Stran 71 od 73 PrvaPrva ... 216167686970717273 ZadnjiZadnji
Rezultati 701 do 710 od 725

Tema: 308 win.

  1. #701
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave

    In še nekaj glede tvojih izkušenj s TTSX na jelenjadi. Ko sem sam pisaril že precej časa nazaj, da monolitkam ne zaupam za pogone in najtežjo divjad, sem bil napaden z večih strani. Ampak dejstvo je, da delajo manjše poškodbe kot določene bolj mehke svinčenke. Včasih je to koristno za ohranitev mesa, drugič pa je kontra-produktivno, saj so poškodbe enostavno premajhne. Zato jaz, ko grem na pogon ali na težjo divjad, dam v cev Nosler Partition ali Accubond in se ne obremenjujem s tem koliko hitrosti ima krogla, ker vem da bo naredila svoje neglede na to ali ima 870 m/s ali pa 820 m/s izstopne hitrosti. In samo upam lahko, da se ne bodo sčasoma tam nekje zgoraj spomnili prepovedat svinčeno strelivo. Pa nisem noben nasprotnik monolitk pač pa jih redno uporabljam. Tudi zagovornik svinca nisem. Le uporabljam tisto, kar se mi zdi v določeni situaciji najbolj primerno in učinkovito. Še enkrat ponavljam, nobena krogla ni idealna za vse, vsaka pa je za nekaj dobra.
    Po tvoji teoriji bi morali najtežjo divjad streljati s svinčenkami, uporabljajo pa solide. Monolitke pridejo pri težji divjadi še bokj do izraza, tudi če je kanal nekoliko ožji od svinčenk je pa daljši. To kar se je Mugotu zgodilo z monolitko, bi se mu lahko tudi s svinčenko. Naj kakšen krvosledec pove kaj vse je že videl pri iskanjih. Tudi pri odličnih strelih s svinčenkami pride do dolgih pobegov, pa se tega ne tako dramatizira.

    Moje mnenje je da je za težjo divjad potrebno uporabljati nekoliko težje krogle in ne boš imel težav s prebojem. Jaz bi na Mugotovem mestu poskusil s 150gr monolitko, ker bo hitrosti za pravilno delovanje imel še vedno več kot dovolj, bo pa imel zagotovo večjo prebojnost, ter nekaj več energije.

    Glede na to da se razglašamo za naravovarstveno organizacijo, bi pa že sami morali težiti k uporabi nesvinčenega streliva. A se nobeden ne zamisli koliko ton svinčenih šiber se vsako leto raztrese po rekah, gozdovih in poljih, ali pa koliko svinčenih drobcev ostane v mesu po ''čistih'' strelih s svinčenimi kroglami, ki jih potem zaužijejo ljudje in živali.
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  2. #702
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Doma imam v kal. 308 win ene stare zaloge Hirtenberger Nosler Partition 150 gr, na škatli pa piše 890 m/s izstopne hitrosti. Meril sicer nisem, ker se mi zdi škoda takšne vrhunske patrone na karton streljat ampak glede na lego zadetkov po višini bi rekel da kaj več kot dobrih 800 m/s ni. Ne vem kako so merili v tovarni, mogoče iz 70 cm cevi
    Že če si tako brihten, ti podam svojo izkušnjo podprto s kronometrom.

    Iz moje BBF95 30-06 mi na 100m nese 150gr fox z v0=870m/s 6cm višje kot 130gr fox z v0=930m/s.
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  3. #703

    Privzeto

    Jaz nikomur ne vsiljujem kaj naj uporablja. Kaj boste dali v cev je vaša stvar. Sam uporabljam tako monolitke kot svinčenke. Vsako za svoj namen. In nisem ne nasprotnik ne zagovornik ne enih ne drugih. Želim biti le objektiven.
    Ampak, kot je napisal Bertolin, če se vam jeleni zadeti za plečko sprehajajo po travniku, in vam slednje ni všeč, je rešitev v menjavi krogle ali pa kar kalibra, ne pa v dodatnem navijanju že tako zelo močne polnitve.
    Morda bi kot praviš sam že samo dvig teže na 150 gr naredil vso potrebno razliko.

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    Po tvoji teoriji bi morali najtežjo divjad streljati s svinčenkami, uporabljajo pa solide. Monolitke pridejo pri težji divjadi še bokj do izraza, tudi če je kanal nekoliko ožji od svinčenk je pa daljši. To kar se je Mugotu zgodilo z monolitko, bi se mu lahko tudi s svinčenko. Naj kakšen krvosledec pove kaj vse je že videl pri iskanjih. Tudi pri odličnih strelih s svinčenkami pride do dolgih pobegov, pa se tega ne tako dramatizira.

    Moje mnenje je da je za težjo divjad potrebno uporabljati nekoliko težje krogle in ne boš imel težav s prebojem. Jaz bi na Mugotovem mestu poskusil s 150gr monolitko, ker bo hitrosti za pravilno delovanje imel še vedno več kot dovolj, bo pa imel zagotovo večjo prebojnost, ter nekaj več energije.

    Glede na to da se razglašamo za naravovarstveno organizacijo, bi pa že sami morali težiti k uporabi nesvinčenega streliva. A se nobeden ne zamisli koliko ton svinčenih šiber se vsako leto raztrese po rekah, gozdovih in poljih, ali pa koliko svinčenih drobcev ostane v mesu po ''čistih'' strelih s svinčenimi kroglami, ki jih potem zaužijejo ljudje in živali.
    Pri vseh meritvah, ki smo jih delali na moji puški, so krogle letele po višini glede na hitrost. So pa te stvari gotovo odvisne od mnogo dejavnikov, zato je brezveze primerjati eno ali drugo puško, saj so med cevmi velike razlike. Ena razmetava različno strelivo po celi tarči, druga pa le malo ali celo nič. Krogle z okoli 850 m/s mi letijo pribl. 5 cm nad center, krogle s približno 820 m/s letijo 2 cm nad center, krogle z 800 m/s letijo v center, težke 180 gr krogle z okoli 750 m/s pa letijo 10 cm pod center. In niti ena krogla ni izstopala iz tega. Zato pravim, da glede na višino sklepam hitrost. Skupna razlika med 150 gr in 180 gr kroglami je tako kakšnih 15 cm, kak cm gor ali dol. In to bi lahko dokazoval s tarčami. Pa ne vem, če ima smisel. Ker v takih debatah kamor pelje ta, ni več važno kaj je res ampak kdo bo dokazal svoj prav.

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    Že če si tako brihten, ti podam svojo izkušnjo podprto s kronometrom.

    Iz moje BBF95 30-06 mi na 100m nese 150gr fox z v0=870m/s 6cm višje kot 130gr fox z v0=930m/s.
    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Mojster si, če lahko oceniš hitrost glede na lego zadetkov

  4. #704

    Privzeto

    Dajmo malo osvežit. Mugo, kaj je bilo narobe?
    Drugače se pa v celoti strinjam z gornjim postom Stjrp. Meni kot iskalcu je najbolj pomembno, da krogla prebije. To pa monolitka zagotavlja tudi pri težji divjadi. Pa da celo popoldne mojstri ne iščejo sami na koncu se pa izkaže, da je strel v nogi. Če je zadetek v pljučih ima vsak krvosledec lahko delo (če je potrebno).

  5. #705

    Privzeto

    Mladič, ki z fragmentacijsko še rad odskoči je spet padel v ognju. Zadet za pleče.
    Kar sem srnjadi streljal z LOS nikdar ni nikamor nič odskočilo.

  6. #706

    Privzeto

    Tole o pobegu sem pobral tule. Kar hude kritike so bile. Se je pa tudi meni parkrat zgodilo, če sem zadel med rebri. Sicer ne daleč. Ampak vidim, da hočete kroglo kjer vse pade.
    Pri KJG sem pa tudi iskal. Kljub kar obsežni poškodbi je srnjaka ujel pes.
    Dule. Na koliko primerih si pa preizkusil? Jaz preko 50. Kolegi pa še več.
    Last edited by alojz1; 24. December 2016 at 21:33.

  7. #707
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Dajmo malo osvežit. Mugo, kaj je bilo narobe?
    Zmotilo me je, da se je pri junici zgodilo, da je klub lepemu zadetku za pleče (10-ka) ta šla še 200m, našlo se jo je zjutraj, načeto od lisic. In pa da je jelen streljan na 70m navzgor, z zadetkom za pleče( krogle ostala na drugi strani v plečki) pol ure po strelu še lahko hodil. To mi je dalo misliti, da ni dovolj šoka. Sicer pa v precej drugih primerih pri jelenjadi, tudi največji, učinek dober = padec večinoma v razdalji do 50m. Pa zmotila me je realtivno nizka hitrost krogle kljub precej hudemu loadu.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  8. #708

    Privzeto

    Če prav razumem sta bila v obeh primerih zadetka v pljučah. Kako še lahko hodi, če se pljuča sesedejo je tudi meni uganka. In prvič slišim, da krogla bočno ni prebila.
    Se je pa izkazalo tisto zlato pravilo za točno. Če divjad gre jo pusti 3 ure pri miru.

  9. #709
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Alojz, tudi v drugem primeru pri jelenčku 95kg ni šlo skozi. Strel bočno za pleče (razdalja 50m), krogla ostala na drugi strani pod plečko. Jelen je pa padel po 30m.
    V primeru jelena ki sem ga prej opisal, pa je bil pogon in ko so gonjači prišli se je pogledalo, našlo plučno kri, spustilo psa, čez par trenutkov je pa počilo na naslednjem štantu.
    Drugače pa je to prav, kar si rekel. Se mi je zgodilo da sem v mraku tele z isto kroglo zadel slabo, nizko v sredino trupa. tele je po par korakih ostalajo za pol minute in počasi odšlo v gozd. Ker mi je bilo jasno, koliko je ura, sem odšel naravnost domov. Čez 3 ure smo ga pa prišli iskat, ležalo po 50 m, še živo, čeprav še glave ni moglo več dvignit.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #710
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat iztok66 je objavil: Pokaži objave
    Vzami smodnik LOVEX, ga dobiš bistveno več v tulec kot Vihtavuorija.

    Jaz polnim FOX 130 grain z S73.6 in 48 grainov. Hitrosti nisem izmeil, predvidevam pa, da je kar nekaj čez 900m/s.
    Popravek, mišljen je smodnik S73.5.
    Moja delovna polnitev za 308 win s kroglo Fox 130gr je 46,5gr smodnika D073.5, izmerjena povprečna hitrost 4 strelov 933 m/s pri cca 20° C.
    Puška S. Axis s 50cm cevjo (skrajšana).
    Last edited by Robert91922; 25. December 2016 at 16:04.

Stran 71 od 73 PrvaPrva ... 216167686970717273 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •