Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 32

Tema: Kako do izpita

  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Kako do izpita

    http://lov.mojforum.si/lov-about494.html
    Citat lisjak28 je objavil:
    Pozdravljeni,

    Sam nisem lovec me pa tovrstna dejavnost zelo privlači. Rad bi izvedel vse podrobnosti, kako priti do lovskega izpita.
    1. Ali je potrebno biti član lokalne LD?
    2. Ali obstajajo predavanja o posameznih temah?
    3. Kakšne teme se obravnavajo za izpit?
    4. Ali obstaja kakšna literatura za pripravo na izpit ( skripta predavanj, knjige)?
    5. Ali obstaja nabor vprašanj za izpit?
    6. Na forumu sem prebral da je potrebno izvesti tudi strelski preizkus. Torej je potrebno imeti vsaj dve puški ( šibernico in risanico) oz kombiniranko. Kako do dovoljenja za orožje in nabavo streliva?
    7. Kako izgleda pripravništvo? Kaj pripravnik obravnava z mentorjem?
    8. Ali je potrebno potem ko imaš lovsko izkaznico, le to letno podaljševati in opravljati licenčne izpite ( teorija, praksa, strelski preizkus)?

    Hvala za odgovore in dober pogled?
    Citat Ganges je objavil:
    Pozdravljen.

    1. Potrebno je biti član neke lovske družine, ker je pred pristopom k teoretičnemu delu izpita potrebno opraviti pripravniški staž in praktičen del izpita, ki se nanaša na delo v matični LD.

    2. Vsako leto so potem organizirana predavanja za teoretični del izpita, ki so razdeljena na posamezne tematske sklope.

    3. Zgodovina lova, Lovske šege in običaji, Ekologija divjadi, Gospodarjenje z divjadjo, Biotehnična dela v lovišču, Lovne naprave in objekti, Srnjad, Jelenjad, Ostali parklarji, Zveri, Zajci, Glodavci, Gozdne kure, Poljske kure,... Bolezni divjadi in psov, Transport divjačine in ravnanje s plenom, Prva pomoč, Lovsko orožje in osnove balistike, Osnove ocenjevanja trofej, Lovska kinologija, Lovska zakonodaja,...

    4. Obstaja lovski priročnik, nekateri predavatelji pa tudi na predavanjih dodatno dajo kako skripto. Včasi pa si je potrebno med predavanji narediti samo dobre zapiske, ker nekatere stvari niso zapisane. Tudi ostalih knjig o tematikah in informacij na internetu je več kot dovolj.

    5. Nek splošen nabor vprašanj za izpit ne obstaja. O vprašanjih se glede na temo odloči predavatelj. Tako, da le on na samih predavajih lahko približno pove kaka bodo vprašanja.

    6. Lastnega orožja za opravljanje praktičnega streljanja še ni potrebno imeti. Tako ali tako v lovski družini dobiš mentorja in takrat ti mentor posodi orožje ter te vpelje v streljanje. Če pa želiš pa si seveda lahko nabaviš lastno orožje. Na upravno enoto neseš potrdilo o članstvu v LD, opraviti pa moraš tudi zdravniški pregled in psiho teste. Potem počakaš na preverjanje o nekaznovanosti in dobiš nabavno dovoljenje s katerim nabaviš orožje. Potem dobiš orožni list s katerim lahko brez problemov kupuješ tudi naboje za to orožje.

    7. Pripravnik mora opravljati dela v lovišču. To morajo seveda tudi ostali lovci, pripravnik včasi nekaj več. V tem času se z mentorjem učita del povezanih z lovstvom: obdelava krmnih njiv, postavitev lovskih objektov, seznanitev z akti lovske družine, uplen in nadaljni postopki z divjadjo,... Mentor te ves ta čas uči razne zadeve tako, da ti tudi olajša učenje za teoretični izpit.

    8. Letno jo je potrebno podaljševati le s plačevanjem članarine. Ko plačaš članarino dobiš nalepko z letnico plačane članarine, ki jo prilepiš na lovsko izkaznico. Ni pa nobenih licenčnih ipitov.

    lp
    Citat lisjak28 je objavil:
    Hvala.

    Ali se je možno udeležiti teoretičnega dela predavanj, tudi če nisi član LD.
    Koliko znaša cena teh predavanj?
    Citat janko je objavil:
    ad 1) Je potrebno biti član LD, ni nujno da je lokalna.
    ad 2) Predavanja obstajajo in so obvezna za teoretični del izpita, razen za gozdarje ki naj bi teorijo pridobili v šoli :?:
    ad 3) Teme so približno: zakonodaja, balistika, biologija in gojitev divjadi, prva pomoč, etc. Poslušajo se po sklopih, razpored predavanj dobiš pred pričetkom.
    ad 4) Literatura obstaja, zadostuje lovski priročnik katerega ti priskrbi LD
    ad 5) Obstaja nabor vprašanj v lovskem priročniku
    ad 6) Strelski preizkus je obvezen, orožja po navadi ni potrebno nabavljati, dobi se v LD.
    ad 7)V pripravniški dobi naj bi bodoči lovec bi uveden v praktični del lovstva. To pomeni da bi skupaj z svojim mentorjem moral opraviti vsa možna, oz. čim več del in nalog ki jih lovci počnemo v dobrobit narave in divjadi in so v skladu z zakonodajo in tradicijo. O vsem tem moraš voditi dnevnik natančno in ga predložiti izpitni komisiji pred izpitom ki je sestavljen iz dva dela: Teorija in strelski preizkus ( ravnanje z orožjem) in praktični preizkus v LD.
    ad 8) Lovsko izkaznico je potrebno podaljševati vsako leto, licenčnih izpitov ni.
    Citat štiripetesna deteljica je objavil:
    Ali je kakšna časovna omejitev koliko časa največ je lahko nekdo pripravnik?
    Citat jvpv je objavil:
    mislim da 3 ali 4 leta nisem siguren.
    Citat MUZIKANT je objavil:
    Pozdravljen,

    (2) Kandidati za lovski izpit so lovski pripravniki oziroma lovske pripravnice, ki so pod vodstvom mentorja oziroma mentorice v lovišču ali v lovišču s posebnim namenom opravili pripravniško dobo v trajanju najmanj enega leta ter obiskovali tečaj usposabljanja, za katerega so program skupaj pripravili Zveza, Zavod in pedagoške ustanove.

    (3) Lovski izpit obsega praktični in teoretični del ter je javen. Pogoj za opravljanje teoretičnega dela je uspešno opravljeni praktični del izpita.

    (4) V primeru, da kandidat lovskega izpita prvič ne opravi, ga lahko ponavlja še dvakrat. Med posameznim opravljanjem izpita mora preteči najmanj šest mesecev.

    Iz zapisanega sledi, da si lahko pripravnik najdlje 3 leta , pod pogojem da dvakrat padeš na izpitu, upam da se ti kaj takega ne bo pripetilo. Čim prej se včlani v Ld.

    Lp
    Citat janez valentic je objavil:
    Meni se zdi tak sistem zelo težak, saj je povezan z veliko porabo časa, denarja, neuniformirano izobraževanje - dejansko ne obstaja slovenski lovski izpit temveč le izpiti območnih zvez, zahtevanje učlanitve v LD je majhno posilstvo.
    Prepričan sem da bi bilo bolje uvesti lovski izpit kot popolnoma teoretičen preskus - izvajale pa bi ga lahko javne in zasebne izobraževalne organizacije. Praktične veščine pa naj bodo v pristojnosti posameznega upravljaljca lovišča.
    Na tak način bi imeli več novih lovcev - svobodnjakov. Več lovcev pa ni slaba stvar - ali pač?
    Citat lisjak28 je objavil:
    Zdravo,

    Koliko pa znašajo stroški na poti od začetnika do Lovca? Osebno mi to predstavlja veliko vprašanje in minus pri odločitvi.
    Citat ZR7 je objavil:
    Citat lisjak28 je objavil:
    Zdravo,

    Koliko pa znašajo stroški na poti od začetnika do Lovca? Osebno mi to predstavlja veliko vprašanje in minus pri odločitvi.
    O teh stroških smo že debatirali na tem forumu. In prišli do zelooooo različnih ocen. Jas osebno menim, da se da poceni priti skozi. Seveda v primerjavi s kakšnim športom, za katerega bi se na novo odločal.
    Najprej se je potrebno obleči in obuti. Kvalitetno. Tu je vse primerljivo z odločitvijo, da boš sedaj pa recimo redno hodil v hribe.

    Nakar so stroški šolanja. Pred leti se je vrtelo nekje okoli 40.000 Sit, danes mislim, da bi bilo okoli 50.000 Sit.
    Dodaj še stroške zdravniškega spričevala.

    Nakar smo pri orožju. Najprej je zdravniško spričevalo. Kakšne so cene danes, pojma nimam. So pred leti precej varirale, tako da vprašanje na medicino dela da edini pravi odgovor!
    Sledi orožje samo in stroški dokumentov zanje. Tu spet dobiš najbolj točno informacijo na upravni enoti.
    Okoli orožja samega pa kakor se boš odločil. Lahko zmešeč milijone, lahko pa se zadovoljiš za začetek s karabinom ali kombinirko za dobrih 100.000 Sit. Se pa dobi tudi kaj cenejšega. Šibrenko npr. za 25 do 45 tisočakov. Seveda govorim o rabljenem orožju.

    Niso pa vsi ti stroški na kupu. S tem, da seveda je pametno misliti malo naprej in kaj dati na stran.

    Upam, da se ti ne bo zdelo preveč in se boš odločil za lov.
    Primerjaj to npr. s stroški, ki jih povprečno ljudje zmečejo za smučarijo ali tenis ipd.

    LP
    Citat Big Foot je objavil:
    Jaga SPLOH ni poceni, je pa res, da se stroski nekoliko porazdelijo cez dobo pripravnistva, ker vseh reci ne potrebujes takoj ampak jih kupujes nekako sproti. npr. prvo leto sploh ne poterbujes orozja, dovolj je ze ce si dobro oblecen in obut. Vedi pa da se pri teh stvareh ne splaca prevec skoparit. Npr. slab daljnogled za 20k sit bos hitro vrgel proc in kupil dobrega... isto je z vecino stvari. Ne kupuj stvari kar na pamet ampak se raje nekoliko zanasaj na priporocila starejsih lovcev, kot pa da stvari kupujes dvakrat. Najvec casa si vzami prav za nakup orozja in optike - tu lahko pomojem naredis se najvecjo traparijo in stroske.
    Za zdravniske preglede se tudi malo pozanimaj, ker vsaj takrat ko sem ga jaz rabil so bile cene precej razlicne.

    Ko si pa enkrat izprasan lovec in ze imas vecino stvari doma v omari pa cela rec ni vec draga. Nekje do 30k sit letne clanarine, kak paket ali dva municije na leto...
    Citat MUZIKANT je objavil:
    Pozdravljen lisjak28,

    kot je zapisal zr7, stroški pri opremi zelo varirajo, zelo odvisno od posameznika.
    Fiksni stroški, ki so za vse podobni so:
    1.) Članarina (15000-20000)letno
    2.) Stroški izpita (40000-50000)
    3.) Zdr. pregled (15000)
    4.) Vloga za nabavo orožja(min.7500) za prvi kos
    5.) Oprema (ni omejitve), priporočam ti da greš do svojega maksimuma predvsem pri optiki in zimski obleki.
    6.) Stroški prevoza v in po lovišču ( v primeru, da ne boš v matičnem lovišču)

    Lahko pa ti zagotovim, da pravemu lovcu užitki odtehtajo vsako investicijo, pa naj je še tako visoka. Mislim, da odločitev ne bo težka.

    lp
    Citat Andy je objavil:
    Zanima me kako je z tem zdravniškim preglodom. Ali lahko pridobim zdravniško spričevalo če dobro vidim samo na eno oko.

    lp
    Citat ris je objavil:
    To moraš pa vprašat na medicino dela. :pirate: Pomojem bi bilo dovolj, da vidiš dovolj dobro na tisto oko s katerim pogoedaš skozi daljnogled :noprto:
    Poleg tega pa moraš opraviti še psihoteste.

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto nabava orožja

    Vprašanje: ali za nabavo orožja potrebuješ še kaj, polega opravljenega zdravniškega pregleda in potrdila o članstvu?

    Kakšno usposabljane in preverjanje znanja iz rokovanje z lovskim orožjem oz. ali je dovolj tisti ki smo ga pripravniki opravili prek ZLD?

    Zdaj bom delal izpit za lovca (šele tečaj za lovske pripravnike in ostale zadeve), pa me to zanima, saj bo počasi prišel čas za nabavo orožja...

  3. #3

    Privzeto

    Ne bi vedel točno kako je drugod. Pri nas se je lovski pripravnik vpisal med lovce v začetku leta 2007. Jaz sem mu kot tajnik izdal potdrilo o članstvu v LD nekje aprila istega leta in si je že kupil lovsko orožje. Tudi jaz sam ko sem bil pripravnik sem si kupil puško že v za?etku leta svojega pripravništva. So pa nam na ZLD pravili, da je pogoj za izdajo orožne listine izpit o varnem ravnanju z orožjem, ampak sem sam videl da gre že prej. No kljub vsemu je tudi naš pripravnik kak mesec za tem, ko je nabavil orožje naredil ta izpit preko ZLD.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  4. #4

    Privzeto

    Po sprejemu v članstvo lovske družine, LZS organizira (preko predavateljskega aktiva na območju, ki ga pokriva OLZ) za vse pripravnike izvedbo programa varnega ravnanja z orožjem. Zajema teoretični del v trajanju 4 ure in izvedbo streljanja na strelišču. Praktični del streljanja zajema preizkus s kartkocevnim orožjem ter puško z risano in gladko cevjo.
    S potrdilom o uspešno opravljenem preizkusa varnega ravnanja z orožjem in potrdilom o članstvu v LD se napotiš na UE in vložiš zahtevo za nabavo orožja. Priloge, ki jih še dodatno zahteva UE so potrdilo o opravljenem zdravniškem pregledu in potrdilo o državljanstvu. Pot do nakupa orožja je kar dolga in tudi poceni ni več.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Po sprejemu v članstvo lovske družine....
    To bi se moralo izvajati že od sprejema zakona o orožju ki je bil sprejet leta 2000, vendar še sedaj nisem prepričan, da kje to izvajajo.
    Marko Gorše, Nadlesk

  6. #6

    Privzeto

    Naša ZLD je ta tečaj za pripravnike izvedla že v prvi polovici leta, sedaj enkrat februarja pa bodo začeli s predavanji za teoretični del lovskega izpita.
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Ja, sej mi mamo ta preizkus že narejen (štempli in vpisi v dnevnik), ki smo ga naredili na strelišču, še prej pa smo imeli teoretični preizkus. Predavanja se nam pa začnejo 30.1., zaključni izpit je pa 19.4., upam da bomo hitr naredl ta izpit...

  8. #8

    Privzeto

    Ali so za ta preizkus znanja ravnanja z orožjem kakšne izjeme, npr. da ima oseba opravljen vojaški rok, je zaposlena v vojski ali policiji...?

  9. #9

    Privzeto

    Kakor jaz vem ni nobenih izjem!Vem pa iz tega ker je pri nas en policaj,pa je mogel isto narest!

  10. #10

    Privzeto

    Je kakšna starostna omejitev?

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •