Stran 3 od 12 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 114

Tema: Koncesije

  1. #21
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    Taka koncesija ni primerljiva z ostalimi izkoriščanji naravnih virov, ...
    Seveda ne. Ostalo je pridobitniško izkoriščanje, lovstvo pa je delo in skrb.

  2. #22

    Privzeto

    Nekaj se dogaja z uredbo o koncesijah.
    Po še nepreverjenih podatkih, naj bi jo vlada sprejela.

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto koncesija

    Tudi sam imam podobne informacije, baje 15 %, na današnji seji.

  4. #24

    Privzeto

    Uredba je sprejeta, objava na spletni strani LZS.

  5. #25

    Privzeto

    Še sklep vlade:

    Sprejeta uredba o podelitvi koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo

    Vlada RS je danes sprejela Uredbo o podelitvi koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo, ki odpira novo poglavje na področju urejanja lova na območju Republike Slovenije. Na njeni podlagi bo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izvedlo javni razpis za podelitev koncesij v prihodnjem mesecu. To bo pripomoglo k izpolnitvi temeljnega cilja lovstva, ki je trajno gospodarjenje z divjadjo. Koncesija se bo podelila za dobo 20 let, prve koncesije pa bodo podeljene v prihodnjem letu.

    Koncesijska dajatev se bo plačevala letno in bo za posamezno lovišče znašala 15 odstotkov od povprečnega prihodka, ki ga za posamezno lovišče za koncesijsko obdobje izračuna Zavod za gozdove Slovenije. Koncesijska dajatev se bo revalorizirala z letno inflacijo v preteklem koledarskem letu ter se bo lahko za posamezno lovišče v tekočem letu tudi znižala. Kljub znižanju pa koncesijska dajatev ne bo smela biti nižja od 10 % od osnove za izračun koncesijske dajatve.

    Pričakovati je, da bo letni skupni znesek koncesijskih dajatev okrog pol milijona EUR, od katerih bo 50 odstotkov prihodek proračuna Republike Slovenije, 50 odstotkov pa prihodek proračuna občine. V proračunu občine se bodo koncesijske dajatve izkazovale kot namenski prejemki in porabljale kot namenski izdatki za izvajanje ukrepov varstva in vlaganj v naravne vire.

    Pri prvi podelitvi koncesije bo imela prednost lovska organizacija, ki je do javnega razpisa v skladu s predpisi in načrti strokovno ustrezno upravljala z loviščem, medtem ko bo pri nadaljnjih podelitvah imela prednost lovska organizacija, ki ima večje število članov, ki so lastniki kmetijskih zemljišč in gozdov na območju lovišča oziroma ki ima večje število članov s stalnim bivališčem na območju lovišča.

    Koncesionar je lovska družina, ki z divjadjo v loviščih trajnostno gospodari. Trajnostno gospodarjenje z divjadjo obsega ohranjanje in lov divjadi, ukrepanje v življenjskem okolju divjadi, posege v populacije zaradi gospodarskih, veterinarsko-sanitarnih, zdravstvenih in drugih utemeljenih razlogov.

    O izbiri koncesionarja bo odločil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z odločbo. Ko bo odločba o izbiri koncesionarja dokončna, se bo najkasneje v 60 dneh sklenila z izbranim koncesionarjem še koncesijska pogodba.

  6. #26

    Privzeto

    No, pa jo imamo. Moram priznati, da se mi porajajo zelo mešani občutki ob tem. Mnenja sem, da je to korak nazaj, ne glede na to, da je koncesija zakonska obveza LD. Koncept bi moral biti ravno obraten. Država bi morala finančno podpirati lovce v njihovih prizadevanjih za ohranitev narave divjadi............, "ne pa da lačna vrana sito pita". LD se bodo morale obnašati še bolj komercialno, seveda na škodo divjadi.
    Glede na današnji tempo razvoja naravovarstva sem trdno prepričan, da bodo koncesije odpravljene še pred potekom dvajsetletne dobe, seveda, če se bodo stvari v svetu odvijale normalno! Sem optimist.

  7. #27
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Lectograjski je objavil: Pokaži objave
    ...Koncept bi moral biti ravno obraten. Država bi morala finančno podpirati lovce v njihovih prizadevanjih za ohranitev narave divjadi............, "...
    Glede na današnji tempo razvoja naravovarstva sem trdno prepričan, da bodo koncesije odpravljene še pred potekom dvajsetletne dobe, seveda, če se bodo stvari v svetu odvijale normalno! Sem optimist.
    Lectograjski, s tabo vred držim pesti za to.

  8. #28
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Tudi jaz sem mislil, da bo vlada JJ prepustila lovstvo naslednji vladi, vendar so se očitno namenili zaključiti odprte projekte.

    Na LD-jih je, da se bodo pravočasno in pravilno prijavile na razpis. Verjetno se bo kje tudi kaj zakomliciralo, že pri podelitvi, pa tudi kasneje. Upravljati z loviščem ne bo več nekaj samoumevnega, ampak se bo moral upravljalec ves čas truditi da bo zadovoljeval zakonske določbe.

    Skupnost občin pripravlja tožbo na Ustavno sodišče, ko bodo koncesije podeljene, saj meni, da izpad prihodkov od koncesij iz LPN ni ustavna.

    Tudi LD ki imajo 20 ali manj članov in so v preteklosti vztrajno zavračala nove člane so pritisnjena ob zid, saj če jim članstvo pade pod 15 - adijo koncesija.
    Marko Gorše, Nadlesk

  9. #29

    Privzeto

    Danes zjutraj je po radiu ( Dogodki in odmevi ob 7.00 ) klan Inke Stritar napovedal boj proti uvedbi koncesij z vsemi sredstvi.
    Me prav zanima, kaj še lahko zakuhajo???

  10. #30

    Privzeto

    Ni dvoma, do bodo sedaj uporabili še zadnje zaloge iz bogatega arzenala "svojega prav - res nullius". Ohranimo mirno kri, se pripravimo na razpis za dodelitev koncesije (kot dosedanji upravljavci lovišča imamo prednost) in počasi razčistimo v naših glavah. Bomo le upravljavci lovišč, ki so v lasti države, država pa ima mehanizne, da nam koncesijo tudi odvzame, Krpan je to lepo napisal.

Stran 3 od 12 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •