Stran 4 od 41 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 403

Tema: Čiščenje Orožja

  1. #31
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Pa je to sigurno varna zadeva? Nevarno je že, če v cev pride malo snega in ga recimo smodniški plini ne stopijo pa lahko pride do uničenja cevi. Hmmm... jaz ne vem, če bi to počel.

    lp
    Mislim, da smo to že enkrat premlevali.
    Potrditve, da je sigurno varno, od mene ne boš dobil. Sem pa to rešitev že zasledil v tujih lovsko - strelskih revijah. Tudi posebne usnjene in latex kapice za na cev se dobe za kupiti in jih vidiš v vsakem Frankonia in Kettner katalogu. Latex pa zato, ker ni neke škode, če jo prestreliš.

    Jaz kot pravim, sem že ustrelil čez lepilni trak, prvič seveda ponevedoma, pa se ni nič poznalo.

    Nevarno pa je, če nekaj pride v cev. Tam potem tujek zavira kroglo, pritisk, ki ne more iz cevi pa naredi katastrofo.
    S tem trakom ali kapico pa se vse že dogaja izven cevi. Pritisk ima prosto pot.

    Ok, to je sedaj offtopics, naslov je čiščenje. Po želji nadaljujte, a Ganges naj v tem primeru debato odvoji. OK?

    LP

  2. #32

    Privzeto

    Moje vprašanje ste pa spregledali, ponavljam!

    Imam nekaj vprašanj glede čiščenja cevi.
    Kdaj se uporablja ščetka iz medenine in kdaj se ne sme?
    Kakšen je vrstni red uporabe ščetk, oz.,kakšen je njihov namen, glede na material iz katerega so narejene?
    Ali je drugačen postopek, če streljamo s svinčenimi kroglami ali oplaščenimi kroglami?
    Ali svinec ostane v cevi in kako ga odstranimo?
    Lep pozdrav!

  3. #33

    Privzeto

    Sine nekako tako je:

    Medeninasta je najbolj groba, ampak seveda ni nevarna za cev, drugače je ne bi delali. Z njo čistiš najbolj trdovratno nesnago, ki je vse tako ali tako ne moreš 100 odstotono odstraniti. Z njo lahko čistiš kadar se ti zahoče, s tem, da jo jaz uporabljam zgolj za bolj generalna šiščenja.

    Ona krtačka (ščetka) je za mazanje cevi z oljem. Ali če posprejaš cev z njo prerazporediš olje po njej. In pa verjetno tudi odtraniš večjo nesnago, ki ni tako trdovratna.

    Mehka gobica pa v bistvu ni za čiščenje, ampak da jo potegnemo skozi cev, ko jo želimo očistiti olja, ki smo ga nanesli prej. Kot verjetno veš olje v cevi nikakor ni dobro, če nameravamo streljati. Zato s to gobico cev očistimo olja preden gremo uporabljat orožje.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  4. #34

    Privzeto

    Ganges, hvala za odgovor, pa še glede svinčenih krogel me zanima, ali res ostane svinec v cevi in s katero snovjo ga spravimo stran. To v glavnem sprašujem glede čiščenja floberta in revolverja, saj edino s tem orožjem streljam svinčene krogle.
    Hvala!

  5. #35

    Privzeto

    Jaz če čistim cev uporabljam medeninasto krtačko, ponavadi jo znucam do konca pri enem čiščenju. Sintetične krtače so zaradi videza, z njimi pa ne narediš kaj dosti.

    Glede uporabe svinca v revolverjih in čiščenja, se ga jaz izogiban ker resnično svinja (roke, pa orožje tudi). Za tistih ca 1500 strelov na leto se mi ne zdi vredno streljati svinca
    Ballistol pa ni slab za odstranjevanje svinca, pa kakšna medeninasta krtača da zdrgneš ustje cevi pa čelo bobna.
    Po forumih boš našel napotkea da je najbolje po svinčenkah spustiti čez cev nekj oplaščenih krogel, ki ven poberejo svinec. Sem probal pa nisem opazil česa nezaželenega.

  6. #36

    Privzeto OLJNI strel

    Da ne bo pomote, kaj jaz razumem kot oljni strel.

    Vsekakor orožje preden z njim streljamo zbrišemo na suho (bombažne krpice, polirna vata, volneni filci - karkoli), gre za stvar varnosti (višji tlaki in obremenitve zaklepa), kot točnosti. Ampak potem še vedno v cevi vključno z ležiščem ostanejo sledi olja. In taka cev ne zadeva enako kot streljana cev. In to je zame oljni strel - strel iz cevi, ki je bila naoljena in zbrisana na suho. In pri oljnem strelu prihaja do zamikov lege zadetkov, pri moji blaserci je to ca 2-4 cm dol na 100m, pri mauserici 8x57 10 cm levo in 5 gor, pri bokarici ca 7 cm itd.

    Tako da po mojem mnenju se moraš odločiti ali imaš puško nastreljeno streljano ali pa na oljni strel, če seveda želiš natančnost zadetkov pri lovu.

  7. #37

    Privzeto

    Jaz po vsakem streljanju očistim puško odzunaj in odznotraj - saj veste začetnik z novo puško "skoraj ji zaželim še lahko noč..", in neglede na mastno cev je bil zadetek pri streljanju na divjad vedno tam kjer mora bit.
    Glede na vaše izkušnje pa bom letos pred pristrelom na tarčo z enim strelom najprej razmastil cev.

  8. #38

    Privzeto

    Jaz jo "razmastim" pred lovom, tarče ne boli.

  9. #39
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Problem tako imenovanih "oljnih strelov" je v tem da je pri strelu v cevi drugačno trenje kar vpliva na lego zadetka. Še večji problem pa je takrat ko je olja v cevi več. Takrat lokalno lahko pride do velikih pritiskov v samem olju. Olje namreč ni stisljivo, kot na primer zrak. To vpliva na stene cevi in če deformacije presežejo mejo elastičnosti se lahko zgodi, da pride do trajnih poškodb na cevi. To sicer ni pravilo je pa možnost.
    Marko Gorše, Nadlesk

  10. #40
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    804

    Privzeto

    zdaj ce prav razumem...streljana puska (brez olja) ne vidi v cevi nobenega olja vse leto?? oz. ne sme biti naoljena nikoli med sezono?
    in ce se odlocim za streljano pusko,jo po streljanju le obrisem z suho cunjo?
    hvala.

    lp,a

Stran 4 od 41 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •