Stran 4 od 4 PrvaPrva 1234
Rezultati 31 do 36 od 36

Tema: Swarovski ds ali Zeiss Victory V8 2.8-20x56 T

  1. #31

    Privzeto

    Citat G.G je objavil: Pokaži objave
    Glede kalibra pa tako. Jaz bi se izognil tudi 30-06. 308 Win ce ze moras vzet 30cal. Bi ti pa svetoval, da malo pogledas po 6.5 razredu (6.5x47L, 6.5 creedmore in 6.5x55SE). Sicer niso legalni za medota, vendar za medota ze tako imas mauserja (pri nas niso legalni za medota, finci pa s temle lose streljajo).
    Moje mnenje o kalibrih. 300 je res za velike daljave. Za kar rabimo dodatno znanje in opremo.
    30-06 pride do izraza pri težkih kroglah. Zato rabi tudi dolgo cev. Pri kroglah do 10g pa je krajša cev in 308.
    Kalibri v 6,5 so odlični za lažje puške in dobrega strelca. V tej kombinaciji blestijo. Ne pozabit, da večina skandinavskih lovcev lovi za meso. Vse od divjih kur do losa. Če upleni z risanico perjad mu tudi ni težko losa v glavo. Problem je zaustavna moč, ki je odvisna od premera. Pri kratkocevnem orožju manjšo hitrost krogle nadomesti večji premer. Pri puškah pa odpiranje krogle. V najboljšem primeru se krogla odpre na 2,5 premera. In razlika med 6,5 ali 7,62 je kar občutna.
    In ni potrebe zdaj pisat, da z 6,5 vse pade v ognju.

  2. #32

    Privzeto

    Pri puški je zelo važna dolžina kopita. Meni npr. Ameriške puške večinoma ne odgovarjajo, ker imajo dolžino kopita 35 cm kar je zame absolutno prekratko. Mi pa zato zelo odgovarjajo nekatere Nemške puške, ki imajo dolžino kopita 37 cm. Sem bolj velik, ampak ljudje smo različni zato je dobro probat.
    Če boš kaj nabavil pa kako sliko prilepi.
    Glede kalibrov pa zelo dobro napisano, se strinjam z vsem.
    Last edited by Deerhunter; 20. February 2018 at 10:18.

  3. #33
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Pri kalibrih nobeden ni omenil 7×64. Dovolj močan in razanten, uporaben tudi za daljše strele, pa vseeno še ne prehud za odstrel srnjadi.

  4. #34

    Privzeto

    Saj so vsi kalibri dobri. Le ugotoviti moramo kateri nam in našim sposobnostim in načinu lova najbolj ustreza. Tu pa ni univerzalnega napotka.
    Največjo napako delamo pri izbiri čim lažje puške in čim hujšega kalibra. To ne gre skupaj. Sploh pa, če smo začetniki v streljanju.

  5. #35

    Privzeto

    Pri kalibru je tako, nepoznavalec bo kupil nekaj na blef, ali pa kar mu bodo mentorji svetovali. Potem pa tako kot pravi Alojz, najlažja puška in najhujši kaliber. Potem pa tepe, strelec razvije trzanje na strel, zadetki vsepovsod, strelja se pa srnjad in se potem pritožuje, kako je vse razbito.
    Poznavalec bo pa dobro premislil, kaj rabi, kaj bo lovil, na kakšne razdalje, s kakšno cevjo se kateri kaliber ujame, teže krogel, hitrosti, padec krogle, premer krogle, ali bo lovil za meso ali samo da čimprej pade, pogoni - čakanje itd...
    7×64 je že dober kaliber, samo jaz bolj cenim kal. 30, je bistveno več izbire streliva, širša krogla in s tem širši strelni kanal, hitrosti pa podobne, sploh doma se da nafilat marsikaj, da je zadeva identična 7×64..
    Jaz sem bil v zanimivi dilemi, 308 win s kratko 50 cm cevjo že imam, kupoval sem pa Heym SR 21, ki ima samo dolg zaklep in cev dolgo 55 cm. Lahko bi dal cev ob doplačilu še skrajšati na 50 cm in spet vzel 308 win, bi bila najboljša kombinacija, ampak to nima smisla ker to že imam. Na koncu sem se pač odločil za 30-06, pa ne zaradi tega, ker 308 ne bi naredil kar rabim, ampak zato, ker če že puška ima dolg zaklep, naj bo še patron dolg in cev malo daljša. Razlike pa vseeno ne bo velike. Mogoče bom dobil malenkost večjo hitrost iste krogle, bo pa zato bolj teplo in pokalo. Pa puška bo daljša. Tako pač je to. Vsak se mora sam odločit.
    Pa vsi govorijo, kako 8×57 dobro prenaša kratke cevi. Moj ima 53,5 cm dolgo cev, pa precej tepe in poka, pa tudi hitrost je pri Geco Plus 12.7 g od tovarniškega podatka 785 m/s odstopala za 45 m/s, se pravi je bila dejanska izmerjena hitrost 740 m/s. Tako da izguba je, tako ali drugače, pa tudi odsun in pok se poveča. Sprašujem se, koliko imajo dejanske hitrosti vsi tisti štuci, katerim režejo cevi na 51 in 50 cm ter koliko padca imajo na 200 m. Edini kaliber za katerega bi jaz svetoval res kratko cev okoli 50 cm, je 308 win, pa ne zato ker ne bi bilo izgube hitrosti, ker tudi tukaj je, sicer predvsem pri tovarniškem strelivu (doma se da še vedno marsikaj nadoknaditi s pravim smodnikom), ampak zato, ker je odsun in pok še vedno zanemarljiv.
    Last edited by Deerhunter; 20. February 2018 at 16:53.

  6. #36

    Privzeto

    Citat Kozorogec je objavil: Pokaži objave
    Kar se tiče R8 je že izbrana in ne bom gledal po drugih puškah. vem tudi da bo standardna debelina cevi (17mm) in standardna dolžina. Morda če se bom odločil za kanalirano cev zgol z estetskega vidika. Sreljal bom nekje maksimalno na 200m, ker imamo pač tak teren, tako da tudi kaliber 300 odpade.
    o Schmidt & Bender sem slišal samo dobro, vendar se nekako bolj osredotočam na Swarota in Zeissa, čeprav bom na sejmu pogledal tudi ta daljnogled.
    DS-ja sem črtal s seznama.
    Sedaj imam dve opciji
    Zeiss Victory HT 3-12x56 M (rail) ASV 2.689,00 €
    Zeiss Victory V8 2.8-20x56 T* M rail 2.785,50 €

    Skratka razlika v ceni je minimalna. Se splača uzeti drugo opcijo s tem pridobiti za 0.2 manjšo začetno povečavo (za pogone) ter za 8x večjo končno povečavo naprimer za ocenit neko divjad, s tem da je drugi za 230g težji ter da ima za 3% slabši faktor prepustnosti. Naj povem, da bom dobil daljnogled brez ddvja, tako da bo cena precej nižja.
    Puško si že izbral (ni slaba izbira). Kaliber vzemi 308 / 30-06 (308 imaš za vse kar potrebuješ pri nas, za medota tudi dobiš strelivo, samo ga uporabi res samo za medota. 30-06 pa je izbira, če boš jagal po Svetu, večina Afrike ne dovoli 308 za antilope ... 30-06 pa je začetni kaliber.)

    Tvoja začetna dilema glede optike: 3-12 ima samo 4x razpon, zato svetlejša slika pri nižji teži. Osebno bi gledal raje premer leče 50, ker je 56 včasih na zalazu ... kar malo moteč.
    Na tvojem mestu bi vzel nekaj z povečavo razpona 3-5x12-16. Za pogone pa "rdečo piko" (glede na tvoj budžet kak aimpoint), ker je vsaka povečava večja od 2x neuporabna.

    Vsekakor pa vse preskusi v naravi - optiko si oglej na testih v naravi .... šele potem nabavi in montiraj.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •