Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 13

Tema: Polnjenje krogel doma

  1. #1

    Privzeto Polnjenje krogel doma

    Ze nekaj casa se sprasujem ali bi si pridobil licenco in opremo za domace polnjenje krogel ali ne...sicer letno pokurim cca 50 kom krogelnih nabojev...vse od teh za namen lova vecinoma!in ker si doma hranim vecino 1x izstreljenih tulcev jih mam kar nekaj in sedaj me zanima vase mnenje glede moje situacije.ali si pridobiti potrebno znanje in opremo ali dat polnit kaksnemu "pooblascencu" varjanta artek ki sm zasledil da jih polne!??

  2. #2

    Privzeto

    Glej če te vsaj malo veseli polnjenje in streljanje potem bi ti vsekakor priporočal da si nabaviš opremo in opraviš izpit. Potem ti ne bo potrebno drugih prosit naj ti napolnijo naboje, saj se to na dolgi rok nikoli ne obnese. Pa verjemi mi, da bo potem številka 50 nabojev krepko narasla, kar je zopet dobro, saj z več streljanja vsi postanemo boljši strelci.

    Cena opreme je tako kot povsod zelo različna; sam imam Leejev Breech Lock Chalanger Kit in sem povsem zadovoljen, dokupil sem edino orodje za krajšanje tulcev na isto dolžino in kladivo za rastavljanjen nabojev.

    Veliko uspehov pri polnjenju ti želim.

  3. #3

    Privzeto

    Če te to veseli, privlači ali zanima, potem ima smisel. V kolikor pa misliš še naprej streljat po 50 nabojev na leto in se ti gre le za to da uporabiš prazne tulce, ki so se ti nabrali, pa je dobro za razmislit in preračunat, če se ti to vseskupaj splača. Sam sem bil pred tako dilemo pred enim letom. Na koncu sem preračunal, da toliko tovarniškega streliva, kolikor bi stal izpit in oprema za polnjenje, na divjadi ne bom porabil do konca življenja, streljanje v tarčo pa je sicer ok, ampak možnosti za športno streljanje so zelo omejene, pa najbrž bodo zakoni samo čedalje strožji.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Jagermaister približno tako je: izpit za polnjenje cca. 120â??
    oprema (preša, matrica,...) cca. 580â??.
    Skupaj cca. 700â??.

    To je začetna investicija. Potem (7x57, 9g sst hornady) sem izračunal še ceno za en naboj: krogla 45 centov, smodnik 22 centov, netilka 5 centov, skupaj 72 centov. Tulcev nisem računal, ker jih imaš. Cena naboja je v trgovini 1,8â??. Pri naboju profitiraš cca.1,1â??.
    50 nabojev v trgovini bi te stalo 90â??, doma polnjeni pa cca. 35â??. Razlika 55â??. Čisto matematično bi prišel na ničlo po 12,7 letih. Vsi izračuni so okvirni, za svoj kaliber si sam izračunaj, je pa cena naboja zelo odvisna od krogle, ki jo vstaviš. Meni, ki postrelim eno škatlo na leto, bi se investicija povrnila po točno 50 letih. Upam, da sem ti pomagal pri odločitvi. Kakršnikoli. Lp
    Last edited by main757; 27. December 2016 at 21:27.

  5. #5

    Privzeto

    Najceneje je sploh NE BITI lovec...
    - še živet je drago...
    Sicer pa - za kar imaš veselje - ne glej na denar!
    (če ravno ne moraš prodajati ledvice in če lahko preživljaš otroke)

  6. #6

    Privzeto

    Če razvijaš lastne polnitve se strelja veliko več, kot bi streljal sicer. To spet lahko pomeni minus zaradi finančnega vložka ali pa plus, če rad streljaš ter na to gledaš kot na hobi, koristno stvar in trening streljanja.
    Meni takšno streljanje na tarčo predstavlja bolj dodatno obveznost kot kaj drugega, ker sem se že nastreljal, v 1 moa pa spravim tri zadetke tudi, če me zbudite in pošljete streljat ob polnoči. Še največji problem pa mi predstavlja pomanjkanje ustreznega prostora za streljanje.

    Kar pa vseeno pomeni, da je strelsko kondiciranje koristno, za tiste, ki ga pač rabijo. Po mojih izkušnjah le redko kateri lovec tako obvlada streljanje ter svojo oborožitev, optiko in strelivo, kot tisti, ki se v orožje in balistiko poglabljajo toliko, da začnejo polnit svoje lastno strelivo. Glede tega kapo dol.

    Skratka so plusi in minusi. In sam se boš moral odločit ali je zate več plusov ali minusov. Po mojem je za večino še največji problem najti ustrezen prostor, ki je na voljo za preizkušanje streliva. Ostalo pa je, če gledaš s pozitivne plati, več ali manj, koristno.
    Last edited by Deerhunter; 27. December 2016 at 22:16.

  7. #7

    Privzeto

    Nekaj postov je zelo objektivnih.
    Polnjenje se ne gleda skozi denar. To je hobi. Kdor nima veselja z streljanjem in poznavanjem balistike ta naj naboje kupi. Tovarniški imajo vse kar tak lovec rabi.
    Pri stroških nabave ki jih je naštel Main je treba dodati še smodnik (90€)/kg. Pa verjetno eno pakiranje ne bo dovolj (hitrost zgorevanja), če imamo več kalibrov pri hiši ali želimo streljati krogle različnih tež.
    Poznam lovca, ki je v navdušenju opremo kupil. Strelja pa še naprej kupljene naboje.

  8. #8

    Privzeto

    Skratka, če se bo kdo lotil ponovnega polnjenja streliva zato, da bi s tem prihranil, mislim da se loteva tega iz napačnih razlogov. Kvečjemu bo porabil še več denarja kot bi za povprečno tovarniško strelivo. Povprečen jager ima eno škatlo 20 nabojev dovolj za eno do dve sezoni. Za takšne, mednje prištevam tudi sebe, je polnjenje nesmotrno - se ne izplača, iz vidika dodatnega dela in streljanja pa je le še dodatna obveznost. Če polniš se vedno kaj najde za napolnit. In vedno se kaj najde za probat. Ali pa merit hitrost, preverjat natančnost, delovanje in ciljno balistiko itd... Skratka strelja se bistveno več kot prej. Kogar to veseli in zanima je to lahko super hobi pa še trening zraven, ostali pa kot je rekel Alojz raje po strelivo v trgovino. Vsak pa ve le zase, koliko našteje plusov in minusov.
    Last edited by Deerhunter; 27. December 2016 at 23:10.

  9. #9

    Privzeto

    1 škatlo za eno do dve sezoni??

    Potem pa ni čudno da smo lovci tako slabi strelci! To sem pa siguren da je za povprečnega lovca občutno premalo streljanja. Saj se najde kak izjema, ampak zagotovo pa to ni prav.

    Moja izkušnja z polnjenjem je povsem drugačna kot vsi tukaj opisujete (zanimivo da so večinoma proti tisti ki ne polnijo :D ).

    Opremo sem dobil bistveno ceneje kot je naštel main, stala me je okrog 370 Eur. Če potem prištejem še surovine kot so krogle in smodnik sem recimo z okrog 530 eur naredil svojih prvih 100 nabojev. Če bi kupoval RWS ovo zlatnino bi za toliko nabojev odštel kakih 400 EUR! Ampak tu so še vsi drugi veliki plusi; odkar polnim veliko več streljam in tudi bolje, odvadil sem se strahu pred strelom. Poleg tega pa je tu za moje pojme še ena največja prednost; lahko si sestavimo naboj ki ga denimo v trgovini ni mogoče kupiti. Noben proizvajalec denimo ne polne 7x65R z lahko 120 grain kroglo.

  10. #10

    Privzeto

    Vsak, ki poskuša napisati objektivno je takoj označen kot "proti". Skratka, vsi bi morali tulit naj hitro začne polnit. Ali, če nisi z nami si proti nam. Jaz sem napisal vse pozitivne in vse negativne vplive, menim da bolj objektivno ne bi mogel napisati. Le tako bo lahko objektivno pretehtal vse vidike in se lažje odločil. Končna odločitev pa je itak povsem njegova.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •