Stran 2 od 23 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 221

Tema: Terierji

  1. #11
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Bor prav potiho in previdno te sprašujem kje se da dobiti uradni podatek,da kratkodlaki nemški lovski terjerji ne obstajajo uradnoJaz imam namreč drugačne podatke in menda bodo ljudje ki take pse ocenjujejo na mednarodni ravni že vedeli se mi zdi.No vsi pa smo zmotljivi in nilkoli ne veš zagotovo kam pes..................
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  2. #12
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Kolikor jaz vem, ni uradne delitve na kratkodlake in dolgodlake. Dlaka je resasta, je pa lahko različno dolga. Nisem še zasledil, da bi imel kakšen prekratko, zg. dolžina za odlično oceno pa je do 4 cm. In tudi nisem še videl, da bi bili v kakšnem leglu samo kratkodlaki ali samo dolgodlaki (je pa seveda mogoče), večinoma imaš vse variante od - do.

  3. #13

    Privzeto

    Veper, tisto kar je napisal Jagermaister drži. Različna dolžina dlake pa prihaja iz parjenja med psi daljše in krjaše dlake. Včasih sta obstajali res dve vrsti dlake. Danes je zaželena trda priležna resa z bradico.
    Vedno pa dopuščam možnost, da se je kaj spremenilo in, da tega nisem zasledil.

    Boris

  4. #14
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    4 cm se mi zdi veliko. To je že dolgodlak. Da tudi take sem že videl, čeprav jih je malo. Pred leti je en lovc vzrejal v sosednji LD izrazito ktd. Še bradice niso imeli. Bili so dobri psi, odlični v gonji.....
    Veper, žal nimaš prav.

  5. #15

    Privzeto

    izpis iz originalnega standarda:
    FCI-Standard Nr.103 / 20.1.1998/ D

    HAARKLEID :
    Beschaffenheit des Haares : Schlichtes, dichtes, hartes Rauhhaar oder derbes Glatthaar.
    __________________________________________________ ______________
    primer lepega prespektivnega legla,ki je bilo glatkodlako (objava iz DJT Club)

    Züchter:
    Anja Andrä, Bachstr. 63, 71336 Waiblingen-Bittenfeld
    Tel: 07146 / 43119, E-Mail: vua.andrae@t-online.de

    Zwingername:
    vom Zipfelbach Wurftag: 24.07.08
    Zwinger-Nr:
    3475 Anzahl:
    Rüden/Hündinnen:
    7 1
    Vater: Sepp von der Dachsschlucht Zuchtbuch-Nr: 62192
    Mutter: Anja vom Zipfelbach Zuchtbuch-Nr: 59862
    Zuchterwartungs-werte der Welpen:
    Disposition LL 93
    Größe 101
    Nase 114
    Spur-laut 111
    Härte/Passion 114
    Wasser-freude 107
    Auftritts-
    wahrscheinlichkeit LL 0,0021


    Text:
    Vater: ZP 163 P., 1. Pr., GP 275 P., 2. Pr.; NB/, sg / sg, SH 37 cm, Glatthaar. Mutter: ZP 168 P., 1. Pr., Dr. Lackner-GP 299 P., 2. Pr.; S/, NB, Nat.Schweis (:), sg / v, SH 38 cm, knappes Rauhaar mit Bart. Eltern arbeitsfreudige, führige u. ruhige Gebrauchshunde mit gutem Orientierungssinn. Sie werden bei allen Jagdarten erfolgreich eingesetzt u. jagen mit klarem Jagdverstand. Die Hündin zeigt eine hervorragende Arbeit auf der Rotfährte. Keine "Fernaufklärer". Welpen wachsen im familiären Umfeld auf u. werden jagdlich-sozial geprägt.
    __________________________________________________ _______________
    Primer enega od mnogih priporočanih plemenjaka z gladko dlako in brez brade (na splošno imam vtis, da balkan brade bolj ceni od matične domovine ) :

    Name des Rüden: Dino vom Hopfengarten

    ZB-Nr./DGStB-Nr.: 62651 / 2979
    Vater: Vitus vom Dachsgschleif

    Mutter: Bena von der Kellnau
    Eigentümer: Jürgen Vollmer
    Sonnenleite 20
    96120 Bischberg
    Tel: 09503 / 4919

    Zuchtwerte: P-Wert LL
    Disposition LL Schulterhöhe Nase Spurlaut Härte / Passion Wasserfreude
    92 96 124 108 114 104 0,0320
    ZP 1. Pr. 168 P.; Dr. Lackner-GP Sieger 2007 in Österreich 1. Pr. (282 v. 288 P.), CACIT, Bringselverweiser; Formwert v, Haarwert v, SH 36, BU 48; NB/.
    Mutter 2002 auf Usedom mit 312 P., sowie Halbschwester 2005 in Schöntal mit 316 P. Gewinner der Int. Dr. Lackner-GP.

    LP

  6. #16

    Privzeto Nemški lovski terijer-deutsche jagdterier

    Sam se s to pasmo ukvarjam in jo preučujem že več kot 30 let.Veliko razočaranj je bilo in tudi veliko sreče in lovskega zadovoljstva.Največ pa sem naredil zase in za moje lovsko zadovoljstvo,ko sem ugotovil,da se psa ne kupuje za prvim plotom,ampak od rejcev,ki pse šolajo in izšolajo.Samo dobra linija je v tem uspešna.Ko pa sem začel zahajat na tekme v tujino,in ugotovil,da nimamo v večini,nič slabših psov kot denimo Nemci,sem se odločil tudi za vzrejo teh prikupnih malih lovskih pomočnikov.
    Kar se pa dlake tiče,je enoten standard,in ni dolgodlakih in kratkodlakih,so pa z ali brez bradice,oboji enako cenjeni in dobri lovski pomočniki.
    Trenutno je leglo staro 4 tedne,druga paritev,preizkušeno dobra,od psice,in psa preizkušena v delu.Psi narastejo do 37cm,psice do 36 cm.Za pogledat,enaki kot jajce jajcu.
    Moti pa me,da v Sloveniji ni vodnikov,ki bi se ukvarjali z šolanjem te pasme.Na letošnjo VUP,je bilo prijavljenih samo DVA VODNIKA:V tujini,pa se moraš prijavit,vsaj dva meseca prej,ker drugače te odbijejo,zaradi preveč prijav.In tam je tudi ta mali velikan,veliko bolj cenjen,kot pri nas,ker je bolj vsestranski kot druge pasmein zaradi tega veliko bolj uporaben.
    Omenim naj še,da je letos v avgustu mednarodna zveza za NLT(nemški lovski terier) sprejela KLPJ,sekcija nemški lovski terijer v svojo organizacijo,za kar je bilo potrebno ogromno dela in dokazovanj.Sedaj bomo enakovredno tekmovali na njihovih prireditvah in z svojimi psi sodelovali na njihovih prireditvah in v vzreji,kar nam sedaj ni bilo dovoljeno.
    Pravilniki o delu se pa dobijo na klubu,tam se lahko tudi včlani,vsak ki ga zanima to področje,in dobi ustrezno gradivo,pravilnike o delu,zunanjosti in prireditvah,ki jih prireja klub.
    Naslov:
    KLPJ
    Župančičeva 9
    1000 Ljubljana

  7. #17
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Kaj pa resasti terjerji??
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  8. #18

    Privzeto Nemški lovski terijer-deutsche jagdterier

    Zaradi narave dela,pes mora imeti nemški terier mora imeti gladko,priležno,resavo in gosto dlako.Bradica pa po standardu ni obvezna.Seveda pes,ki nima bradice,daje videz kratkodlakavosti,kar pa ni.Fantje,ki debatirate o tej pasmi,da si ogledate,VP,vsako leto ga prireja KLPJ,in tam se lahko seznanite z pasmo.

  9. #19

    Privzeto

    Citat HRAST je objavil: Pokaži objave
    Ko pa sem začel zahajat na tekme v tujino,in ugotovil,da nimamo v večini,nič slabših psov kot denimo Nemci, sem se odločil tudi za vzrejo teh prikupnih malih lovskih pomočnikov......
    Kar se pa dlake tiče, je enoten standard,in ni dolgodlakih in kratkodlakih,so pa z ali brez bradice,oboji enako cenjeni in dobri lovski pomočniki.
    ........ Moti pa me,da v Sloveniji ni vodnikov,ki bi se ukvarjali z šolanjem te pasme....... Omenim naj še,da je letos v avgustu mednarodna zveza za NLT(nemški lovski terier) sprejela KLPJ,sekcija nemški lovski terijer v svojo organizacijo,za kar je bilo potrebno ogromno dela in dokazovanj.
    Pozdravljen Hrast!


    Sem navdušena na dejstvom,da je Slovenija končno sprejeta v članstvo v mednarodno zvezo.

    Poplnoma se strinjam, da Slovenija ima dobre pse :icon_smile:- v mojem sporočilu sem povzela nemške citate zgolj iz razloga, ker slovenskih na spletu ni. Poleg tega mi je izjemno všeč nemški način podjanja podatkov o psih in predvidenih statističnih lastnosti legla.

    Glede šolanja pa je bolj bogo pri vseh pasmah lovskih psov. Nekaj se organizirano učinkovito trudi le klub ljubiteljev ptičarjev. Pa še tu sem bila npr. letos prijavljena na njihove priprave za VUP in so propadle zaradi premajhnega števila prijavljenih - pri tem, da bi zadoščalo 5 psov katerekoli pasme iz vse Slovenije.
    Če pa je človek popolnoma prepuščen samemu sebi in je pri tem samo ena prireditev na leto, (ki včasih komu tudi terminsko ni izvedljiva) še posamezni intuziasti izgubljajo veselje.

    Glede odlakanosti pa še eno opažanje- zgolj opazovalca, ne kot nekega poznavalca pasme - švicarsko- nemško- avstrijsko območje bolj kot dlako na gobcu ceni dobro odlakanost trebuha in splošno kvaliteto dlake, ki zagotovo ščiti psa pri delu. Glede bolj prileženih ( "gladkih") ali bolj resastih tipov dlak nimajo posebnega odnosa, dokler zagotavljajo kvaliteto. Mene je recimo presenetilo, da večina nima nekih izdelanih stališč, kdaj je dlaka še prav dolga in kdaj predolga- so pa mnogi mnenja, da ni za odlično dlaka, ki je "trim bedurftig"= potrebna trimanja.

    Tako "na oko" je splošen vtis, da imajo predvsem avstrijci precej "gladkodlakih psov" morda zato se mi tudi zdi, da od slovenske vzreje je več gladkih na koroškem koncu ) in da npr v Srbiji in BiH ljubijo malo bolj kosmate- predvsem pa bradate.

    S tem v zvezi pa imam tudi vprašanje za Hrast ali drugega poznavalca:
    Ali je ta ljubezen do brade v "bivši jugi" odraz lokalnega estetskega okusa, ali posledica dejstva, da so tam priljubljene tekme pod zemljo?
    Ali brada v kakršnem koli smislu ščiti sa pri delu pod zemljo oz mu ga kakorkoli olajša ?
    Nikoli se ne boj narediti nečesa česar ne znaš.
    Zapomni si:*Noetovo barko je zgradil amater, Titanik pa profesionalec!*

  10. #20

    Privzeto

    Hrast ima vsekakor prav.

    Do pred nekaj let so imeli pri nas vodilni pri teh stvareh idejo, da je edina dovoljena za vzrejo ,, resasta dlaka z bradico,, Ko pa so oziroma smo pogledali tudi čez sosedovo ograjo so ugotovili, da so v Evropi celo bolj zaželjeni gladkodlaki terierji in jih je tudi več. Ne govori pa se o kratkodlakih in resastih ampak o ,, gladkodlakih,, in ,, resastih,,. Treba je namreč ločevati med popolnoma kratko,
    ,, plišasto,, ali če hočete ,, mišjo,, dlako in gladko a priležno in čvrsto reso, pa četudi brez bradico, poraščena naj bi bila notranja stran stegen in trebušček. Kot omenja Hrast standard govori o dveh dlakah. Ne drži pa dejstvo, da se ne morejo v enem leglu skotiti mladiči, ki so vsi gladkodlaki ali vsi resasti. Legla so lahko mešana ali pa vsa enake dlake.Ni namreč bistveno ali parite oba ali le enega resastega oziroma gladka starša. Tukaj pretirano ,, pametovanje,, ne zdrži. V tujini dobi pa tudi že mladiček ob izdaji rodovnika vpis ali je resaste ali gladke dlake.
    Citiram standard :
    Odstavek 11.Dlaka je :
    - SCHLICHTES, DICHTES, HARTES RAUHHAR DESBER GLATTHAAR
    ( priležna, gosta, trda resa, groba gladka dlaka ).

    Pa še za Deteljico :
    menim,da je forum slovenski in naj bi se tudi pisalo v našem jeziku, ne glede na to, da pišemo o pasmi z nemškim poreklom. Če pa že prepisujemo z njihove int. strani poskrbimo vsaj za korekten prevod.
    Ampak naj kljub temu napišem nekaj o podatkih, ki jih je Deteljica napisala : priporočenega plamenjaka in njegovega vzreditelja in vodnika ( Dino von Hopfengarten ) tudi osebno poznam. Pes je resnično gladke dlake a to dejstva, da je vrhunsko šolan pes sploh ne spremeni. Saj smo lovci in vzrejamo pse za določen namen in to je lov. Tako naj ima uporabnost vsekakor prednost pred zunanjostjo. Sam bi namreč prav lahko ,, jagal,, tudi s psom, ki bi bil prav dobro ocenjen a bi imel vsaj pol kvalitet omenjenega plemenjaka. Vedeti moramo, da je lovski terier vzrejen kot vsestransko uporaben pes za lov in ne za cirkus, kar nekateri zmotno mislijo. In razprave in polemike o dlaki so po mojem mnenju odveč, da je pes le uporaben, pa čeprav brez ene noge.
    To, da Balkan še vedno prisega na brado pa je dejstvo. Vsake oči imajo svojega malarja. Ampak brada ali ne brada, pes, ki ima tako dolgo dlako, da ga je potrebno trimati je zelo naporen za uporabo. Raje vse drugo samo ,, povštra,, ne !!! Pa tudi a nismo govorili o nekih cm ?
    Največji vzreditelj NLT v Evropi je iz Francije in vzredi cca. 120 mladičev letno, in sicer približno polovico resastih in polovico gladkodlakih.Francozi namreč tudi prisegajo na resaste z bradico. Ne branijo se niti gladkih, samo, da so uspešni v delu, predvsem da imajo maksimalno ostrost. Do sedaj sem se z njim srečeval pri nas in po tekmah v Evropi, drugo leto pa če bo sreča mila vrnem obisk v Franciji. Zanimivo bi bilo namreč videti kako posluje psarna z 70 Lovskimi terierji, lastnim loviščem in lastno oboro za zajce za preizkušanje sledoglasnosti.
    lp

Stran 2 od 23 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •