Stran 3 od 8 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 71

Tema: Policija in lovsko orožje

  1. #21
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Krpan zakon tega točno ne določa. ... In ponavadi je tako, da kar ni prepovedano je dovoljeno.
    Zakon to točno določa! Ko določa kako in kdaj se orožje nosi in kako prenaša.
    Kot sem že napisal, se tudi navodila ali kaj je že tisti akt o katerem smo prej pisali, nanaša le na člene v zakonu.
    Zatorej ni nobenih nejasnosti in drži točno to kar si napisal nazadnje. Dovoljeno je vse kar ni prepovedano.
    Zato je na vsa tri Krpanova vprašanja lahko odgovor le DA!

    In še citat iz zakona, da ne bo pomot:
    "Za prenos orožja po tem zakonu se šteje, če orožje ni pripravljeno za uporabo in je zaprto v embalaži, pri čemer mora biti
    strelivo ločeno od orožja, prenos pa je potreben iz upravičenih razlogov.
    "

    Transport v lovišče, tekmo ali na UE ipd pa sigurno je upravičen razlog.
    Last edited by ZR7; 22. January 2008 at 14:53.

  2. #22

    Privzeto

    Moja izkušnja pa še nekaterih drugih lovcev.

    Ker živim v majhni vasici, ter ko se odpravim na lov imam puško vedno na rami, brez futrole in brez nabojev. Sovaščani me lepo pozdravijo in do zdaj nisem imel nobenih komplikacij. Kaj bi bilo pa če bi prišla policija ne vem.

    Mislim pa da bi se morali s policaji dobro razumeti in sodelovati. Mi jih vedno obvestimo kdaj in kje imamo preizkus orožja ali tudi kakšen skupni lov. Pa nan do sedaj še niso nič naredili, le vsakega 10 so vprašali za orožni list.

    Je pa res, da mi je enkrat, ko sem pozabil zakleniti avto, mi je policaj dal na armaturno ploščo obvestilo, da moram zaklepati avto

    Kar se pa tiče arogance?!

    Ne vem kaj naj rečem. Nekateri policaji so OK, vendar so v manjšini. Ostalo je pa kot je

    Vedno se mi poraja eno vprašanje.

    Ali se mora obvezno v vsako LD včlaniti en policaj, ali pa njihov bivši uslužbenec?
    Zakaj?
    Zato da nas imajo bolj pod kontrolo?

    No toliko o policajih.

    P.S. upam da ne bom koga užalil, če pa misli da sem ga se mu že v naprej opravičujem.

    Kot je rekel moj kolega. ko se vpišeš na policijsko šolo, ti najprej naredijo lobotomijo, možgane dajo v pralni stroj na centrifugo, potem pa ti jih znova napumpajo.

    Še enkrat se opravičujem vsem.

    Če pa moderator misli da ni post, primeren za objavo naj ga zbriše.

    Naj še nekaj povem. Imam kar nekaj dobrih prijateljev ki so policaji, vendar v večini primerov so policaji ošabni, prepotentni....

  3. #23
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Jaz puške ne dam iz roke tudi takrat,ko policaj zahteva pregled številk. Samo v primeru naloga ,ki ga je napisal in podpisal preiskovalni sodnik jo dam ampak zopet ne brez potrdila o odvzemu,na katerem mora pisati razlog , datum in podpis uradne osebe, vsekakor pa morata biti pri tem navzoči vsaj dve neutralni priči in tudi te dve priči morata potrditi videno in izvršeno.
    A zakaj?? Zato ker ne verjamem ,da bi ne bil kriv za dejanje ,ki bi se lahko pripetilo z mojim orožjem po tistem ko bi mi bilo oduzeto. Tudi ura mora biti navedena. Drugače pa tudi jaz največkrat vozim orožje na zadnjih sedežih ,seveda pa v futroli in ločeno od municije.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  4. #24

    Privzeto

    Tudi jaz bi ukrepal tako kot pravi Veper in ni ga boga, da bi mi je vzel, če nisem naredil nič proti zakonu.
    No ravno pa sem izvedel, da je prijatelj dobil nazaj svoj karabin in to po mukah.

    Najprej so ga lagali, da komandirja in tistega policaja ni, pa je prišel čez pol ure kot so mu naročili, pa ga spet ni bilo, pol je pa po drugi liniji poklical na postajo pa sta oba lepo bila že od vsega začetka tam. No samo toliko o poštenju med policaji, da se nam poštenim državljanom tako lažejo, pa saj to lahko naredijo samo oni.
    Pol mu je pa še rekel, ker pač ni imel izhoda in je uvidel, da ga je kiksnil, rekel, da naj si še enkrat prebere zakon o orožju. Je imel na koncu jezika, da bi mu kaj zabrusil nazaj, pa se je rajši do krvi ugriznil in odšel.

    Torej v tem primeru srečen konec.:icon_smile:

  5. #25

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    Postavlja se mi še nekaj vprašanj.
    Ali je dovoljeno prenašati orožje v sredstvih javnega prometa (vlak, avtobus..)?
    Ali je dovoljeno prenašati orožje z kolesom, kolesom z motorjem in motorjem, štirikolesnikom, čolnom....?
    Ali je dovoljeno iti peš na lov, čez naselje, mesto ali drugo lovišče?
    _________________

    Odgovor na vsa vprašanja je DA !!!!

    In sploh mi ni najbolj jasno zakaj taka občutljivost glede enega ali dveh primerov, ki jih v potankosti sploh ne poznamo. V našem koncu ne poznam primerov, da bi imeli lovci težave s policijo. Celo nasprotno, v veliko primerih in splošno lahko govorimo o zelo korektnem sodelovanju policije in lovcev in tudi medsebojni pomoči. V vseh letih kar sem lovec in po svetu "strašim" z orožjem, še nikoli nisem imel prav nobenih težav.
    Če pa gre v nekem okolju za težave, pa priporočam, da se o tem pogovorita starešina in komandir PP in prepričan sem, da se bo hitro ugotovilo v čem je problem in zaradi česar je poostren nadzor policije in mogoče malo bolj ostro nastopanje policije v posameznih primerih.
    V naši LD imamo redne kontakte s policijo, vsako leto nas obiščejo večkrat in jih povabimo tudi na letni občni zbor kjer se v uradnem delu in potem še v neuradnem lahko vsak z njimi "po domače" pogovori o vseh težavah, nesporazumih, neznankah in še o čem. Začnite se torej z njimi pogovarjati in ne le napadati ter kritizirati.
    Lovci smo tako že sprti s celim svetom in si sedaj ne delajmo še konflikta s policijo, če za kaj takega ni prav nobene potrebe in še manj razloga.

    Kolegi pa brez nepotrebne zamere in lep pozdrav!

  6. #26
    ZR7 Guest

    Privzeto

    V primeru, ki je začel temo in drugem iz zahodnega konca bi mogoče lahko sklepali, da je policija bolj "občutljiva" na mejnh področjih. Seveda so možni tudi kakšni spodrsljaji, tako s strani policije, kot lovcev. Zato se mi zdi prav, da na posameznem primeru kot je ta preverimo svoje vedenje o zakonih in podučimo še druge kaj se sme in kaj ne. Velja za obe strani.
    Vkolikor bodo med njima obstajali še dobri odnosi, kot navaja Sraka, pa bo verjetno možno za kakšen manjši spodrsljaj pogledati skozi prste.
    Konec koncev smo oboji tisti, ki smo poleg gasilcev najbolj angažirani v primeru težav v naravnem okolju. Takrat pa bo težko sodelovati, če odnosi ne bodo pošteni.

    Lep lovski pozdrav vsem, tako policistom, kot lovskim tovarišem.

  7. #27
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    25

    Post

    Citat orlova6 je objavil: Pokaži objave
    Še en neljubi , oziroma nerazumljiv dogodek s strani policije pri nas na koroškem in gre pod rubriko kot včasih v zabavniku "saj ni res, pa je...".

    Kolega je nabavil nov karabin in ga je včeraj, ko smo ga preiskušali lepo dal v futrolo in ga dal na zadnje sedeže avta, se razume v futroli, skito od oči, municijo sploh ni vozil zraven. Pol pa je veselo ves srečen odšel domov, "gmajten" da ima svoj karabin in se je začelo. Ustavi ga policija in to pa ono ter so mu takole nič tebi in nič meni vzeli puško, vse papirje, rekoč, da je vozil puško na vidnem mestu, halooooo

    Zakon pravi, da lahko voziš v futroli zadaj , če pa ni futrole pa v prtljažniku, a ne.
    Pol mu je težil, da še ni vpisan v orožni list, vendar še ni poteklo 8 dni, ko je treba nesti na UE na vpis in je rekel, da je tudi to krivo dejanje.

    Pol pa smo odšli na postajo, da bi dobili komandirja in zahtevali puško nazaj, ker je bil postopek totalno nepravilen in kaj smo doživeli na postaji.
    Gospod policaj mu je rekel, da , če ne more voziti puške v prtljažniku, da si naj pač kupi nov avto, ali pa zbije leseno kišto, da ga vozi v njej.


    Kaj menite ostali?!

    Orlova, moje mnenje pa je, da si dal nekoliko premalo podatkov. Ko pišeš, da mu je policija zasegla tudi vse papirje, gre menda za nabavno dovoljenje z priloženimi obrazci. Torej prijatelj še ni imel vpisanega orožja v orožni list. Takrat veljajo naslednje določbe zakona:

    11. člen
    Pravice in obveznosti, ki izhajajo iz orožnih listin

    Dovoljenje za nabavo orožja dovoljuje posameznikom, pravnim osebam in podjetnikom (v nadaljevanju: oseba) nabavo orožja in se izda z veljavnostjo šestih mesecev. Če imetnik ne izkoristi dovoljenja, ga mora v roku osmih dni po prenehanju njegove veljavnosti vrniti upravni enoti, na območju katere ima stalno prebivališče oziroma svoj sedež. Nabavo orožja mora imetnik dovoljenja priglasiti pristojnemu organu v roku osmih dni po njegovi nabavi, da orožje registrira in da zaprosi za izdajo orožne listine za posest oziroma nošenje orožja..

    Dovoljenje za nabavo streliva dovoljuje osebi nabavo streliva in se izda z veljavnostjo šestih mesecev.

    Orožni list dovoljuje posamezniku posest in nošenje vpisanega kosa orožja in se izda za lovsko in športno orožje z veljavnostjo dvajsetih let, za varnostno orožje pa z veljavnostjo desetih let, po preteku veljavnosti dovoljuje orožni list posamezniku posest orožja brez pravice nošenja in prenašanja.

    Nabavno dovoljenje ne dovoljuje nošnjo lovskega orožja na strelišče ali na lov, temveč po pravilniku le do mesta, kjer se orožje registrira:

    V. PRAVICE IN DOLŽNOSTI IMETNIKA DOVOLJENJA
    ZA NABAVO OROŽJA
    9. člen
    Pravice in dolžnosti
    Imetnik dovoljenja za nabavo orožja ob nabavi orožja izroči prodajalcu to dovoljenje, ki mu služi kot dokazilo o prodaji orožja. Prodajalec sme izročiti orožje posamezniku, ko mu ta predloži javno listino s fotografijo, ki jo je izdal državni organ, podatke iz listine o istovetnosti pa mora primerjati s podatki iz dovoljenja o nabavi orožja. Če imetnik tega dovoljenja ne izkoristi, ga mora s prilogo v osmih dneh po prenehanju njegove veljavnosti vrniti pristojnemu organu.
    Priloga k izdanemu dovoljenju za nabavo orožja iz prve alinee prvega odstavka 6. člena in 8. člena tega pravilnika vsebuje obrazec potrdila o prodaji oziroma odsvojitvi orožja in obrazec vloge za registracijo orožja ter izdajo orožne listine oziroma vpis orožja v orožno listino. Potrdilo o prodaji oziroma odsvojitvi orožja izpolni prodajalec oziroma odsvojitelj (šesti odstavek 40. in prvi odstavek 42. člena zakona) in izpolnjenega vrne kupcu ob predaji orožja. Potrdilo služi kupcu kot dokazilo o pravici do posesti in prenosu orožja do registracije orožja ter je sestavni del vloge za registracijo orožja in izdajo orožne listine oziroma vpisa orožja v orožno listino.

    Zadeve niso tako enostavne, kot so mogoče predstavljene. Nenazadnje je policist moralno, strokovno in odškodninsko odgovoren za izvajanje svojih pooblastil.

    Brane

  8. #28
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Brane je objavil: Pokaži objave
    ...
    Nabavno dovoljenje ne dovoljuje nošnjo lovskega orožja na strelišče ali na lov, temveč po pravilniku le do mesta, kjer se orožje registrira:
    ...
    Potrdilo služi kupcu kot dokazilo o pravici do posesti in prenosu orožja do registracije orožja ter je sestavni del vloge za registracijo orožja in izdajo orožne listine oziroma vpisa orožja v orožno listino.

    ... Nenazadnje je policist moralno, strokovno in odškodninsko odgovoren za izvajanje svojih pooblastil.

    Brane, navodilo nikjer ne navaja tega kar trdiš. Če bi navodilo hotelo navajati kot trdiš, bi v njem tudi pisalo, da velja le za prenos do mesta, kjer se orožje registrira. Pa ne piše tako. Jasno piše kot si sam navedel in ponovno citiram: "služi kupcu kot dokazilo o pravici do posesti in prenosu orožja do registracije orožja". Ta "do" v tej stavčni zvezi pa vsem pismenim jasno pomeni časovno odvisnost! Torej do trenutka, ko se orožje vpiše v orožno listino, seveda v zapovedanem roku.

    O odgovornosti izvajanja pooblastil sedaj ne bi in po mojem osebnem mnenju tudi ni nobene potrebe. Zgodba se je srečno razpletla za obe strani in upam da pri tem ostane in smo se vsi nekaj naučili.

  9. #29

    Privzeto

    ko se orožje vpiše v orožno listino, seveda v zapovedanem roku.
    Ta pa je 8 (osem) dni od nabave orožja!

  10. #30
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    škofja loka
    Prispevki
    90

    Privzeto stroka

    Glede strokovnosti glede dela "modrih" pa samo tole. Le čevlje sodi naj kopitar.

    Za razlago sem dosegljiv na ZS. Tudi s statistiko!

    LP Srecko:icon_mrgreen:

Stran 3 od 8 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •