Stran 3 od 10 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 95

Tema: Pravila LZS

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat Lectograjski je objavil: Pokaži objave
    lovski zakon še naprej ostaja neupoštevan.
    Nam lahko napišeš v katerem členu?

  2. #22

    Privzeto

    66. člen (preberi še četrti odstavek prispevka MilanaK)
    Last edited by Lectograjski; 30. January 2014 at 15:14.

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Hvala. Sem prebral. Všeč mi je tvoja kulturna komunikacija. Nekateri je ne zmorejo.

    Nikjer pa ne piše, da ne sme biti delegatskega sistema. V ZD-lov1.
    Last edited by main757; 30. January 2014 at 17:05.

  4. #24

    Privzeto

    Main 757 preberi še 13. člen Zakona o društvih. Ta pravi, da zbor upravljaljcev (Občni zbor) sestavljajo vsi člani društva. ( v zvezi društev pa vse članice)
    Problem je v tem, da ima vsaka LD en glas in pravico voliti in odločati na OZ. Pravila LZS so to pravico LD vzela. Tako tvoj predsednik direktno ne odloča, ampak namesto njega odloča delegat, ki ni vezan na vaše mnenje. Če bi LD lahko direktno volile, bi bila sestava organov zveze bolj kvalitetna in transparentna saj bi se morali kandidati bistveno bolj potruditi pri predstavitvi. V sedanjem sistemu vedno obstaja dvom o korektnosti, saj se vedno pojavljajo isti.
    Sicer pa pojdi po tej temi za par let nazaj in si lahko prebereš vse razprave, kritike in dvome forumašev.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Sem prebral. Samo v tem členu ni besedne zveze "zveza društev".
    Malo sem v dvomu, če se lahko člen, ki se nanaša na društvo in njegove fizične člane kar tako enostavno prenese na zvezo in njene članice?

  6. #26

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Sem prebral. Samo v tem členu ni besedne zveze "zveza društev".
    Malo sem v dvomu, če se lahko člen, ki se nanaša na društvo in njegove fizične člane kar tako enostavno prenese na zvezo in njene članice?
    Ni treba biti v dvomih!
    Ker točno tako je.
    In tako je napisano v zakonu o društvih in tudi točno na to je bilo že večkrat opozorjeno prav v tej temi.
    Za kvalitetno debato še posebej pa za odločanje, se je potrebno potruditi prečitati vsaj osnovne postavke zakonov, ki tozadevno tematiko urejajo!
    Ugibanja in predvidevanja ter odločanja kar na pamet peljejo zadeve na stranpot. Ko pridemo v situacijo, da tega osnovnega znanja nočejo ali niso zmožni osvojiti niti tisti, ki so si uzurpirali pravico odločanja v organih zveze, čeprav so bili na zboru VSEH starešin v Monsu o tem seznanjeni, res ne vem zakaj bi bili do njih še strpni!
    Verum justicia quod parilitas!

  7. #27

    Privzeto

    Zveza društev je opredeljena v 16. členu. Vse določbe ki veljajo za društva se uporabljajo tudi za zveze društev.
    Kritiki Pravil LZS smo najbolj ogorčeni nad institutom "delni občni zbor". To je isto, kot če bi tvojo tipkovnico na katero pišeš tvoja stališča prežagal na pol. Po tem bi težko brali še kakšen tvoj prispevek.
    Bistvo občnega zbora je možnost sodelovanja VSEH članov. Le tako lahko pravilno deluje, kot lahko deluje le cela tipkovnica. Na delnih, pa so LD prikrajšane za mnenja, stališča, informacije LD iz drugih delov Slovenije in tako za pravilne odločitve.
    Vse kar se sedaj dogaja na LZS je posledica teh nepravilnosti. Seveda pa to ni vse. Pravila LZS so še na drugih področjih obšle zakonodajo. (Območna združenja - bivše ZLD)

  8. #28

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Sem prebral. Samo v tem členu ni besedne zveze "zveza društev".
    Malo sem v dvomu, če se lahko člen, ki se nanaša na društvo in njegove fizične člane kar tako enostavno prenese na zvezo in njene članice?
    LD je društvo zasebnega prava. Zanjo velja ZDlov, kar pa ta zakon izrecno ne določa pa zanjo, tako kot za vsa druga društva, veljajo določbe zakona o društvih. LZS je lovska organizacija, ni pa upravljavka lovišča, saj z loviščem ne upravlja. LD pa je društvo, lovska organizacija in upravljavka lovišča in je obvezna članica LZS in se obvezno povezuje v OZUL, ki pa ni pravna oseba, kar je velika slabost ZDlov-a. OZUL-i se tudi ne povezujejo na nacionalnem nivoju, saj bi se v tem primeru postavilo vprašanje smiselnosti takšne lovske ureditve, ki bi imela dvotirni sistem organiziranosti na nivoju države. Zdaj imamo na območnem nivoju kar tritirni sistem, LD â??OLZ- OZUL, na nacionalnem pa LZS.

    Društvo zastopa oseba, določena s temeljnim aktom, torej s Pravili, v primeru LD je to starešina (5. čl. ZDru). Določbe tega zakona se smiselno uporabljajo tudi za zveze društev (7. čl. ZDru). LZS je zveza LD in se tudi zanjo uporabljajo določila ZDru za vsa tista vprašanja, ki jih ZDlov izrecno ne ureja za LZS.

    Članstvo v društvih je prostovoljno in osebno, kar v načelu velja tudi za članstvo v zvezi društev, a po ZDlov-u so LD-ji obvezne članice LZS, zaradi česar njim članstvo v njej ne more prenehati vse dotlej, dokler so upravljavke lovišč. Npr. če LD ne plača članarine, je LZS zaradi tega ne more izključiti iz svojega članstva, kar za OLZ ne velja. Pravno osebo v društvu â?? zvezi zastopa pooblaščena oseba, v primeru LD je to starešina, ki pa lahko za zastopanje pooblasti drugo osebo, npr. člana UO.

    Že iz teh nekaj zakonskih določb izhaja, da se zakonitim zastopnikom LD-jev z notranjim aktom LZS jemlje na zakonu temelječa pravica neposrednega zastopanja svoje LD na OZ LZS. Običajno jo na OZ LZS zastopajo člani UO OLZ, ki pa je le ena izmed članic LZS, vendar ne obvezna, temveč prostovoljna članica.

    Pooblastilo za zastopanje, ki ga ima oseba po samem zakonu, se lahko na drugo osebo prenese samo s pisnim pooblastilom za zastopanje, ne more pa se prenesti z preglasovanjem in proti volji zakonitega zastopnika, kar UE, ki je potrdila Pravila LZS, očitno spregledala.

    Glede pooblastila pa je treba uporabljati tudi vse tiste določbe Obligacijskega zakonika, ki se nanašajo na pooblastilo ali na mandatno pogodbo, katero je LZS uporabila za prenos nalog z javnimi pooblastili â?? javnem interesu na usposobljene članica, beri OLZ in s tem obšla ZDlov, saj bi sicer morala ustanoviti svoje območne pisarne, za izvajanje vseh tistih nalog, ki jih opravlja v javnem interesu.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  9. #29

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Lectograjski in MilanK, hvala za odgovore v normalnem tonu.
    V svojih komentarjih nikoli ne žalim drugače mislečih, nasprotno spoštujem jih.Vsako pa čeprav drugačno razmišljanje bogati moje znaje in poznavanje stvari. Tudi tvojih komentarjev sem vesel in se iz njih veliko naučim, svoje znanje pa obogatim. Temeljni namen foruma je izmenjava mnenj in ne preklanje in žaljenje. Kdor ne zna svojih stališč, pogledom utemeljevati z argumenti, in se poslužuje žaljivk in drugih nespodobnih besed, je bolje da na tem forumu ne piše.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  10. #30

    Privzeto

    Citat MilanK je objavil: Pokaži objave
    V svojih komentarjih nikoli ne žalim drugače mislečih, nasprotno spoštujem jih.Vsako pa čeprav drugačno razmišljanje bogati moje znaje in poznavanje stvari. Tudi tvojih komentarjev sem vesel in se iz njih veliko naučim, svoje znanje pa obogatim. Temeljni namen foruma je izmenjava mnenj in ne preklanje in žaljenje. Kdor ne zna svojih stališč, pogledom utemeljevati z argumenti, in se poslužuje žaljivk in drugih nespodobnih besed, je bolje da na tem forumu ne piše.
    Miln K lepo pozdravljen!

    Ker nisem več član slovenske lovske organizacije, se v to razpravo seveda ne bom spuščal in smetil po forumu ter se razmetaval z razmišljanji, ki se me ne tičejo in velike večine bralcev zagotovo tudi več ne zanimajo.

    Vendar nek notranji nagajivi vražiček v meni mi le ne da miru, da vendarle ne bi zapisal, da popolnoma z vsemi stališči, ki jih tukaj predstavljaš, v popolnosti ne soglašam in nekaj zadev vidim malce drugače. Tudi, če bi jih sedaj začel navajati in argumentirati, te ne bi prav nič naučil oziroma obogatil in požlahtnil tvojega znanja. Vse je res lahko tako kot pišeš. Je pa res tudi to, da je lahko tudi malce drugače. Strinjava pa se v tistem delu, da pa tako kot trenutno je ne bi smelo biti in ni prav.

    Še najbolj pa se strinjava pri statusu OZUL-ov. Vendar, če bi OZUL-i dobili nov pravni ter tudi s tem vsebinski pomen, bi LZS malce izgubila na svojem blišču, izgubila bi nekatere pristojnosti in pomen, ter območne zveze bi se lahko ukvarjale le še s čisto statutarnimi meddruštvenimi aktivnostmi o katerih bi se članice dogovorile. Z vidika primarnih aktivnosti ter zavez lovske organizacije je povsem nerazumljivo in skregano z zdravo pametjo, da se OZUL-i ne povezujejo in niso zavezani k tesnemu medsebojnemi sodelovanju ter enotnemu delovanju na nekem gaografskem področju ter tako tudi na nivoju države. Ker pa poznamo notranje razmere v LZS, je pač takšna ureditev le logična posledica nekih odnosov, želja in strahov določenih interesnih skupin.

    Pa naj bo dovolj mojega nakladanja.
    Vse lepo želim tebi in vsem mojim nekdanjim lovskim kolegicam in kolegom!

Stran 3 od 10 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •