Stran 4 od 45 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 448

Tema: Dolgi streli s kroglo in lovska etika

  1. #31

    Privzeto

    Mislim da je problem v naslovu teme. Lahko je dolgi streli ali pa lovska etika, ne sme biti pa oboje, ker se potem takoj kregamo.

    Kaj je dolg strel?
    Če govorimo o metrih verjetno ne bomo prišli skupaj.
    Prostoročno, zadihan z ne nejbolj natančno puško v vetrovnem vremenu je lahko tudi 40 m predaleč. Sam sem najdaljši strel na divjad oddal na x metrov, toda bilo je popolnoma mirno ozračje, razdaljo sem natančno ocenil (laser), imel sem dober naslon, dovolj časa da sem si nataknil glušnika, sem vadil na to razdaljo in puška je 100%. Zakaj pa ne pišem razdalje? Ker v tem sploh ni bistvo, bistvo je v tveganju, v vedno prisotnem vprašanju ali lahko smrtonosen strel oddam z dovolj visoko verjetnostjo in tukaj šele obregnemo v lovsko etiko.

    Strel je z vidika lovske etike predolg, ko je tveganje slabega strela večje od naših lovko-etičnih meril. Kdor strelja tudi zgreši in v oteženih pogojih je tveganje slabega strela večje.

    Kaj pa je sprejemljivo tveganje? 1:100, 1:10, 1:5, 1:3, 1:1 ?

  2. #32

    Privzeto

    Janez se strinjam s tabo, saj vse preveč dejavnikov vpliva na to, da bi lahko vedno objektivno ocenili kje je tista razdalja,... Sam pri sebi mora tudi vedeti koliko je treniral in do kje je v kombinaciji s svojim orožjem sposoben poseči.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  3. #33
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Poznam ljudi,med njimi tudi nekaj lovcev,ki ns tarčo streljajo izvrstno tudi na 300 m ,ko pa je potrebno oddati strel na divjad je tudi 10m predaleč.Seveda poznam nekaj ljudi ,med njimi tudi nekaj lovcev ,ki pa so sposobni ravno obratnih rezulatov,torej tarča slabo(predvsem pred občinstvom) na divjad pa konstantno ptrecizno in tudi zelo na daleč. Večji problem vidim na skupnih lovih,kjer je(špricanja) po divjadi več in tudi na daleč,predvsem pa premalo preverjenih strelovneglede na dolžino.Najhuje pa je strel s šibrami,kjer se največkrat sploh ne preveri zgrešenega strela,še največkratče je bil strel oddan na lisico.
    Dolgi streli so torej etični le takrat,ko se zavedaš motrebitnih posledic v takšni meri,da se upravičeno šteješ med razmerje 1/1. (največkrat z Dikom iščeva ,ko je bilo streljano okrog 70-80m daleč.)
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  4. #34

    Privzeto

    Takih, ki kot piše Veper, slabo zadevajo v tarčo, a divjad vsa pade je kar precej. Moje mnenje je , da če ne zadeneš v tarčo, ne moreš tudi v divjad in gre zato v večini takih primerov za:
    - prikrivanje slabih strelskih sposobnosti
    - strah pred lastno puško
    - selektivni spomin (lovec si zapomni le tisto kar je padlo).

  5. #35

    Privzeto

    Tukaj vidim drugo težavo, pri preizkusih risanic je ponavadi prisotno več lovcev, in nekater lovci "psihično" popustijo in streljajo slabo. Bojijo se zbadanja in posmehovanja ob slabem zadetku.
    Ko pa so sami v naravi imajo čas da se pripravijo, ni psihične obremenitve in zadanejo brez težav.

  6. #36
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    ...
    Ko pa so sami v naravi imajo čas da se pripravijo, ni psihične obremenitve in zadanejo brez težav.
    Očitno jih bolj prizadne blebetanje, kot pa morebitna zastrelitev živega bitja.
    Tega ne bom nikoli razumel, čeprav mi je že marsikdo na pasjem repu prinesel ta izgovor. Sploh pa kaj imajo na nastrelitvi risanic drugi za delati tako blizu da se jih sliši in kaj imajo sploh za se oglašati?!

    Glede dogih strelov pa še tole. Odločilno vlogo pri presoji poleg moči krogle na tisti razdalji, bi moral igrati tudi padec krogle. Na razdalji, ko krogla zapusti tisto območje (+-4cm), ki se ga jemlje kot tolerantno za določanje najugodnejše nastrelitvene razdalje, bi morali s streli prenehati. Tisti "pomeril sem višje" je mrharski, saj je že marsikatera žival potem crkovala s polomljenimi hrbteničnimi trni.

  7. #37

    Privzeto

    Tudi sam sem zagovornik discipline na nastrlelitvah. Toda iz lastnih izkušenj se ponavadi zmeraj mudi, za tabo je vrsta.. v takih pogojih je težko pametno ustreliti

  8. #38

    Privzeto

    Sicer nima ravno vsega skupnega s to temo, je pa malo pobrano iz več debat, izkušenj in dejstev. Čiste osnove kako začeti.

    http://www.forum-lov.org/index.php?o...=382&Itemid=53

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  9. #39
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

  10. #40

Stran 4 od 45 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •