Stran 9 od 10 PrvaPrva ... 5678910 ZadnjiZadnji
Rezultati 81 do 90 od 94

Tema: Hanoverski barvar

  1. #81
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Ranjeno divjad je treba včasih goniti in slediti več ur, kar bo lažje opravil bavarec kot težji hanoveranec, še posebno, ob toplejšem vremenu. Ob Hb bi imel zraven še enega hitrega psa zaustavljača, mogoče goniča ali ptičarja ali Bb.:

    Za slediti ranjeno divjad, nima smisla primerjati med seboj Hb ali Bb, ker bi morala biti oba sposobna slediti tudi več ur. Za samo gonjo, je bolj primeren Bb, če se ta izvaja ob vročini, glede na njihovo razliko v telesni zgradbi, oz. velikosti, kar pa seveda ne bi smelo držati za "lažje" Hb. Mislim, oz. moje mnenje je, da je to odvisno od posameznega primerka, koliko vode potrebuje, da premaguje vse te ovire (sledenje, gonja) in koliko je kondicijsko pripravljen skozi vse leto. V višjih loviščih vročina (nižja temperatura) ne bi smela igrati takšne vloge, ampak na pamet (to je odvisno od posameznega primerka) o tem, je brez veze razpravljat.
    Kot pravi Detel, da bi ob Hb zraven rabil tudi dobrega in hitrega psa za zaustavljanje, to lahko velja tudi za Bb! Če gledamo na to iz Alojzovega vidika, da so Hanoveranci bolj skloni k "agresiji", potem ravno pri tej pasmi to ne bi bilo potrebno. V resnici pa je to težava pri obeh pasmah. Ne toliko samo zaustavljanje, kot imeti jajca it skozi robido ali praprot ali trnje, "ker je notri nekaj velikega, ki mi lahko kaj naredi". Tu je potrebno veliko praktičnega dela z psom v takšnih situacijah, samo tako se bodo pokazali rezultati-kasneje. So primerki, ki to zelo dobro oddelajo, lahko rečemo nadpovprečno, ostalo je bolj tako tako. Pri Bb je to še toliko bolj izraženo, mogoče pa ravno zaradi same selekcije pri vzreji, da Bavarec dela v visokogorju, kjer zaustavljanje ni zaželeno, oz. je za psa zelo nevarno.!
    Naj omenim (da ne pozabimo), da sta obe pasmi vzrejeni za sledenje parkljaste divjadi, (Hb bolj za jelenjad in prašiča) in bi bilo dobrega psa neumnost izpostavljati direktnem stiku z (za življenje) nevarno ranjeno divjadjo, kar pa ne pomeni, da lahko sledi brez jajc. Dober (beri ne plah) karakter je pri tem delu obvezno potreben. Eni bolj napadajo, grizejo, drugi raje oblajavajo, vendar ne smejo zapuščati divjadi, tudi ko se ta ustavi in jim pokaže roge ali zobe. Samo takšeni karakterji so uporabni za uspešno delo po krvni sledi. Naj poudarim tudi dejsvo, da pri sledenju in zaustavljanju srnjadi ne bi smelo biti pomislekov (pri psu), kako je ta divjad nevarna zanj, ampak jo mora brez zadržkov podreti in držati ali še bolje zadaviti. Da so Bb za takšna dejanja telesno šibkejši, je škoda časa za razpravo, če vzamemo v obzir dejstvo, da so tega sposobni tudi veliko manjši psi, kot so terierji, jazbečarji, razni goniči, da o mešancih ne govorim. To je stvar karakterja!
    Moje mnenje, kolikor jaz poznam obe pasmi je, da Bb bolje gonijo (glasno) divjad, Hb pa bolje zaustavljajo, pri gonji pa so bolj mutavi. Dejstvo, da eni ali drugi obstojijo pred divjadjo ko se ta ustavi, se vrnejo k vodniku iz ne vem kakšnega razloga (čeprav vem!), ko se ranjena divjad zapodi v njih pobegnejo u pi... mate... ali zaradi slabih izkušenj z eno stvarjo (metla pred sosedovim pragom, ki je padla na tla poleg psa), to povezujejo tudi z drugimi stvarmi in ne krenejo spod nog, je velika napaka, kar pomeni neuporabnega psa.
    Da združimo prijetno s koristnim, zraven na iskanje peljemo tudi hitrega psa zaustavljača!
    Lahko se razpišem tudi o uporabi drugih psov, ki so obvezno potrebni, ko moramo iz trnja izbezati prasca, pa bodi zaenkrat dovolj.
    Cilj vzreje pri obeh pasmah je, da imamo dobrega sledilca, dobrega goniča in dobrega zaustavljača, kar je bil tudi začetni namen vzreje!
    Vse ostalo je izhod v sili.
    Last edited by jež; 2. November 2011 at 12:42.

  2. #82
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Zaustavljanje divjadi ni samo podiranje in zadušitev divjadi ampak tudi dohitenje in obleganje (oblajanje) ranjene divjadi, za kar so primernejše tudi druge pasme, kar smo že omenili.....

  3. #83

    Privzeto

    Prvo je, da si sploh upa it po sledi za ranjeno divjadjo. Kje je potem šele zaustavljanje in vse ostalo.

    Letos sem spremljala spomladi na UP KS delo treh bavarcev. Ena psička tako plaha, da jo je skoraj kap, ko je počila veja pod korakom sodnika, druga psička ob plenu precej "zoprna" in samo vprašanje časa je, kdaj bo tudi njen vodnik občutil luknje v svojem stegnu. Le ena psica (iz legla ta stare psice od alojza1) pa je preizkušnjo opravila res zanesljivo in pokazala stabilen karakter. Gre torej za precej majhen odstotek kvalitetnih psov in v tem je problem napačne vzrejne selekcije.

    Zato pa pravim, da moraš imeti veliko srečo pri izbiri psa, ne glede na to, kaj piše v standardu pasme. Standard je že v redu, a kaj, ko je primerkov, ki mu dejansko ustrezajo, premalo (vsaj pri nas).

  4. #84
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Zaustavljanje divjadi ni samo podiranje in zadušitev divjadi ampak tudi dohitenje in obleganje (oblajanje) ranjene divjadi, za kar so primernejše tudi druge pasme, kar smo že omenili.....

    To je to, ampak Hb in Bb morajo delati tudi oz. vsaj to.
    Samo sledenje oz. delo na sledi je v tesni povezavi z slednjim.
    Želel sem orisati, kako je sam karakter psa pomemben za uspešno najdeno ranjeno žival.
    Na žalost (ali na srečo) v tej temi pišemo o Hanoverskem barvarju in posledično s tem tudi Bb, druge pasme pa so obrobna tema.
    Upam, da se bo iskalec začetnik znal bolj osredotočiti na pomembne stvari pri izbiri mladiča v leglu, če se že odloči za to pasmo.

    P.s.: pa da ne bi mislil, da se ne strinjam s tabo Detel, tvoje mnenje mi je v pomoč za razpravljanje

  5. #85
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    breza:
    " ...Ena psička tako..."

    Daj napiši še tadva vzreditelja teh dveh psičk ??? bilo bi dobro vedeti...

  6. #86

    Privzeto

    Bi napisala še druge vzreditelje pa jih ne poznam, solzica. Za tisto eno psičko vem samo zato, ker jo ima lovec v naši LD. Drugi dve pa sem videla prvič.

  7. #87

    Privzeto

    Citat solzica je objavil: Pokaži objave
    breza:
    Daj napiši še tadva vzreditelja teh dveh psičk ??? bilo bi dobro vedeti...
    Ni nujno, da je za neuspeh kriv vzreditelj.
    Jaz se vedno pogovorim z kupcem, in mu dam kaj napotkov, če ni dovolj seznanjen z šolanjem psa. Potem so tudi kontakti vsaj po telefonu.
    Lani je prišel po mladička iz Prekmurja čisti začetnik. Seveda v pol ure ne moreč vsega obdelati zato sem prosil izkušenega vodnika Hb v njegovi bližini, da malo pogleda kako kaj napredujeta. Pa mi javi po pol leta "vse v redu, pes ga je že vse naučil" In po preizkusu sem se prepričal, da sta idealen par. To je najbolj pomembno.
    Zato je težko kar preko ekrana ugotavljati karakter vodnika ali psa in deliti napotke. Jaz si ne predstavljam bojazljivega barvarja, ki zbeži pred prašičem vodniku pod noge kot je nekdo napisal. V takem primeru bi res moral imeti zraven ostrega oblajača, pa mu bo tudi ta bojazljivec hitro pomagal. Drugič se napaka verjetno ne bo več ponovila.

  8. #88
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ni nujno, da je za neuspeh kriv vzreditelj.
    Jaz se vedno pogovorim z kupcem, in mu dam kaj napotkov, če ni dovolj seznanjen z šolanjem psa. Potem so tudi kontakti vsaj po telefonu.
    Lani je prišel po mladička iz Prekmurja čisti začetnik. Seveda v pol ure ne moreč vsega obdelati zato sem prosil izkušenega vodnika Hb v njegovi bližini, da malo pogleda kako kaj napredujeta. Pa mi javi po pol leta "vse v redu, pes ga je že vse naučil" In po preizkusu sem se prepričal, da sta idealen par. To je najbolj pomembno.
    Zato je težko kar preko ekrana ugotavljati karakter vodnika ali psa in deliti napotke. Jaz si ne predstavljam bojazljivega barvarja, ki zbeži pred prašičem vodniku pod noge kot je nekdo napisal. V takem primeru bi res moral imeti zraven ostrega oblajača, pa mu bo tudi ta bojazljivec hitro pomagal. Drugič se napaka verjetno ne bo več ponovila.
    Lahko potrdim, kar se pa odnosa do psa tiče, bi pa težko šel v boljše roke.

  9. #89

    Privzeto

    Pozdravljeni,

    nikjer ne zasledim legel HB-jev? Kateri rejec ima dobre (delavne) pse?
    Hvala,

    lp

  10. #90
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto Hb

    Pošlji ZS ježu in ga povprašaj, če bo imel leglo.

    LZ

Stran 9 od 10 PrvaPrva ... 5678910 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •