http://lov.mojforum.si/lov-about1143.html

Citat janez valentic je objavil:
Problem:
Streljam divjad, ki zadetek dobro nakaže a zdirja v kritje. Pregledam nastrel in najdem pljučno kri s delci pluč. Jasno je da je divjad verjetno že mrtva in da leži do 100m od nastrela. Začnem slediti krvno sled, a napredujem zelo počasi...
Zelo običajen scenarij. Zanima me ali kdo uporablja luči s posebnimi filtri da lažje loči kri na travi, vejicah in listju in ali uporablja forenzično tekočino za odkrivanje tlesnih tekočin?
Citat veper je objavil:
Mislim ,da je to že nekje načeta tema vendar v sklopu neke druge. No ker si postavil naslov pač naj ostane tukaj in se o temi tudi debatira,ker je kar zanimiva. Zanima pa me (seveda kot vodnika krvosledca) kako bi v primeru ki si ga navedel (žival je smrtno zadeta in predpostavimo da že mrtva) iskal podnevi ?? Streljal si zgodaj zjutraj,recimo ob 4.50h , dan je dolg in vroč,predpostavimo da bo temperatura dosegla 35 stopinj C in do teme ,ki nastopi okrog 22h bo meso zavrelo in seveda se bo pokvarilo. Ja seveda trofeja bo pa uporabna. Krvosledec bo stvar opravil hitro in zanesljivo že po kakih štirih urah,kar je minimalni čas ,ki je potreben za zakasnitev in pričetek iskanja.

Streljal si v večernem mraku ,tik pred temo in žival je,ali pa ni nakazala zadetka ,vsekakor je odskočila in v temi ,tudi strelec ne more točno določiti nastrela ,da bi poiskal nastrel. Dobro uporabi "forenziko" in najde nastrel in sledi z pomočjo svetlobe in tekočine . Po 80m mu zmanjka tekočine in baterije se izpraznijo. Ko seveda po predpisih zjutraj pride na sled z krvosledcem,je prvih 80m sleda že potacano ,izpelhjana je še povratna sled krvavih čevljev do avta in pes je popolnoma zmeden tudi zaradi kemije ki je na sledi. Katastrofa ,če nimaš rez izkušenega psa in vodnika,in ponovi se scenarij o mesu iz zgornje alineje.

Janez svetloba in kemija za odkrivanje krvi se uporablja predvsem za odkrivanje namenoma zabrisane sledi in je vsa zgodba prodajalcev te zadeve za lovske namene samo izgovor za zaslužek ,ki je koristen samo trgovcem. Tudi v Ameriki kjer se vse novitete hitro primejo,je ta stvar že pozabljena ,ker je neučinkovita in se zopet uporabljajo psi tudi tam ,kjer so iskali z "forenziko". Poleg tega ti stvar ne odkrije poškodbe terena ,vonja adrenalina , in morebitnega vonja mrtve živali ki ga prinese veter psu v nos. Tudi zakon pravi,da je po strelu potrebno preveriti zadevo z krvosledcem in ne z kemijo,torej je vsako uporabo česar koli drugega kot izšolanega krvosledca potrebno obravnavati kot prekršek ,za katerega bi morala biti (po mojem mnenju ) zagrožena najvišja kazen po poslovniku.

Ob razmišljanju kje bi bila kemija dobrodošla ,pa sem prišel do zaključka,da nikjer v lovstu. Razen mogoče pri odkrivanju krivolova ,vendar to je pa že področje pravih forenzikov in policije.

To je pač moje mnenje ,ki pa se verjetno razlikuje od nekaterih,ki jih bomo upam da lahko prebrali v tej temi. :wink:
Citat janez valentic je objavil:
Ne vem kaj piše v zakonu, samo definitivne ne piše da je potrebno iskati s psom če divjad ne pade "v ognju"!
Ne govorim o opustitvi iskanja s psom ampak kako malce lažje izpeljati pregled nastrela in najti žival s pljučnim strelom, ne da bi čakal do jutra, ko dejansko lahko meso vržem preč.

Če bi mi nekaj pomagalo da bi lažje najdel kapljice krvi, bi mi bilo lažje to je vse. Zanimajo me praktične izkušnje. Potem se pa lahko menimo o etiki.

V zadnjih letih nisem rabil psa, ker sem vse pobral. Sem pa kar nekaj kosov iskal od kaplice do kapljice (po ugotovitvi pljučnega strela na nastrelu) tudi po uro in pol.

Če ugotoviš dober strel (pljučni strel) potem čakati do jutra pomeni izgubo divjačine.Seveda bi bilo bolje imeti psa, ki išče na toplo sled.


Sedaj pa počakajmo na paslji lajež.
Citat gajka je objavil:
Probaj Blue Star, probal in se obnese, vzorce sem dobil na IWI pred kakim letom. Na začetku sem bil malce skeptičen, ko pa sem probal, sem bil zadovoljen. Eno tableto rastopiš v 2-3 deci vode.
Citat janez valentic je objavil:
Sem si polgedal na netu pri frankoniji. Koliko te zadeve pa porabiš na sledi? Ali je možno tekočino, ko enkraz jo zmešaš kasneje ponovno uporabiti ali se pokvari.
Ali potrebuješ kakšno posebno svetilko (UV)?
Citat ZR7 je objavil:
Če to zadevo pogledam še z drugega vidika. Vidika lovca, ki bi se npr. rad vpeljal v krvosledništvo. Temu in njegovemu psu je še kako dobrodošlo, če ga pokličejo na nastrel, kjer je siguren zadetek in sled. Četudi bo le ta kratka, bosta pes in vodnik imela dobrodošlo vajo.

A lovci raje prčkajo nekaj po svoje, pretacajo sled, uvajajo ekperimente, potem, ko pa vse odpove, pa kličejo najbližjega, tudi takega neizkušenega, ki seveda rad pride in ga porinejo v nerazrešljivo zbrko in poleg še solijo pamet, ko še razlike med toplo in hladno sledjo nočejo poznati.

V to poglavje jaz uvrščam tudi te tablete. Če v družini ni dovolj krvosledcev, uveljavljenih ali vsaj uka željnih, potem streljajte na tarče ne na divjad.
Mogoče sem grob, a tako res mislim.

In tudi če z veliko rezervo pomislim na uporabo teh tablet, še vedno velja, da je nujno počakati, da se zastreljene divjadi ne dvigne in tako ne onemogoči ali oteži izsleditev ali celo povzroči poškodbe krvosledcev!
Citat Ganges je objavil:
Blue star je kemična snov v obliki tabletk, s katero lahko ugotovimo ali je bila divjad na katero smo streljali sploh zadeta, kajti snov reagira z krvjo in začne bleščati ultravijolično, tako da se krvni sled vidi, tudi tisti ki je sicer za oko neviden. Bluestar v nekoliko drugačni obliki uporabljajo tudi forenziki pri iskanju krvi, ki je bila isprana, slabo vidna, presušena, skratka nevidna ali slabo vidna za oko.

Ko tabletki raztopite v 125 ml kakršne koli vode tudi iz potoka razen mineralne vode in morske vode, lahko uporabite raztopimo do 8 ur, tudi po dežju. Pričnete jo uporabljati v mraku in brez dodatnega vira svetlobe, kajti le tako boste videli osvetljen krvni sled. V večini obstreljena divjad obleži do 150 metrov za kar pa je dovolj 1l raztopine (4 kompleti tablet).
Citat kovač je objavil:
Za kontrolo nastrela je preiskušen pes ne pa pacanje in tacanje po sledi,ponavadi se vse prehodi in pomeša potem pa pokličemo vodnika s psom,če pa ta potem ne more nič najti je pa pes zanič,vodnik pa dolg gobec.
Pustimo torej tablete in forenziko za policijo mi pa uporabimo psa in mu ne otežujmo dela.
Citat veper je objavil:
Kovaču bi dodal še to,da po neuspehu z raznimi kemijami pokličemo krvosledca SAMO zato,da bomo KRITI pred zakonom in nam nihče ne bo mogel očitati,da nismo storili vsega kar je potrebno.
Vsekakor ne pričakujte pomoči vestnih vodnikov krvosledcev zato,da boste po šlamnastiki nedolžni ampak zato,ker je v prvi vrsti divjad in ne strelec!!!!!!!! :evil:
Citat gajka je objavil:
Bravo, Veper. :D