Stran 66 od 73 PrvaPrva ... 1656626364656667686970 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 651 do 660 od 725

Tema: 308 win.

  1. #651

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Jao, kam smo prišli... Alojz, se ti ne zdi, da si šel že precej čez mejo?
    Sem vedel, da se boš obesil na eno besedo. Zato sem pred besedo BOJIM napisal PRETIRAVAM.
    Vse ostalo je pa v postih. Razen zgrešenega prašiča, ki je bil po telefonu.
    Pa jaz nikoli ne streljam "na srečo". Zato takih problemov (slabi pogoji) ne poznam.
    Last edited by alojz1; 4. April 2014 at 12:58.

  2. #652
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    Do sedaj kolikor spremljam to debato o vsem splošnem... je Alojz še najbolj z argumenti opisal in napisal tako da 90/10 za njega...
    Sicer nimam ne R8 in ostalih R-whatever pušk, katere so delane in delane z nemško natančnostjo. Sem pa siguren, da so proizvajalci zadevo preučili in dodelali do te mere, da ob pravilni uporabi dela pravilno in zelo točno. Čehom je to uspelo z ZH-a serijami na strojni proizvodnji, z današnjimi CNC stroji pa so odstopanja še manjša. Zato pa so daljnogledi (montaže) montirane na cevi in tu in tam. Tu je namreč najmanjši error.
    lp MAj

  3. #653

    Privzeto

    Spoznati se je treba na optiko (Optictrade)
    Spoznati se je treba na pravo(Milan)
    Na to montažo pa se ni kaj spoznati. Samo v roke vzeti in pogledati. Ja, pa šraufciger je treba imeti.

  4. #654
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    216

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Nimam.
    Naslednja tvoja ugotovitev bo, da kalibra ne poznam.
    Racoon je strelec in je napisal, da je bil ....
    alojz1 jaz ga imam in ga imam skoz rajši.s tem kalibrom je treba večkrat po par strelu na tarčo ustreliti ne pa 20 ali več.sam delam tako da grem približno 1x mesečno in ustrelim 3x in grem domov.imam na puški 4x32 in ustrelim v velikosti kovanca tri strele.ko se navadiš na 9,3 je prava lubica.

  5. #655

    Privzeto

    Ta mesec bo pristrelitev pušk. Nalepi tarčo od preizkusa.

  6. #656

    Privzeto

    Drži pa, da je tvoj način pravi. Kakšno puško imaš?
    Last edited by alojz1; 5. April 2014 at 19:26.

  7. #657
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Click image for larger version. 

Name:	tarča.jpg 
Views:	21 
Size:	165.4 KB 
ID:	14050
    Takole pa izgleda tarča po treningu. Vrhnje luknje so od Sako Superhamerhead 9,7g, spodnje pa od SPCE 9,7g.
    Prvi maj kje si?
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  8. #658

    Privzeto

    Nekaj časa nazaj smo govorili o strelivu 308 win, katero bi bilo primerno za odstrel medveda. Ker me je zadeva pritegnila, sem se lotil raziskovanja, kaj bi se pri nas primernega našlo za ta namen. Kot vemo zakon zahteva minimalno 7 mm, 11g, ter 3000J energije na 100m. 308 win s 7,62 mm kroglo izpolnjuje prvi pogoj, dobi se tudi ogromno krogel s težo 11 g do 11,7g se pravi tudi drugi pogoj načeloma ni problem. Večinoma pa se ustavi pri tistih 3000 J na 100 m, saj večina tovarniških polnitev te meje ne doseže.
    Že pred leti sem v Lovcu bral o kalibru 308 win, kjer je pisalo, da 308 win pri enaki krogli in tovarniški polnitvi dosega nekako 10% manjšo energijo kot 30-06. Pisalo pa je še, da se v ZDA dobijo nadstandardne polnitve Light Magnum in High Energy, katere so v 308 win enakovredne standardnemu 30-06. Tako sem med raziskovanjem prišel do nabojev Federal Premium Vital Shok High Energy s kroglo Nosler Partition, v kal. 308 win in v teži 11,7 g, kot se za krogle, ki so namenjene za težko divjad, tudi spodobi. Seveda sem takoj kupil nekaj škatel tega streliva, odnesel domov in na strelišče.
    Prva stvar, ki me je pri tem strelivu osupnila je podatek na škatli, da ta zadeva dosega kar 3525 J na 100 feetov. Na strelišču pa me je osupnil še velik odsun in pok, ki je bistveno večji kot pri standardnem 308 win strelivu in vsekakor ni primeren za občutljive strelce - kakršni pa uporabniki 308 win večinoma so, zato tudi uporabljajo tak kaliber. V ušesih mi je piskalo kljub uporabi aktivnih glušnikov. Hitro sem ugotovil, da to strelivo ne bo za vsakdanjo rabo. Če pa bi se kdaj resnično odločil za strel na medveda, pa vem kaj bom dal v cev Krogla Nosler Partition je že tako ali tako legendarna za lov na veliko divjad. Ima pregrado, ki preprečuje da bi se krogla razpadla. Prvi del deluje kot SP krogla. Vendar - tudi, če cel prvi del krogle razpade, drugi del krogle zaradi pregrade ostane cel in prebija naprej kot FMJ naboj. Ta kombinacija uvršča te naboje med najbolj univerzalne, kar jih je, ter tudi ene najbolj učinkovitih in smrtonosnih - tudi za najtežjo divjad. Krogla Partition je tudi prilagojena vsakemu kalibru posebej, kar pomeni, da je pri kakšnem 6,5 mm in teži 9 g precej mehkejša, saj se tak naboj uporablja za lažjo divjad, kot pa pri teži 11,7 g in naboju, ki je namenjen za lov težke divjadi.

    Kot sem že napisal, menim da so ti naboji premočni za vsakdanjo rabo. Sploh pri kakšnem zaporednem prostoročnem streljanju na pogonih si težko predstavljam uporabo teh nabojev. Če pa potrebujemo en sam dobro pomerjen strel na veliko divjad (medved, jelen, merjasec) pa postane ta zverina od naboja bolj zanimiva, seveda za tiste, ki uporabljamo 308 win. Sploh, če nese enako kot ostalo strelivo. Meni je ob preizkusu neslo skorajda enako, kot vse ostalo v teži 11,7. Se pravi, mi R8 5 različnih tovarniških krogel nese skorajda enako. Torej, je vseeno kaj zatlačim v cev. Zato so mi ti naboji še toliko bolj interesantni.
    Marsikdo bo rekel, kaj filozofiram - če potrebujem kaliber za lov na medveda, je cel kup bolj primernih kalibrov od 308 win. Ampak, jaz načeloma ne lovim medvedov, pač pa predvsem srnjad in manjše prašiče. Če pa bi se kdaj odločil za strel na kaj težjega, je pa tudi pravi naboj v rezervi.
    Zanima me še vaše mnenje o tem in podobnem strelivu. Vem da ste nekateri zagovorniki lažjih polnitev zato bodo komentarji najbrž zanimivi. Zanima pa me še, kakšno je vaše mnenje glede vpliva takšnega streliva na orožje pri dolgotrajni rabi? Ali takšno "vroče" strelivo bistveno bolj obrablja cev in sistem, ali pa načeloma naj ne bi postrelil toliko tega, da bi se le to kaj poznalo na orožju?
    Pa še o grupi na tarči. Hja, prva dva strela v 2 cm. Tretji in zadnji je bil pa kar precej višje. Zakaj prihaja do teh "flyerjev" ne vem. Ker nisem imel občutka, da bi trznil. Možno pa je seveda vse... Se mi pa to kar pogosto zgodi, da mi tretji -zadnji strel nekoliko odtava. Ali je to vpliv cevi, ki se je segrela, ali kaj tretjega, zaenkrat še ne znam pojasniti.

  9. #659
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    Sodražica
    Prispevki
    236

    Privzeto

    Za nas občutljive uporabnike .308 je rešitev kompenzator.

  10. #660

    Privzeto

    Ker smo sredi sezone pogonov, me zanima kakšne krogle v 308 uporabljate na pogonih. Jasno mi je, da je za dober strel v vitalno cono vsaka krogla dobra, zato nima smisla pisati izkušenj s kroglami pri natančno pomerjenem strelu s preže. Jasno mi je tudi, da pri 308 win divjad na pogonu ne bo padla v ognju razen, če ni zadeta v glavo, vrat ali plečko. Sprašujem predvsem glede slabših strelov, ki se dogajajo na pogonih in krvne sledi. Katere krogle v tem kal. so dobre za krvno sled in imajo tudi močan notranji učinek. Kupujem novo kroglo, iščem nekaj, kar prašiča ne bo le prevrtalo, ampak ima dobro prebojnost, hkrati pa tudi dober notranji učinek. Trenutno nameravam preizkusit 180 gr Nosler Partition, dobra klasična krogla naj bi bila tudi RWS TUG. Vendar bi znalo biti, da bosta ti dve pretrdi za manjše prašiče. Alternativa TUG bi bila TIG, katero sem že uporabljal in sem imel zelo dobre izkušnje glede krvne sledi. Je pa pri 150 gr nekoliko lahka za kaj težjega. Obe TIG kot tudi TUG pri vstrelni rani porežeta dlake, kar naj bi izboljšalo krvno sled. Klasična krogla za pogone, dobro krvno sled in močan notranji učinek naj bi bila tudi Norma Oryx 180 gr. Zanima pa me, kaj vi uporabljate na pogonih in s čim imate dobre izkušnje.
    Prosim samo uporabni komentarji in brez nepotrebnih opazk.

Stran 66 od 73 PrvaPrva ... 1656626364656667686970 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •