Stran 1 od 11 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 108

Tema: Kaliber 20

  1. #1
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Freeland
    Prispevki
    421

    Privzeto Kaliber 20

    Citat Ahiles je objavil:
    seveda ste sedaj spet primerjali 20/76 magnum polnitev s standardno polnitvijo 12/70 (32-36g). če primerjate tako gramažo (magnum polnitev) kal. 20/76 32-max36g) z magnumom kal. 12/70 (42-43g - v nabojih premera šiber nad 3,5mm) je gotovo stvar drugačna. kar se pa tiče čokiranosti cevi, pa je tudi pri 12/70 lahko polni čok. pomembno je, da primerjate naboje podobnih in primerljivih lastnosti.

    glede na to, da kaliber 12/76 (če puška ni prelahka!) opravi manjši odsun od kalibra 12/70, bi najbrž vsi traparji uporabljali ta kaliber, če bi le ta zagotavljal isto pokritost.

    razlika se opazi že med kalibroma 12/70 in 16/70. je pa res, da je vse odvisno od strelca, načina uporabe, terena, cilja,... Sam npr. uporabljam pretežno 12/70 z magnum polnitvami, ker me je malo več skupaj in mi odsun (ki je mimogrede: primerljiv z odsunom krogelnega kalibra .375 Holland & Holland). strinjam pa se, da je, kadar je dosti hoje mnogo bolj priročna puška kalibra 20.
    Citat Ahiles je objavil:
    tam v drugem odstavku je prvi kaliber 20/76 in ne 12/76 :oops:
    Citat gardelin je objavil:
    Za zaključek: kal. 20 se po učinku ne more primerjati s kal. 12. Prvi je ptičji kaliber.
    Citat janko je objavil:
    Ne drži. Pojdi na strelišče in ustreli v kartonsko tarčo na 40 metrov s puško kal 20/76 in s puško 12/70 z enakim čokom pa boš videl učinek. Seveda z enako velikimi šibri. Po tem pa filozofiraj.
    Citat janko je objavil:
    Pa še nekaj. Generalno je kal20 manj učinkovit oz švohejši v primerjavi z kal 12. Vendar če primerjamo posamezne variante med kalibri je slika drugačna.

    20/70 < 12/70, 20/70< 12/76,
    20/76 = 12/70 , 20/76< 12/76
    Citat main757 je objavil:
    Citat gardelin je objavil:
    Za zaključek: kal. 20 se po učinku ne more primerjati s kal. 12. Prvi je ptičji kaliber.
    Točno tako, fazan je ptič :wink:
    Citat kovci je objavil:
    Citat janko je objavil:
    Ne drži. Pojdi na strelišče in ustreli v kartonsko tarčo na 40 metrov s puško kal 20/76 in s puško 12/70 z enakim čokom pa boš videl učinek. Seveda z enako velikimi šibri. Po tem pa filozofiraj.


    A bi lahko meni laiku (pripravniku), povedal kakšen je učinek? :) :)
    Citat janko je objavil:
    Učinek na tarči je enak, približno enako število zadetkov šiber v okroglo tarčo premera 70 cm. Kal. 12/70 in 20/76 vsebujeta večinoma 35 g šiber kar za 3 mm šibre pomeni 220 kroglic v enem naboju. Odvisno od uporabljenega čoka-zadrge lahko pričakuješ na 40 m pri 1/1 zadrgi 60%, pri 3/4 55%, pri 1/2 50% , pri 1/4 45 % in pri 0/0-cilinder 30 % od 220 kroglic.
    Kal. 20/70 vsebuje 27 g šiber,
    Kal. 20/76 vsebuje 35 g šiber,
    Kal. 16/65 vsebuje 29 g šiber,
    Kal. 16/70 vsebuje 31 g šiber,
    Kal. 12/70 vsebuje 35 g šiber,
    kal. 12/76 vsebuje 40 g šiber,
    Kal. 12/89 vsebuje 45 g šiber,
    Kal. 10/89 vsebuje 50 g šiber.
    Lahko bi našteval še pa ne vem ali je smiselno.
    Vsi našteti naboji imajo hitrost šiber na razdalji 12,5 metra približno 290-330 m/s, odvisno od premera šiber. Večje šibre hitrejše letijo oz lažje ali manjše šibre hitrejše izgubljajo hitrost in s tem energijo.Iz zgoraj napisanega lahko vidiš da npr. 50% od naštetih kalibrov pomeni precejšnje razlike v številu šiber katere pokrijejo 70 cm tarčo. Pomembno je število šiber ki tarčo zadanejo.
    Zaradi vseh teh dejavnikov velja pravilo da je kal. 20/70 učinkovit do 35 m, 20/76 do 45 m, 16/70 do 40 m, 12/70 do 45 m, 12/76 do 50 m maksimalno. Strel s šibrenim nabojem nad 50 m je nesmiselen.
    upam da sem ti vsaj malo razsvetlil to področje, sicer si verjetno še mlad in znanja željen. Torej literature je ogromno in po teoriji še preiskus na strelišču ter pozneje v naravi.
    Citat kovci je objavil:
    Hvala za koristne informacije - preizkus na strelišču že opravljen, tako da sedaj samo še izpiti spomladi in nato preizkus v naravi!

    Šeenkrat hvala!
    Citat gardelin je objavil:
    Janko, če je vse to res, zakaj se ta kal. ne uveljavi. Videl sem ga le v ženskih in otroških rokah.

    V naši LD ni niti ene take puške. Moj stari jo je prodal.
    Citat janko je objavil:
    Gardelin, imam občutek da enačiš kal. 20/70 in kal.20/76. Ta dva naboja sta enako različna kot 12/70 in 12/76. 20/76 in 12/76 sta magnumske različice standardnih 20/70 in 12/70 kal. To pomeni da vsebujeta več šiber, ustvarjata večji pritisk in omogočata približno dodatnih 10 metrov za pošten strel na divjad. Nič več kot to. Trdim da kal.20/76 dosega standarden 12/70 kal.
    Strinjal bi se s trditvijo da je 20/70 nekoliko damski, nikakor pa to ne drži za kal.20/76.
    Ne bi ti znal povedati zakaj 20 kal. ni tako množično uveljavljen kot kal. 12. Sam posedujem puške v kal. 12, 16 ,20 in pri meni so se uvaljavile vse 3.
    http://lov.mojforum.si/lov-about1263-0.html
    Ni zmagovalec tisti, ki zmeraj zmaga in nikdar ne pade.
    Zmagovalec je tisti, ki nikdar ne odneha in zmeraj vstane!

    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #2

    Privzeto

    No, že dolgo tega sem pisal o kalibru 20/76, kot vidite zgoraj...:icon_:

    Nikdar nisem rekel, da mi je kaliber nezanimiv oziroma, da ni dovolj dober, sem pa vseskozi bil prepričan, da iz 12/70 naprej raje na 12/76 kot pa 20/76. In glej ga zlomka! V moji orožarni se je znašla puška 20/76! (Sabatti alpen eagle, če že koga zanima...).

    Še vedno trdim, da je max teža polnitve manjša kot pri 12/70, sem pa bil po takojšnjem preizkusu (težko je bilo čakati ja... ) presenečen nad ličnostjo puške, relativno malem odsunu in predvsem ozkim snopom, ki ga ta kaliber zmore! takole na oko bi ocenil: odličen kaliber, resnično omogoča zanesljive strele nekoliko dlje, je pa tudi res, da moraš s tem kalibrom nekoliko bolje meriti . Pri 12/70 včasih kaj "pobereš" tudi s površnim strelom (malo večji in manj organiziran raztros). pa bodi to dovolj, bom pametoval ko bo šlo čez cevi kaj več šiber.

    zanima pa me, tisti ki precej uporabljate ta kaliber, s kakšno debelino šiber streljate: vrane, šoje, lisice, kune, zajca...

    Moram priznati, da še niamm prav občutka, kdaj je dovolj 28g 20/70 in kdaj poseči po 20/76 nabojih. Koliko je potrebno kompenzirati z manjšimi premeri šiber, glede na nekoliko manjšo polnitev? pa prosim, če lahko vsak napiše malo bolj konkretno, ker odgovor "nekaj malega", bore malo pove, debata pa ni toliko konkretna. prosim, če dopišete tudi znamko streliva, ki ga uporabljate...

    Hvala!

  3. #3

    Privzeto

    V 20/76 uporabljjam šibre od 3 do 3,7mm. Zelo dobro pa se obnese tudi krogla za gladko cev.

  4. #4

    Privzeto

    katere znamke strelivo pa uporabljaš?
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  5. #5

    Privzeto

    Imam nekaj remingtona,rotwel, najboljši pa je elektroplastika.
    V bistvu je vse dobro samo v fioci nimam zaupanja. Sem streljal v cal.12 fioci magnum, pa na 25m tudi ena šibra ni prebila kože pri lisici. Sem jih stresel iz kožuha, da bi lahko nov naboj napolnil.
    Last edited by alojz1; 17. December 2010 at 19:47.

  6. #6

    Privzeto

    No, moram napisat v tole rubriko, ker je pač v povezavi s kalibrom...

    Pred kakšnim tednom sem uplenil prvega lisjaka s svojo novo pridobitvijo (20/76). Lisjak je seveda obležal, je pa res tudi, da je prišel čisto blizu, mogoče slabih 25m. Streljal sem z RWS Rottweil 3,7mm "3/4 choke". Ker sem na istem mestu s kalibrom 12/70 z najrazličnejšemi šibrenimi naboji uplenil že kar nekaj lisic, sem lahko primerjal. in bil prijetno presenečen. Lisjaka je praktično pokosilo (bi se lahko reklo "pribilo"), kot da bi streljal s kroglo. Pri 12 kalibru se to ni nikoli zgodilo na takšno razdaljo in to s "Full choke" (običajno je klecnila in obležala, ali pa se potegnila še kakšen meter ali 2).

    V glavnem fantje, sem dejansko presenečen nad kalibrom

    Slikce pa nimam, ker je žal kazala znake garij...
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  7. #7

    Privzeto

    No pa še tole:

    malo sem testiral šibreno strelivo v tem kalibru. Ugotovil sem, da zelo lepo neseta tako elektroplastika, kot rottweil. Presenečen sem bil tudi nas Mirage (vendar sem slednjega imel le v standardni varianti 20/70).
    Brez hudih merilnih naprav bi takole na oko ocenil, da je nekako najhitrejša elektroplastika, se mi pa zdi, da tudi najbolj sune. Kot najpošasnejši pa se je izkazal fiocchi. Ugotovil sem, da podobna gramaža in isti premer šiber trosi za eno stopnjo čokiranosti bolj. Razporeditev je pa kar dobra.

    zato sem se odločil, da bom uporabljal elektroplastiko in rottweil, tam kjer pa pričakujem res krajšo razdaljo pa fiocchi. Se pa bil presenečen, da praktično noben naboj ni bil slab (vsaj na tarčo). Rottweil se je zaenkrat pri lisjaku izkazal. me zanima kako bo z nekoliko manjšimi šibrami pri šojav, vranah...

    No, pa bodi dovolj za sedaj. nekako imam občutek, da je na tem forumu dokaj malo aktivnih, ki imajo v lasti tale kaliber...
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  8. #8

    Privzeto

    Me pa veseli, da ste po več poizkusih prišli do enakega rezultata kot jaz.
    Čim manj komplicirat in z 20/76 streljat elektroplastiko 3mm za vse

  9. #9

    Privzeto

    szelo nerad streljam, če ne fvem kaj in kako "nese" zato0 sem se odločil in naluknjal nekaj kartona :icon_:

    Dejansko je razlika med naboji v tem kalibru precej mala, veliko večje razlike se mi zdijo pri kalibru 12
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  10. #10

    Privzeto

    Pozdravljena!Tudi jaz razmišljam o nakupu nove šibrenice v tem kalibru.Moram pa priznat,da sem v močni dilemi.Vsa zelena bratovščina in moja glava pravi 12 kaliber,srce pa 20.Na leto se udeležim približno deset skupnih lovov na malo divjad,za strelske tekme pa nimam časa.Rad bi pa v kolikor obstaja strelivo za trap za 20-tico nekajkrat na leto le izboljševal svoje strelske sposobnosti z novo puško.Puške v tem kalibru so mi všeč predvsem zaradi lahkotnosti in izgleda,če pa bi ta kaliber zadostoval za moje strelske potrebe pa prosim za vaše mnenje.Pri nakupu nove puške pa imam v mislih Beretto.Lp.

Stran 1 od 11 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •