Stran 4 od 10 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 95

Tema: Pravila LZS

  1. #31

    Privzeto

    MilanK, Sraka in ostali. Res ne vem kje vidite tako potrebo po območnih zvezah. Ob spremembi zakona se je izkazalo, da so obstali pravzaprav samo zato, ker nam v lovskim družinah ni bilo jasno, kako in kdo bo izobraževal pripravnike. Kar nekaj družin je takrat izstopilo iz območnih zvez in niso in ne pogrešajo ničesar.
    To je pokazalo, da lovska družina v primeru, da je izobraževanje zagotovljeno lahko shaja brez povezovanja v območne zveze. V navezi koncedent - koncesionar torej v odnosu družine z državo kot lastnico in generalno upravljavko divjadi so smiselni le OZUL-i, ki lahko funkcionirajo kot posvetovalni regionalni lovski organ in zgodbe okoli tega ali so ali niso pravna oseba, sploh ne razumem.
    To je tisto in konec koncev edino potrebno za družino, da v svojem lovišču izvaja lov. Izobraževanje in sodelovanje pri planiranju in kategorizaciji.
    Vse ostalo, kultura, strelstvo, kinologija, pa še kaj, lahko in nekaj tudi funkcionira samo na društvenem prostovoljnem nivoju. Ko voli, nek izvoli!
    Zakaj sem tega mnenja?
    Ker ostalo ne funkcionira. Ker je ostalo okupirano z večnimi funkcionarji, ki niso voljni ali sposobni delati v interesu pravnega reda in svojih članov, kar je iz preteklih in sedanjih dogodkov dovolj jasno vidno.
    In isto mislim tudi za LZS. Pa je škoda!

    MI je pa zelo všečno dejstvo, da LD ne bi plačala članarine. Mogoče pa je to prava pot? Plačamo le nalepke, pa adijo, da vidimo kdo se bo potem iz našega denarja norca delal.

    In potem lahko pišejo Pravila kakršna hočejo!
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #32

    Privzeto

    No Sršen, zagovarjaš centralizacijo, kjer bodo vse in o vsem odločali o stvareh, katerih nimajo pojma. Mi na periferiji pa bomo lepo izpolnjevali njihove zahteve (želje - apetite ). Žal se z tvojo trditvijo pač ne morem strinjati.
    Okolje in dogajanje v tem okolju pač najbolje poznajo ljudje, ki tam živijo - torej naj o stvareh, ki se dogajajo tudi o tem odločajo ali poskušajo odločati.

  3. #33

    Privzeto

    Vidiš Ruševec, jaz sem pa ravno nasprotnega mnenja. Doživetja na terenu in v organizaciji me prepričujejo v to.

    Dokler bomo lovci nasprotovali ohranjanju volka in risa, dokler želimo imeti v loviščih štale divjadi, dokler smo prepričani v pravilnost krmljenja divjadi, dokler streljamo leteče nutrije, dokler se zapiramo vase, dokler omejujemo dotok znanja in še kar nekaj dokler,
    toliko časa mnenja ne morem spremeniti.
    Verum justicia quod parilitas!

  4. #34

    Privzeto

    Vsaka sprememba temeljnega akta društva povzroča na eni strani zagovornike sprememb in na drugi nasprotnike, ki si sprememb ne želijo. To se odraža tudi pri Pravilih LZS in debate na to temo se na forumu odvijajo v tej smeri.
    Pravila LZS so bila sprejeta v letu 2007 in dopolnjene 2010 v delu, ki obravnavajo pridobitno dejavnost. Bilo bi pohvalno, da temeljni akt ali ustavo društva spreminjamo le izjemoma, s tresočo roko, veljati mora za daljše časovno obdobje. Če pa se za spremembe že odločimo, pa je potreben utemeljen razlog in temeljita obrazložitev, v primeru Pravil LZS tudi vse pogostejše zahteve članic.

    Razen zahtevanih sprememb s strani članic LZS, ne vidim posebnega razloga za spremembe. Nasprotno, podpredsednik LZS ugotavlja na seji UO LZS, da gre le za neznaten poseg, ki je nujen zaradi uskladitev s pravnim redom RS, več v obrazložitvi ne pove. Za nas je to dovolj, strokovna javnost (beri organi LZS), pa je dobila podrobnejši vpogled in obrazložitev. In tu postavljam vprašanje podpredsedniku LZS Malešiču, od kdaj so organi LZS strokovna javnost in mi raja? Mar so članice LZS in njeni člani razporejeni v ta nestrokovni del javnosti zaradi hotenja vedeti in od OLZ delegirani v te organe pravi in strokovni? Na tak način se demokratična razprava ne more in ne sme voditi, še zlasti ne o takih vprašanjih.

    Čeprav ne vemo, slutimo pa, da se ti člani, ki so v te organe predlagani iz nelovske organizacije OLZ in izvoljeni na občen zboru, sedaj bojijo svoje volilne baze. Nikjer nobene besede o spremembah, izmikanje odgovorom ali nakladanje, da to sploh ni tako važno za uspešno delo LZS. Ja zakaj pa potem sploh spremembe, če vse deluje, kot ugotavlja tudi podpredsednik LZS. Jasno, še bolj zamegliti stanje, odvrniti pozornost od dejanskih problemov sedanjega delovanja LZS in že počasi prehajati v predvolilni čas novega mandata.
    Deset let bo minilo od pričetka veljavnosti Zakona o divjadi in lovstva, vrtimo pa se v času in duhu prejšnjega Zakonu o varstvu, gojitvi in lovu divjadi. Namesto, da LZS uskladi svoje delovanje s pravnim redom RS na vitalnem področju organiziranosti, letijo floskule, o dobrem delovanju, primerni organiziranosti, doseganju uspehov in še kaj. Mar ti funkcionarji in člani organov nikoli ne stopijo pred svoje člane, jim prisluhnejo in te razprave prenesejo v belo Ljubljano. Raje se udeležujejo raznih obletnic, jubilejev pomembnih članov, dobrih zakusk in prisluhnejo enako mislečim.

    Spremembe na boljše v tem mandatu UO ne bodo možne, preprosto ni volje in znanja, da se pripravijo in uresničijo. To je rezultat politike vodenja organizacije vse do današnji dni in bodimo samokritični, tudi rezultat naše nezainteresiranosti večine članov. Mojem delegatu v organih LZS, pa bi rad sporočil naslednje:
    Dragi moj delegat, ki me zastopaš v katerem koli organu, pridi tudi v mojo bližino. Čeravno slovim včasih tudi kot glasen sogovornik, ti bom na umirjen način razložil tvojo vlogo v tem organu. Predvsem to, da nisi moj delegat ampak delegat nelovske organizacije OLZ, ki te je delegirala, izvolil pa občni zbor LZS. V organu zastopaš vse OLZ in napačno si predstavljaš, da zastopaš tudi mene, posameznika, člana v lovski družini. In da me boš zastopal moraš zahtevati spremembe od tvorcev teh idej in hkrati prepričati o tej nujnosti še svoje kolege v zavedanju, da te ali vas na naslednjih volitvah na listi kandidatov ne bo več. Funkcionarji OLZ ti kaj takega ne bodo oprostili, preprosto te bodo prežvečili in izpljunili. Ampak hrabri padajo v prvih vrstah in od posameznikov je odvisna usoda tudi nadaljnjega delovanja te naše organizacije. Če se boš odločil prisluhniti ti bom naštel vse žulje, ki sem jih dobil ob premlevanju debat na temo Pravila. Napotil te bom tudi na branje postov v tem forumu in mogoče se ti le prižge kontrolna lučka, ki zaznava napako v delovanju sistema. Brez dvoma bo najsvetlejša na temo organiziranosti in dokler ne razčistiš in spoznaš sedanje zablode, bo dialog bolj kratek. Ker pa te poznam, se me boš izognil na daleč, vmes boš pozabil moj Enaslov in izgubil telefonsko številko. In ker si znotraj strokovne javnosti boš prisluhnil temu, kar ti prinesejo na pladnju in z realnostjo imaš kaj malo skupnega.

    Psi lajajo in karavana gre dalje…., lep pregovor, ki paše k tej temi.

  5. #35

    Privzeto

    Tica, moj globok poklon in spoštovanje!
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #36

    Privzeto

    Bravo Tica! Gre nam le za to, da bi naša krovna organizacija imela takšna pravila, ki bi omogočala poceni in učinkovito organiziranost, prost pretok mladih in sposobnih kadrov, svežih idej, ter povratni pretok znanja, informacij in izkušenj nazaj na LD.
    Če je kaj dejstvo je to, da sedanja Pravila LZS tega ne omogočajo. Vsebinsko so skoraj enaka, kot tista izpred 30 let, ki pa so vsaj sledila dikciji takratnega zakona.
    Izgovor, da Pravila LZS preko OLZ preprečujejo centralizacijo je zato smešen. Obstajajo le za to, da jemljejo glasove LD in postavljajo preverjene stare kadre, ki se pasejo po foteljih na Zupančičevi 9.
    Sedanji dogodki in odzivi javnosti so rezultat takega organiziranja in delovanja.
    Osebno nimam prav nič proti ljudem, ki sestavljajo organe LZS. Zamerim jim njihov način razmišljanja (ohraniti status quo za vsako ceno), pasivnost, zastarele in ozke poglede in najbolj nepripravljenost za kakršne koli spremembe.

  7. #37

    Privzeto

    Lectograjski, dober povzetek!

    Le nekaj pa moram zapisati, ker ste me že tolikokrat zbodli. Na rovaš osebnih zamer, osebnega odnosa do problematike.
    Lahko se delamo, da kultura zajema tudi umirjen, vljuden, kulturni odnos do nasprotnika. Po mojem prepričanju ni čisto tako, oz. je tako lahko, dokler ima podoben odnos do nas tudi nasprotnik.

    Ko govorimo o peripetijah znotraj iste organizacije, se pravzaprav ne bi smeli pogovarjati o nasprotnikih. Morali bi vsi s svojimi različnimi mnenji ustvarjati kolaž dobrega delovanja in sodelovanja.

    A ko pogledam stanje v naši organizaciji, dolgoletno nategovanje in prerivanje pri funkcionarskem koritu, omalovaževanje in zapostavljanje zakonodaje in lovcev, temeljev organizacije, me misli o sodelovanju in kulturi hitro zapustijo in jih zamenja prepričanje o nujnosti vseh potrebnih ukrepov, da se to stanje zaključi in vzpostavi zakonito in kvalitetno oranizacijo. Sicer je bolje, da je ni!

    Lovstvo, naše udejstvovanje v lovu je zelo osebno. Zato je tudi dojemanje dogajanja v lovski organizaciji nujno osebno.
    To kar nam počno, vključno z zadnjo zgodbo o Pravilih, pa jemljem za žalitev mojega osnovnega dostojanstva, ki presega vsakršne psovke.
    To kar ti funkcionarji počno naši organizaciji in nam ter ne navsezadnje divjadi, je največja psovka, največja žalitev. Žalitve niso le besede, govorjene ali pisane, temveč predvsem dejanja!

    Zatorej je osebno, pa še kako!!!
    Verum justicia quod parilitas!

  8. #38

    Privzeto

    No z vsem zgoraj se še kako strinjam in dosti stvari mi ni jasno in nihče ne sliši teh pripomb.
    Pa vseeno: tudi v Mb so se ljudje zbirali, protestirali in NIČ - do kdaj, do takrat ko so začele leteti kocke in kako smo jih označili: barabine, skrajneže, dlomrzneže, podkupljene,...
    Žal z dogovorom, argumenti,... pač težko prepričaš vsemogočne večne funkcijonarje, da delajo narobe,...
    Oznaka: da vzpodbujam nestrpnost, podžigam, ... nič od tega !!!

  9. #39

    Privzeto

    Bom predstavil kratek primer kako naj bi organi LZS delovali. Bil sem nekoč tudi sam v komisiji za izobraževanje in odnose z javnostmi LZS (takrat imenovani Finkova komisija). V tem času smo postavljali temelje sedanjemu sistemu lovskega izobraževanja. Bistvo našega delovanja je bilo, da nismo le sestankovali na zvezi ampak smo dvignili riti in obiskovali pristojne za lovsko izobraževanje po celotni Sloveniji. V dobrem mesecu smo razpolagali s povratnimi informacijami, mnenji, predlogi ljudi, ki so bili v LD in takratnih ZLD pristojni za to področje.
    Na podlagi tako zbranega materiala smo lahko aktivno začeli z delom in hitro so bili vidni rezultati.

    Menim da sedanje komisije vse preveč sestankujejo same s sabo. Sprejemajo sklepe, ki jih nihče ne izvrši, čez nekaj mesecev vse skupaj ponovijo, pripravijo poročilo in "bentijo" čez lovce, kako se z njimi pač ne da. Večina članov LD pa sploh ne ve kakšne komisije na zvezi delujejo, kaj šele da bi poznalo člane ki jih sestavljajo. Posebej pomembno bi bilo, da so predsedniki komisij tudi člani UO LZS, saj bi si tako poenostavili delo in izboljšali učinkovitost. Težko si predstavljam učinkovite seje kjer sodeluje čez 30 članov UO, pa predsedniki komisij, njihovi člani pa še kdo. Ob dejstvu, da so gradiva slabo pripravljena in člani o tematiki odločanja seznanjeni šele na samih sejah, res ni čudno da je situacija slaba.

    Posebej izstopajoč je primer KOPV. Posebej boli nepripravljenost predsednika in članov le te ( prejšnji mandat) poslušati in upoštevati drugačna mnenja. Kot avtorje sedaj veljavnih aktov LZS menim, da so osebno odgovorni in poglavitni krivci (seveda skupaj s predsednikom LZS) za sedanje alarmantno stanje.

  10. #40

    Privzeto

    Po neuradnih informacijah se baje pripravljajo spremembe in dopolnitve Pravil LZS. Po informacijah naj bi posamezniki že imeli Predlog njihovih sprememb in dopolnitev. Najbolj zanimiva sprememba naj bi bila ta, da mandat članom UO ne bi več bil omejen na dva mandata, temveč neomejen, t.j. dosmrten. Argument. Malo številčne družine naj ne bi imele dovolj kadra za najpomembnejše funkcije na nivoju LZS. Ob nekaj več kot 21 tisočih lovcev nimamo dovolj strokovnjakov, primernih za funkcije na nivoju LZS, pa je res prava sramota. Pa toliko govorimo o naši lovski strokovnosti,za funkcije pa ne premoremo dovolj primernih kadrov. Poleg delegatskega sistema se nam obeta še neomejen mandat in kdor se bo uspel povspeti na sam vrh LZS, ta bo njen dosmrtni funkcionar. Živela demokracija in nezamenljivost funkcionarjev. Očitno grobarji kopljejo grob slovenskemu lovstvu. Vanj pa bomo padli vsi, razen zelenih baronov, ki bodo pravočasno iznašli način za nadaljevanje svojih podlih igric.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

Stran 4 od 10 PrvaPrva 12345678 ... ZadnjiZadnji

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •