Stran 8 od 22 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 71 do 80 od 213

Tema: lovska izkaznica

  1. #71
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Citat daco je objavil: Pokaži objave
    Imam vprašanje:

    Lovska družina dobi nalepke za podalšanje veljavnosti lovske izkaznice, na prvem sestanku se prisotnim razdelijo nalepke. Čigava dolžnost je, da vsi lovci dobijo nalepke? Ali je LD dolžna vsem tistim, ki jih ni bilo na dogovorjen sestanek, nalepke po pošti poslati na dom ali je vsak posameznik sam dolžan, da pride po nalepko.
    Dolžnost LD je, da podaljša lovsko izkaznico tistemu članu, ki izpolnjuje pogoje in to zahteva pri tem pa lahko za podaljšanje uporabi svoje nalepke ali pa nalepke, ki jih pošlje LZS. Kako bo izvedeno podaljšanje je stvar dogovora v posamezni LD. Verjetno pa je normalno, da izkaznico podaljša tisti, i to hoče, zatorej mora spoštovati večinsko dogovorjeni način v LD, kako lahko podaljša izkaznico. LD ni dolžna pošiljati napelpe svojemu članu na dom, razen če je takšen sklep pristojnih organov LD.

  2. #72

    Privzeto

    Delitev nalepk ni pravi način, upravljavec lovišča (tajnik ali blagajnik LD) jo je dolžan nalepiti na lovsko izkaznico članu, ki izpolnjuje pogoje za podaljšanje. V letošnjem letu je na upravljavce lovišč naslovljena tudi prošnja za preverjanje in usklajevanje podatkov med seznamom in lovskimi izkaznicami.

  3. #73

    Privzeto

    Prjatu, daj mi tole malo drugače razloži.Saj najbrš ti to veš, samo jaz pa ne.
    Napisal si da lahko LD uporabi svoje nalepke ali pa tiste ki jih dobijo na LZS. Zanimajo me nalepke ki jih lahko da LD in kakšne so to.

  4. #74

    Privzeto

    Podaljševanje lovskih izkaznic je pravica in dolžnost upravljavca lovišča in teoretično bi lahko podaljšal veljavnost tudi s svojo nalepko, posebnim žigom, itd. Vendar je s Pravilnikom o lovskih izkaznicah, sprejetim 2008 (objavljen je na spletni strani LZS-zakonodaja), za članice veljavna ureditev, da natisk nalepk izvrši izdajatelj izkaznice (LZS). Za člane lovskih družin je nalepka že všteta v znesek članarine.
    Prepričan sem, da je taka rešitev boljša, za upravljavce lovišč brez dodatnih finančnih obveznosti in nalepke so enotne za vse člane.

  5. #75
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Po mojem mnenju je pravilnik v neskladju z Zakonom. Sicer pa nisem čisto prepričan, da je pravilnik iz leta 2008 veljaven saj ni bil objavljen v Uradnem listu. Sprejel ga je sicer UO ampak to ni zadosti. Velja torej še vedno prvi pravilnik, ki je tudi na naši strani pod zakonodajo.

    Sicer pa , kot že rečeno, po zakonu je upravljalec lovišča tisti, ki podaljšuje veljavnost lovne izkaznice. Tu gre za odnos lovec- upravljalec. LZS tudi ob izdaji izkaznice nebi smela na izkaznico nalepiti nalepko ampak bi to moral storiti upravljalec. Kako bo izvedel podaljšanje izkaznice je seveda vse odvisno od upravljalca in strinjam se, da je rešitev z nalepkami, ki jih izdela LZS najboljša. Seveda pod pogojem, da zadaj ne gre za izsiljevanje, kar pa se sedaj dogaja. LZS zahteva plačilo članarine preden izroči nalepke upravljalcu - LD. Upravljalec bi lahko preprosto rekel naj si jih nekam zataknejo in bi izdal svoje.
    Moj predlog je torej da LZS še naprej izdaja nalepke vendar da z njimi ne izsiljuje LD. LD, ki ne bo v dogovorjenem roku plačala članarine, bo morala plačati še stroške izterjave in zamudnih obresti. Ne nazadnje slej kot prej bo plačala svoje obveznosti. Poglejmo primer: lovec je plačal svoje obveznosti do upravljalca in ima torej upravičeno pričakovanje do podaljšanja lovske izkaznice, na drugi strani pa ima mogoče LD kot pravna oseba neka druga pravno nerešena razmerja z LZS in mogoče celo upravičeno noče plačati članarine do LZS. Ne pozabimo, da član LD plačuje članarino LD, LD pa plačuje svojo članarino, torej kot LD, na LZS. Lovec torej ni neposredni član LZS , no to je pa že druga tema. In če LD nima zaloge denarja potem dokler ne pobere članarine od članov ne more plačati članarine LZS, član pa ima že tisti trenutek, ko je poravnal svoje obveznosti do LD kot upravljalca lovišča, vso pravico do podaljšanja lovne(ske) izkaznice.
    Zaključek: Od LZS zahtevajte nalepke do 15.12. , članarino pa jim plačajte tako, kot običajno, torej v 15 dneh po občnem zboru vendar najkasneje do konca februarja. Takrat boste točno vedeli koliko članarin od svojih članov ste pobrali, koliko nalepk porabili in toliko boste tudi nakazali na LZS, neuporabljene naplepke pa vrnili. Če vam na LZS nočejo dati nalepk potem jih datje sami natisnit kajti sicer vas bo lahko tožil član, da ne spoštujete zakon in da mu nezakonito omejujete lovno pravico. Razen če boste podlegli pritiskom in boste na občnem zboru LD sprejeli sklep, da se članarina plačuje vnaprej za prihodnje leto, do 15.12.tekočega leta. Vendar za takšen primer še nisem slišal.
    Last edited by rock&roll; 4. December 2009 at 08:59.

  6. #76

    Privzeto

    Rock&roll zapiše: "Razen če boste podlegli pritiskom in boste na občnem zboru LD sprejeli sklep, da se članarina plačuje vnaprej za prihodnje leto, do 15.12.tekočega leta. Vendar za takšen primer še nisem slišal.
    ___________

    Mi v naši LD imamo tako dogovorjeno, da se članarina plača do 05.12.2009 in med članstvom glede tega ni bilo prav nobenih resnih ugovorov.

    Je pa tvoj zgornji zapis zanimiv še po nečem. Če ne bi bil član slovenske lovske organizacije ter razmer ne bi poznal in bi tvoj zapis slučajno prebiral, bi dobil občutek, da je LZS vladna organizacija na odločitve katere ni mogoče vplivati. In ker je vse kar je vladno oziroma diši po oblastnih strukturah lahko le slabo in se je vsemu kar od njih pride treba upirati, je seveda tako tudi v primeru LZS.

    Pa menda še nismo do konca obupali nad to našo drago LZS. Saj vse pa menda le ni tako slabo in tudi vsi ljudje, ki tam " v našem imenu in po našem pooblastilu" opravljajo določene naloge verjetno le niso sami pokvarjenci in nesposobneži. Saj je res, da se z mnogo čim ne strinjamo, da se jim občasno tam v beli Ljubljani kaj krepko zalomi, da velikokrat leva ne ve kaj dela desna, da velikokrat nekaj mešetarijo in kot po pravilu potem tudi krepko zamešetarijo, da se nekateri obnašajo oblastno in naduto, da imajo do članic ( LD ) bahat odnos in še bi lahko našteval, vendar v vsaki stvari, ki ne gre tako kot bi pričakovali, pa le ni potrebno iskati zarot in ščuvati vseh in vsakogar proti organizaciji ali njenim posameznikom v vrhu LZS. Ne trdim, da to ti počneš v svojem gornjem prispevku, vendar bi bilo modro pri nekaterih stvareh strasti umirjati in zaostrovati tam kjer je to res potrebno in tudi koristno.

    Tako da okrog rokov za plačilo članarine in pridobitve nalepk za lovsko izkaznico res ni potrebno dvigati preveč prahu. Strinjam pa se z vsemi tistimi, ki se jezijo, da določitev višine članarine in njeno pobiranje ne more biti ločeno od predstavitve in sprejema finančnega načrta organizacije za naslednje leto. Vendar tukaj niso "bosi" le na LZS, temveč smo enako "bosi" v skoraj vseh LD-jih, da o ZLD-jih sploh ne govorimo, ker njihovih finančnih načrtov nisem imel priložnosti videti že nekaj let.
    Last edited by Sraka; 4. December 2009 at 12:26.

  7. #77

    Privzeto

    Mi ni dalo miru in sem pobrskal po UL RS 87/2005, objava 3762 in našel Pravilnik o lovski izkaznici, po prepričanju Rock&roll-a edinemu veljavnemu. Zanimivo, 5. člen predpisuje postopek in način podaljševanja lovske izkaznice, še bolj pa je zanimiv podpisnik tega pravilnika. To pot pa gre za modrovanje brez osnove, pa recimo naravnost: nagajanje.

  8. #78
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Sraka, čeprav sem bil kritičen v delu ko odgovorni na LZS povezujejo izdajanje znamke s plačilom članarine, s tem nisem nameraval trditi, da je vse, kar pride iz LZS, slabo. Če je bilo tako razumeti se bralcem tega posta opravičujem. Res je, da na LD ponavadi, vsaj pri nas je tako, obravnavamo sočasno letni plan in višino članarine, pred tem pa še poročilo za preteklo leto. To se dogaja nekje v začetku februarja, ko imamo že izdelano letno poročilo za preteklo leto. S sklepom s katerim potredimo letni plan, potrdimo tudi letno članarino. Pred leti smo na takem občnem zboru pobirali članarino, zadnja leta pa lovcem pošiljamo oziroma razdelimo položnice, ki morajo biti plačane najkasnjeje 15 dni po občnem zboru. Takšen postopek se mi zdi pravilen, pravičen in nadvse normalen. LD tako zbere denar do konca februarja. To, da bi imela LD denar za založitev plačila člnarine na LZS je lahko zgolj slučajnost ne pa pravilo. Zato menim, da ni pravilno, pošteno in ne pravično, da LZS pobira denar že decembra za prihodnje leto.
    In ko je vprašanje znamkica za podaljšanje veljavnosti lovske izkaznice jih večina podaljša izkaznico šele na občnem zboru februarja. Tisti, ki pa to želijo narediti že januarja ali še prej pa seveda tudi prej plačajo svoje obveznosti lovski družini.
    Res ne vem zakaj takšen model, ki je pravičen in poštev do vseh udeležence, ne uporabijo.
    Last edited by rock&roll; 4. December 2009 at 15:43.

  9. #79
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Citat tica je objavil: Pokaži objave
    Mi ni dalo miru in sem pobrskal po UL RS 87/2005, objava 3762 in našel Pravilnik o lovski izkaznici, po prepričanju Rock&roll-a edinemu veljavnemu. Zanimivo, 5. člen predpisuje postopek in način podaljševanja lovske izkaznice, še bolj pa je zanimiv podpisnik tega pravilnika. To pot pa gre za modrovanje brez osnove, pa recimo naravnost: nagajanje.
    Ne razumem čisto kdo komu kaj nagaja. Jaz sem povedal samo svoje mnenje, z njim pa nisem nikogar obremenil, če je to mišljeno kot nagajanje. Vendar je po mojem mnenju izdajanje lovskih izkaznic, ki lahko istočasno pomenijo dovoljenje za lov, javno pooblastilo, ki ga izvaja LZS in mora biti zato takšen pravilnik, da bi stopil v veljavo, objavljen v uradnem listu. V prid moji trditvi je tudi dejstvo, da se izkaznica uporablja tudi za delavce LPN, LPN kot upravljalci lovišč pa niso člani LZS. Ne nazadnje Pravilnika ne moreta biti dva veljavna ampak samo en. In če je bil prvi objavljen v Uradnem listu, potem bi moral biti tudi tam preklican, če ne drugače samo preklic veljavnosti. To pa kot vem ni bilo narejeno. Sicer pa priznati mogoče tudi napako verjetno ne pomeni nagajanje. Sicer pa sem poudaril svojo željo, da bi nalepke še vedno izdajala le LZS, le izsiljevati z nalepkami LD nebi bilo potrebno.
    Naj vrže kamen vame, kdor je nezmotliv. Upam da ta kamen ne bo prevelik.
    Last edited by rock&roll; 4. December 2009 at 22:05.

  10. #80

    Privzeto

    Hm...oj...joj......uh...oh...au moj hrbet......, bi vrgel, pa kamna ne morem dvigniti !!!

Stran 8 od 22 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •