Tema s starega foruma

Citat janez valentic je objavil:
Kako velik naj bo testni vzorec (n) za ugotavljanje statistično relevantne velikosti skupine zadetkov?

Ker nisem statistik bom pač verjel priročniku za polnjenje nabojev Speer. Pravi da je za zanesljivo oceno natančnosti polnitve/streliva potrebno najmanj 7 nabojev, če to ni mogoče (gretje cevi) pa dve skupini po 5 nabojev.

Statistično zanesljivost lahko povečamo s streljanjem več skupin ob različnem času in pogojih (svetloba, temperatura, tlak).

Tu seveda mislim na natančnost orožja, kjer je napaka strelca v čim večji možni meri izločena (dober naslon, čista tehnika).

Ko ugotovimo natančnost (velikost grupe), preverimo še točnost - lego skupine zadetkov glede na željeno mesto zadetka (horizontala/veritkala/ križ).

Ko smo z natančnostjo in točnostjo orožja zadovoljni, preverjamo še točnost orožja in strelca. Povečujemo vpliv človeškega faktorja in zmanjšujemo naslon ( podprt kopišček, prostoročno leže, sede ob palici, kleče, prostoročno) ali povečujemo razdaljo. Za tarčo izberemo krog premera vitalnega zadetka (15-25 cm). Na podlagi takih treningov lahko pridemo do odgovora na kakšno razdaljo sem v različnih pogojih še sposoben zadeti s sprejemljivo verjetnostjo (tukaj se neposredno obregnemo ob etiko - ali je sprejemljiv en zgrešen strel od 3, od 5 , od 10?).

Pri vseh teh preskusih: natančnosti, točnosti, orožja+strelca pa je potrebno obdržati v spominu NAJSLABŠI dosežek.

V nadaljevnju sledi tekst iz priročnika Speer:
Don't test accuracy with 3-shot groups. True, you won't shoot more than that many at a deer, but a single 3- or 5-shot group won't give you a true picture of the accuracy potential of your rifle or your ammo. Have you ever fired a nice group one day, and tried it a week later with everything the same and got bigger groups? The same thing could happen on a hunt. Statistical studies show that the least number of shots into one group that will give a good picture of an ammo batch is seven. Proper sample size is critical to knowing the true nature of your ammo.
Citat kozorog je objavil:
In potem vsa ta teorija odpove na banalnem dejstvu, da je strel v mrtvo in živo tarčo zaradi človeške psihe popolnoma drugačen. :roll:
Citat janez valentic je objavil:
Citat kozorog je objavil:
In potem vsa ta teorija odpove na banalnem dejstvu, da je strel v mrtvo in živo tarčo zaradi človeške psihe popolnoma drugačen. :roll:
Veliko jagrov je prepričanih da bolje strelja na divjad kot v tarčo. Ne vem kakšna logika stoji za takim prepričanjem (npr. koncentracija pri lovu je večja in ubijalski instinkt vodi kroglo v cilj) ampak mislim da gre bolj za opravičevanje slabših rezultatov pri streljanju v tarčo (letni pristrel). Če slabo streljaš v tarčo tudi slabo streljaš v divjad.
Če popolno neumnost, da bolje streljaš pri lovu kot na strelišču, povežeš še z dejstvom da se veliko jagrov boji svoje puške in da nič ne vadi, potem je rezultat veliko število zastrelitev.
Vaja dela mojstra, pardon pravilna vaja dela mojstra.
Citat kozorog je objavil:
Se strinjam, mišljeno je bilo v smislu da lovce vse prevečkrat pri strelu na divjad izdajo živci (čeprav to večina nerada prizna, poznamo takoimenovane lovske tresavice, ipd...) in še tako natančen strelec na tarčo lahko pri strelu v divjad popolnoma odpove. Je pa res da ne škodi streljati tudi v tarčo. Iz izkušenj pa lahko povem da je po mojem mnenju pri vsakem strelu 90% odvisno od psihe, 9% spretnosti, 1% pa puška + strelivo. (večinoma)
Citat janez valentic je objavil:
Glede psihe bi bilo dobro zbrati tehnike ki so v pomoč.
Lovski fiber poznam - na žalost. Predvsem pri jelenjadi me rado trese. Meni pomagajo dihalne vaje za sprostitev, verjetno če bi to kombiniral s krčenjem in sproščanjem mišic bi dosegal še boljše rezultate. Pri meni se problem tresavice prej pojavi in je močnejši če gre za:
1.problem točne ocenitve divjadi (primer ima ta gumbar res 6cm šila ali 9)
2.čim večji je čas med opažanjem divjadi in odločitev za strel
3.bolj redka ko je priložnost
4.težji ko so pogoji za strel (slabši naslon, dolga razdalja)
5. manj ko je časa na voljo
Citat teohafy je objavil:
Citat kozorog je objavil:
Se strinjam, mišljeno je bilo v smislu da lovce vse prevečkrat pri strelu na divjad izdajo živci (čeprav to večina nerada prizna, poznamo takoimenovane lovske tresavice, ipd...) in še tako natančen strelec na tarčo lahko pri strelu v divjad popolnoma odpove. Je pa res da ne škodi streljati tudi v tarčo. Iz izkušenj pa lahko povem da je po mojem mnenju pri vsakem strelu 90% odvisno od psihe, 9% spretnosti, 1% pa puška + strelivo. (večinoma)
Jaz pa mislim, da je ravno obratno. Če maš razštelano puško, si lahko še tako dober šic in neboš zadel. Z dobro naštimano puško se lahko tudi malo potreseš in bo še vedno super zadetek.
Jaz sem imel na začetku tudi težave z lovsko mrzlico, vendar sem to odpravil tako, da sem postelil ogromno število nabojev na strelišču, tako da sem se popolnoma navadil puške in sedaj tudi, če me prime, lahko še vedno oddam zanesljiv strel. Je pa res, kar je napisal Janez, tudi mene prime mrzlica, ko se odločam za odstrel gumbarja in mladice, ker me je strah o pravilnosti odločitve za strel. Naprimer v Kočevju, ko sem jagal jelena ni bilo večjih težav, saj imaš vodnika, ki ti da dovolenje za strel in veš, da ga neboš posral.
Citat gajka je objavil:
Janez, ne vem ....
Sam si nekaj postov nazaj navedel na kakšno razdaljo najraje streljaš(jelenjad, srnjad), če se ne motim oboje od 40 do 80 metrov. Pri taki razdalji pa res lahko oceniš.
Če te pa že tu izda fiber, pa res ne vem kako se sploh odločiš za strel. Kako pa je potem, ko opravljaš letni preiskus pred lovno sezono?
Res ne razmem, ali provociraš, ali pa zahajaš v spor sam s sabo!
Z ozirom na to, da si naštel praktično vse lovsko strelne situacije, pa ti svetujem, da se lovsko udejstvuješ le pred TV kanalom Chasse & Pesche.
Citat Igoman je objavil:
Koliko časa na mesec pa preživite na strelišču za vadbo in koliko streliva porabite? Posebej trenirate npr. dihanje...ali pride ta občutek z vadbo samo?
Citat teohafy je objavil:
Jaz streljam, ko se mi zlušta, hodim tudi na tekmovanja, tako, da postrelim kar precej nabojev, od začetka moraš trenirati dihanje in ostalo, potem pa se to avtomatizira.
Citat ZR7 je objavil:
To o dihanju sem že nekajkrat slišal. Kako pa to gre? Zna verjetno priti prav tudi na lovu.
Citat janez valentic je objavil:
Citat gajka je objavil:
Janez, ne vem ....
Sam si nekaj postov nazaj navedel na kakšno razdaljo najraje streljaš(jelenjad, srnjad), če se ne motim oboje od 40 do 80 metrov. Pri taki razdalji pa res lahko oceniš.
Če te pa že tu izda fiber, pa res ne vem kako se sploh odločiš za strel. Kako pa je potem, ko opravljaš letni preiskus pred lovno sezono?
Res ne razmem, ali provociraš, ali pa zahajaš v spor sam s sabo!
Z ozirom na to, da si naštel praktično vse lovsko strelne situacije, pa ti svetujem, da se lovsko udejstvuješ le pred TV kanalom Chasse & Pesche.
Bom ugriznil, kljub temu da najbrž provociraš.

60% primerov sem "hladen kot špricar"
30% gre za rahlo vznemirjenje
10% situacij je takih kjer je vznemirjenje moteče - lovski fiber, me pa nikoli ni popolnoma onesposobil.

Res je da najraje streljam na 40-80 m, ampak to ne pomeni da nimam povprečja, ne maksimalnih razdalj, daljšega.

Na letnem pristrelu nimam nobene nervoze, saj na leto popokam več kot 100 nabojev z tovrstnim naslonom, v ostalih položajih pa ca 400 in to z eno in isto puško, ki jo tudi edino uporabljam pri lovu.

Če ne provociraš potlej ti moram povedati, da je problem pri lovu oceniti divjad večji kot zadeti divjad.
Citat kozorog je objavil:
Jaz pa mislim, da je ravno obratno. Če maš razštelano puško, si lahko še tako dober šic in neboš zadel. Z dobro naštimano puško se lahko tudi malo potreseš in bo še vedno super zadetek.
Tole pa ne bo držalo. Če si dober šic nimaš razštelane puške. Če je puška razštelana nisi dober šic! 8)

Tudi v drugem delu se nebi strinjal, puška je lahko 100% in če boš malo potresel, ne boš zadel super. Lahko se ti posreči ampak to ni to. Probaj malo potresti na 200m, pa boš videl kaj boš zadel :?:
1° zamika na 200m pomeni 3.5m izven smeri!!! Fizika pa to...
Citat kuje je objavil:
Tukaj se strinjam z Kozorogom.Dober strelec ima vedno puško v dobrem stanju.Obvezno mora pa pred lovno sezono in tudi med njo veliko trenirat.Vaja dela mojstra!Poleg tega je pametno,da pozna svoj kaliber in krogle(preciznost,delovanje krogle v telesu divjadi,upr).Pri teh zadevah so nam lahko v veliko pomoč mnenja drugih izkušenih lovcev npr. na tem forumu.Tudi jaz,ko sem začel sem se tresel zdaj pa je postalo streljanje zame pravi užitek!Potem pride tukaj še ocenitev divjadi.Če se pojavi najmanjši dvom a je divjad primerna za odstrel ali ne ne smeš streljat!!!Vedno se odloči v prid divjadi!Vaditi je treba iz različnih situacij(prostoročno 35m,s pomočjo palice 70m,leže 100m,sede 200m).Vedno pa se je treba seveda prepričati,kaj je v ozadju cilja,ko streljamo!Kot jaz vidim je veliko dejavnikov,ki vplivajo na kvaliteto streljanja.Sem pa prepričan,da tisti,ki za vadbo strelja tudi nima težav na pristrelih risanic.To so samo čveki tistih lovcev,ki se bahajo z nevem kakimi kroglami v realnosti jim je pa škoda več kot tri naboje v tarčo spustit(pa še te na pristrelu) v realnosti pa je vsak soliden strelec,ki trenira z navadno tm kroglo pri lovu uspešnejši.Naštel sem le nekaj stvari,ki pa mislim,da bi se jih moral vsak lovec držati pa bi bilo več dobrih rezultatov na tarči in veliko manj zastreljene divjadi v gozdovih!