Nekaj (cca 380kos) lanskih (zgoraj) in letošnjih (sredina in spodaj). Vreme ni najbolj primerno za sušenje. Upajmo na najboljše.



    Lp
    Navkreber je včasih težko hoditi, se pa s cilja lepše vidi...

  7. #127
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Mi smo jih letos delali v naravnem črevesu...

    Sedanje vreme jim res ni naklonjeno, vendar smo imeli srečo, da smo jih delali že konec oktobra začetek novembra, ko ni bilo problema z vlago...

  8. #128

    Privzeto

    Citat Gvava je objavil: Pokaži objave
    Obrišete cele salame, ali samo dele z sumljivo plesnijo?
    Celo, pa potem ni več problemov!

  9. #129

    Privzeto

    katero razmerje je vode in kisa za prebrisat salame?
    Live to hunt
    hunt to live

  10. #130

    Privzeto

    razmerje ni tolk važno,važno je da jih opereš vslani vodi zdodatkom domačega kisa ,nato pa osuši
    nato pa nazaj na zrak

Stran 13 od 16 PrvaPrva ... 3910111213141516 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •