Stran 12 od 73 PrvaPrva ... 289101112131415162262 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 111 do 120 od 725

Tema: 308 win.

  1. #111
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    zanimivo, ponavadi se ks bolj deformira.

  2. #112

    Privzeto

    Citat racak je objavil: Pokaži objave
    Zelo lepo povedano oz. napisano...........glede doseganja rezultatov , kot si omenil . Zanimam me pa to koliko divjadi si uplenil, da lahko tako trdiš................?

    lp racak
    dovolj da vem,sigurno pa ne tolk ko ti
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  3. #113
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Wink

    Sam uporabljam kroglo MEGA 12 g. od Lapue, cal.308 Win, in "mi dela" odlično od 8m do 250m!

  4. #114
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    481

    Privzeto

    Citat jež je objavil: Pokaži objave
    Sam uporabljam kroglo MEGA 12 g. od Lapue, cal.308 Win, in "mi dela" odlično od 8m do 250m!
    jo mam v 9.7g..........no ni glih za tak dolge razdalje oz. na taki razdalji 250m je prevec odstopanja oz.mores met sreco da zadanes.za dolge razdalje velja pravilo da more bit krogla skonstruirana tako da das premer krogle recimo 7.62 in pomnozis z 3.torej dolzina krogle za 7.62 bi mogla biti minimalno 22.86mm ce bi hotel da so na 250m tocni zadetki.to je samo en pogoj o drugih pa drugic:icon_:

  5. #115
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Citat tinko balinko je objavil: Pokaži objave
    na taki razdalji 250m je prevec odstopanja oz.mores met sreco da zadanes.

    Srčno upam da tale loterija glede sreče zadetka ne leti na strele na divjad ampak na tarčo!
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  6. #116

    Privzeto

    Bravo Brakir! Se pa najdejo tudi taki ki brez vsake vesti mrharijo na 250 m.Me pa res zanima,kako se v večernem mraku oceni npr. gumbarja ali pa morda košuto na 250 m.
    Pa brez zamere.

  7. #117
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Jah ne vem kako jim uspeva bi pa z veseljem rad zvedel da se tudi sam podučim tega mojstrstva! poznam lovce ki so celo v večernem mraku, oz ko se je mračilo uplenili v SNEGU mladiča srnjadi namesto lisice s kroglo in to na 100m! pa ni osamljen primer!
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  8. #118

    Privzeto

    Sej ne da bi pametoval samo se je res mal velik nabral. Zgleda da ste šprical ure fizike v šoli.

    1. Če primerjate naboje .308 win., 7x64, 7x64R, 7x57, 6,5x57...krogle od 6,5mm naprej naj vam povem, da so vsi ti naboji dovolj močni za vso visoko evropsko divjad pa še mal zravn (omejitev je zakonodaja)...tko da kateri je boljši-slabši je mal nehvaležno primerjat ker so vsi odlični.

    2. Nisem vedel, da je odsun odvisen od znamke naboja. Previte, da imajo češki naboji manjše polnitve (sklepajoč po hitrosti krogle z določeno maso) a vendar največji odsun. Jaz pa sem ves čas mislil da je odsun definiran z zakonom o ohranitvi gibalne količine, ki se glasi:
    m1 x v1 = m2 x v2 (masa krogle x hitrost kroglje = masa puške x hitrost puške)

    3. Energija krogle, ki je napisana na škatljici še ne pove efekta na divjadi. Krogla, ki na cilj prinese energijo in prestreli divjad večino energije tudi odnese sabo. Važna je le razlika energij na cilju in za ciljem. Iz tega sledi, da je vse prej kot sma energija (energije imajo vsi omenjeni naboji več kot dovolj), važna konstrukcija krogle (premer, trdota) in del telesa kamor krogla zadane.

    4. Za razlago zakaj divjad po zadetku hitre krogle pade v ognju moramo vpeljati še fizikalno količino moč; ta je toliko večja kolikor hitrejši je prelet krogle skozi telo divjadi. Le ta povzroči travmatski šok zato divjad pade v ognju.

    5. Tole z 3 kratno dolžino premera tudi prvič slišim ampak ne trdim da ni res. Najpomenbnejše za let krogle je optimalna točka težišča krogle, kateri je za krogle z 2 do 3 kratno hitrostjo zvoka nekje na 2/3 od konice krogle. K stabilnosti krogle na večjih razdaljah pa pomaga tudi stožčast zadek, ter masa krogle, katera ohranja (bolj kakor lahke krogle) zadostno hitrost krogle na večjih razdaljah (zopet zakon o ohranitvi gibalne količine + razmerje površina/masa).

    Za konec naj povem, da vodniki krvosledcev ponavadi ne iščejo dobro zadete divjadi.

    Večkrat sem kritično pisal o 200m, celo 300m, ter da to ni lovsko pravično... Zakaj je lovsko pravično 100m na 300m pa ne? Če se ne omejimo na strelni razdalji se omejimo na cilju. Zame je lovsko pravično če lovec + oprema ponovljivo ne glede na razdaljo zadaneta tarčo premera 15cm. Kdor jo na 300m, po 8 urnem delavniku, po več urnem zalazu, v spremenljivih vremenskih razmerah...ponovljivo zadane ta lovsko pravično upleni divjad na 300m. Takih pa ni niti promil v naši zeleni bratovščini (upam trditi).

    L.P.

  9. #119

    Privzeto

    Slon hvala za teorijo samo mi se bol učimo iz prakse.
    Ne vem kaj si mislo da da hitrost krogli "veter", kolikor js vem smodnik. Od hitrosti vžiga le tega pa zavisi ta tvoja "hitrost puške" oziroma energija odsuna.

    Ko omenjaš iskanje divjadi vidim da ne razumeš pomena "padanja v ognju". Zelo zaželjeno je da divjad pade v ognju. Vidim da nimaš izkušenj s streli in begom divjadi, saj bi drugače vedel da ob mraku na travniku navadno v gozdu že tema. če ti divjad zbeži čez 100 m v tak temen gozd boš še ob tako dobri bateriji in zelo dobri krvni sledi divjad zelo težko najdo. Da pa o strelih na gamse sploh ne govorim, sploh ker lahko stečejo na zelo odročna mesta.

    Pa še to, ni malo lovcev dobrih strelcev, ki nebi vedeli, da navadno ob najlepšem čistem strelu, prav po šolsko v srce, ne pomaga nobena krogla in velikokrat divjad beži čez 100 m preden obleži.

    Streli na tristo metrov na prostranih ravninah niso nobena redkost in tudi nobena umetnost če le veš kaj streljaš. In ni malo lovcev kateri streljajo na te razdalje. Brez daljinomera moraš biti pa predvsem izkušen oceniti razdaljo z str. daljnogledom.

  10. #120

    Privzeto

    Slon, odsun je odvisen od znamke naboja, ampak tukaj se gre verjetno predvsem za polnitev. Ti dam en primer: z mojim Sauerjem sem streljal na tarčo z Norma JaktMatch in z Geco Target. Povem ti lahko samo, da je Geco PRECEJ bolj "ruknil".

Stran 12 od 73 PrvaPrva ... 289101112131415162262 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •