Stran 13 od 45 PrvaPrva ... 39101112131415161723 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 121 do 130 od 448

Tema: Dolgi streli s kroglo in lovska etika

  1. #121
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Glej pravm js kola. Če si 100% da boš zadel in ti je to všeč pa ustreli
    Važn da se divjad ne zastreli
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  2. #122
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    ...,divjad se ne prestraši ko poči ker strela ne sliši in šok efekt veliko večji....
    Prosim za razlago o tem, da divjad ne sliši strela in zakaj je šok efekt na 400 m večji kot na recimo 170m?!

    Hunterxxxl, prosim, da malo pomisliš na slovnično pravilnost, da se bomo razumeli. Tvoj prvi stavek zadnje objave mi je popolnoma nerazumljiv.

    LP

  3. #123

    Privzeto

    Citat hunterxxxl je objavil: Pokaži objave
    Glej pravm js kola. Če si 100% da boš zadel in ti je to všeč pa ustreli
    Prevod za ZR7
    Glej, jaz pravim tako.

  4. #124
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Prevod za ZR7
    Glej, jaz pravim tako.
    Alojz1, hvala za prevod....
    Sm ga pa pokov
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  5. #125

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Sto ljudi sto čudi
    nekateri majo radi zalaz nekateri radi ustrelimo malo dlje, meni osebno je fajn na daleč ustrelit ker je šok na divjad dosti večji,divjad se ne prestraši ko poči ker strela ne sliši in šok efekt veliko večji,use pada u ognju. Pri strelih na blizu večinoma tega ni če ne prime hrbtenice ali vrat,sploh pri gamsih.
    Ta je pa malo bosa, krogla je v vsakem primeru prej doseže žival, kot pa zvok. Pa je to 50 metrov ali pa 500.

  6. #126

    Privzeto

    Tako nekako bi to bilo ja
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  7. #127

    Privzeto

    DenisJež,se strinjam s tabo. Kar sem streljal na daleč in kar sem "dolgih" strelov videl je padlo na mestu,pa je šlo lahko tudi za večje kose divjadi,je pa seveda treba zadeti in treba je imeti ustrezen kaliber,ne pa neke pokalice..... Sam trdim,da so ljudje,ki streljajo daleč v večini dobro izurjeni strelci in je manj napak in zastrelitev kot pri "povprečnem" lovcu,tudi tako opevana etika je verjetno na višjem nivoju....
    Zdj pa le po meni :-)
    LZ
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  8. #128
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Vprašanje in poleno na ogenj za dolge strelce:
    Preizkus, ergo spomladanska nastrelitev pušk risanic se izvaja na 100m. Kdor tega preizkusa ne opravi, ne sme streljati na divjad.
    Kje se opravlja preizkus na 404 metre in kdo kar apriori lahko daje strelcem na daljše razdalje oznako dobri strelci? Vitalni organi se z razdaljo ne zmanjšajo, temveč ostanejo enako veliki in jih je z večanjem razdalje toliko težje zadeti. Toliko lažje pa zapacati ali k sreči žival popolnoma zgrešiti. Še predvsem ker imajo na tej razdalji vpliv že zunanji dejavniki na katere nimamo vpliva. Bench rest strelci ne uporabljajo zastavic in vetrnic kar tako brez veze, temveč da ugotavljajo kakšne korekcije je potrebno upoštevati pri dolgih strelih. Teh pripomočkov lovec pri strelu na divjad nima, zato je pri takih dolgih strelih že najmanj en element, ki ga lahko podvržemo lovskemu etičnemu kodeksu in se zato strelu na divjad na tako razdaljo moramo odpovedati. Razen, če nismo podpisali kodeksa s figo v žepu in se nam za divjad žvižga, želimo pa le rekorden zadetek, s katerim bi se radi pohvalili.

    Torej da povzamem. Dva elementa sta, ki govorita v prid temu, da so streli nad 200m (moja ocena na podlagi balističnih padcev običajne municije) neetični.
    Prvi je izostanek preizkusa na te razdalje in drugi je nezmožnost upoštevanja zunanjih dejavnikov na let krogle v praksi, torej pri lovu.
    Toliko objektivno.

    Subjektivno pa še tole izgrajeno na osebnem poznavanju večine lovcev, ki zagovarjajo dolge strele: Občutek imam, da se marsikateremu snajperistu ne da preveriti nastrela, do katerega je uro hoda ali več, če divjad ni vsaj nakazala zadetka.

  9. #129
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Na 50 metrov pri hitrosti krogle 800m/s krogla potrebuje 0,0625 s zvok pri temperaturi zraka 20°C pa 0,14 s razlika je 0,083

    Na 300 metrov upoštevamo povprečno hitrost 700m/s čas leta krogle je 0,42 s
    zvok pa potuje 0,87s razlika pa je 0,45s.

    Vprašanje na katerega ne vem odgovora pa je, ali se divjad v 0,45s zave da jo je zadela krogla?
    Marko Gorše, Nadlesk

  10. #130
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Vprašanje in poleno na ogenj za dolge strelce:
    Preizkus, ergo spomladanska nastrelitev pušk risanic se izvaja na 100m. Kdor tega preizkusa ne opravi, ne sme streljati na divjad.
    Kje se opravlja preizkus na 404 metre in kdo kar apriori lahko daje strelcem na daljše razdalje oznako dobri strelci? Vitalni organi se z razdaljo ne zmanjšajo, temveč ostanejo enako veliki in jih je z večanjem razdalje toliko težje zadeti. Toliko lažje pa zapacati ali k sreči žival popolnoma zgrešiti. Še predvsem ker imajo na tej razdalji vpliv že zunanji dejavniki na katere nimamo vpliva. Bench rest strelci ne uporabljajo zastavic in vetrnic kar tako brez veze, temveč da ugotavljajo kakšne korekcije je potrebno upoštevati pri dolgih strelih. Teh pripomočkov lovec pri strelu na divjad nima, zato je pri takih dolgih strelih že najmanj en element, ki ga lahko podvržemo lovskemu etičnemu kodeksu in se zato strelu na divjad na tako razdaljo moramo odpovedati. Razen, če nismo podpisali kodeksa s figo v žepu in se nam za divjad žvižga, želimo pa le rekorden zadetek, s katerim bi se radi pohvalili.

    Torej da povzamem. Dva elementa sta, ki govorita v prid temu, da so streli nad 200m (moja ocena na podlagi balističnih padcev običajne municije) neetični.
    Prvi je izostanek preizkusa na te razdalje in drugi je nezmožnost upoštevanja zunanjih dejavnikov na let krogle v praksi, torej pri lovu.
    Toliko objektivno.

    Subjektivno pa še tole izgrajeno na osebnem poznavanju večine lovcev, ki zagovarjajo dolge strele: Občutek imam, da se marsikateremu snajperistu ne da preveriti nastrela, do katerega je uro hoda ali več, če divjad ni vsaj nakazala zadetka.
    spet ropotaš nekej v zvezi z svojo etiko itd,
    povej mi koliko ljudi preizkusi svoje risanice ali prelamače na bežečo tarčo...
    po skupnih lovih pa vsi kar vpovprek streljajo.(glede fige v žepu)
    pa povej po statistiki kje je več iskanj pri dolgih strelih ali na skupnih lovih...
    povem pa ti da spet sklepaš stvari ki bi jih verjetno delal samo ti ali pa mogoče še kdo ne vem...
    povem ti da se strelci ki se odločajo za doge strele prej zelo dobro poučijo kako se tej stvari streže,glede benchrest strelcev pa si malo poglej da imajo ti strelci na razdalji 1000m takšne zadetke kot običajni lovci na 100m pa da ne bom spet koga žalil, če poznaš pravila je v našem strelstvu opravljen preizskus če oddaš dva strela v krogu 14cm tretjega je pa vse eno če je v riti tako da etiko pri miru pusti vsakemu posamezniku, ker če malo prebiraš časopise boš ugotovil da je 30% slovenskih lovcev ki nimajo glede etike 100 čistih.

Stran 13 od 45 PrvaPrva ... 39101112131415161723 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •