Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 30

Tema: Mauser M18

  1. #11

    Privzeto

    Samo v razmislik glede na to,da se vedno več uporablja monolitne krogle.
    Federal trophy copper 308win, 10,96gr, E=2330J na-pri 300m

    Federal trophy copper 30-06, 11,66gr, E=2665J na-pri 300m
    ali da bom forumsko korekten
    Federal trophy copper 30-06, 10,96gr, E=2603J na-pri 300m
    To je razlika med cca 10% in 14%, kar ni glih mišji ku...c.
    LpD

  2. #12

    Privzeto

    še en medklic (kot naši poslanci). Ko že Lojzi o egu in podajanju vrednostnih sodb.
    Lojzi je od cca 7000 postov 6850 postov namenil zgodbi kako je 30-06 sranje in kako je S&B municija zanič.
    In Lojzi pozabi na pumpanje ega ko se hvali kako je na 100m z revolverjem sklatil prašiča direkno v srce. Človek ne more postavit normalnega vprašanja, da iz ovinka ne skoči Lojzi in soli pamet.
    Kot Karel Erjavec, vržeš ga čez vrata pa se čez okno nazaj vrne.
    papa

  3. #13

    Privzeto

    Jaz napišem dejstva. Nikoli nisem streljal prašiča na 100m z revolverjem. Niti tega nisem nikoli napisal.
    Mi pa dovolj pove to, da vse moje poste skrbno prebereš. Ampak jih ni treba spreminjat, če jih posreduješ naprej.

  4. #14

    Privzeto

    Najed01 zagovarja prednost naboja za pogone in prilepi post hrvaškega lovca.
    Potem da podatke za energijo na 300m (to spada že med srednje strelske razdalje). Naj ga spomnim, da so ravno na teh srednjih razdaljah z 308 tako izboljšali strelske rezultate, da so pomanjšali tarče na katere je prej večina streljala z 30-06.
    V daljšem tulcu je poleg smodnika še prazen prostor. Zato hitrost krogle varira do 30m/s.
    Pri 308 ni praznega prostora zato je vžig smodnika vedno enak. Pri dobrem polnjenju je toleranca do 3m/s kar se seveda na 100m ne pozna. Na 300m pa občutno.
    Zdaj pa še o energiji. 9x19 naboj ima okrog 500J. 454 casul pa 2500J. Oba pa človeka ubijeta. To ne pomeni, da bo z casulom 5x prej mrtev. Zato so mi take primerjave kot jih je nalepil najed01 za padce na pogonih nesmiselne. Tiste drage 30R Blaser ima drugačna struktura lovcev pri sosedih kot staro Zastavo v cal. 308.
    Ni pa nikoli bil moj namen odvračati lovce od nakupa željenega kalibra. Vsak ima sebi najljubšega. Le izmišljenih lastnosti ni treba hvalit in zavajati kolegov.
    Last edited by alojz1; 9. January 2019 at 21:13.

  5. #15

    Privzeto

    Najprej naj napišem, da si vsak lahko kupi tisti kaliber, ki mu odgovarja. Res je tudi, da so nekateri kalibri bolj primerni za pogon, drugi manj. Ampak ob dobrem zadetku ubije vsak. Divjad ne nosi oklepa. Za osnovno merilo za lov na prašiče pa je poskrbela država s predpisom 6,5 mm in 2500 J na 100 m.
    Predvsem je pomemben zadetek in izbira krogle. Kaliber bi jaz dal šele na tretje mesto od teh, ki ustrezajo zakonu seveda.
    Pa vendar se vedno v vsaki debati stvar obrne nekako v smer, 30-06 je za pogon odličen, 308 win pa zanič. Dajmo realno pogledat. Gre za enako kroglo in nekaj m/s razlike. Npr za pogone zelo hvaljeni in legendarni Norma Oryx 11,7 g ima v 308 win po uradnih podatkih 796 m/s na ustju, pri 30-06 pa 823 m/s. In ta razlika 27 m/s je uradni podatek. Koliko je razlike pri različnih puškah, različnih ceveh, in različnih dolžinah cevi, je še zanimivejše vprašanje.
    Pomislite koliko 30-06 izgubi hitrosti pri kratki 51 cevi. In kje je potem hitrost v primerjavi s 308 win izstreljenim iz cevi dolžine 60 cm. Ali pa, če se polnjenja 308 win loti spreten reloader in najde kombinacijo krogle in smodnika, ki da odlično hitrost. 308 win ga lahko dohiti, mogoče v nekaterih primerih celo prehiti.
    Navajati tu neke podatke iz tabel in to za razdalje 300 m... Kdo pa na pogonih strelja na 300 m? Raje probajte svoje strelivo zmeriti s kronografom, če boste kdaj imeli priliko. Boste presenečeni, kako daleč so včasih meritve hitrosti od tovarniških podatkov. Sploh ob kakšni kratki cevi.
    Še enkrat, tisti, ki na pogonu s 308 win ni zadovoljen, tudi s 30-06 ne bo. Pa mogoče še s katerim ne. Na pogonih je največ strelov na ozimce in lanščake. In tiste trde 11.7 g in 13 g bonded svinčenke, ki so tako popularne in hvaljene za pogon, se na majhnih prašičih niti nimajo časa odpreti. Kaj je potem bolje za pogon? Poznam celo vrsto jagrov, ki že celo življenje na pogonih uporabljajo 7×57R. Pa se noben ne pritožuje, da je premalo.
    Last edited by Deerhunter; 9. January 2019 at 22:17.

  6. #16

    Privzeto

    Lojzi sem vedel, da boš zapel na podatek 300m. BTW podatki za omenjeno kroglo so za 100m isti ali še bolj v prid 30-06. To sam veš bolj kot jaz, ker imaš čas pimplat po netu. Jaz sem samo vzel katalog 2018/2019 od Glančnika in pogledal.
    Daj ne bluzi o manšanju tarč. Pa ne mi kakih linkov popat ali pa celo vikipedije citirat. Neomejen internet in omejen intelekt nista dobra kombinacija...
    Kaj a se je tudi človek kot tarča pomanjšal hahaha. Ker ljudje, ki so plačani da dobro strelajo o temu ne vejo nič. Generalno gledano so se pa skozi čas-zgodovino tarče manjšale v bitlonu, pri pištoli in še kje.
    Glede streljanja z revolverjem na 100m. Ni 100m je pa 80m in dobro veš kje si se to hvalil. In folk naj sam presodi
    Drugače pa meni za 30-06, 308, R30,... dol visi. Tip je ZELO KONKRETNO vprašal za mnenje o puški in ne rabi pričic o tem kok je nek tulc velik, kok so tarče manjšali itd.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 50008764_792073071146994_8448541150469423104_n.jpg‎  

  7. #17

    Privzeto

    Lepo, da si nalepil moj post in ne tvojo verzijo. Zdaj pa nalepi še tistih 6850 postov v katerih praviš, da ta kaliber kritiziram.Saj si dosleden, a ne?
    Na tem iskanju in strelu nisem bil sam. Pri čiščenu prašiča pa pol LD ker smo imeli ravno skupni lov.
    Če tebe ni zraven potem tega ni.
    Last edited by alojz1; 10. January 2019 at 09:28.

  8. #18
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    za OP Tihilovec: če si kaliber 30-06 imel že prej in si ga vajen, vsekakor tudi novo puško kupi v tem kalibru. Poleg tega imaš verjetno tudi še kaj zaloge tega streliva.
    Kar se tiče izbire krogle, je moje mnenje, da je za pogon bolje uporabit svinčenke, ki se hitro odpirajo, a ne razpadejo. Za lov na čakanje pa raje uporabljam monolitke (Fox, LOS, Barnes).

    Moje mnenje glede tega foruma: je kot tradicionalno slovensko lovstvo - umira počasi, a zanesljivo.
    Last edited by Robert91922; 10. January 2019 at 15:16.

  9. #19

    Privzeto

    Kaj pa Mauser M18 ???????

  10. #20
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •