Stran 69 od 73 PrvaPrva ... 1959656667686970717273 ZadnjiZadnji
Rezultati 681 do 690 od 725

Tema: 308 win.

  1. #681
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Alojz, imaš prav, 47gr je že compressed load, dolžina je 71. Priporočaš N540? Je tudi pri hiši, lahko probamo. Kar se tovarniških podatkov tiče, poglejte sami in primerjajte recimo 308, 30-06 in 7X64. Ker sam sem isto pomislil kot Detel. Pa sploh ni velikih razlik v energiji.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #682

    Privzeto

    870 m/s res deluje nenavadno malo za 130 gr kroglo, 22 cev in 47 gr load. Kaj je vzrok raje ne bi ugibal. Mogoče bi vsaj za primerjavo poizkusil polniti in meriti 130 gr Fox. Če je vzrok v trdoti krogle in uporu v cevi, bi znale biti hitrosti mehkejše Fox višje že ob precej nižji polnitvi.
    Na tovarniške podatke se ne zanašaj. Nekaj hitrosti v realnosti odpade že če meriš iz enako dolge cevi, kot je bilo merjeno v tovarni, ko pa streljaš še iz skrajšane cevi si hitro ob 50 m/s v primerjavi s tovarniškimi podatki, ali še več.
    Kar se tiče razlike med 308 win, 30-06 itd... Doma imam tovarniško strelivo Nosler Accubond 165 gr, ki ima enake balistične podatke v 308 win in v 30-06. Medtem ko 180 gr pa polnejo samo 30-06, 308 win pa ne. Tisti, ki se spozna bo točno razumel kaj te stvari pomenijo. Je pa vse to zelo relativno. Odvisno od polnjenja, dolžine cevi, teže krogle... Sam bi raje imel dolgo 308 win kot kratko 30-06. Spet tisti, ki razume bo vedel zakaj. 30-06 ima ob zadosti dolgi cevi prednost pri težjih 180 gr kroglah, ker v tulcu ne zmanjka prostora za smodnik.

  3. #683

    Privzeto

    Člani v moji LD so z 308 in OK+ kroglo dosegli hitrosti večje od 950 m/s (izmerjene). Mogoče bi poiskusil z to kroglo.

    Barnes za njihovo municijo VorTX navaja 960 m/s z 308 TTSX 130 grain. Bi blo zanimivo pomerit pole koliko je to realno. A se sploh dobi to strelivo v Sloveniji?

  4. #684

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Poleg 308 bi imel za jelena še kak 30-06 ali 7x64.
    Zakaj pa?

  5. #685

    Privzeto

    Vse se dobi, če dovolj vztrajno iščeš in sitnariš, da naročijo. Si pa upam stavit, da iz 22 ali krajše cevi ne bo šlo kaj več kot kakih 900 m/s ali kak m gor ali dol. Prej bi rekel manj kot 900 kot več. Tovarniške tabele so zelo optimistične.
    Tudi Hornady Superformance strelivo slovi po izjemnih hitrostih kar se tovarniških tabel tiče. Pa le te niso tako zelo impresivne, ko se strelja iz kratke cevi.
    Last edited by Deerhunter; 23. December 2016 at 16:05.

  6. #686

    Privzeto

    165 gr Hornady Superformance SST smo v kalibru 308 win iz 52 cevi enkrat dejansko merili, tovarniška tabela navaja hitrost na ustju 866 m/s, realna hitrost iz kratke cevi pa je bila 822 m/s. Se pravi 44 m/s manj. To hitrost je kolega v enakem kalibru z enako kroglo in z domačo polnitvijo hitrega smodnika brez problema presegel. Skratka realne hitrosti tovarniškega streliva so daleč od tistega kar navajajo tabele.

    Nekaj čisto podobnega je v bistvu tudi s tabelami za ponovno polnjenje. Ob max polnitvi 43 gr LOVEX D073,6 180 gr Accubond po tabeli smo iz 52 cm cevi zaznavali hitrost 752 m/s, medtem ko tabela za max polnitev navaja 800 m/s. Kar je spet kar 48 m/s izgube glede na podatke iz tabele.

    Še najlažje je dobiti zelo dobre hitrosti iz kratke cevi s hitrim smodnikom in kakšno lahko dobro drsno kroglo kot je FOX.



    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Vse se dobi, če dovolj vztrajno iščeš in sitnariš, da naročijo. Si pa upam stavit, da iz 22 ali krajše cevi ne bo šlo kaj več kot kakih 900 m/s ali kak m gor ali dol. Prej bi rekel manj kot 900 kot več. Tovarniške tabele so zelo optimistične.
    Tudi Hornady Superformance strelivo slovi po izjemnih hitrostih kar se tovarniških tabel tiče. Pa le te niso tako zelo impresivne, ko se strelja iz kratke cevi.
    Last edited by Deerhunter; 23. December 2016 at 16:37.

  7. #687

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave

    Nekaj čisto podobnega je v bistvu tudi s tabelami za ponovno polnjenje. Ob max polnitvi 43 gr LOVEX D073,6 180 gr Accubond po tabeli smo iz 52 cm cevi zaznavali hitrost 752 m/s, medtem ko tabela za max polnitev navaja 800 m/s. Kar je spet kar 48 m/s izgube glede na podatke iz tabele.
    Sem pogledal tabeblo, za tako polnjenje navajajo hitrost 785 m/s, vendar iz 60 cm cevi. Tako da je hitrost 752 m/s v pričakovanju in ne vidim kje ti najdeš tukaj neresnične podatke. Raje napiši vse natančno tako kot je potrebno.

  8. #688

    Privzeto

    Ne vem katero tabelo si gledal, ampak v LOVEX Reloading Guide iz leta 2015 je za 180 gr Accubond maksimalna hitrost 800 m/s. Poleg tega pa nisem pisal o neresničnih podatkih, pač pa sem pisal o tem, da je hitrost iz kratke cevi precej manjša kot v tabelah.

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Sem pogledal tabeblo, za tako polnjenje navajajo hitrost 785 m/s, vendar iz 60 cm cevi. Tako da je hitrost 752 m/s v pričakovanju in ne vidim kje ti najdeš tukaj neresnične podatke. Raje napiši vse natančno tako kot je potrebno.

  9. #689

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Prosim izkušene za mnenje
    V 308 uporabljam 130 gr kroglo ttsx. V moji Tikki (cev 22) zadeva pri polnitvi 47gr N140 dosega hitrost nekje 870m/s, to je po kalkulatorju 3188J. Z zadevo sem kar se tiče lova zadovoljen, le pri največji jelenjadi je bilo že parkrat nekoliko razočarajoče. Če gledam tovarniško polnjeno municijo v tem kalibru, imajo zadeve kar okrog 3600J.
    Polnitev bi se torej po moje moralo dati še naviti in dobiti več energije, tudi pri američanih berem, da jo navijejo tja do 3200fps. Bi bilo smiselno zamenjati smodnik (pri N140 ni kaj dosti več maneverskega prostora) in polnitev pojačati?
    ps:, Alojz zs predal imaš poln
    HUDO...!
    - optimum? slabše na jelenjadi?
    Pa kaj bi se res s tem smodnikom dalo še varno bolj naviti? Pa saj na hitro pravzaprav sploh ne najdem primerljive kombinacije z drugačnim smodnikom, ki bi dale boljši rezultat. Polnitev je že krepko v vijoličnem območju, drugi lot enakiga tipa smodnika bi bil lahko že problematičen. Saj razumem, da hoče doseči vsak maksimum od "svojega" kalibra, tudi jaz z 8mm, samo je pa potem malo paradoksalno, da npr. hvalimo 308 vs 3006 ali pa (npr v mojem primeru 8x57 vs (x64 ali top x68...ehh..vs all others - Švaba - die beste), potlej pa se trudimo, da bi dosegli ali presegli večjega močnejšega brata. Če ne gre, ne gre. Drug tip krogle ali menjava kalibra - navzgor.

  10. #690
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    OK, ja vem da imam polnitev z dotičnim smodnikom navito da bi bilo več nevarno. Ampak ... ja ampak očitno se da zadevo pojačati, če ima lahko tovarniško polnjen naboj s točno to kroglo skoraj 100m/s več hitrosti, ali tako lažejo?
    Da pojasnim, krogla deluje po pričakovanjih, za moj okus je to to, kar nekaj jelenjadi je padlo s tem, pa srnjad, muflon... Krogla je vedno prestrelila, tudi težkega jelena skozi pleče, pri enem špicarju je ostala na izhodni strani za plečko (ne gre za tistega ki ga opisujem v nadaljevanju). Dogodilo pa se je da je košuta zdateda v 10-ko - za pleče še šla 200m, ali pa jelen, tudi zadet lepo za pleče v pljuča, brez prestrela (kroglo je na drugi strani ustavila plečka) je po pol ure lahko še hodil.
    To mi je dalo misliti, da zadeva vseeno nekoliko prešibka za največjo jelenjad, pa sem šel bolj natančno gledat kaj v tem kalibru s to kroglo dosegajo drugi. In dobiš na netu (OK, vem da ni vsemu slepo za zaupat) loade s hitrostmi do 3200fps. Torej se da, zato pa sprašujem.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 69 od 73 PrvaPrva ... 1959656667686970717273 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •