Stran 6 od 24 PrvaPrva ... 234567891016 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 232

Tema: Uporaba kratkocevnega orožja (pištola, revolver)

  1. #51

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    "Če niso razdalje med nami prevelike, predlagam, da se nekje dobimo z vso "mašinerijo" in opravimo teste."
    Ker je bil moj predlog popolnoma ignoriran, od njega odstopam.
    Še naprej pa bom verjel tabelam s polnitvami in drugi literaturi, iz katere verjetno jemlje podatke tudi "Alojz1".

  2. #52

    Privzeto

    Citat janez valentic je objavil: Pokaži objave
    Realna in varna polnitev je okoli 15 grs N110 in hitrost okoli 380 m/s iz 6" revolverja.
    Tole je iz SPEER #14 priročnika za 158 grs oplaščene krogle. Za priročnike Speer, razvijajo polnitve na realnem orožju (uporabili so S&W model 19 s 6" cevjo).

    Če ta naboj vtakneš v testno cev (Npr. Dynamit Nobel testira na cevi preko 10", ki seveda nima špranje), bodo hitrosti tudi več kot 100 m/s višje.Lahko naboj istreliš tudi iz puške (npr. Rossi, Marlin , Winchester) pa bo hitrost še za dodatnih 100 m/s višja.

  3. #53

    Privzeto

    A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?

  4. #54

    Privzeto

    Jaz uporabljam pištolo Glock 23 v kalibru 40 S&W. Če je ta kaliber ravno tako močan kot 357 mag ravno ne verjamem, sta pa verjetno nekje dokaj blizu. Je pa zato pištola zelo majhna, kompaktna, prazna tehta le 600 g, ima veliko kapaciteto okvirja (13 nabojev), je zanesljiva in enostavna za uporabo in vzdrževanje, skratka, orožje, ki ga lahko vsak dan nosiš s sabo po lovišču, ne da bi te motilo oziroma da bi sploh vedel, da je tam, če ga pa rabiš je pa pri roki. Pred nakupom sem se pogovarjal z veliko lovci, ki so si nabavili revolverje, poznam jih kar nekaj v naši LD, ki jih imajo, vendar še nikoli nisem videl nikogar da bi na lov prinesel revolver. Revolverji, so pretežki in prenerodni, strelivo je močno in je odsun prevelik, zato jih nekateri lovci neradi uporabljajo. Ne me zdaj narobe razumet, če bi jaz bil krvosledec bi tudi jaz imel kaj večjega z večjim kalibrom, za take potrebe kot jih imam zdaj pa rabim samo majhno kompaktno zadevico, ki ne moti pri nošenju a je vedno pri roki.

    Imam dosti izkušenj tudi z beretto, sicer ne v lovski uporabi. O tem kakšna je ta pištola za službeno uporabo, ne bi na široko, dejstvo je da za službeno rabo ni preveč napačna, čeprav je tudi kakšna boljša, dejstvo je pa tudi da je za lov neprimerna, zaradi velikosti (nerodnost), teže (prazna tehta več kot moj glock poln), kaliber je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben.

  5. #55

    Privzeto

    Citat kuglaabc je objavil: Pokaži objave
    A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?
    ...krajša cev pri isti polnitvi pomeni manjša Vo in Eo, obratno pa daljša kot je cev, večja sta Vo in Eo. Seveda to pomeni tudi, da je potrebno najti primerno smodniško polnitev glede na uporabljeno dolžino cevi - tako glede časa izgorevanja smodnika (idealni čas izgorevanja smodnika se šteje za čas, ki ga krogla opravi v dolžini od časa prožitve do dolžine cca 3. kalibrov krogle merjeno od ustja cevi), količine smodnika, tipa smodnika in oblike/površine granulata, glede na kaliber in balistične podatke krogle, MIN in MAX polnitve glede na priporočila proizvajalca smodnika, volumen, ki nam je na voljo, željeno V in E,...

  6. #56

    Privzeto

    Citat kuglaabc je objavil: Pokaži objave
    A se to tako stpnjuje z dolžino cevi, al kaj. Kaj pa potem tisti "tamali" revolverji? Kratko cevni?
    Do sedaj sem meril samo 2", 3" in 4" .357mag revolverje. Zadeva pa zglede s 10,2 g kroglo ca. takole:
    2" 550 J
    3" 650 J
    4" 700 J
    Rezultati meritev hitrosti različnih revolverjev enake dožine cevi, se lahko zelo razlikujejo. Ni nobena posebnost da lahko posamezen 4" revolver dosega višje hitrosti kot drug s 6" cevjo (mere prehodnega konusa cevi, špranja cev-boben itd.).

    Če te podatke primerjaš s npr. 124 gr 9 mm Luger +P strelivom iz kompaktne pištole Glock 19 - 600J, Potlej tudi 9 mm Luger ne izgleda več kot "kaliber,ki je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben".

    To da nekateri lovci ne nosijo revoverje, je pač zato, ker so si kupili prevelike in pretežke modele. Obstajajo pa zelo priročni in lahki.

    Magnum je francoski izraz za 1,5l šampanjsko steklenico.

  7. #57

    Privzeto

    Citat pmarijan je objavil: Pokaži objave
    ...krajša cev pri isti polnitvi pomeni manjša Vo in Eo, obratno pa daljša kot je cev, večja sta Vo in Eo. Seveda to pomeni tudi, da je potrebno najti primerno smodniško polnitev glede na uporabljeno dolžino cevi - tako glede časa izgorevanja smodnika (idealni čas izgorevanja smodnika se šteje za čas, ki ga krogla opravi v dolžini od časa prožitve do dolžine cca 3. kalibrov krogle merjeno od ustja cevi), količine smodnika, tipa smodnika in oblike/površine granulata, glede na kaliber in balistične podatke krogle, MIN in MAX polnitve glede na priporočila proizvajalca smodnika, volumen, ki nam je na voljo, željeno V in E,...
    Veliko teorije, ampak če hočeš iz kratkega revolverja (npr.2") potegniti največjo hitrost, boš pač še vedno potreboval N110 razred smodnika (R910, H110, AA#9, W296...).

  8. #58

    Privzeto

    Vse lepo in prav, če nekdo hoče imet devetko. Sam pač bolj zaupam 10 mm krogli in 700 J energije. Vprašanje pa je tudi, kakšna je kaj dostopnost teh P + nabojev. V ameriki tudi prodajajo naboje za 40 S&W, ki imajo tudi 800 in več J energije, pri nas pa je vse kar dobiš, kaki Fiocchi ali S&B... Dobijo se tudi kaki winchester, ni pa nobenih balističnih podatkov, vsaj na netu ne. Sam imam trenutno GECO naboje, ki po balističnih podatkih dosegajo nekako 700 J.






    Citat janez valentic je objavil: Pokaži objave
    Do sedaj sem meril samo 2", 3" in 4" .357mag revolverje. Zadeva pa zglede s 10,2 g kroglo ca. takole:
    2" 550 J
    3" 650 J
    4" 700 J
    Rezultati meritev hitrosti različnih revolverjev enake dožine cevi, se lahko zelo razlikujejo. Ni nobena posebnost da lahko posamezen 4" revolver dosega višje hitrosti kot drug s 6" cevjo (mere prehodnega konusa cevi, špranja cev-boben itd.).

    Če te podatke primerjaš s npr. 124 gr 9 mm Luger +P strelivom iz kompaktne pištole Glock 19 - 600J, Potlej tudi 9 mm Luger ne izgleda več kot "kaliber,ki je za lovsko uporabo prešibek in skoraj neuporaben".

    To da nekateri lovci ne nosijo revoverje, je pač zato, ker so si kupili prevelike in pretežke modele. Obstajajo pa zelo priročni in lahki.

    Magnum je francoski izraz za 1,5l šampanjsko steklenico.

  9. #59

    Privzeto

    9 mm Luger SPEER 124 gr +P Gold Dot sem kupil pri Artek iz Rimskih toplic, mislim da ga ima tudi Rebec v Postojni.

  10. #60

    Privzeto

    Citat janez valentic je objavil: Pokaži objave
    Veliko teorije, ampak če hočeš iz kratkega revolverja (npr.2") potegniti največjo hitrost, boš pač še vedno potreboval N110 razred smodnika (R910, H110, AA#9, W296...).
    Se strinjam s teboj, saj se tudi dopolnjuje s tem, kar sem napisal v prejšnjem postu...
    Teorija je pač potrebna in je hkrati osnova (če ne se pa meša osnovne merske enote in izraze za le-te - npr.: gr/grs/, grains/greens,...), da se sploh ve, o čem se pogovarjamo in kako se do takšnega sklepa, oz. navedbe sploh pride (kar pa sem iz vprašanja kolega sklepal, da ni ravno najbolj podučen iz tega področja), saj sam rezultat merjenja brez poznavanja sprecifikacij in pogojev testiranja ne pove veliko, sploh, če iščeš približke, oziroma nadomestke. O mirodajnosti izmerjenega rezultata pove veliko že podatek proizvajalca, da se lahko zaradi različne vlažnosti smodnika - in posledično izmerjene vrednosti V in E izstrelka - pri isti vrsti, tipu, količini le-tega, razlikujejo do 15% glede na različne LOTe, potem je so tukaj še različne kalibracijske tolerance proizvajalcev Chronografov,... tako da se potem le okvirno lahko zaneseš na podatke, za bolj natančo poznavanje lastne "župe", pa moraš poskrbeti sam z testiranji,...
    Last edited by pmarijan; 6. August 2009 at 12:55.

Stran 6 od 24 PrvaPrva ... 234567891016 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •