Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 49

Tema: Lovski ali razstavni? Po domačih pravilih ali izvornih?

  1. #11

    Privzeto

    Citat Prepeličar serec je objavil: Pokaži objave
    Pri nas je pravilnik, da špringer španjel glasen,
    Saj si povedal vse. In osebno poznam kar dobre španjele. Imajo opravljen glasen preizkus. Na jagi jih pa ni slišat. Čeprav je tisti sodnik tudi član iste LD. So pa dobri v šarjenju in prinašanju.
    Last edited by alojz1; 13. March 2016 at 18:16.

  2. #12

    Privzeto

    Pa edini Rodezijec za katerega vem, da je bil v lovskih rokah in je imel opravljen preizkus na krvni sledi je tudi glasno gonil. Ampak samo na papirju. Potem se pa čudimo sodniškim odločitvam.
    Prav je, da o tem govorimo in skušamo spremeniti okorele pravilnike, ki so plod okorelih ljudi.
    Last edited by alojz1; 13. March 2016 at 18:23.

  3. #13

    Privzeto

    Pa se povrnimo k prvemu vprašanju.
    Skoraj sigurno bo ta tihi španjel imel potomce. V rodovnik bodo vpisali oceno 1/0 in bo dobil-a vzrejno dovoljenje. Če bo pa mladiča kupil lovec bo pa potreben glasen preizkus. Enkrat trdimo, da je to dedno drugič pa pravimo, da je priučeno.
    Pa še dodatna anomalija. Mi vse pse merimo. V Angliji, kjer ima pasma domovinsko pravico pa je zaželjen čim večji.
    Sedaj se pa naj veseli vodnik znajde. In se trudi spraviti psa v okvir naših pravil.
    Last edited by alojz1; 13. March 2016 at 19:31.

  4. #14

    Privzeto

    Hvala za mnenja.

    Ja, se opravičujem, nisem se predstavila. Tatjana mi je ime. Ne nosim (redno) zelenih hlač, ne znam rokovati s puško, sem pa zaljubljena v lovske pse. Z njimi sem rastla, zrastla in se Â?postaralaÂ?. Sem lovčeva hči. Pri nas doma imamo lovske pse že desetletja, pravzaprav sem pasja od kar vem zase. Nekoč nemške lovske terierje, zdaj pa svoj dom delimo z angl. koker španjeli.

    Včeraj zvečer sem na tem forumu zasledila dopis, ki je bil poslan na KZS, na KSV glede opravljanja delovnih preizkušenj pri špringer španjelih. Sledoglasnost da ali ne?

    Priznam, dopis me je zmedel. Avtor dopisa navaja, da je sledoglasnost v matični državi nezaželjena lastnost. Pri nas, na naših PNZ-jih in UP pa je obvezna in celo visoko cenjena.

    In so se mi porajala mnoga vprašanja. Ki sem jih tudi napisala. Kdo ima prav? Ali spoštovati smernice in zahteve matične države ali ravnati v skladu s slovenskim pravilnikom o delu šarivcev?

    Posledično temu sem pomislila tudi na vzrejo. Naši vzreditelji se trudijo. Sledoglasnost je (zaenkrat ) še pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja pri špringerjih.
    Torej, ali vzrejajo naši vzreditelji ponaredke, falšne špringerje????

    No, mene skrbi nekaj drugega. Veliko tistih bolj všečnih lovskih psov je in še bo pristalo v rokah športnikov in razstavljalcev. Še nedavno je bil špringer španjel pes, ki je bil v glavnem v lasti lovcev. Opažam, da temu ni več tako. Dobro, nič hudega, dokler si pač nekdo kupi psa lovsko pasme za hišnega ljubljenčka. Ko pa gre za vprašanje nadaljnje vzreje â?? ja , tu pa je druga muzika.

    Moje stališče je, da če si nekdo kupi psa lovske pasme in želi tudi vzrejati, potem mora računati tudi na to, da mora predpisane preizkušnje tudi uspešno opraviti. In to po Â?pravilihÂ? države, v kateri živi. Ker drugače bo nastala popolna zmeda, kaos.. Ne bomo več vedeli, kdo pije, kdo plača.. Na žalost.
    In mora vzeti v zakup tudi, da mu morda ne bo uspelo pridobiti vzrejnega dovoljenja.
    Vzreja je odgovoren hobi. In terja etičnega in moralnega vzreditelja.

    Če se samo dotaknem moje pasme, angl. koker španjelov, so na žalost praktično 99% v Â?športnihÂ? in razstavljalskih vodah. Paradirajo na razstavah, doma pa so zaviti v naglavne rute in obuti v Â?balerinkeÂ?, da si slučajno ne bi zmočili in scufali svilene dlake, ko gredo na sprehod,hi hiâ?? In na žalost za vzrejo ne rabijo Â?znati Â? nič. Le pozitivna telesna ocena je potrebna.

    Ljudje so popolnoma pozabili, da je bil koker nekoč odličen lovski pes.
    Ja, pred enimi 20 leti so na FCI Â?pritisniliÂ? lastniki, z argumenti Â? da ne morejo opraviti lovskih preizkušenj, ker niso lovci, da nimajo vstopa v lovišče, nimajo možnosti vzpodbujati prirojenih nagonov, tralalala. In so Â?zmagali. FCI se je vdala, posledično pa tudi kinološke zveze držav. Po klasifikaciji pa ga še vedno uvrščajo med lovske pse â?? GUN DOGS.. Naj me kolja brcne..

    Potem pa neetični lastniki kupujejo delovne izpite in paradirajo s svojimi primabalerinami na razstavah v razredu delovnih.. Ta razred naj bi bil rezerviran za resnično tiste ta prave lovske pse, ki bi jim bila oproščena manj dolga in svilena dlaka ki jo vsi lastniki razstavnih kokrov tako opevajo.. In zgodi se, da ko želiš v tujini kaj kupiti za osvežitev krvi, ne veš, kje kupiti oz.komu verjeti, zaupatiâ?? Še večja zmeda.

    Zgodba se nadaljuje.. Bojim se, da bo to postala Â?stalnicaÂ? tudi pri ostalih, tistih bolj všečnih lovskih psih. Izgleda že takoâ??

    Sicer pa, lovci boste vedeli, kje kupiti svojega novega pasjega tovariša. Ne bojim se. Dober glas itak seže v deveto vas.

    Morda pa bi že enkrat čas, da bi začeli razmišljati o avtonomiji LZS. In ne da ste Â?pridruženaÂ? članica KZS.

    22 tisoč vas je, 22 tisoč, ki s ponosom nosite zeleno uniformo. Poglejte samo velike pasje razstave. Prijavljenih 1000 in več psov. Koliko sodnikov lovcev vas je povabljenih, da bi sodili lovske pasme? Zanemarljivo. Pa je od 10 FCI pasemskih grup 5 grup , ki se po klasifikaciji uvršajo med lovske pasme. Sem enkrat izpostavila to vprašanje, pa sem dobila odgovor, da vas večina ne zna tujih jezikov. No, ja, saj je standard, po katerem se ocenjuje zunanjost psa, enak v vseh jezikih. In raje vabijo razne all round sodnike, ki nam sodijo pse. Pa pasme v dušo sploh ne poznajo.

    Ne dovolite, da boste podrejeni. Ne dovolite, da vas bodo žejne vodili preko vode.

    In da se vrnem na izhodišče mojega pisanja â?? dopis, ki bi naj romal na KZS- na Komisijo za strokovna vprašanja glede sledoglasnosti špringerjev â?? upam, da bom kje prebrala kaj o tem predlogu meni Komisija oz. ali boste tudi vi udeleženi pri diskusiji.

    Joj, zmešala sem jabolka in hruške.. Ne mi zamerit. In hvala, da ste se prebili skozi moja razmišljanja, četudi so malo nepovezana. So pa dobronamerna.

    Pozdrav.
    Tatjana
    Last edited by Tatjana Kranjc; 13. March 2016 at 20:33.

  5. #15

    Privzeto

    Opravičujem se, računalnik mi namesto navednic dela neke čudne znake. Upam, da boste uspeli razvozlati.

  6. #16

    Privzeto


  7. #17

    Privzeto

    Sam se z uvodnim dopisom kar strinjam v večini, vendar imam, ko je govora o pasjereji zmeraj tudi pomislek, kam še lahko pes taco moli .
    Če sledoglasnosti za matični klub ni pomembna, čemu smo potem bolj pametni od... Da je sledoglasnost povezana do neke mere tudi z "živčnim" značajem tudi do neke mere drži. Da pa bomo z neobvezno sledoglasnostjo pomagali, do večje stabilnosti pasme, še posebno v rokah športnikov pa je bolj iz trte izvita. Poglejte večino španjelov v športnih rokah; napredek k večji stabilnosti pasme?!?
    Španjel tudi ni gonič, da bi mu bilo na preizkušnji potrebno samo dobro lajat. Potrebno je pokazat tudi kaj drugega, kar zahteva ne živčnega psa... in če avtorico dopisa moti samo sledoglasnost pri preizkusih bi z osebno z veseljem ustregel dotični, da se pasmi glasnost samo ugotavlja in zapiše. Če malo pošpekuliram pa športnike najraje mote, da sta samo še dva špringel španjela (od skupno osmih vrst španjelov) podvržena preizkušnjam za pridobitev vzrejnega dovoljenja

    ...ker pa nimamo pojma, nimamo razjasneno (vsaj tisti, ki oblačijo in jasnijo lovsko kinologijo) kaj je vzreja, vzrejne preizkusnje in kaj delovne preizkušnje, praktični lov imamo pač zmešnjavo. Dokler bomo preštevali lovske pse in se hvalili s takšno statistiko, dokler ne bomo ločili vzrejo od dela in malo prevetrili pravilnike, itd. do takrat avtonomije tudi če nimamo, ker še to kar imamo ne znamo organizirat v uporabno, nedvoumno, nediskriminatorno obliko.
    Sem pa vsekakor za ... ampak modrih nogavic pa ne bom nosil

    Dober pogled!

    PS
    Ker sva s Tatjano zagovornika, ljubitelja lovske kinologije se seveda v večini strinjam z njo, posebno s stališčem, da mora biti vzreja lovskih psov v lovskih rokah, katerega si deliva že vrsto let...od začetka interaktivnosti, od "izgona".
    Pred neki dan sem peljal "kavč psa" na ceplenje proti steklini. Na vhodu reklama za eno najpopularnejših pasjih šol. In glej ga zlomka. Večina psov v rokah inštruktorjev je lovskih. E moji športniki, kaj bi vi brez nas

    Dober pogled!

  8. #18

    Privzeto

    Joj, Pidog, sem te vesela.

    "Živ" si. Pogrešala sem te, dragi interaktivni prijatelj.
    Zdaj vem, kje te najdem, hi hi..

  9. #19

    Privzeto

    Citat pidog je objavil: Pokaži objave
    Če sledoglasnosti za matični klub ni pomembna, čemu smo potem bolj pametni od...
    Redki so tule, ki mislijo z svojo glavo. Večina le kima.
    Kako bi izgledalo, če bi hrvati za kraškega ovčarja napisali svoj standard? In bi se našel na naši kinološki prireditvi njihov sodnik, ki bi nas učil kako mora pes izgledati.
    Mi delamo popolnoma enako. Vzemimo npr. nemškega prepeličarja. Iz te pasme smo naredili dve. Rjavce in serce. Pa bog ne daj, da se parijo navzkriž. Potem je pa še naša mahnjenost na gonjo. Prepeličarji zadnje čase ne delajo več pred puško ampak gonijo celo bolj vztrajno kot goniči. Pa ne mi sedaj oporekati, če ima še kdo psa, ki kratko požene. Jaz pišem to kar vidim pri večini in ne pri enem samemu. Še prijatelj ima mlado prepeličarko. Če požene traja par ur. Ali pa se kasneje vrne ponjo. Tega pred leti ni bilo. Ko je moj pes na preizkusu pognal zajca 10 minut (toliko so postavili normativ) je bil edini z tako dolgo gonjo.
    Bojim se, da bodo sčasoma vse pasme pri nas delale enako. Jaz pa pravim da naj pes dela tisto za kar je bil vzgojen. Zato se je treba držati standardov matične države.

  10. #20

    Privzeto Lovski ali razstavni

    Tvoje razmišljanje Alojz je pravilno naravnano. Vendar kot vem si zavzet kinolog, pa tudi kinološki sodnik. Povej nam kako boš pripomogel k temu, da bodo tvoji kinološki kolegi, ki so krivi za te raznorazne napake, to doumeli in začeli trezneje razmišljati o teh problemih.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •