Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 44

Tema: Hornday ELD X , Nosler accubond LR

  1. #31

    Privzeto

    Citat Andrej Z. je objavil: Pokaži objave
    Prebral sem da je N150 za tezje N140 pa za lazje krogle......Zdej sem rahlo v dvomih po katerem kljucu polnite ce krogle ni na spisku.Malo se bom zmislil neka 180gr krogla gre od 38-43gr recimo N150 druga isto 180gr krogla pa od 40-45gr N150. Jaz ki imam pa tretjo kroglo pa naj polnim koliko. Ali je najboljsa opcija da zacnes na sredini in do znakov pritiska (ce se nisi dobil zadovoljivih zadetkov).
    Če imaš opravljen izpit za polnjenje streliva za lastno porabo, potem veš, da prasneš s polnjenjem pri minimumu ( iz varnostnih razlogov!!). Četudi ni v katalogu točno take krogle, ki jo imaš ti, izbereš najbolj podobno ( po konstrukciji, teži, zunanji obliki). za začetek bo dovolj, da daš kroglo na neko standardno globino ( po katalogu), oz. če obstaja že kje serijsko polnjenje, kopiraj kar to dolžino. da ne boš preveč kompliciral in trošil surovine, je običajno dovolj delati inkremente po 1 grein. Ko boš dobil tebi zadovoljivo skupino zadetkov, če bo potreba lahko začneš s piljenjem kombinacije s gramažo smodnika po 0,5 ali po 0,2 graina ter s dolžino COAL.
    Da bi dobil dobro skupino zadetkov je konsistenca izdelave naboja ključnega pomena, kar pomeni, da morajo biti tulci istega proizvajalca (najbolje kar iste serije), enako krat izstreljeni, enako obdelani ( trimani in rekalibrirani), itak netilke morajo biti skozi enake, pa iste serije, pa teža smodnika tudi.
    Kateri smodnik bo tebi delal, boš moral poskusiti. V določeni meri drži, da so počasneje goreči smodniki praviloma za težje krogle, hitreje goreči pa za lažje krogle. Počasneje goreči smodniki tudi običajno dajejo boljše rezultate bolj proti maksimalnem polnjenju ( kjer se tlaki stabilizirajo, beri ...so enakomernejši, posledično je tudi hitrost izstrelka od strela od strela do strela enakomernejša, posledično tudi odziv cevi tudi... potem tudi dobra grupacija ne izostane). Enako velja za hitreje goreče smodnike, le da se pri slednjih tlaki prej stabilizirajo( že pri nižjem polnjenju)... N 140 in N-150 sta oba uporabna za 308win. Običajno 140-ka prične dobro delati že pri nekoliko nižjih polnjenjih za razliko od 150-ke.
    Nekaj upiliva na raztros lahko ima tudi dolžina cevi( beri prekratka cev), še posebej pri polnjenjih s počasnejšimi smodniki, še posebej pri nabojih z večjo količino smodnika. Pri 308win je ta strah po navadi odveč, saj je kaliberček znan, da po navadi ''prebavi'' skoraj vse kombinacije.

    lp t

  2. #32

    Privzeto

    Če prelistaš, Vihtavuorijev reloading guide, ugotoviš da za krogle od 150-180 grainov po večini priporočajo COAL 71 mm; pri teži krogle 175 grain pa polnjenja s smodnikom N-150 od nekje 37 grain pa vse do 43,5 graina...

    lp t

  3. #33

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Če prelistaš, Vihtavuorijev reloading guide, ugotoviš da za krogle od 150-180 grainov po večini priporočajo COAL 71 mm; pri teži krogle 175 grain pa polnjenja s smodnikom N-150 od nekje 37 grain pa vse do 43,5 graina...

    lp t
    Ja res je medtem ko 180gr krogla pa recimo Hornday SP vse do 46.3gr in ker je eld-x nekje umes sem pac zaradi neizkusenosti vprasal sej debata pac. Ja imam izpit samo je tezko dolocit kaj je v zdajsnih casih cemu podobno.
    COAL bom naredil z hornday pripravo in comprtatorjem z merjenjem ogive tako da bo skok 0.5mm.
    Tukaj bom videl ce bo sploh mozno ce puska to dopusca (okvir in sama dolzina krogla) plan je.....
    Last edited by Andrej Z.; 8. August 2019 at 09:55.

  4. #34

    Privzeto

    Velikokrat, pri takih zelo koničastih kroglah BT designa, se bolje obnese, da jih postaviš, celo 0,2mm od pričetka prehodnega konusa, lahko zelo poboljšaš preciznost. Športni strelci postavijo kroglo celo na 0,1mm od preh. konusa. pri tem je najbolje da imaš matrico z mikrometrom, da je res krogla tam, kjer želiš in ne že kar v konusu...če se krogla dotika konusa, ti lahko zelo dvigne tlake...
    Koliko pa je maksimalna dolžina do prehodnega konusa pri tvoji puški pa moraš izmeriti, ali z ustrezno kupljeno napravico, ali pa si tako merilo pripraviš sam iz tulca...

    Če imaš QL, boš v njem zagotovo našel, koliko je max polnjenje za ELD-X....

    lp t

  5. #35

    Privzeto

    Citat Andrej Z. je objavil: Pokaži objave
    Uporabljas quickload program. Najbrz bo to moja nasledna investicija.
    Bom objavil kaj mi bo uspelo naresti iz tega...
    Za quickload se malo "sprehodi po kaksnem pasniku in ga cukni dol" :)

  6. #36

    Privzeto

    No super vsaj je se nekdo ki debatira na tem forumu ker sem mislil da je ze kaput.
    Ja se strinjam z tabo ampak imam navadne matrice in se nebi spcuscal na 0.2 ali 0.1 ker nebo slo.
    Nimam QL je pa v planu bodoce saj je najbrz kr dobra investicija imas vse na enem mestu. Zato sem pa uprasal ce bi kdo ki ima pripravljen delit podatke.
    Ce ima kdo link iz pasnika pa bi bil pripravljen delit se toplo priporocam ker sem izkal in ga ni vse placljivo oz. ne dela

  7. #37

    Privzeto

    Citat Andrej Z. je objavil: Pokaži objave
    No super vsaj je se nekdo ki debatira na tem forumu ker sem mislil da je ze kaput.
    Ja se strinjam z tabo ampak imam navadne matrice in se nebi spcuscal na 0.2 ali 0.1 ker nebo slo.
    Nimam QL je pa v planu bodoce saj je najbrz kr dobra investicija imas vse na enem mestu. Zato sem pa uprasal ce bi kdo ki ima pripravljen delit podatke.
    Ce ima kdo link iz pasnika pa bi bil pripravljen delit se toplo priporocam ker sem izkal in ga ni vse placljivo oz. ne dela
    Grema na zs raje

  8. #38

    Privzeto

    Citat 22.mag je objavil: Pokaži objave
    Grema na zs raje

    Bravo Tine01 vidim,da si pripravljen pomagati sam sem mnenja da v začetku ni preveč komplicirati važno je ,da se drži varnih osnov potem ko stvari bolje obvlada pa gre lahko v detajle.
    Lepo bi bilo,da tudi ta forum malo oživimo.

    LP

  9. #39

    Privzeto

    Citat Nini je objavil: Pokaži objave
    Bravo Tine01 vidim,da si pripravljen pomagati sam sem mnenja da v začetku ni preveč komplicirati važno je ,da se drži varnih osnov potem ko stvari bolje obvlada pa gre lahko v detajle.
    Lepo bi bilo,da tudi ta forum malo oživimo.

    LP
    bil sem vedno pripravljen pomagati in deliti izkušnje.... ne vem kje se me je razumelo drugače...

  10. #40

    Privzeto

    Evo opravil prvi test.
    Tulci mesano
    Netilka Federal 210 match
    Krogla eld-x 178gr
    Vv N150
    Dolzina 73.10mm skok 0.5mm
    Zadeva dela lepo oz lovsko zadovoljivo na 41-41.5gr grupa 5strelov 28mm in na 44.5gr grupa 19mm 5strelov.
    Polnil se v prvi rundi po 0.5gr od 41 do 45gr. Vmesne polnitve ki jih nisem omenil so med 4-6cm kar je kar precej.
    Grupe bi mogoce še izboljšal ker sem streljal nožice -rama in sigurno ni 100% ampak za zacetek je.
    Zdej je plan da sfiniširam polnitev okoli 41gr ker mislim da bo to najbolj primerno glede na kroglo za lov.Ce nebo prevec trgalo grem pa na 44.5gr.
    Zal nimam se kronografa tako da za hitrost nevem.
    Je pa zanimivo zaradi dolzine krogle zacne pr 43.5gr skrtat/stiskanje smodnika. Knjige niso naklonjene temu nimam pa znakov prevelikega pritiska
    Slike sledijo ko pridem do kompa
    Last edited by Andrej Z.; 23. August 2019 at 21:34.

Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •