Stran 4 od 35 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 347

Tema: Brandl brak

  1. #31

    Privzeto

    Trma čestitam. Zadeva se ti bo verjetno samo še stopnjevala. Ti dam pa nasvet, da psa ne usmerjaš na sled, ker potem bo pričakoval, da mu boš ti pokazal sled. Pes mora sled poiskati sam, drugače se ti bo samo motal pod nogami in čakal, da mu boš pokazal kje naj išče. Podobno se včasih vidi na pogonih pse, ki, ko zaslišijo pasji lajež takoj dvignejo glavo in jo ucvrejo v smeri laježa. To ni pravilno. Take pse so prehitro jemali s seboj na skupne jage in niso samostojni poiskati toplo sled divjadi več kot v premeru 50 m od vodnika, podobno se lahko zgodi tebi. Vzpodbujaj mu nagon in mu pusti čimbolj samostojno iskanje.

    Aja, pa še to, ko omenjaš, da imate v LD dva psa, ki sta zelo lepa in delavna, kljub temu, da sta mutasta. Pes z takimi lastnostmi je lahko lep, ne more pa biti delaven, ker pravilnik točno predpisuje kako in kakšen pes lahko uspešno opravi PNZ za goniče, ki je sestavljen iz strelomirnosti, iskanja in glasne (sledoglasne) gonje. Meni ne pomeni mutast gonič nič, če ne vem kje se giblje in kam goni divjad, da bi se lahko ustrezno postavil in pripravil na lovsko pravičen strel. Nekako tako gre tudi pri delu po naravni krvni sledi, kjer divjad na koncu ne obleži ali pogine in jo mora pes glasno goniti in zaustavljati.

    Obilo užitkov ti želim pri delu z psom, in lep kinološki pozdrav!

  2. #32

    Privzeto

    Trma, če sta psa mutasta ne moreta imeti opravljenega PNZ-ja, kar posledično pomeni, da
    ne smeta loviti. Na PNZ- ju se preizkusi streloplašnost.

    Pozdrav !

    Boris

  3. #33

    Privzeto

    Vedel sem, da je katastrofa, bri brandelnih, da je pa takšna, si vseeno nisem mislim, ko sem načel to temo sem dobil ducat klicev, kateri imajo problem mutavosti pri svojih psih.Pes kateri ne goni sledoglasno je neuporaben in ne more opraviti PNZ, kar je pogoj za lov.Tudi jaz sem dobil psico, katera je bila telesno odlična, skoraj leto dni sem se mučil z njo, vsak dan sva prišla na več zajcev, vendar od nje ni bilo niti piska, ubogljiva,vse sem jo naučil,izredno talentirana za KS,ostra,samo kaj ko je bila neuporabna, ko je izginila,sem vedel da goni,samo kje?
    Mislim, da je skrajni čas, da se temeljito tega loti vzrejna komisija, in posebej preveri vse pse in psice za vzrejo in psi kateri nimajo dovolj močnega glasu pri sledoglasni gonji,npr.da piskajo,cvilijo bi mogli brez nadaljnega imeti vzrejno prepoved, kajti če imajo takšen glas bodo najverjetneje potomci imel še šibkejšega in to privede k mutavosti.Mutavost je najhujša hiba pri lovskih psih in na žalost je ponavadi dedna kot npr.epilepsija.To se dogaja pri Nemških goničih, da žvižgajo in kam to pelje se ve.

  4. #34
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Ja, mutavost je dedna, nobena vaja ne pripravi takega psa , da bo lajal na sledi. Žal tako je

  5. #35

    Privzeto

    Black,vzrejna komisija bi morala to zadevo rešit že pred mnogimi leti.Vsi vemo kateri pes je pripelljal največ mutavosti v SLO,pa še previsok je bil samo je bil od tapravga pa je bilo o.k.Veliko dela bo treba da se bo to uredilo.Vzrejna bo morala temelito poprijeti pa ne samo pri brandelnih tudi pri ostalih goničih in imeti večji nadzor že ko se opravlja pnz.Lp

  6. #36
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto mutavost

    Ja, Baco, imaš prav, sodniki na PNZ-jih, ne pa VK.

  7. #37

    Privzeto

    Sem bil že velikokrat zraven pa sem videl kako se talajo ocene.Na podlagi teh ocen pa imamo to kar imamo.Pol se pa vsi čudimo da ni tapravih psov,saj jih ne more biti.Za goniče bi moralo biti poleg vzrejnega pregleda še vzrejna tekma potem bi pa dobili malo boljšo sliko od posameznega psa ne pa ker tako na približno.Lp

  8. #38

    Privzeto

    Se strinjam z vami. Red bi se moral delati že veliko nazaj v generacijah. Tako pač je, prevladal je interes posameznikov. Jaz sem kar malo pomirjen, ker vsakič ko greva ven mi nekajkrat za goni. Edino nisem 100% prepričan, da goni sledoglasno. Včeraj sem od daleč videl, par srnjadi, kateri je pobegnil v gosto, ker je bil pes odaljen in je kasneje prišel na sled, je šel 20 metrov kot metek nakar je začel goniti. Moje vprašanje ali se divjad ni utegnila umakniti (in jo je videl??) ali je šel in gonil po sledi. To se mi je zgodilo tudi danes. Tako, da mi samo še ta dilema ostaja, za ostalo sem zadovoljen.

    lp

  9. #39
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Pes vidi divjad le nekaj sekund. Če ti pes še naprej goni je sledoglasen.

  10. #40
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    Baco:
    "Sem bil že velikokrat zraven pa sem videl kako se talajo ocene.Na podlagi teh ocen pa imamo to kar imamo.Pol se pa vsi čudimo da ni tapravih psov,saj jih ne more biti.Za goniče bi moralo biti poleg vzrejnega pregleda še vzrejna tekma potem bi pa dobili malo boljšo sliko od posameznega psa ne pa ker tako na približno.Lp"

    No Baco menim, da je tega relativno malo - vendar tudi to se sigurno pojavlja. No poleg brandlbrakov, katerih posledica nepravilnosti pri tej pasmi se kaže šele sedaj, bojda je enak problem tudi pri slov.kopovih, da neradi gonijo zajca....

    lep pozdrav!

Stran 4 od 35 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •