Stran 7 od 45 PrvaPrva ... 3456789101117 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 61 do 70 od 448

Tema: Dolgi streli s kroglo in lovska etika

  1. #61
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Zanimivo. Vsak zagovarja stališča svojega bregu, nihče pa mi še ni podal kompetentnih informacij in odgovoril na moje vprašanje o vplivu zunanjih dejavnikov na let krogle na teh dolgih razdaljah.
    Pod predpostavko da s spektivom ocenimo divjad. No tudi tu bi rad slišal, kakšne so razdalje do katere je možno z dobro optiko to zanesljivo početi.
    In ko pač ocenimo, kakšne in kolikšne so možnosti, da bo oddan strel ob vseh možnih spremenljivkah zadel vitalno področje divjadi?

    Po moji oceni je edino to relevantno za presojo o pravičnosti dolgih strelov.
    Kajti prvo pravilo ki ga moramo upoštevati je, da se vedno odločimo v dobro divjadi!

  2. #62

    Privzeto

    Na spletni strani www.norma.cc imaš balistični kalkulator kjer vpišeš vse podatke( balistični koeficient za določeno kroglo, težo ). Pod diagramom-krivuljo se nahajajo še okenca kjer izbereš hitrost krogle, višino strelnega daljinogleda ( ki je odvisna od montaže in tipa puške- kombinirane bokarice imajo 7-8 cm ), smer in hitrost vetra. Ko vse to vpišeš, dobiš krivuljo ki ti pokaže kaj se dogaja s kroglo od 0 do 500 m, čas leta, padec, odklon, energijo. Odlična zadeva ki resnično drži-preverjeno v praksi.

  3. #63
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,840

    Privzeto

    [
    v današnjem času je pa čisto vsaeno na kakšni razdalji oceniš divjad in oddaš strel.-je pač stvar vsaga posameznika-
    važno da je v skladu z gojitvanimi smernicami.
    [/QUOTE]


    Aplavz!!!!V tem smislu sem hotel odgovoriti tovarišu jazbecu pa si me prehitel.
    Bolj ko se ukvarjaš z oslom,bolj si mu podoben!

  4. #64
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat janko je objavil: Pokaži objave
    Na spletni strani www.norma.cc imaš balistični kalkulator ...
    Prav, hvala.
    Ker očitno tisti, ki zagovarjajo dolge strele teh vplivov ne poznajo na pamet, kar bi po mojem mnenju seveda morali, bom podatke ko bom imel čas, preveril seveda sam. Tako da si bom na jasnem, koliko lahko različni vplivi spremenijo let krogle in si bom potem na tej osnovi ustvarjal svoje mnenje o dolgih strelih.

  5. #65
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Debatira se tudi o piršu, zalazu. Veliko zalezujem, v glavnem zjutraj. Takrat pri nas ni sprehajalcev. Zalaz je lep, star način lova, ki ga ne obvladajo vsi. Moj oče sam prizna, da tega ni sposoben. Divjad ima večjo možnost pobega, ker te sliši. In tudi to je lepo videti in doživeti. Pozimi npr. zjutraj, spodim več kosov srnjadi, na koncu pa zna biti eden moj. To je ta gušt. Menim, da smo postali lovci preveč komot.

  6. #66
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Prav, hvala.
    Ker očitno tisti, ki zagovarjajo dolge strele teh vplivov ne poznajo na pamet, kar bi po mojem mnenju seveda morali, bom podatke ko bom imel čas, preveril seveda sam. Tako da si bom na jasnem, koliko lahko različni vplivi spremenijo let krogle in si bom potem na tej osnovi ustvarjal svoje mnenje o dolgih strelih.
    Vplivi se lahko menjajo vsako sekundo, npr. veter. Vpliva tudi nadm. višina, vlaga v zraku....Zelo pomemben vpliv ja naše trenutno psihofizično stanje !!!!!! Če nisi siguren, vzdrži se dolgega strela, seveda v dobro divjadi.

  7. #67
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Debatira se tudi o piršu, zalazu. Veliko zalezujem, v glavnem zjutraj. Takrat pri nas ni sprehajalcev. Zalaz je lep, star način lova, ki ga ne obvladajo vsi. Moj oče sam prizna, da tega ni sposoben. Divjad ima večjo možnost pobega, ker te sliši. In tudi to je lepo videti in doživeti. Pozimi npr. zjutraj, spodim več kosov srnjadi, na koncu pa zna biti eden moj. To je ta gušt. Menim, da smo postali lovci preveč komot.
    !!!!!! Če nisi siguren, vzdrži se dolgega strela, seveda v dobro divjadi.

    če te pravilno razumem si daleč od pravega lovca,kajti po tvojih besedah razberem, da rad divjad preganjaš tako kot večina ostalih udeležencev(motoristi,sprehajalci,gobarji,sankači. ...) v lovišču,želel bi poudariti, da če že plašiš divjad pri jutranjem ali večernem hranjenju,tega ne obešaj na velik zvon.
    prosim te da omogočiš divjadi čim več miru,kajti že tako je vznemirjena,zaradi vseh teh dejavnikov, pa lep pozdrav!

  8. #68

    Privzeto

    Pumpa, zalaz je način lova in žal edini način lova tam, kjer je že vse zaraščeno. Je zelo velika razlika, če ti splašiš divjad in zbeži cca 50 metrov od tebe v najbližje kritje in se čez 5 min pase naprej, kot da se nebi nič zgodilo, kot pa če z motorjem nažigaš cele dneve po gozdnih vlakah.

  9. #69
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Presodite sami kdo ima prav.

  10. #70
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Seveda imajo prav eni in drugi.
    Zalaz je le oblika lova, kjer je lovec aktiven: išče divjad in se ji neopazno približuje; pa nikjer ni rečeno, da se ji mora približati na 30 m. Tudi pri zalazu so lahko streli od čisto blizu pa do več sto, ravno tako pri čakanju. Povsod pa je važno edino to, da če se že strelja na divjad, da mora biti kar največja verjetnost, da jo bo smrtno zadel. O vsem ostalem je nesmiselno razpravljat, ker enemu je pač bolj pri srcu eno, drugemu drugo, vedno pa je pri strelu treba poskrbeti tudi za varnost okolice.
    Lovci smo si glede tega lahko zelo različni: nekaterim je 50 m že skoraj maximum, medtem ko drugi 5× dlje zadene brez problema, ravno tako kot nekomu ne uspe niti čisto navaden zalaz po travniku, kaj šele, da bi to izvedel v gozdu po suhem listju...

Stran 7 od 45 PrvaPrva ... 3456789101117 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •