Stran 3 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 32

Tema: Kaj se dogaja?

  1. #21

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Pri forumu bi mogoče pomagalo to da bi bili vsi prijavljeni z dejanskim imenom in priimkom. Kak trol bi odletel že na ta način.
    Tole si pa zadel. Sem pred leti to predlagal pa so me anonimneži preglasovali. Eden je imel celo štiri nicke in trolal dalje.

  2. #22

    Privzeto

    Kar se tiče ameriškega orožja večinoma ni na nivoju. Njihove puške Remington 700, Browning X-bolt gredo proti jurju dolarjev in so smatrane kot višji razred. Pri nas so to entry level puške. Kvalitetne puške ne moreš narediti za par sto dolarjev. Zato nemške niso poceni. So pa kvalitetne. Kvaliteta se plača, bližnjic pa ni. Delajo zdaj tudi že nemci zelo kvalitetne puške v rangu okoli jurja. Ampak jim pa manjka lovski izgled in končni finiš. Tako da bližnjic še vedno ni. Če hočeš puško s prestižnim lovskim izgledom in imenom, boš še vedno krepko plačal (Sauer, Steyr Mannlicher, Merkel itd...) Imel sem tudi Ruger American. Pa sem ga prodal, ker enostavno kvaliteta ni na takšnem nivoju kakršnega sem navajen. Zastoji zaradi okvirja pri takorekoč novi puški. Sprožilec, ki je tako trd, kot bi utež dvigoval, preden poči. Ja vem, te stvari se da uredit poceni. Ampak ne maram nedodelanih stvari. In ne maram menjavati vzmeti na sprožilcih in potem čakati kdaj se bo puška sama sprožila.
    Jim je pa tako kot praviš Alojz, povsem jasno, da tudi 6 mm in 6,5 mm ubijeta. Pri nas gredo 6,5×57, 6,5×55 v zaton. 6,5×54 M Sch je že odšel, ga enostavno ni več, pa so 100 let nazaj z njim jagali v Afriki. Američanom je pač bolj jasno kaj je to sectional density kot našim. 7×57 se poslavlja, redko kdo tudi na stari celini še ponuja nove puške v tem kalibru. Pa se je tudi proslavil v Afriki, davno preden je kdo od nas jagal. 243 win noben noče, ker pri nas ni legalen za odraslo jelenjad in prašiče. V ameriki pa z njim kar nad črne medvede...
    Američani pa medtem ko pri nas cenimo 7,62mm, 8mm ali kar 9,3mm, veselo proizvajajo "nove" kalibre - 260 Rem, 6,5 Creedmoor in podobni, ki so vsi samo balistični dvojniki 6,5 mm kalibrov, ki jih je Evropa poznala že pred več kot 100 leti. Ali čedalje bolj cenjeni 7 mm 08 Rem (7×52), ki po popularnosti že skoraj prehiteva 308 win , pa je v bistvu samo moderen balistični dvojnik 7×57. Za njih je 7 mm čudo najnovejše tehnike.
    Ubije pač dober zadetek. In za marsikoga je lažje zadeti s puško z manjšim odsunom.
    Kar se tiče foruma. Forumi, kjer se pričakuje resna debata in v državah kot je naša, kjer tako ali tako vsi vse poznamo, bi morali imeti članstvo z imenom in priimkom. Je pa to lahko tudi dvorezen meč, resda je potem manj krega in izpadov, zna pa biti da se marsikdo ne bi hotel javno izpostavljati z imenom in priimkom.

  3. #23

    Privzeto

    Lepo si me z temi 6,5. Tudi meni je všeč. Vem pa, da divjad ne pada tako kot pri debelejših kroglah.
    Zato sem bil prav vesel gosta z 6,5 284Norma in kroglo Barnes TTSX. Srnjak zadet malo diagonalno nad srce na 160m. Z 7x57 bi se samo zložil. Ta pa odskoči par metrov in stoji 20 sekund nato pade. Gost je vajen tega in ne strelja več. Počasi vstane, izprazni puško, jaz mu dam roko. Srnjak spet stoji.
    Skandinavci imajo zelo radi ta kaliber. So pa vajeni, da divjad beži saj ima večina psa. Pa tudi v glavo veliko streljajo. Ker pa lovijo tudi divjega petelina je pa to za njih univerzalen kaliber in nimajo za vsako divjad druge puške.
    Last edited by alojz1; 12. August 2018 at 14:00.

  4. #24
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Američani veliko uporabljajo tudi 223. Povsem normalno jim je, da z njim streljajo celo prašiče. Veliko tudi s polavtomati, ki imajo zaradi načina delovanja zmanjšano energijo. Malo sem brskal po forumih in pravijo, da se odlično obnese do teže 100 kg - tako težkih pa je velika večina naših prašičev, za katere pa ta kaliber ni dovoljen.
    Kot smo že velikokrat ugotovili: zadetek in krogla sta veliko pomembnejša od kalibra!

  5. #25

    Privzeto

    Vedno se lahko zgodi kaj nepričakovanega. Kriviti kaliber je poenostavljanje. Je veliko odvisno tudi od konstrukcije krogle, zadetne hitrosti, strelne razdalje. Tudi meni se je zgodilo, da mi je mladič streljan s 308 win in 150 gr Nosler Partition bežal in delal kljuke po hosti, kot da mu ni nič. Zadet pa za 10. Pa imam sicer s 308 win zelo dobre izkušnje, boljše kot s 30-06. Kot da bi zmanjšana hitrost krogle pripomogla k boljši oddaji energije na manjši divjadi. Večinoma prav lepo padajo. Vedno pa se lahko zgodi kaj nepričakovanega. Prašiči streljani s 30-06 ob slabem zadetku tudi gredo da ne govorim kam. Sem tudi doživel. Tako pač je. Pretrda krogla v mehko. Ali pa premehka v trdo... Ampak ob dobrem zadetku ubije vsaka in tudi vsak kaliber.
    Pri 6.5 pravijo da ob premajhni hitrosti sam sebe prepenetrira. Se ne odpira. Zato poznavalci poudarjajo za te kalibre daljše cevi, da lahko doseže pravo hitrost. Lovske so pa vse od 51 do max 56 cm. Potem pa še trda krogla in ko divjad ne pada, je pa kaliber kriv. Žal, niso vsi kalibri kot 308 win, pri katerem se dobi zelo dobre hitrosti tudi iz zelo kratkih cevi. Tudi na premer krogle se pri 6,5 ne moreš zanašati, da ti bo rešil situacijo. Pri vsakem kalibru je treba vedeti določene zakonitosti. Zato bo dostikrat poznavalec bolje naredil s 6,5 mm ob primerni krogli pognani na primerno hitrost in ob primernem zadetku, kot nepoznavalec s 30-06 s prekratko cevjo in ob napačni izbiri krogle pa po možnosti še s slabim zadetkom.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Lepo si me z temi 6,5. Tudi meni je všeč. Vem pa, da divjad ne pada tako kot pri debelejših kroglah.
    Zato sem bil prav vesel gosta z 6,5 284Norma in kroglo Barnes TTSX. Srnjak zadet malo diagonalno nad srce na 160m. Z 7x57 bi se samo zložil. Ta pa odskoči par metrov in stoji 20 sekund nato pade. Gost je vajen tega in ne strelja več. Počasi vstane, izprazni puško, jaz mu dam roko. Srnjak spet stoji.
    Skandinavci imajo zelo radi ta kaliber. So pa vajeni, da divjad beži saj ima večina psa. Pa tudi v glavo veliko streljajo. Ker pa lovijo tudi divjega petelina je pa to za njih univerzalen kaliber in nimajo za vsako divjad druge puške.

  6. #26

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Lepo si me z temi 6,5. Tudi meni je všeč. Vem pa, da divjad ne pada tako kot pri debelejših kroglah.
    Zato sem bil prav vesel gosta z 6,5 284Norma in kroglo Barnes TTSX. Srnjak zadet malo diagonalno nad srce na 160m. Z 7x57 bi se samo zložil. Ta pa odskoči par metrov in stoji 20 sekund nato pade. Gost je vajen tega in ne strelja več. Počasi vstane, izprazni puško, jaz mu dam roko. Srnjak spet stoji.
    Skandinavci imajo zelo radi ta kaliber. So pa vajeni, da divjad beži saj ima večina psa. Pa tudi v glavo veliko streljajo. Ker pa lovijo tudi divjega petelina je pa to za njih univerzalen kaliber in nimajo za vsako divjad druge puške.
    To je pa bolj lastnost TTSXs kot pa kalibra. To kroglo v 7x65R in 7x64 uporabljam že nekaj let in sem imel precej primerov kot je tale opisani.

  7. #27

    Privzeto

    To o krogli sem tudi jaz mislil. Pa sem z 6,5x57 ustrelil srno. Naboj PPU in SP krogla. Zadetek malo nad srcem. Pobeg 50m. Vem, da ni hudo ampak naši jagri imajo tako radi padec na mestu pa čeprav na račun poškodb. Hočem samo povedati, da pri teh kalibrih lahko pričakujemo vse. Šok ali krajši pobeg brez znakov zadetka.

  8. #28

    Privzeto

    Za 6.5×55 je zelo popularna Norma Alaska 156 gr. Mehka krogla, ki se hitro odpira in zaradi dolžine krogle in zmernih zadetnih hitrosti zelo težko razpade. Hočem povedati da se je treba s kroglo prilagajati zmogljivostim kalibra. Ttsx je za hitre kalibre in po možnosti še široke krogle da še premer naredi svoje. Za tiste, ki imajo 6.5 in bi radi streljali monolitke pa bi bila kot nalašč naša Fox.

  9. #29

    Privzeto

    Jaz bom samo o forumu in ne o razliki EU-ZDA lovstva.

    V vednost.
    Pod prvo forum na LZS je šel "cu grunt" ker se je nekdo v strokovnih službah na LZS odločil da cenzurira in briše objave o protestu lovcev v enem od "bazenov".
    Pod drugo, nekaj posameznikov, katerim se lahko zahvalite, da je tole vsa ta leta sploh živelo je ustvarilo nov forum in na roke kopiralo vsebine, ker firma, kjer je imela LZS forum, vsebin ni želela niti prodati kaj šele odstopiti. Ali je bila to njihova odločitev ali diktat LZS mi še danes ni znano.
    Verum justicia quod parilitas!

  10. #30

    Privzeto

    Pod tretje, tako stran kot forum delujeta z izgubo ves čas in ekipa je iz svojih žepov in na osnovi volonterskega dela tudi nelovcev prijateljev nekaterih od nas pokrivala manjko.
    Pod četrto, kot taka je tudi z vso pravico postavljala pogoje igre, katerih pa nekateri vztrajno niso upoštevali in so s forumom delali "kot svinja z mehom". Seveda pa tudi v ekipi ni bilo dovolj soglasja za dogovor kako naprej, zato je zadeva prešla v roke tistih, ki so največ vložili.
    Last edited by Sršen; 13. August 2018 at 18:11.
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 3 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •