Stran 7 od 14 PrvaPrva ... 34567891011 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 61 do 70 od 134

Tema: Jamarjenje

  1. #61
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Kolovski imaš ZS
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  2. #62
    Član od
    Jun 2010
    Prispevki
    298

    Privzeto jamarjenje

    kdor jamari mora kar računati na to.da bo moral uporabljati kramp in lopato.Če je v jami lisica je eno,če je pa jazbec se zagotovo zaplete.Lanjsko leto je kolega izgubil psiško terierja,ki je bila preostra in jo je jazbec tako poškodoval,da so jo morali usmrtiti.

  3. #63
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Kolovski, prejšen teden bi moral poskusit, ko je bilo mraz. Tudi ob močnem vetru so lisice praviloma v luknjah. Pa niso vse luknje primerne, niso v vsakih luknjah lisice med gonjo prisotne čez dan, ampak samo v nekaterih. V nekaj letih boš ugotovil, katere luknje so vedno aktualne in ketere ne. Pa če je bil pes v luknji potem pusti tisto luknjo vsaj 2-3 tedne, ker ne bo lisice not, ker ji smrdi po psu.

    Pri nas je Bedanc decembra 4 dobil iz lukenj, v dveh poizkusih.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #64

    Privzeto

    Preden dam nekaj nasvetov o jamarjenju, ki sem jih nabral v treh letih ukvarjanja s to obliko lova bi rad povedal sledeče. Tudi sam sem imel zelo negativno mnenje o tej obliki lova. Kot veterinar sem namreč kar nekajkrat oskrboval pse NLT, ki so jih grdo raztrgali jazbeci. Potem pa mi je ob neki priliki moj dober prijatelj in kinolog svetovnega formata rekel naj vzamem za nekaj časa njegovo parsonko in poskusim jamariti. Čeprav o jamarjenju nisem imel pojma in sem se učil sam sem že prvo leto z njo uplenil preko 20 lisic. Ugotovil sem tudi, da so bile moje predstave o tej obliki lova precej zgrešene in da ne gre vsako jamarjenje metati v isti koš.

    Jaz začnem jamariti, ko lisje pade z drevja, kar omogoča dobro preglednost terena. Če so lisičine v manjših gozdičkih sredi polja bomo lisice podnevi skoraj vedno našli v njih, ko pospravijo kulture na polju. Tukaj vreme ne igra posebne vloge. Če pa so lisičine v strnjenih gozdovih, kjer so lahko lisice zaradi miru aktivne tudi podnevi je stvar bistveno manj predvidljiva. Najbolje je takšne lokacije obiskati zlasti ob sveže zapadlem visokem snegu, dežju ali močnem vetru in seveda, ko je gonja na višku. Da lisičino zaseda goneča zvitorepka in njeni svatje lahko ugotovi tudi slepec, če mu le nos dobro deluje.

  5. #65

    Privzeto Jamarjenje

    Kolovski.Sam jamarim že več kot 40 let, imel sem že mnogo psov jamarjev in jih tudi že več izgubil pri jamarjenju. Se pa je jamarjenje precej spremenilo odkar nimajo kožuhi lisic in jazbecev več nobene materialne vrednosti.
    V preteklosti sem psa pri lovu na jazbeca največkrat uporabil samo za ugotavljanje prisotnosti jazbeca v luknji, kasneje pa sem nastavil past, v katero se je jazbec ujel navadno že isto noč ,ker ga je pes preveč vznemiril in se je hotel preseliti v drugo jazbino. Na splošno pa je bilo moje jamarjenje na jazbeca neučinkovito, zlasti v luknjah v skalovju, kjer je vsako kopanje nemogoče. Največkrat je bil rezultat spuščanj psa na jazbeca močno poškodovan, ali celo mrtev pes in včasih, tudi zaradi reševanja psa uničena jazbina. Se pa mi je tudi že večkrat zgodilo, da se pes z jazbine ni nikoli vrnil. Zato psov na jazbeca že dolgo ne spuščam več, zlasti ne terierjev, ki so preostri, zato v spopadu z jazbecem skoraj vedno potegnejo krajši konec.
    Povsem druga zgodba je pri lisici, kjer pa je jamarjenje lahko zelo učinkovito,če pravilno ravnaš. Sam se držim pravila, da pred novim letom nikoli ne jamarim, največkrat pa grem okoli jam v novozapadlem snegu, ko lahko zanesljivo ugotovim če je lisica v rovu. Če v luknjo ni svežega sleda psa nikoli ne spuščam v rov. Lisičini se približam neopaženo največ na kakih pet metrov, da ugotovim prisotnost lisice, potem se oddaljim na strelno razdaljo, postavim stolček in se pripravim na strel, šele nato spustim psa. Lisica zelo rada izskoči takoj, ko zazna psa v rovu, pod pogojem, da prej ni začutila prisotnost človeka pred luknjo. Lisica običajno izskoči bliskovito, zato moraš biti vseskozi pozoren, z odkočeno puško v roki, drugače jo lahko kaj hitro zamudiš, zlasti če je luknja v goščavi. Zelo pomembno je da nimaš preostrega psa, ki bi lisico v rovu zgrabil ali celo zadavil, biti pa mora vztrajen in ne sme zapuščati luknje dokler lisica ne izskoči. Preostri psi daveži, zlasti terierji, so za ta način lova skoraj neuporabni. Ko gre pes v rov, moraš biti pozoren na lajež psa, če ga slišiš. Dokler pes intenzivno laja, lisica verjetno ne bo izskočila, ko pa pes utihne je lisica že na poti iz rova, zato takoj puško k licu, da je ne zamudiš.
    Če pes po dolgotrajnem lajanju pride iz rova, moraš bit zelo pozoren, saj lisica večkrat izskoči takoj za psom. Če lisico poberem, se luknji ne približujem, temveč se takoj oddaljim iz bližine luknje, potem pa lisičino pustim pri miru vsaj 14 dni.
    Meni so za jamarjenje najbolj pri srcu resasti jazbečarji, kateri so po večini zalo vztrajni in glasni, ter v zadnjem času resasti foksterierji. Foksi se po mojih izkušnjah nikoli brezglavo ne spopadajo z lisico, temveč jo skušajo izgnati, ali pa ji priti za hrbet in jo zgrabiti za zadnji konec, kar ima za posledica pobeg lisice.
    Prilagam fotografijo reševanja psičke nemške terierke Tare, ki smo jo s pomočjo jamarjev, po 14 dneh odkopali iz jazbine,ker jo je zakopal jazbec.

  6. #66
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Vprašanje za tiste, ki se ukvarjate z jamarjenjem: koliko lisic letno dobite na ta način?

  7. #67

    Privzeto

    Tudi jaz že 8 let jamarim in se s tistimne strinjam, da če je bil pes v lisičini nekaj časa ni več lisice notri.Lani sem jamaril na enih luknjah-dve luknji ,vsak drug dan sem izgnal lisico ven, no v 3 mi jo je uspelo uplenit.Pa to ni izjemen primer, po enem tednu po jamarjenju sem jih že veliko ven spravil.
    lp

  8. #68
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Verjetno je veliko odvisno od terena - pogojev za lisice, kdaj bodo lisice v luknjah. Pri nas imamo velike površine strnjenih gozdov in veliko lukenj. Lisice niso vedno v luknjah, tudi pozimi ne. Da ne marajo lukenj, kjer je bil pred kratkim pes, pa pri nas vedo povedati tudi lovci, ki se z jamarjenjem ukvarjajo že desetletja, pa tudi iz lastnih izkušenj to lahko zatrdim. Kot pravim, verjetno so razlike v obnašanju lisic odvisne od razmer, v katerih živijo.
    Kar se pa poškodb psov tiče pa bi pritrdil predhodnikom. Jazbec je nevaren za psa, sploh za takega, ki gre v kontakt. Zato pri nas v luknjo, kjer je jazbec, psa ne spuščamo. Lisica pa ponavadi ni probčlematična, pobegne takoj ven ko je možno, čeprav so tudi izjeme! V enem primeru sva s kolegom spustila psa v luknjo in kar nekaj časa poslušala lajanje psa v rovu, ven pa ni nič priteklo. Po kakih 15 minutah je prišla ven terierka s krvavim nosom. Joj, jazbec je notri, sva bila zgrožena, hitro psa stran, da ga ne poškoduje. Pa nama ni uspelo, psička je smuknila nazaj v rov in spet sva kake pol ure poslušala zvoke boja v luknji. Bila sva vsa obupana, da se to ne bo dobro končalo za psičko, ker je notri jazbec. Klicala vsa psičko, vpila v rov, lajanje pa se je slišalo ves čas. Vsedla sva se na štor in prižgala cigaret, takrat pa je iz rova z vso hitrostjo švignil ogromen lisjak! Presenečena sva zgrešila z najinimi streli in lisjak je pobegnil v luknjo ki je bila le kakih 50m stran. Iz rova je pritekla tudi terierka in izginila v luknjo za lisjakom. Bila je to samo ena luknja, okorog se je videlo več kot 50m. Hitro sva se prestavila k tej luknji, ki je bila sredi močno strmega brega, jaz sem bil nad bregom, kolega spodaj. Čakala sva skoraj pol ure, iz luknje ni bilo niti glasu. Čudno sva se spogledovala, kaj je zdaj to. Naenkrat pa sem opazil lisjaka, ki je pritekle po gozdu nad bregom proti meni iz druge smeri in sem ga položil na dlako. Psičke pa nikjer, iz luknje niti glasu! Čez kakih 10 minut pa je pritekla od nekje - ne iz luknje tudi psička! Očitno je imela ta luknja nekje zelo daleč izhod! Ampak to je moralo biti kar kakih 100 m stran, saj sva teren bližje lahko videla. Lisjak je imel praske po nosu, se pravi je bil to tisti ki se je v luknji boril s terierko. Ta primer sem napisal ker je nenavaden, saj se lisice ponavadi ne spuščajo v kontakt s psom.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  9. #69
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    ...Lisjak je imel praske po nosu, se pravi je bil to tisti ki se je v luknji boril s terierko. Ta primer sem napisal ker je nenavaden, saj se lisice ponavadi ne spuščajo v kontakt s psom.
    Psi se spuščajo v kontakt z lisico.

  10. #70

    Privzeto

    Citat andrej50 je objavil: Pokaži objave
    Največkrat je bil rezultat spuščanj psa na jazbeca močno poškodovan, ali celo mrtev pes in včasih, tudi zaradi reševanja psa uničena jazbina. Se pa mi je tudi že večkrat zgodilo, da se pes z jazbine ni nikoli vrnil. Zato psov na jazbeca že dolgo ne spuščam več, zlasti ne terierjev, ki so preostri, zato v spopadu z jazbecem skoraj vedno potegnejo krajši konec.
    ..................... Preostri psi daveži, zlasti terierji, so za ta način lova skoraj neuporabni.
    Spet se javljam nelovec, ampak tale del sem pa preštudirala.
    Namreč niso kar vsi NLT ji neuporabni za tak način lova in niso kar vsi povprek brez mozga in samo "drži, grizi " pa nima veze kaj in zakaj.
    Je pa res,da so se (oz se še) mnogi lovci počutili "manjvredno" če njihov terier ni bil "davi, grabi, ne misli" sistem, zato so raje modro molčali kadar se je hvalilo ostrost psov. Predvsem velja to za ljubitelje tekem v umetnih rovih, kjer je štel samo ugriz.
    V realnosti je nekaj drugače. Tako npr Avstrijci pri PNZ za delo pod zemljo označjio enakovredno pse, ki izganjajo , kot tiste ki davijo (peiskus je običajno v lovišču ne umetni rov). Zelo impresivni in učinkoviti v katerikoli obliki dela v rovu dobijo oceno 4 ob oznaki divjadi na katero je preiskus potekal ( F- za lisico , D za jazbeca npr) . Nad oceno pa je oznaka tipa dela npr: S (sprengen= izganja). Jaz sicer nisem izbirala samca z nekim namenom, da bi moral bit določenega tipa za jamarjenje, je pa bil po drugih vidikih izbran samec, ki je imel naključno oznako S, kar npr mene ni motilo, oz mi je bilo celo všeč. Nekaterim bi se to zdelo pomanjkljivost, meni se ni ker slovi kot zelo učinkovit, tudi izvlači in če ne gre z oblajanjem pa se glede na okoliščine odloči tudi za spopad oz ščipanje- pač preceni, ne buta z glavo skozi zid. Takih psov jaz ne bi označila kar pavšalno "manj ostri" (če ostrino razumemo še kako drugače kot samo zagriz in visenje ). Isti pes ima npr pri preiskusi na prašiče oceno 4h (najvišja možna ocena ostrine na divje prašiče), pri čimer sem opazila, da imajo marsikateri psi, ki imajo oznako da lisico držijo nižjo oceno pri preiskusu ostrine na prašiče.
    Vsak si torej tudi pri NLT lahko izbere tip, ki mu ustreza. Treba se je samo odločit ali se ne počutiš zakomplesanega ker tvoj pes ni glavni klavec ampak zasleduje pojem učinkovitost.
    Last edited by deteljica; 10. January 2011 at 11:06.

Stran 7 od 14 PrvaPrva ... 34567891011 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •