Rezultati 1 do 10 od 108

Tema: Solnice

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Solnice

    http://lov.mojforum.si/lov-about790-0.html
    Citat orlova6 je objavil:
    Kako pa je kaj pri vas z zalaganjem solnic.

    Jaz včeraj nisem več zdržal v službi, pa sem uro prej odpeketal po sol in sem založil vseh 6 solnic, ki jih imam v revirju, eno sem pa moral popraviti.

    Vreme je bilo čudovito, pa še shodil sem se po ležanju v postelji zaradi virusa.

    Videl sem srno in divjega petelina.
    Citat ZR7 je objavil:
    Pri nas imamo brihtnega starešino, ki ne da denarja za sol, dokler na OZ ne sprejmemo proračuna. Stare je pa zmanjkalo. Raje ne bom komentiral. Prepuščam vam. :wink:
    Citat orlova6 je objavil:
    To je pa res čudno, ja "politika vreba sa svih strana".

    Žalostno je, da s tem trpijo dela v lovišču , najbolj pa sama divjad, ki sol potrebuje.

    Res nimam besed za taka dejanja, pri nas se to še za enkrat ni zgodilo, je že v začetku leta pripeljal mislim, da okrog 220kg soli.
    Sem prišel včeraj k prevzemniku, kjer imamo sol, je bilo lepo že vse stehtano in v vrečkah označeno, samo podpišeš se, da so jo dvignil in hop v lovišče. res imamo vzorno to urejeno.

    Da pa je pri vas tako, pa je res žalostno. :evil: :evil:
    Citat janko je objavil:
    Zakaj so sploh potrebne solnice v lovišču ? Kakšen namen imajo?
    Citat Ganges je objavil:
    Ravno zaradi tega, ker jo divjad rada liže in preko nje dobi določene minerale, ki ji koristijo.
    Citat orlova6 je objavil:
    Posebej iz prehoda od suhe na drugo hrano.

    tudi tebi janko mogoče , če si bolan ali te zebe ti paše oziroma rad popiješ topel čaj, čeprav mogoče sploh ni potreben, ampak enostavno paše, a ne.

    Divjad iz ene dobe v drugo še posebej spomladi nujno potrebuje dodatno sol. saj če hodiš okrog tvojega revirja, boš videl, da je najbolj prehojeno ali največ "kakcev" ravno okrog solnic, to je pri nas še posebej pri gamsih.
    Nič kolikokrat sem jih že zalezel pri solnici, so enostavno tam okrog ležali.

    To dokazuje, da je solnica nujno potrebna v lovišču, pa da divjadi enostavno tudi PAŠE, pa še za njihovo zdravje gre.
    Citat ZR7 je objavil:
    Na starem forumu smo enkrat tudi dokaj debatirali okoli tega.

    Starejši jagri so sol uporabljali zgolj zato, ker jo žival rada liže. Za privabljanje. In marsikdo je še vedno mišljenja, da je to edini smoter.
    Pa menim, da temu ni tako.
    Omenil bi dva spremenjena vpliva na prehrano pašne divjadi danes.
    Prvi je kisel dež, drugi pa spremenjena struktura rastlin v košnih travnikih danes.

    Kisel dež raztaplja in v globino izpira minerale, kateri so včasih normalno krožili in se nabirali v rastlinah. Zato le te teh ne vsebujejo več dovolj.

    Trave, oz. vse rastline ki so včasih rasle na travnikih niso več prisotne. Še iz lovskih izpitov vemo, da npr. srnjad na travnikih prebira in v glavnem konzumira zelišča. Le te danes ob intenzivnem gnojenju in košnji nimajo več časa odcveteti in se zasejati. Zato so iz travnikov izginile pomembne sestavine prehrane.

    V lovišču sem že večkrat opazoval, da je prisotnost grižave srnjadi odvisna od načina in pogostosti gnojenja in košnje travnikov. Na področjih, kjer je košnja redka, take srnjadi zlepa ne opazim. V dolinah, kjer traktorji s kosilnicami kar v vrsti stoje, pa jo je mnogo.

    OK, to so iz moje strani opaženi vzroki.

    Kaj pa kurativa oz. smiselnost preventive s soljo.

    V zadnjih dveh letih sem prav namenoma sledil tri osebke srnjadi, katere sem zapazil, da so grižave. Šlo je za srno in v istem letu in na istem področju lanščakinjo, ter lanščaka leto poprej na drugem področju.

    V vseh primerih sem na delu travnika, kjer sem opazil, da se običajno najdlje pasejo, potresel (posejal) grobo zrnato sol.

    Srnjad se od prihoda pa do vračanja nazaj v grmovje skoraj ni več premaknila iz tistega dela travnika in se tam prav požrešno pasla.

    Ko sem to omenil starejšemu prizanemu lovcu se mi je smejal in odgovoril na način, kot sem ga opisal na začetku in da divjad dobi dovolj vsega iz narave. Ja, pred 20 in več leti še mogoče, danes pa ne več. :cry:

    Srna, katero sem omenil, je v tistem letu še uspešno do jeseni vodila mladiča. Ves čas je sicer še bilo opaziti znake grižavosti, a v manjšem obsegu in očitno jo ti ni motilo pri vzreji mladiča. Videval sem ju še pozno v jesen. Lanščakinje nisem več opazil, verjetno jo je stara pregnala iz svojega terena.
    Lanščaka leto prej pa sem opazoval do njegovega odstrela, ko je bil popolnoma zdrav. Umrl je od "prepiha" :wink: .

    Če bom imel še priliko, bom take pomoči še nadaljeval. A sedaj sem prepričan, da je dodajanje soli v lovišče nujno.
    Sem pa skeptičen do kamene soli, katero ponavadi dodajamo in vsebuje vglavne res samo golo sol. Menim, da bi morali postavljati posebne lizalne solne kamne, kateri vsebujejo še ostale dodatne minerale in se tudi dobe za kupiti. Vsaj v katalogih sem jih opazil. Sicer pa so tudi tisti za govedo čisto v redu. Bolje kot sama sol.

    LP
    Citat orlova6 je objavil:
    Zr7 , se popolnoma strinjam s teboj, saj sem v zgornjem postu to tudi napisal, samo, da nisem tako strokovno obrazložil tistim, ki menijo, da sol ni pomembna, PA ŠE KAKO JE.

    Tako kot si ti opisal, tako je tudi moje mišljenje. Povem ti samo, da sam kupim ta lizalni kamen ali obroč kot mu pravim jaz in ga privežem kar pod krmišče, ali včasih pod gosto krošnjo, da ga dež ne more hitro spirati.

    Tudi krave v hlevu, rajši jedo seno ali drugo krmo, če jo samo malo posoliš, torej nekaj je v tem saj jo potrebujejo, tako kot človek, ki se preveč poti, pravimo, da je izgubil ali pa da gre sol ven, pa še druge snovi, in te je potrebno nadomestiti.

    Zato kar lepo zalagajte solnice, ne se ozirat na govorice.
    Citat MUZIKANT je objavil:
    Janko,

    verjetno poznaš kako žensko, ki je bila noseča, vprašaj kaj ji je zdravnik predpisal kot dodatek k prehrani.
    Minerale divjad še posebej potrebuje v času menjave dlake, rasti rogovja in brejosti.
    Ob pojavi driske pa sol nadomešča izgubljene elektrolite.

    To je v lovstvu veliko pomemnejše kot kalibri, spektivi, pike in podobno.

    Lovski pozdrav. :oops:
    Citat gorazd je objavil:
    zaradi temperaturnih razlik, smo v našem lovišču pričeli aktivno zalagat solnice. povem vam, da sem danes opravil pregled lovišča oz. solnic, pri tem pa sem ugotovil, da so vse popolno obiskane.
    Citat Bassa je objavil:
    V mojem revirju založil 22 solnic eno zamenjal in eno na novo postavil! Sol ni bila problematična so jo nabavili pa še nekaj jo je ostalo od lani!
    Zanima me kakšne solnice pa vi uporabljate oziroma jih postavljate! Jaz osebno sem v svojem revirju vse plastične zamenjal z lesenimi se mi zdi da bolj pašejo v naravo!
    Citat orlova6 je objavil:
    Seveda bassa, kakšna plastika neki, solnica mora biti lesena, najboljše je , če najdeš malo bolj debelo suhljico in zvrtaš luknjo, no povsod ne gre, zato imam narete "škatle" ki jih pribijem in držijo kar nekaj časa, me pa plastične solnice - uf , kar naježim se, tako kot če bi gledal prežo pokrito z plastiko ali plehom. To ne gre ne iz takšnega , še manj pa lovskega stališča.

    Pa tudi že večji štor smo uporabili, naredili več lukenj in dali sol vanje, se tudi obnese.
    Citat Bassa je objavil:
    je pa tudi varjanta da daš v korak drevesa sol in okrog zabiješ še kakšno deščico tako da v bistvu napraviš gnezdo za sol! Je potem lepo videti kako divjad okrog in okrog drevesa liže sol z debla!
    Citat zober je objavil:
    kaj te moti na plastiki? jaz mam zdej tri v plastiki in bom počasi vse zamenjal v plastiko,na strehah prež so valovitke ena vrsta plastika,obstoječa za zelo dolgo let! Les je pa dveh- treh letih zanič!
    Citat Ganges je objavil:
    Jaz pa sem pristaš, da je v naravi vse izdelano iz naravnih materialov. Ni bilj enostavne stvari kot narediti V zarezo v deblo in jo zabiti v zemljo, pa je solnica narejena. Tudi, če je vsako leto zanič je količina dela, da dobimo novo minimalna. Podobnega mnenja sem pri ostalih lovnih objektih: krmišča za malo divjad, preže,... Samo naravni material, še kovine, ki je potrebna, da se čim manj vidi (žeblji, klini,...).
    Citat orlova6 je objavil:
    Vidiš zober ti je že ganges odgovoril, za moje pojme plastika nikakor ne sodi v naravo.

    Če želimo ohraniti naravo vsaj mi , ne dajajmo plastike - plastik fantastik.

    Vse naravno kot pravi ganges, pa še veliko lepše je.
    Citat ZR7 je objavil:
    Ali kdo dela solnice na način, da iz drevesnega štora izdolbeš luknjo - korito in potem vanjo nasuješ in nabiješ z drobljeno soljo mešano ilovico?
    Tako je opisano v lovskih priročnikih.
    Kako se obnese?
    Citat MUZIKANT je objavil:
    Prašiči ponavadi izrujejo štor.
    Citat orlova6 je objavil:
    Tako kot pravi muzikant, se je zgodilo, tako, da ta varianta ni preveč uspešna, no mogoče se motim, meni so osebno najbolj všeč stoječe z škatlo ali luknjo. Seveda je variant veliko, važen pa je učinek.
    Citat Bassa je objavil:
    Zober!
    Zakaj ne plastika zato ker kot je že bilo povedano to ni ravno naravni material pa še zelo grdo je videti plastiko v gozdu. Pa tudi plastika razpada (sonce dež) in so potem kosi razpadle solnice po vsem gozdu.
    Mislim da je tudi to en način boja proti slabemu glasu lovcev na sploh lesena solnica mislim. So pa tudi zgoraj napisani načini dobri.
    Citat teohafy je objavil:
    Jaz imam obe vrsti solnic, moram pa reči, da so tiste z ilovico zraven veliko bolj priljubljene.
    Citat dsuler2 je objavil:
    zanima me ali kupite tole sol v kosu v zadrugi ali kje ?

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    http://lov.mojforum.si/lov-about790-0-asc-30.html
    Citat jelen je objavil:
    Sam informativno me zanima koliko solnic imate v lovišču?
    Citat dsuler2 je objavil:
    čisto odkrito letos sem poslal prošnjo za včlanitev, ki ni bila uslišana, tako da ne vem tega podatka. vseeno sem pa za to, da se predvsem izboljša življenje divjadi in me zanima kje bi lahko kupil tole sol da jo nastavim na nekatrih mestih
    Citat tica je objavil:
    Približno na 30 ha lovne površine 1 solnica, 1 kg soli za polnitev in priznana 1 ura za obhod in polnitev. Polnitev samo zgodaj spomladi. Nič pa ni narobe, če položiš več soli, ob pretežno deževnem vremenu se sol hitreje topi.
    Citat dsuler2 je objavil:
    še sedaj ne vem kje bi jo lahko kupil da jo nastavim na nekaterih mestih
    Citat tica je objavil:
    Lovska družina jo običajno nabavi pri svojem odkupovalcu divjačine. Povprašaj gospodarja tvoje LD, za našo jo je dobavil NIMROD.
    Citat Ganges je objavil:
    Tako je. Gospodar naše LD prevzema divjačino po lovskih družinah za Nimrod in videl sem, da tudi razvaža sol po lovskih družinah. Tako, da je v vašem kraju previdevam podobno in se pozanimaj pri gospodarju LD.

    lp
    Citat Baco je objavil:
    Citat dsuler2 je objavil:
    še sedaj ne vem kje bi jo lahko kupil da jo nastavim na ne
    katerih mestih
    Ultra doo. Nazarje (03)839-01-20 tu lahko nabaviš kameno sol Lp :D
    Citat Baco je objavil:


    Lp
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!

    Pri nas napravimo iz lesa ali votlega debla, posodo "škaf" in jo z vrvico obesimo na vejo.Dež sol spira dol na zemljo ,kjer jo divjad liže.Zraven ponavadi napravimo tudi kalužo,v katero tudi nasujemo dosti soli.Solnic kot je na zgornji sliki ne delamo več.Varujmo tudi naravo! Pa tudi kmetje ne vidijo radi,da držala za sol pribijamo z žeblji v zdravo smreko ali drugo drevo.Tako drevo se bo prav gotovo v par letih posušilo.

    V revirju ,ki ga pokrivam ,velikem cca 600ha imamo 8 solnic in še več kaluž.Verjetno bo pa res pametno ,da bojo solnice skozi celo leto polne,vsaj nekaj.

    Lovski zdravo!
    Citat mugo je objavil:
    Hej jalen, tole mi je pa malo smešno. Praviš, da nasujete tudi sol v kalužo. In kaj se potem zgodi? Divjad pije slano vodo?
    Vnašanje soli v naravi in še posebej v vodna telesa je za naravo škodljivo in pri nas so nam predpisali minimalno razdaljo solnic od vodnih virov 50m, da se prepreči vnos soli vanje.
    Že tako se pojavlja vprašanje, če so solnice za divjad sploh koristne, ali koristijo le nam lovcem, da k njim privabimo divjad, ki ima sol rada. Lahko predstavljajo kritično mesto za prenos bolezni pri divjadi, tista teorija o koristnosti soli pri prehodu na zeleno hrano spomladi pa po besedah strokovnjakov še ni nikjer dokazana.
    Citat tica je objavil:
    Jalen, da obstajajo še takšne solnice, kot navajaš, pa čujem prvič. V tem primeru divjad liže zemljo, pije slano vodo, kar sigurno ni dobro. Ne trdim, da so solnice nujno potrebne za preživetje divjadi, v določeni meri se strinjam z mugom.
    Citat šnef je objavil:
    Kaj mislite o članku na temo solnice in sol za divjad, ko preberete zadnji prispevek v Lovcu, v rubriki iz tujega tiska? A je to pri nas tudi tako, ne vem, zato prašam ....
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!

    Ja Mugo ,kar se Janezek nauči, to Janez zna.Polaganje soli tudi v kaluže je pri nas dolgoletna praksa, katero tudi jaz nadaljujem.Te kaluže so dobro obiskane in divjad se v njih redno in rada kaluža.Tudi bolezni ne poznamo.Morda nam pomaga tudi selektor volk.

    Tica,ilovnate solnice verjetno poznaš?Napravljene so iz lesenega okvirja 1mx 1m,napolnjene z mešanico ilovice in soli v razmerju 3 proti 1.Tudi tu liže zemljo.

    Pri naših, naravi prijaznih solnicah je učinek podoben.Izcejajoča se slanica kaplja na zemljo, katero divjad liže.
    Slano zemljo ,ilovico, divjad liže tudi pri klasičnih solnicah.

    Lovski zdravo!
    Citat tica je objavil:
    Jalen, ne trdim, da je narobe, mi je pa na novo. Človek se res uči vse življenje in če dolgoletna praksa nima negativnih učinkov, stvar sigurno ni škodljiva. Pred mnogimi leti smo v štore polagali neke solne brikete, mešanica ilovice in soli, kar pa se ni obneslo iz razloga, ker je ilovica naredila štor nepropusten, sol pa ni pronicala skozi les. Mogoče bom nekaj podobnega poskusil tudi pri nas, seveda če me ne bodo prej sežgali na grmadi, saj veš novitete.
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!

    Sem prepričan,da je to dobra stvar in da deluje.Še posebej tam, kjer lastniki niso naklonjeni jagrom.Saj na drevju ne povzroča nobene škode, le kvadratni meter ali dva steptane zemlje.Pa tudi lupljenja ali objedanja dreves okoli solnic NI.Le preizkusite zadevo-deluje.

    Lovski zdravo!
    Citat mugo je objavil:
    Razumem zadevo, pa vendar. Če nekaj počneš zato, ker so tako počeli že včasih, še ne pomeni, da ni lahko narobe. Da je vnos soli škodljiv za naravo, je dokazano, zato moramo razmišljati v smeri zmanjševanja količine soli, ki jo vnašamo v gozd. Sploh pa izpiranju direktnemu vnašanju soli v gozdna tla, ki so zelo občtljiv in bistven del gozda bi se morali čimbolj izogibati.
    Po mojem bo divjad obiskovala kalužo, tudi če ni v vodi soli (razen če ji želimo pričarati nekaj morskega vzdušja :sun: )
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!

    Hvala Mugo.Bom upošteval drugo leto.V kaluže ničveč soli.V štore ničveč soli.Le še v "škaf" na vejo.
    Brez soli je divjad živela,marsikje živi danes in bo še živela.Se popolnoma strijam,da bo divjad popolnoma enako preživela tudi brez lovčevega pokladanja soli.Je pa lepo opazovati divjad ob solnici.Še bolj pa, ko se kaluža.

    Lovski zdravo!
    Citat mugo je objavil:
    Glej, da se ne razumeva narobe. Ne pravim, da ukinimo solnice ali kaj podobnega, le da pri polaganju soli imejmo pred očmi tudi dejstvo, da pretiravati ni pametno, da je škodljivo. Sol, ki jo položimo lovci vsekakor predstavlja še najmanjšo motmjo v okolju v primerjavi z drugim onesnaževanjem in uničevanjem narave. Količine, ki jih položimo lovci, se ne morejo primerjati s tisoči ton soli, ki jh vsako leto v naši državi raztrosimo pocestah in pločnikih in ki tako ali drugače na koncu pridejo v vodotoke in v tla (če se ne motim, na primer Avstrijci zaradi škodljivosti soli že nekaj časa uporabljajo nekaj drugega). Mislim, da bi pa vseeno morali razmisliti in ne pretiravati pri polaganju soli v neokrnjenih delih gozdov, ki jih želimo ohraniti nedotaknjene s kar najmanj človeškimi vplivi. Saj smo lovci v prvi vrsti varuhi narave, vsaj radi se razglašamo za to.
    Moje osebno mišljenje o solnicah je tudi, da je njihova glavna korist lahko ta, da v času, ko bi divjad hodila na asfaltne ceste lizat sol, ji to ponudimo v solnicah in s tem preprečimo možnost povoza. Vsa ostalo pa je po moje bolj za naše veselje.
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!

    V vsem se popolnoma strinjam s tabo.Še posebej,da naj bi bili VARUHI narave in divjadi.Ali se dovolj trudimo zato in koliko smo pri tem uspešni pa je drugo vprašanje.

    Lovski zdravo!
    Citat ZR7 je objavil:
    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!
    ...
    Brez soli je divjad živela,marsikje živi danes in bo še živela.Se popolnoma strijam,da bo divjad popolnoma enako preživela tudi brez lovčevega pokladanja soli. ...
    Mislim, da zelo pozabljate, da v časih, ko praviš, da je živela in v današnjih ni enakih razmer v naravi. Zelo nevarno je sklepati kar tako na pamet. Bilo je že kar nekaj študij, ki so pokazale katastrofalen vpliv kislega dežja na vsebnost mineralov v tleh in posledično v rastlinah. Ne smemo pozabljati tudi na izginotje določenih rastlin zaradi prepogostih in prezgodnjih košenj. Si upaš kar na pamet trditi, da divjad še vedno lahko pridobi iz narave vse potrebne snovi tako kot včasih? Jaz nisem prepričan.
    Citat janko je objavil:
    Mislim da Mugo ima prav. Solnice so samo privabljalne točke in nič več. Prostoživeče živali so brez človekovega pokladanja soli živele do pred 60-70 let brez problema in vse kar potrebujejo za preživetje lahko dobijo v naravi. V nasprotnem jih ne bi bilo tukaj.
    Citat dolgin je objavil:
    Ni res,da vse kar potrebujejo dobijo v naravi! Sicer se z Mugom strinjam,da preveč soli tudi ni dobro,pa vendar se strinjam tudi z Zr7! Nihče me ne bo prepričal da so pogoji za divjad tako dobri kot so bili recimo pred 100 leti,ali pa pred 50 leti,ali pa pred 20-imi leti!
    Ok,saj divjad se napase,naje,dobi zalogaj hrane,koliko je pa dejansko ta zalogaj vreden,pa mislim da nam nakaujejo tudi škode,saj divjad med drugim tudi s (za sodobno človeško družbo) povzročanjem škode išče tisto kar je včasih mogoče imela!
    Drugi dejavnik,ki kaže na to,da ni tako kot je bilo se nam pa odvija vsak dan pred očmi - koliko je še tistih kotičkov,kjer se divjad lahko mirne duše in brez da bi jo kdo spodil naje? Mislim da je tega bore malo!

    Sem absolutno za pokladanje soli,vendar ne kar vsevprek in ne preveč!
    Sedaj pa me zanima koliko imate solnic založenih celo leto - predvsem mislim na tiste ob prometnicah?

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    v v v v v

    Citat jalen je objavil:
    Zdravo!
    Pri nas so se razmere predvsem za srnjad in morda tudi za jelenjad napram zadnjih 15-20let prav gotovo izboljšale.Zakaj?Bil je na udaru lubadar in posledično je bilo potrebno posekati na tisoče kubikov jelovine.Gozdovi so se do dobra presvetlili.Je tudi veliko golosekov po hektar pa tudi več.Prav na teh golosekih so idealni pogoji za rast raznoraznih grmovnic,plodonosnih vrst in zelišč.Za srnjad pomeni to prav
    gotovo bogato obloženo polno mizo.
    Pri nas je kmetijstvo skoraj popolnoma zamrlo.Da bi šel narabutat koruzo za spetč ,kot včasih jo danes nimaš iti kam.Lani je bila z koruzo posajena le ena njiva.Kmetov vbistvu ni več.Tisti,ki še obdelujejo kakšno njivo(malo krompirja ,malo zelenjave),bi jim lahko rekli vrtičkarji.Pa tudi tu je zanemarljivo malo škod po divjadi.Lani je bilo iz naslova škod izplačano le 130 eurov.Škoda je bila v glavnem po jelenjadi.
    Tudi izstop srnjadi iz gozda je slab.Čeprav srnjadi pravimo,da postaja vse bolj nočna divjad.Le ta malo izstopa tudi v nočnih urah.
    Iz vsega sklepam,da skoraj vse prehranske potrebe zadovolji v naravi -gozdu.Ne vem kje sicer naj bi jih?
    Prepričan sem ,da bi divjad tudi brez polaganja soli,krmnih njiv in dopolnilnega
    krmljenja preživela.Sem za zalaganje krmišč v hudih zimah,sicer pa jih ne zagovarjam.Ker ravno okoli njih prihaja do največjih objedanj.
    Naj povem da je to le moje mnenje in videnje pridobljeno pri delu in opazovanju lovišča.
    Citat mugo je objavil:
    Se popolnoma strinjam s tabo, Jalen!
    Divjadi očitno ne manjka kaj hudega, da je je vedno več. Dolgin, poglej, koliko ste imeli odstrela 30 let in več nazaj, pa potem povej, kdaj so bili pogoji boljši. Pred 100 leti je bilo pri nas komaj videti kakega srnjaka, če se je kateri pojavil, so ga lovili vsi raubšici in jagri, kako je danes, pa vemo. Odstrel srnjadi po celi sloveniji narašča, jelenjadi tudi, prašičev tudi... Življenjski prostor divjadi se je z opuščanjem in zaraščanjem kmetijskih površin povečal, po drugi strani se divjad prilagaja na nemir in izstopa ponoči. Ni več izsekavanja listavcev ("plevela", kot so temu rekli včasih) iz gozdov in forsiranja smrekovih monokultur, kjer res ni imela žival ničesar za odgriznit, zato divjad dobi hrano tudi v gozdu. Kot vemo, srnjad ni tipična pašna divjad in ji travnate rastline predstavljajo manjši del dnevnega obroka, večinoma objeda znotraj gozda, kjer so se zadeve v prehranskem smislu za divjad v zadnjih časih izboljšale. Pomanjkanje za življenje potrebnih snovi bi se, če bi bilo res prisotno, hitro pokazalo v obliki bolezenskih spremenb (točno specifičnih za pomanjkenje določene snovi).
    Citat teohafy je objavil:
    Očitno divjad rabi sol, če ne, je nebi hodila lizat. Mislim, da divjad ni tako kot človek, ki se nečesa prenaje, če mu je dobro, divjad vzame kar rabi in očitno rabi sol, če jo hodi lizat. Jaz bom nastavljal sol tako kot do zdaj.
    Citat mugo je objavil:
    Kaj pa če ji je samo dobra? A otrok rabi čokolado pa bombone?
    Last edited by ZR7; 18. December 2007 at 23:15.

  4. #4

    Privzeto

    Zanima me ali je tudi po drugod tak problem z soljo kot pri nas.
    Menda se je ne more ali pa nočejo nabaviti več, tako, da je letos izostanek pri nas kar velik, sem jo dobil kar 2kg manj kot lansko leto.

    Čeprav zalagam 7 solnic in imam največji revir v lovišču, mi ni bilo jasno kako naj vseh teh napolnim z slabo mero 4,5kg soli.

    Ali je res takšna kriza (drugod , ko sprašujem, so jo že pred novim letom nabavili in jo imajo več kot dovolj) ali pa je pri naših "glavnih glavah" nekaj narobe.

  5. #5

    Privzeto

    Kaj kompliciraš? V trgovini je 10 kg pakiranje manj kot 2 evrona. Kupi in raznesi.

  6. #6

    Privzeto

    Janko, janko, saj sploh ni problem v tem, sem jo tudi že sam kupil, ker se pač na mojo LD ne morem več v nobeni stvari zanesti, poanta in na kaj sem hotel opozoriti je nekje drugje.

    Za sol in divjad ter naravo poskrbim čisto sam, ne potrebujem LD in tako sem tudi sol kupil sam in to uredil, moti me odnos in ignoranca vodstvenih, ki niso za nobeno p.....

  7. #7

    Privzeto

    Sol bi moral dobiti in to brez problema. Je pa očitno odvisno od vaših vodilnik, ki je niso nabavili. Sol lahko nabavite pri prevzemniku divjadi (če jo prodajate Nimrodu, za te vem, če pa jo imajo tudi drugi pa ne vem). Ne vem zakaj nekateri vodilni v LD-jih nabavijo premalo soli, saj je poceni. Ne vem točno koliko stane ona kocka, ki tehta cca. 35 kg, vem pa da je malo.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •