Tema s starega foruma

Citat Igoman je objavil:
Kaj so to varmint puške? Je to samo za veverice in zajce in malo golazen? Zakaj se potem dobi puške v kalibru .308w in večjih, ko pa od teh živali itak ne bi nič ostalo, ali pa se motim?
Citat rws je objavil:
to so puške z bolj debelo cevjo(naj bi bile tudi bolj natančne,torej za tekmovanja),tako puško boš težko imel za lov,saj z daljnogledom tehta okrog 5kg.
Citat Ahiles je objavil:
rws, dovoli, da te pšopravim. Puške niso bolj debele zato, ker so bolj natančne, ampak se tako lažje hladijo in manj pregrevajo. To omogoča večjoo natančnost v streljanju serij (npr: športno streljanje na tarče). sicer je to v ameriki trend, da so puškine cevi debele, vendar so ameriški strokovnjaki menda dognali, da pri posameznih strelih, ko ni problema pregretja, celo bolj natančno streljajo puške z tanjšimi cevmi. Bolj kot je puškina cev debela, bolj toga je. togost pri natančnem zadetku pa ni ravno pozitivna lastnost. Notranje nihanje cevi mora biti ravno pravšnje, da je lega zadetkov optimalna.

Glede varmint (varmin') pušk pa tole:

Gre za puške, ki se uporabljajo za odstrel škodljivcev (kar tudi ta ameriška beseda pomeni). Gre za vrsto ( izključno krogelnih kalibrov), ki imajo podobne lastnosti kot t.i. small game kalibri. Razlika med small game in varmint puško je le v tem, da je pri kalibrih small game namenjen za jedilne (edible) škodljivce in malo divjad. Varmint pa pogosto trga (je po evropskih merilih pogosto premočan kaliber/naboj za določeno divjad). Varmint je torej namenjen bolj za hrano neuporabnih škodljivcem (nor: kojot).
v glavnem ne gre za posebne tipe pušk, temveč je pomembna zgolj izbira streliva ter kalibra glede na lovno divjad.
Citat Ahiles je objavil:
tamle je bilo mišljeno, da je namenjen za odstrel neužitnih škodljivcev, ne pa da se s kroglami prehranjujejo :D

pa na primer: kojot
Citat rws je objavil:
ahil,hotel sem reči,da je z težjo puško lažje zadevati
glede segrevanja pa tole:
z mojim sako finnlightom streljam po 10nabojev brez pavze,pa so zadetki še vedno točni...pa verjetno veš kako debelo cev ima ta puška :)
Citat Ganges je objavil:
Po moje je mislil take zadeve kot so prerijski psi, zaradi katerih se američanom meša kakšne škode jim delajo ponekod, kake podgane,...

Evo ga na eni sliki od varmint hunters:

Citat Ahiles je objavil:

sicer pa ima kdo med vami varmint tip puške za lov? ali uporabljsate bolj navadne tako imenovane hunter tipe? meni osebno so bolj všeč slednji, ker po pohorju skakat s tistim topom na rami se ne sliši ravno mamljivo :D, pa tudi nimamo lisic toliko, da bo postrelil serijo 20 nabojev v 5 min :)
Citat grajski je objavil:
takole puska z debelejso cevjo je natansnejsa taka puska ma na 100m raztrosa najvec 1cm.medtem k ma puska z tanso cevjo na 100m raztrosa do 4.5cm.gre se zaradi natancnost ne zaradi hlajenja zato so te puske drazje od standardnih.zato majo ostrostrelci puske z debelejso cevjo ker ma mansi raztros ne pa zaradi pregrevanja.ok to sm mal po domace razlozo.dober pogled usem
Citat ZR7 je objavil:
O debelini in dolžini cevi ter vplivu na hitrost in moč si lahko preberete tudi v članku (bolj na dnu) na naši strani: http://www.forum-lov.org/content/view/281/197/

Članek strokovnjaka, kateremu je verjeti. :D
Citat janez valentic je objavil:
Obsežen članek.

Dvobazni smodnik ni samo cordite, ampak je v razširjeni uporabi tudi sedaj in je mešanica nitroceluloze in nitroglicorola. Primer VichtaVoury N500, Hodgon H110, Alliant Bullseye itd.
Citat Ahiles je objavil:
povsem se strinjam s kolegom kavčičem, ki je dobro primerjal in opisal razliko med dolgimi&tankimi ter kratkimi&debelejšimi cevmi. dejansko pride do nihanja cevi v nepredvidene smeri, bolj kot je cev daljša in tanjša. vendar moje navedbe ne govorijo o tem, da morajo biti cevi povsem tanke. hotel sem povedati, da tudi predebela cev povzroča nenatančen zadetek. kot sem napisal je potrebno pravilno razmerje med debelino cevi, kalibrom, dolžino cevi ter polnjenjem. seveda je dejavnikov še veliko več, vendar jih v praksi zanemarimo (temperatura, vlaga, material krogle/cevi, zračni pritisk ipd.)
debele cevi nove dobe pa so se sprva uveljavile predvsem zaradi hitrejšega hlajenja cevi, ki omogoča isto lego zadetkov v krajšem času.
btw: nekatere cevi sploh niso izdelane iz enega materiala, ampak iz dveh. zunanji del je iz zlitine, ki bolje prevaja toploto kot drugi, notranji, ki je primernejši za izlet krogle. seveda je postopek izdelave takšne cevi izjemno drag, ker je potrebno računati in ugotoviti obnašanje kolobarno-dvoplastnega materiala v obliki votlega tulca. gre za podoben postopek kot pri bimetalu, naprimer za merjenje temperature, vendar je tam lažje, saj so plasti naložene stolpično in ne kolobarno.

upam,da sem tudi sam napisal dovolj razumljivo.... :D

sicer pa je v praksi za jago itak povsem dovolj "normalno debela" cev.
Citat Ahiles je objavil:
se opravičujem za napačno zapisan izraz. tam je votli valj in ne tulec. gre pa za sestavljeni tulec, ki ga sestavljajo tulci različnih, točno določenih polmerov, za katere velja, da je notranji polmer vsakega naslednjega tulca enak zunanjemu polmeru predhodnega tulca.

se še enkrat opravičujem za nestrokovno napako :D
Citat Ahiles je objavil:
paše tole. niso vse ostrostrelske puške s tako grozno debelimi cevmi. mnoge ameriške puške imajo res na pogled debele cevi, vendar z ozirom na to, da so večinoma v kalibru .50, je tudi razmerje med zunanjim in notranjim premerom cevi podoben kot pri naših karabinkah z "normalnimi" cevmi.

glede cene pa. niso dražje ker imajo debelejše cevi, ampak zato, ker se porabi več surovine in izdelava debelejše cevi zahteva večjo natančnost dela. in ne velja, da prodajalci stopnjujejo ceno zgolj zaradi natančnosti.
Citat grajski je objavil:
ok ahiles mas prav sam nemores primerjat .50cal. (12.7x99) z mansimi kalibri ves.ta kaliber je nenatancen in je namenjen za unicevanje pomenbnih ciljev helikopterjev vozil itd.torej ni vazno kaka je cev ce me zastopis.ubistvo se gre tle med tanso in debelejso cevjo sam v razrosu zadetkov.raztros na razdalji 100m je zanemarljiv na razdalji 600m in vec pa je razlika ze obcutna 1m in vec.to pomeni da si zgresil celo tarco.ubistvo je tle sam vibracija cevi o kateri si ze pisal in se popolnoma strinjam stabo.lp
Citat grajski je objavil:
pa se tole ameriske ostrostrelne puske so vecinoma use v cal. 308w,338laup mag.300win mag. v cal.50cal jih je malo glih zarad prejsnega komentarja zaradi njihovega namena
Citat Ahiles je objavil:
drži, saj so njihovo uporabo začeli opuščati. v vietnamu so uporabljali celo MK puške (.22lr), za katere je Aguila izdelala tako znani SSS naboj (Sniper subSonic).
je pa tudi res, da kaliber .50 omogoča celo strel skozi ne premočno steno ipd. Tudi kalibri kot si jih navedel so točno, saj so dejansko dandanes najpogostejše.

pa smo le prišli do zaključka, kjer smo vse razčistli :D

lp ahiles