Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: ''Posebni'' preizkus o rokovanju z orožjem

  1. #1

    Privzeto ''Posebni'' preizkus o rokovanju z orožjem

    Pozdravljeni

    Kot pripravnik sem si pridobil nabavno dovoljenje, ter si kupil karabin. Imam dovoljenje za posest orožja.
    Danes mi pa gospa na občini reče, da ko bom enkrat opravil lovski izpit, da bom moral opraviti še t.i. posebni preizkus o ravnanjem z orožjem. In da se moram ta preizkus opraviti vsakič ko se kupi nov TIP orožja. Se pravi če bi kupil še šrot in kombinirko bi moral ta posebni preizkus opraviti 3x. Zanima me, če kdo kaj ve od tega, ker sem to danes prvič slišal...
    Prav tako me zanima kako je z nošenjem svojega orožja kot pripravnik. Ali grem lahko v spremstvu mentorja z svojo puško v lovišče?
    Pa tudi za skupne love, isto vprašanje.
    Lp

  2. #2

    Privzeto

    Zadostuje en (1) preizkus. Ne pišem kar tako ampak je to odgovor MNZ.
    Šlo se je pa zato, da se orožje lahko posoja. Kdor je lastnik enega kosa si lahko sposodi vse kar spada pod lov ali šport. Varnostno se pa ne posoja pa tudi A kategorijo ne.
    Res pa je, da nekateri referenti to zahtevajo. Ti samo reci naj pridobi informacije. Bom pa poiskal uradni odgovor in ti ga posredoval (upam, da bom našel).

  3. #3

    Privzeto

    Odgovor je sicer malo dolg. Ampak ga bom prilepil, ker je tule veliko "pravnikov" pa bi vsak kaj novega našel. Še tako se bojim raznih čudnih interpretacij.
    Na podlagi odgovora je logično, da ni treba delati preizkusa rokovanja za vsako vrsto orožja. Saj si drugače nebi smel sposodit.


    Številka: xxx
    Datum: 9. 4. 2014


    Zadeva: Izposoja orožja- odgovor
    Zveza: v vaše zaprosilo z 21. 3. 2014

    V zaprosilu navajate pragmatičen prime,r in sicer: V primeru da posedujete orožni list za šport in katerem imate vpisano polavtomatsko puško z risano cevjo, kategorije B7 vas zanima ali si lahko sposodite pištolo kategorije B1. Nadalje sprašujete, ali si to lahko sposodite od prijatelja, ki ima pištolo vpisano v dovoljenje za posest orožja, iz razloga športa. Vaše zaprosilo smo skrbno preučili in vam v zvezi s tem podajamo naslednji odgovor:

    Posojo orožja, Zakona o orožju urejena v 44. členu. Po prvem odstavku te določbe, sme posameznik orožje posoditi samo posamezniku, ki ima orožni list za vrsto orožja, ki se posoja. Za pravilen odgovor je v zvezi s to določbo je potrebno upoštevati še 5. člen zakona in 4. ter 10. člen Pravilnika za izvajanje Zakona o orožju. V 5. členu zakona je orožje na splošno razvrščeno glede na namen uporabe, in sicer je po tej določbi, športno orožje kategorij B, C in D, ki ga, vključno s kalibri, določi minister, pristojen za notranje zadeve, na predlog ministra, pristojnega za šport. Ta določba zakona je nato konkretizirana v 4. in 10 členu Pravilnika za izvajanje Zakona o orožju. V 4. členu pravilnika je našteto športno orožje, 10. člen pravilnika pa med drugim določa, da se rubriko obrazca orožnega lista â??tip/vrsta orožnega listaâ??vpiše razlog za posest in nošenje orožja, in sicer:
    1. varnost; pomeni orožni list za varnostno orožje;
    2. lov; pomeni orožni list za lovsko orožje;
    3. šport; pomeni orožni list za športno orožje.
    V posamezni tip/vrsto orožnega lista se lahko vpiše le enaka vrsta orožja iz 5. člena zakona.

    Menimo, da iz citiranih določb predpisov povsem jasno izhaja, da si lahko imetnik orožnega lista za šport izposodi vse tipe oziroma vrste orožja, ki so naštete v 4. členu omenjenega pravilnika. Torej, če posedujete orožni list za šport ,v katerega je vpisana polavtomatska puška z risano cevjo, kategorije B7, si na podlagi te listine lahko izposodite pištolo kategorije B1. Za tistega, ki posoja orožje pa po 44. členu zakona ni nujno, da za orožje, ki je predmet posojanja, poseduje orožni list za šport, temveč je lahko to orožje vpisano v dovoljenje za posest orožja, dovoljenje za zbiranje orožja ali v orožni list za lov. V zvezi s tem še pripominjamo, da lahko eno in isto orožje glede na namen uporabe razvrstimo med lovsko, športno, varnostno in celo vojaško. Najbolj izrazit takšen primer so pištole in revolverji iz kategorije B1. V takšnih svojstvih ga reklamirajo tudi trgovci z orožjem.

    Podobno velja za lovsko orožje. Po drugem odstavku 5. člena Zakona o orožju je lovsko orožje strelno orožje, kategorij B, C in D, s katerim se sme loviti divjad po predpisih o lovstvu. Na podlagi te določbe in 5. ter 43 člena Zakona o divjadi in lovstvu je minister oziroma ministrica, pristojna za lovstvo v 2. členu Pravilnika o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom določila, da je lovsko orožje dolgocevno in kratkocevno strelno orožje kategorij B1, B4, B5, B6, C1, C2, C3 in D1, ki so opredeljene v predpisu, ki ureja orožje. Torej posameznik, ki poseduje orožni list za lov, si lahko izposodi vse omenjene kategorije orožja in to ne glede ali jih ima vpisane v orožni list ali ne.

    Opisana rešitev izposoje orožja, ki izhaja iz citiranih predpisov je v določeni meri logična. Posameznik, ki poseduje določeno vrsto in kalibra orožja si verjetno ne bo izposojal enake vrste in kalibra orožja. Pa tudi sicer pri orožju velja staro nepisano pravilo, da se ga ne posoja. Posoja se ga le v primeru, če za to obstaja tehten razlog, sama posoja pa temelji na medsebojnem poznavanju in zaupanju med posameznikom, ki orožje posoja in posameznikom, ki si orožje izposoja. Še manj se posoja strelivo, nikakor pa se ne posoja streliva, ki ga posameznik polni za lastne potrebe. Navedeno navsezadnje izhaja iz 1., 2., 35. in drugih določb Zakona orožju ter drugih predpisov (Kazenski zakonik).

    S spoštovanjem,



    višji svetovalec
    Last edited by alojz1; 29. March 2017 at 18:56.

  4. #4

    Privzeto

    Gasper to kar si napisal, je obicajni postopek za sportni OL. Sicer prvic slisim, da se tudi pri lovskem to izvaja. Sicer drzi, da je tak postopek ja, vendar spet se kaze razlicno tolmacenje upravnih enot.

    Pravno podlago pa ima v: Pravilnik o programu in načinu izvedbe preizkusa znanja o ravnanju z orožjem (14 člen: obseg praktičnega dela preizkusa)

    Strogo gledano po crki zakona ti samo orozni list omogoca nosnjo po loviscu (tudi ce si v spremstvu mentorja), dovoljenje za posest pa samo prenasanje.

  5. #5

    Privzeto

    Najlepša hvala za odgovore. Tudi meni ni jasno, zakaj bi moral ta posebni preizkus delati vsakič oz ga sploh delati. Kajti pri preizkusu z orožjem smo streljali z vsem lovskim orožjem ter pištolo. Po mojem mnenju bi moralo to biti dovolj. Pri nas to še nobenemu lovci in pripravniku ni bilo treba...
    V skrajnem primeru bom poklical na ministersvo, ker to se mi zdi totalni nesmisel.

  6. #6

    Privzeto

    Naj kar referent kliče na ministrstvo. Če boš ti nisi nič naredil ker bo še kar vztrajal pri svojem.
    Pri nas tudi pripravniki streljajo z šibrenico (golobe),risanico (MK) in kratkocevnim orožjem. Tako imaš opravljeno (pokrito) vse.
    GG, ti pa še kdaj preberi odgovor višjega svetovalca. Pa še ZORO. Dejstvo je, da so zakoni spisani še kar ugodno za nas uporabnike orožja. Omejujemo in kompliciramo sami (redko pa tudi referenti na UE). Največkrat brez potrebe.
    Last edited by alojz1; 30. March 2017 at 16:10.

  7. #7

    Privzeto

    Alojz ti pa 2x preberi vprasanje avtorja. Avtor si NE zeli sposojat od nikogar orozja, temvec preprosto prepisat iz dovoljenja za posest na orozni list LASTNO orozje. Prav tako sprasuje ali lahko NOSI LASTNO orozje v loviscu v spremstvu mentorja.

    Ce ne ves kaj posebni del pomeni, si preberi pravilnik, ki sem ga navedel. Tudi za jagre velja.

  8. #8

    Privzeto

    Najprej moraš kot pripravnik opraviti varno rokovanje z orožjem, ki velja za vse vrste lovskega orožja, (ki se ga navadno naredi pred lovskim izpitom) torej samo enkrat. Nato ti zveza izda potrdilo o opravljenem rokovanju, ki je podlaga za pridobitev orožnega lista za lov (zraven še spada: članstvo v LD, zdravniški pregled, starost nad 18 let, nekaznovanost).
    Tako lahko vso orožje, ki ga poseduješ pred tem vpišeš v orožni list za lov, seveda če to orožje spada v kategorijo lovskega orožja.
    Prenašaš lahko orožje tako kot ga boš tudi kasneje, ko boš imel opravljen lovski izpit. Za samo uporabo, pa mora biti vedno zraven lovec, ki ima veljavno lovsko izkaznico (ponavadi mentor) in on je tisi, ki odloči, če jo lahko uporabljaš, ker je takrat on odgovoren za tvoja dejanja. To velja za vse oblike lova.

  9. #9

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ampak ga bom prilepil, ker je tule veliko "pravnikov" pa bi vsak kaj novega našel. Še tako se bojim raznih čudnih interpretacij.
    Sem pričakoval, da se kakšen GG našel, ki me bo brati učil. Zato sem uvodoma zapisal gornji citat.
    Vi hočete za vsako situacijo svoj člen v zakonu. To pa ne gre. Je pa zakon kar pametno spisan za razumne uporabnike.

  10. #10

    Privzeto

    Citat Gašper88 je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni

    Kot pripravnik sem si pridobil nabavno dovoljenje, ter si kupil karabin. Imam dovoljenje za posest orožja.
    Danes mi pa gospa na občini reče, da ko bom enkrat opravil lovski izpit, da bom moral opraviti še t.i. posebni preizkus o ravnanjem z orožjem. In da se moram ta preizkus opraviti vsakič ko se kupi nov TIP orožja. Se pravi če bi kupil še šrot in kombinirko bi moral ta posebni preizkus opraviti 3x. Zanima me, če kdo kaj ve od tega, ker sem to danes prvič slišal...
    Prav tako me zanima kako je z nošenjem svojega orožja kot pripravnik. Ali grem lahko v spremstvu mentorja z svojo puško v lovišče?
    Pa tudi za skupne love, isto vprašanje.
    Lp
    Pozdravljen,

    Gospa na upravni enoti ti je podala točne informacije. Zakon o orožju v zvezi z usposabljanjem odkazuje na pravila, ki jih določa Pravilnik o usposabljanju in preizkusu znanja o ravnanju z orožjem (Uradni list RS, št. 102/15).

    Ta pravilnik v 15. členu določa kot sledi:

    "(1) Praktični del preizkusa znanja obsega splošni in posebni del.

    (2) Splošni del izvede kandidat z orožjem izvajalca usposabljanja. Posebni del kandidat izvede s svojim orožjem, in sicer po vsaki nabavi novega tipa/vrste orožja, pred izdajo orožnega lista ali pred vpisom orožja v orožni list oziroma pred potrditvijo pooblastila za nošenje orožja. Posameznik, ki poseduje dovoljenje za zbiranje orožja, in posameznik, ki se mu izda dovoljenje za posest orožja, mora opraviti posebni del pred prvo izdajo dovoljenja za nabavo streliva za posamezen tip/vrsto orožja."


    Drugo pa je kaj se v praksi dejansko izvaja. Povsem verjamem, da na nekaterih upravnih enotah tega enostavno ne zahtevajo oziroma niso zahtevali. Tudi sam vem za primer, ko je referentka na eni izmed upravnih enot mirno pisala dovoljenja za nabavo streliva osebam, ki posebnega dela preizkusa niso imele narejenega, dokler je ni ena od strank na to opozorila. Takrat je očitno ugotovila kaj pravi pravilnik in od tedaj dalje, morajo pač vsi prinesti potrdilo. Pred tem ga pač ni bilo treba.

    Zgoraj citirano ti torej pove kakšni so predpisi. Kako se to izvaja oziroma se je izvajalo pri vas je lahko pa povsem druga stvar :)

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •