Objavljam dogodek o nakupu MK risanice, ki sem ga sam doživel v Mariborski trgovini Proarmis.
Na njihovi spletni strani sem našel oglas z sliko omenjene repetirne puške znamke Voere Jagd. Po elektronski pošti sem se dogovoril, glede na zagotovilo trgovca da je puška odlično ohranjena, naj mi jo rezervirajo čez vikend, v torek pa jo pridem iskat. Tako sem v torek 22.februarja res puško odšel kupit.
Puška je izgledala res odlično ohranjena, mi je pa takoj padlo v oči ko je trgovec odlepil listek REZERVIRANO in z njim tudi nekaj koščkov laka. Kopito je iz bukovega lesa in bilo lakirano. To mene ni motilo, v mislih sem imel kako bom lak pobrusil in naoljil les pa bo takšen kot se spodobi. Malo sva podebatirala s trgovcem o starosti puške(+25 let)...itd, garancije je na rabljeno orožje 6 mesecev. Z ženo odideva na kavo ter se vrneva po puško in jo kupim, ker sem si takšno želel.
Doma sem večino laka odstranil z nohtom, ostalo pobrusil,naoljil... V glavnem kopito sem si priredil kot meni ustreza.
Puško sem preizkusil na mehanske merke in bil zadovoljen.
En dan jo pa čistim in se mi zdi da je cev iz linije zaklepa, postrani privijačena v zaklep,...
Spet preizkušam, streljam..., na mehanske merke je puška natančna...
Nisem želel kupiti kakšnega poceni daljnogleda,da ne bom kupoval dvakrat...zato sem varčeval...

Ampak mi ni dalo miru. Prejšnji teden sem si sposodil Bushnela .22rimfire, ga zmontiram in preizkusim. Na 25m ustrelim trikrat, grupa dobra,streli iz linije 2cm desno, prestavim tarčo na 50m grupa dobra, iz linije 10cm desno, na cca 70m približno 15cm desno...

Cev merim proti zaklepu, po tem kako sem sam zmeril je cev iz linije za 2 mogoče 3mm, v desno.
Odločim se da grem k trgovcu po pomoč, kaj naj naredim...
Najprej me je vprašal kaj sem naredil s kopitom,priredil sem si ....me pošlje k njihovemu puškarju, ki potrdi moje domneve, a žal on ne more drugega tu storit kot da mi pokaže kaj bi lahko kupil(Anschutz...) seveda za več denarja, puške se naj znebim, ostalo se pa naj dogovorim s trgovcem...
Grem k trgovcu...kaj naj naredim...ta mi pove da sem posegal v puško in mi ne more nič pomagat, pri njih ne jemljejo pušk nazaj, lahko pa jo dam v komisijsko prodajo, od tega mi vzamejo 50eur, še najbolje pa bo, da jo prodam na forumu.......
Oprosti, ampak jaz ne morem prodajat takšne puške...
Ampak še vedno ne razume da je z puško sploh kaj narobe...
Razlaga mi naj da se to da rešit z strelivom Tenex, MidasX.....Butasti trgovec si si mislim, če ne veš iz osnovne šole kaj je Pitagorov izrek, in odidem ker se mi mudi...
Kasneje poizkusim še po telefonu mu razložit, da je cev postrani,pod kotom glede na merjenje skozi daljnogled,da takšne puške ne moreš nastrelit za lovske potrebe,razlaga mi da ta puška ni namenjena, nima dometa za dlje kot 50m... nakar mi odloži telefon...

Teodor je takoj razumel kaj mu razlagam, ter mi obljubil, da mi priskrbi montažo, ki jo je možno nastavit v smeri cevi. Hvala Teodor.

Tako kolegi lovci dobro razmislite ob nakupu rabljenega orožja tako v tej dotični kot v ostalih trgovinah.

Mislim pa da bi morali tudi lastniki teh trgovin razmislit kako usposobljene trgovce imajo za pulti... mogoče ne bodo vedno samo miroljubni kupci

Lovski zdravo, Boris