Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 26

Tema: montaža optike

  1. #11

    Privzeto

    Namenjeni so za en način lova in sicer za pogon. Ne moremo jih šteti za univerzalno optiko.
    Hotel sem povedati, da en način je, da na svojo puško natikaš več optik in kupuješ drage snemljive montaže. Med drugim imam tudi jaz na svoji puški rdečo piko aimpoint in strelni daljnogled. Ampak to so dragi heci. Druga opcija je univerzalen strelni daljnogled. In odpade potreba po dveh optikah in dveh montažah. Ker teorija je eno, praksa pa drugo. Na terenu nista niti dve situaciji enaki in tudi če imaš na puško možnost natakniti dve ali celo tri različne optike, še ne pomeni da boš v določenem trenutku imel na puški optiko, ki bo za dano situacijo najbolj ustrezna.

    Citat TaSl je objavil: Pokaži objave
    Lahko razložiš zakaj so širokokotni daljnogledi tako zelo ozko uporabni?

  2. #12

    Privzeto

    Vsak ima svoje mnenje, sam pa lahko povem mojo osebno izkušnjo s širokokotnimi daljnogledi.
    Izkušnje zadnjih 5 let so takšne, da na noben lov ne vzamem seboj nič drugega, kot puško s širokokotnim daljnoigledom. Še najmanj sem ta daljnogled uporabljal prav na skupnih lovih. Na posamičnem lovu na zalaz na krajše in tudi daljše razdalje (do 200 m) zaenkrat še ni bilo primera, da ta daljnogled ne bi bil uporaben oziroma "mu je nekaj zmanjkalo". Na leto pa zagrmi iz te puške kar mnogo gosteje, kot ustreli povporečen lovec.
    Pred leti, ko sem šel prvič na lov gamsa, sem imel seboj ČZ555 ter Vixna 2,5-10x56. S tem kompletom sem bil okoren za popenit, da o teži puške in daljnogleda ne govorim.
    Leto zatem sem kupil Ruger American ter Vixen 1-6x24. Od takrat naprej skoraj nikoli ne vzamem na lov nič drugega.
    Podobna je izkušnja prijateljevega očeta, le da ima driling in na njem Vixen 1-6x24. Tudi on lovi podobno pogosto kot jaz in prav tako večinoma na zalaz ter z visoke preže. Uporablja samo širokokotni daljnogled.

  3. #13
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    V mraku in ponoči pa najbrž še nisi jagal. Tudi ne bi imelo smisla.

  4. #14

    Privzeto

    Citat pikas je objavil: Pokaži objave
    Lovski tovariši imam prošnjo in vprašanje za vas. imam karabin CZ M70 z suhl montažo optike, kupil sem novi objektiv in razmišljam še o nabavi rdeče pike. kako naj čim ceneje in kvalitetno rešim zadevo, da bom lahko uporabljal vse tri optike izmenično z čim nižjimi stroški ali grem v menjavo montaže ali se da kako drugače urediti zadevo,
    Hvala
    Menjava več optičnih merkov na isto puško je pogojena s primerno montažo - dandanes je to najlažje izvedljivo s šino.

    Suhl kar pozabi, samo zgornji obročki, ki jih je potrebno vpasati na obstoječe baze te koštajo 3/4 nove suhl montaže, načeloma so to potem tudi dokaj visoke montaže, kar privede do druge višine pogleda in posledično ličnica kopita ne paše ...

  5. #15

    Privzeto

    56 leča je nerodna. Je najboljša izbira za prežo in mrak ampak je nerodna in tudi težka, to je dejstvo. Za zalaz in pogon ni. Širokokotni daljnogled je dobra izbira za pogon, verjetno tudi zalaz. Ampak za prežo in mrak pa ni. Rdeča pika je zaradi širokega vidnega polja najboljša izbira za strele od 0 do 50 m. Dlje pa za natančen strel in tudi ocenitev že manjka povečava. Skratka lahko imaš 3 različne optike pa je vsaka dobra za nekaj, nobena pa ni dobra za vse. Tako lahko zapraviš kupe denarja za ne vem koliko montaž in optik in na koncu prihajaš v situacijo ko še vedno nimaš na puški tisto, kar bi bilo za dano situacijo najbolj ustrezno.
    Jaz sem tudi uporabljal vse od rdeče pike, do širokokotnega daljnogleda in strelnih daljnogledov s 42, 50 in 56 mm lečami. In sem prišel do spoznanja, da karkoli že imaš, vedno bo situacija, ko bi bilo nekaj drugega boljša izbira. Ob prihodnjem nakupu nove optike bom iskal nekaj univerzalno uporabnega. Imel bom eno čim bolj univerzalno optiko, ki bo imela dovolj nizko začetno povečavo za bližnje strele, dovolj veliko končno povečavo za daleč, lečo 50 mm da bo uporabna za mrak in da bo dovolj lahka za nošenje. Npr 2-12×50. Nato pa se navaditi na tisto in jagati. Pa je najmanj stroškov in komplikacij.

    Glede suhl montaže kot je omenil Jereb, ne pozabite, da je bila v originalu mišljena za daljnoglede z manjšimi lečami. Daljnogledi s 50 in 56 cm lečami sedijo na sprednji suhl bazi za današnje standarde precej visoko.

  6. #16
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Tukaj je vse povedano.
    Na drilingu sem imel svarovca 6×42. Za ponoči in ne predolge strele še kar uporaben, za pogone pa ne. Pa sem si omislil še piko in dal narediti adapter s pikatinijem na suhl montažo. Potem pa redno prihajal v situacije, ko bi rabil prav tisto, kar trenutno ni bilo na puški.
    No in sedaj je gor Delta 2,5-16×50 z rdečo piko. Z rusan obročki sem ga pripel na pikatini, kolikor je bilo mogoče nizko. Pride tako dolg, da se suhl montaža ne da več odpeti. Pa niti ni potrebe, ker je vseskozi gor, uporaben pa za vse situacije. Za pogone, za nočno čakanje, pa tudi za natančno streljanje na večje razdalje. Res pa je s tem puška pridobila na teži.

  7. #17

    Privzeto

    jah.. moja ja 3-9x40 zanima me ali je smotrno menjat montažo ali bi pa na obstoječo dal montirat šino in vse vpasat na šino sem pa pogledal svojo novo optiko je pa FOMEI 1.5-6x42 z notranjo osvetlitvijo red point

  8. #18

    Privzeto

    Rdeče pike so bile nekaj let zelo v modi. Potem pa prikoraka divjad bolj na daleč in je marsikdo prišel do spoznanja, da na daleč ne more natančno ustreliti, kaj šele oceniti. Pika je super za blizu. Ko pa prideš na štant, kjer je nekoliko redkejši gozd in se pozimi vidi več 100 m okoli pa si hitro želiš daljnogleda na puški. Sploh med drevjem je na daleč bistveno lažje najti kako lino za strel s povečavo in natančno ustreliti, kot brez.

    Lahko bi bila res ustrezna rešitev izdelava picatinny šine na spodnje suhl baze. Nato pa lahko montiraš na šino karkoli želiš. In pozneje tudi enostavno in brez stroškov menjaš za drug daljnogled v kolikor ti obstoječi več ne bi odgovarjal. Suhl montaža je narejena po meri in daljnogled je vpasan na suhl montažo zato to pride bolj v poštev pri dragi optiki, ki jo nameravaš imeti dolgo.

  9. #19

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    V mraku in ponoči pa najbrž še nisi jagal. Tudi ne bi imelo smisla.
    Recimo ...

  10. #20

    Privzeto

    Moj prispevek glede širokokotnih daljnogledov:
    Sem lastnik Kahlesa 1-5x24 in Vixna 1-6x24. Oba uporabljam že 2 leti, za pogon pirš in čakanje. S kahlesom sem tudi uplenil gamsa na 128m (izmerjeno z Leico). Vidljivost v mraku je dobra, ob "solidni" luni pa se da tudi zelo lepo ustreliti. Pred pol ure sem ju primerjal (luna sveti dobro) in moram reči, da ni skoraj nobene razlike med enim in drugim. Uglavem priporočam nakup širokokotnega daljnogleda, saj je zelo univerzalno orodje.

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •