Stran 1 od 12 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 113

Tema: Repetirka ali kombinirka?

  1. #1

    Privzeto Repetirka ali kombinirka?

    http://lov.mojforum.si/lov-about1153-0-asc-15.html

    Citat zlatorog je objavil:
    Če bi se morali odločati med repetirko in kombinirko, za katero bi se odločili, pa zakaj!
    Citat Gebirgsjaeger je objavil:
    Repetirko!

    Zakaj? Zato, ker ko greš na lov na veliko divjad, šiber ne rabiš. Predvsem zato, ker če čakaš jelena, srnjaka, gamsa, srno..., ne boš streljal šoje, lisice kune...

    To je moje osebno mnenje.

    Lepo pozdravljen.
    Citat janez valentic je objavil:
    Šibre potrebuješ za premikajočo malo divjad, zato pa rabiš veliko zorno polje, bodisi da nimaš daljnogleda, ali rdečo piko ali pa kakšen največ 1,5-6x42. Če streljaš na premikajočo divjad je en strel dostikrat premalo.
    Tako da kombinirka (polrisanica) ni dobra šibrenica.
    Dve cevi morata biti nekako vpeti, če sta trdo vpeti, pride pri večih zaporednih strelih do premika zadetka. Ponoven strel zahteva ročno basanje puške. Z vajo je lahko to presenetljivo hitro, a še vedno dosti počasneje kot repetiranje. Tako da kombinirka (polrisanica) ni dobra risanica.
    Kaj potrebuješ, risanico ali šibrenico?
    Citat Krpan je objavil:
    Jaz sem absolutno za repetirko. Edina dilema je lov na lisice. Takrat nikoli ne vem kaj naj vzamem sabo. Po izkušnjah bi rekel, da šibernico in Vepra z 223. :D
    Citat zajec je objavil:
    Moje mnenje je tako,da odvisno,kaj imaš v lovišču.Če imaš pretežno srnjad in prašiče je uredu tudi kombinirka,kajti ko greš na srnjaka,ti lahko na blizu priteče lisička in jo lahko s šibrami pobereš,na srnjad pa ponavadi zadostuje en strel.Ko pa greš na prašiče ,oziroma pogon pa lahko v šibreno cev vstaviš idealko,tako da ,...Pa tudi drugi strel je še čisto uredu,ne glede na odklon!
    Citat ben1 je objavil:
    Jaz sem si prvo puško kupil kombinirko pa sem zelo zadovoljen. Če grem naprimer čakat srnjad in če pride lisica jo lahko ustrelim z šibrami. Letos pa sem si kupil še repetirko ki jo imam namen uporablat za gamse, jelena in srnjaka.
    Moje menje je če imaš obe puški je še najbolje potem pa vzameš tisto ki jo rabiš (domov pa prideš praznih rok) :lol: :lol:
    Citat teohafy je objavil:
    Če imaš samo eno puško, potem bi se jaz odločil za kombinirko, saj lahko z njo jagaš vse, posebno za skupne love, lahko ustreliš čisto vse kar pride, od zajca do jelena, za prašiče pa dodaš še breneko. Jaz sem s starim čehom streljal do 120 m(7x57) in vse je padlo. Sem pa kasneje nabavil repetirko, ki jo imam za srnjad in jelenjad, v jeseni ko piršam pa še vedno najraje vzamem kombinirko, za kakšno vrano ali šojo.
    Citat rws je objavil:
    Vzemi repetirko,ker do 2000e ne boš dobil dobre kombinirke.Pa če si dober strelec z repetirko šoja in vrana prav tako padeta :wink:
    Citat zajec je objavil:
    RWS si pa car,pomožnosti naj vrano ali srako strelja kje na vrhu drevesa,da bo krogla letela v nedogled!Mislim, da ti je teohafy pravilno povedal!Pa po možnosti si še menjalne cevi nabaviš.
    Citat bobo je objavil:
    Če bi ostal samo na eni puški, potem ni nobenega dvoma, da bi se odločil za kombinirko. Pred trideset leti sem z njo tudi začel. Včasih je bilo normalno, da se začne z bokarico. Potem ko se jage malo navadiš in umiriš začetno strast, pa nabaviš še repetirko. Poznam veliko lovcev, ki zelo uspešno celo življenje jagajo samo s češko bokarico. Se pač navadiš, da imaš samo po en naboj in temu prilagodiš svoje streljanje. Repetirka neizkušenega začetnika nehote navaja k nepremišljenemu streljanju. Lovski uspeh pa ni odvisen niti od tipa, še manj pa od cene lovske puške. Ali če bi rekli drugače: "Boja ne bije svetlo orožje, ampak srca junaška." Prepričanje, da se z bokarico ne da tako dobro zadeti z risano cevjo, kot z repetirko pa je zmotno. Vsaka solidno vzdrževana češka bokarica, daje v rokah dobrega strelca cca. 3 cm raztrosni krog zadetkov na 100m. Če si s tako puško ne upate ustreliti na bolj daleč, potem problem ni v puški. Danes je pač moda, da pripravniki začnejo jagati gumbarje z repetirkami kal. 30-06 ali vsaj 7x64. Samo, če vsi skačejo z mosta, še ne pomeni, da je to dobro! 8)
    Citat zlatorog je objavil:
    Tudi sam sem začel z kombinirko, najprej z mentorjevo potem pa s svojo, ko sem pa nedolgo nazaj nabavil repetirko pa samo z njo še jagam tako da razmišljam ali je sploh smiselno imeti obe puški, saj mi repetirka popolnoma zadostuje in zadovoljuje vse moje potrebe. :?
    Citat mprimoz je objavil:
    Bobo, fajn si tole povedu :)
    Naj vam še jaz povem en primer. Moj oče ima tud ta staro češko bokarico, na njej swarovca 6x42, v omari pa skoraj nerabljen suhlov driling z enakim daljnogledom, pa vam povem da je ne more prehvalit, je ne zamenja za nobeno drugo puško. Z njo je uplenil vse jelene, muflone, prašiče in ostalo visoko divjad (pa ne malo),za driling pa prav da naj kar počiva, da bo še prišel njegov čas :wink:
    Citat ?egr je objavil:
    Glede kombinirke in repetirke-moj ata ima straro češko bokarico 7x57R/12 in je z njo na enem pogonu(cca. 2 uri)ustrelil 6 prašičev medtem ko ostali z nekimi blaserji in ne vem čem še niso pobrali tudi enega ne!
    Citat dolgin je objavil:
    :lol: :lol: Je mel srečo,da je stal na prvem štantu in ni spustil nič več naprej :lol: :lol: :lol:

    lp
    Citat ?egr je objavil:
    Streljal je pa sedem krat-enkrat je popravljal (4 krogle,3 idealke)
    Citat pumpa je objavil:
    nisi napisal kakih prašičev.
    pri nas jih mormo skoraj zvagat preden ga ustreliš,tak da glede pušk (kaka kermu paše-tak ko pa ženska;vsi bi meli vse problem pa nastane pri vzdrževanju) :D :lol: :lol: :D
    Citat ?egr je objavil:
    Če hočeš vedet o kilah ni mel noben manj kot 40kg(ozimci) :wink:
    Citat jagermaister je objavil:
    Jaz že kar nekaj let s sabo nosim trocevko, ki je moja edina puška, pa tudi v bodoče ne bo nič drugače. Je idealna za vse oblike lova - razen za pogon na prašiče, kjer se pač zadovoljim z enim (prašičem). V podzavesti vem, da imam na razpolago en sam krogelni naboj in se pri strelu bolj potrudim. Nasprotno včasih kolegi v zavedanju, da imajo poln okvir nabojev, streljajo bolj površno, rezultat pa je isti, včasih pa še slabši. Če so v šibrenih ceveh idealke je možno streljati trikrat, potem pa traja kar nekaj časa, da se naboji zamenjajo.
    Moja priljubljena lovina so lisice in kune, zato se velikokrat ugrejejo šibrene cevi. Krogla je sicer zelo natančna, med drugim se lahko pohvalim z odstrelom lisice na 240 m. Pa tudi vložna cev .22WMR mi pride prav, po potrebi jo hitro odvijem tudi med samim lovom in imam tako en šibreni naboj več. Tako imam v eni puški možnih več različnih kombinacij za različne oblike lova.
    Razmišljal sem tudi o repetirki in bil skoraj že odločen, da si jo kupim, pa sem si nazadnje premislil. Tistih nekaj pogonov na prašiče letno je premalo za repetirko. Itak pa tudi na vsakem ne pridem do strela, zelo redke pa so situacije, da bi lahko streljal večkrat. Po drugi strani pa bi se moral prilagajati dvema puškama, svoje trocevke pa sem navajen, saj je že skoraj "zrasla" z mano.
    Citat mišica je objavil:
    Se strinjam z vsem napisanim.
    Tudi jaz odkar imam driling zanemarjam karabinko, ki sem si jo "prislužil" med počitniškim delom.
    Citat mprimoz je objavil:
    Jaz trocevke ne zamenjam za nobeno drugo flinto!
    To je res odlična zadevca :wink:
    Citat main757 je objavil:
    Koliko je težka tricevka?
    Citat Igoman je objavil:
    Hmm,kaka je pa cena večcevk-precejšnja.Kot prvo puško mislim sam nabaviti repetirko in rajši dražji daljnogled.Bi večcevko, vendar se mi ne bo izšlo finančno:(
    Citat mišica je objavil:
    Dobiš rabljeno - super ohranjeno za 1000€.
    Citat orlova6 je objavil:
    trocevka ali driling je zelo fajn puška, samo jaz nisem ravno pristaš te puške. Se mi zdi predraga in tudi pretežka, vsaj za moja leta, drugače pa je super, sem imel priložnost z njo že tudi jagat. Jaz osebno prisegam na dober karabin z dobro montažo in strelnim. Pa brez zamere drilingarjem.
    Citat ricmnc je objavil:
    repetirko, ker imas moznost imet vec patron na enkrat in samo eno cev.
    z raliko od kombinirke pa imas dve tezki cevi in en patron za veliko divjad ali en patron za malo divjad.
    poleg tega pa so mi repetirke bolj vsec.
    drugi zakaj pa je ta, da s streljnim daljnogledom imas veliko razliko med osjo daljnogleda in osjo cevi, s katero streljas, ki je v novih modelih, spodnja cev in torej imas se vecjo razdaljo med osmi.
    to je osebno mnenje!
    lep pozdrav
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  2. #2
    Član od
    Jan 2008
    Lokacija
    Dobovec
    Prispevki
    104

    Privzeto

    Če imaš namen imeti samo eno puško, potem mora biti kombinirka, če ne pa obvezno repetirka! Pri meni je tako, da skozi celo leto posamezno jagam s karabinom, v jeseni na skupni lov pa obvezno vzamen bokarco! Po zimi ko čakam lisice, vedno čakam z bokarco (krogla/šrot), čeprav imam doma menjalne cevi šrot/šrot ter hamerles! Je tako kot ugotavljajo moji predhodniki, tisto puško na katero se navadis s tisto jagas! Druge pa ležijo, ali pa počivajo v omari!!!
    Trotovšek

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    No, mam ene par vprašanj!

    Pred jesenjo imam namen kupit bokarico. Imel bi jo za univerzialno puško, saj karabina nimam oz. ga je na souporabo od brata. Ta puška bo samo moja, poleg nje imam še šrotarico 12/12.
    Nagibam se na kaliber 8x57/16 ali 8X57/12 (če 12 sploh obstaja). Pri nas se jaga vse od visoke divjadi, od srnjadi, jelenjadi, gamsov, do div. prašičev. Zanimajo me vaša mnenja, kaj menite o kalibru? Kupil bi rabljeno, saj za študentski žep je nova kar predraga. Kako je z montažami za red dot in daljnogled? Če ne bo šlo drugače, bi kupil variabilca (1,25x ne vem koliko)... da ga imam za pogone in lov na zalaz oz. čakanje?

    Hvala za mnenja!

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Predlagam ti kaliber 7X65R/12 ali 16, ker imaš vso divjad. Kar se tiče optike pa recimo 1,5-6X40 ali 44....

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    No pa še to. Tudi moj fotr ima kombinirko. Meni niso všeč. So mi preveč okorne in težke. Poleti lovim z repetirko, jeseni jo menjam z repetirko...lahko in okretno. Polavtomatke bi takoj prepovedal za lov !!!!!!!
    Last edited by detel; 29. May 2008 at 19:50.

  6. #6

    Privzeto

    se strinjam z detlom, 7x65R
    univerzalen kaliber.
    kar se pa glede optike tiče si pa nabavi suhl ali swenk montažo pa oba dalnogleda.... npr. leopold strelni dalnogled..
    aim poin .....red dot
    glede cene se pa lahko pogovoriva prek zasebnih sporočil.....

  7. #7

    Privzeto

    kak je pa s kalibrom 7x57r?

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    804

    Privzeto

    Sej tud 7x57r ni slab,ampak kot smo ze tolikokrat povedal,mal rezerve nic ne skodje. 65-ka je samo mal bolj nabasan

    lp
    nkol ni tok lepo,da neb mogl bit se lepš..
    ..kr neki ..

  9. #9

    Privzeto

    Meni pa 65 ni všeč patron
    Ti kar po 8x57 skoč,ni boljšga za našo jago! Nej te ne skrbi zarad razdalje pr strelu - itak se vse tako zaraša da boš mel samo še piko na puški,brez daljnogleda
    Za montažo pa Leopold QR,,al pa, če si mal bolj pr €€€€ EAW,MAK....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Bled
    Prispevki
    664

    Privzeto Bokarice

    Sam sem 8 let intenzivno lovil s 7X57R/16 in sem bil s puško zelo zadovoljen, nikdar me ni pustila na cedilu (od jelenjadi, gamsa, muflona, pujsa, lisico). Edino, če je strelec zamočil. Pobral sem vse in nič s psom iskal. Sedaj sem prestavil na 7X65R/12, deloma zaradi kalibra, deloma pa zaradi bokarice same, saj sem dokaj ugodno kupil boroveljsko, ki je pač malo drugačna od čeha, kakšne primerjave iz izkušenj še ne morem dat, saj sem z njo uplenil šele 2 lanščaka. Edino kar me je na čehu motilo je bil malo bolj šibak šrot. Kar se tiče pa grmovja, je pa tako, če se gremo resno etiko je 7X57 čez glavo, če pa misliš po grmoju pokat, se ti bo zgodilo tud, da boš z 8X57 iskal...Pa še to za študentski žep se ti najbolj splača čeha, ne bo ti ga škoda, ugoden in zanesljiv je, pa naj pravijo kar hočejo. Naj ti še mugo pove, ima dost podobno lovišče kot je vaše, njegov stric je vse pujse s čehom 7X57 pobral (pa jih je mnogo)...To je moje, študentsko mnenje!
    LP
    p.s. Bokarice ne menjam za noben karabin, sploh pa ne jeseni in pozimi.
    Last edited by Lisjak; 30. May 2008 at 09:33.

Stran 1 od 12 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •