Stran 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 26 od 26

Tema: Peticija kot protest proti nakazanim spremembam evropske omejitve glede orožja

  1. #21

    Privzeto

    Odgovor poslanca Zver-a:

    Spoštovani,

    direktivo 91/447, ki jo predlaga Evropska komisija, morata potrditi še Evropski parlament in Svet.

    Ta trenutek zakonodaja še ni v obravnavi v Parlamentu, ko pa bo, se bom vsekakor posvetil vsebini in podprl le tiste dele, ki so smiselni in ne populistični.

    Menim, da mora biti prodaja kakršnegakoli orožja strogo nadzorovana, še posebej ko gre za spletno prodajo. Prav je, da imamo stroga pravila glede deaktiviranega orožja in da pri vprašanju orožja države članice sodelujejo med seboj. Prav je tudi, da imajo pristojne institucije nadzor nad delovanjem legalnih prodajalcev orožja. Na teh točkah je predlog Evropske komisije korekten.

    Žal pa je v nekaterih pogledih Evropska komisija odreagirala populistično in se je osredotočila na regulacijo legalno pridobljenega orožja, medtem ko za naslovitev resničnega problema, torej ilegalnega orožja v EU, še ni dala zakonodajnega predloga.

    V priponki najdete poslansko vprašanje, ki sem ga naslovil na Evropsko komisijo in kjer prosim za pojasnilo zgoraj omenjenega.

    Vprašanje boste v kratkem lahko prebrali tu (http://www.europarl.europa.eu/meps/s...ctivities.html - zadnja točka, parlamentarna vprašanja), v roku dveh mesecev pa bo na isti povezavi na voljo tudi odgovor Komisije.

    Lep pozdrav,
    Milan Zver
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  2. #22

    Privzeto

    Name:  sfgmky.jpg
Views: 651
Size:  154.2 KB
    Nam odvzeti, kriminalcem pustiti. Tako nekako bo to zgledalo.
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  3. #23

    Privzeto

    Dobili smo sporočilo iz Šoltesove pisarne. Lepim, da bodo imeli možnost izvedeti in sodelovati tudi lovci, predvsem tisti, ki smo jim zaupali delovanje na področju lovskega strelstva. LZS obveščena preko e-maila.

    Spoštovani,

    Pisarna evropskega poslanca dr. Igorja Šoltesa vas vabi na Javni posvet o predlogu sprememb evropske direktive o strelnem orožju, ki bo potekal 8. januarja 2016 od 16:00 do 18:30 v Kreativnem centru Poligon v Ljubljani (Tobačna ulica 5, Ljubljana).

    Vse od predstavitve predloga s strani Evropske komisije novembra 2015 se v javnosti pojavlja mnogo vprašanj v zvezi s tem, kakšne novosti predlog Komisije v resnici prinaša za orožarsko zakonodajo. Še zlasti skrbi in opozorila množično izražajo lastniki zakonito pridobljenega orožja, ki se ukvarjajo z različnimi športnimi, lovskimi ali ljubiteljskimi dejavnostmi. Zato zaradi velikega zanimanja javnosti organiziramo posvet, ki bo namenjen izmenjavi stališč, komentarjev in predlogov med stroko, civilno družbo, odločevalci, predstavniki strelskih in lovskih organizacij ter širšo javnostjo. Vljudno vabljeni, da se nam pridružite ter s svojimi stališči, mnenji in komentarji prispevate v razpravi ter s tem vplivate tudi na sprejemanje evropske zakonodaje.

    Več informacij o dogodku najdete na spodnjem letaku in na naši spletni strani: http://www.igorsoltes.eu/si/dogodki/213/

    Prijave za udeležbo na posvetu sprejemamo na: http://bit.ly/prijava-posvet

    Click image for larger version. 

Name:	Soltes1.jpg 
Views:	204 
Size:	130.0 KB 
ID:	15864




    Z lepimi pozdravi,


    PISARNA EVROPSKEGA POSLANCA DR. IGORJA ŠOLTESA
    OFFICE OF THE MEP DR IGOR ŠOLTES

    www.igorsoltes.eu I twitter@isoltesEP
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  4. #24

    Privzeto

    Iz pisarne
    ZVER Milan OFFICE <milan.zver-office@europarl.europa.eu>:


    Dr. Milan Zver: Sem proti predlagani spremembi Direktive o orožju

    Evropski poslanec dr. Milan Zver ostro nasprotuje dopolnitvi Direktive o orožju (91/447), ki jo je Evropska komisija objavila 18. novembra 2015, in napoveduje, da bo na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta glasoval proti taki obliki dopolnitve.
    Besedilo sicer vključuje nekaj koristnih predlogov, večinoma pa je populistično, nestrokovno, celo absurdno, saj spremembe z ničemer ne bodo prizadele kriminalcev in teroristov, bodo pa prizadele športnike, lovce in zbiratelje, običajne državljane EU, ki spoštujejo pravila in zakone.
    Prav je, da pri vprašanju orožja države članice sodelujejo med seboj, da harmonizirajo pravila in sprejmejo skupne minimalne standarde za dezaktivirano orožje. Prav tako je dober predlog, da bi bilo moč slediti orožju v celotni EU. To so koristne nadgradnje obstoječe zakonodaje.
    A dopolnitev direktive daje državljanom lažen občutek varnosti, saj nima nikakršnega potenciala, da prepreči teroristična dejanja. Evropska komisija je dopolnitev objavila le nekaj dni po zadnjih terorističnih napadih v Parizu in jo je predstavila kot ukrep, ki bo preprečil taka dejanja v prihodnje. Besedilo pa se ne osredotoča na resnični problem, torej dostopnost, trgovino in uporabo ilegalnega orožja v EU, temveč na legalno pridobljeno orožje. Zaostruje pogoje za delovanje zbirateljev orožja in prepoveduje uporabo orožja, ki je bilo do sedaj v EU dovoljeno in uporabljano s strani športnikov in lovcev.
    Uporabniki legalnega orožja so že po sedaj veljavni zakonodaji podvrženi pregledom psihičnega in fizičnega zdravja, preteklosti, opraviti morajo tudi tečaj varnega ravnanja z orožjem.
    Evropska komisija že leta dopušča različne interpretacije veljavne direktive o orožju s strani nekaterih držav članic. Sprememba direktive, ki jo predlaga zdaj, tega problema ne odpravi.
    Poleg tega, da je predlog Komisije populističen, strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da je nestrokoven. Postavlja se vprašanje, zakaj želi Komisija prepovedati uporabo nekaterih kategorij orožja, ne pa drugih, saj nič ne kaže na to, da bi bila ena kategorija bolj problematična kot ostale. Strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da so ključne definicije v predlogu nejasne, kot na primer "polavtomatsko orožje, ki je podobno avtomatskemu".
    Več držav EU je že izrazilo močno nasprotovanje direktivi ali njenim delom, medtem ko Slovenija tega ni storila. Finska je denimo zaprosila za izločitev iz omenjene evropske zakonodaje, če bo sprejeta v trenutni obliki, saj računa na polavtomatsko športno orožje, ki ga Evropska komisija želi prepovedati, kot na potencialno orožje za vojaške rezerviste. Strokovnjaki opozarjajo tudi na to, da je Velika Britanija v 80ih in 90ih letih sprejela podobne ukrepe, kot jih sedaj napoveduje Komisija, a želenega učinka na zmanjšanje kriminala in terorizma niso dosegli.
    Prav tako se strokovnjaki ne strinjajo s trditvijo Komisije, da dezaktivirano orožje zbiralcev predstavlja nevarnost. Legalni imetniki niso vir orožja za kriminalce ali teroriste, saj je to na črnem trgu cenejše kot legalno kupljeno orožje. Za pridobitev ključnih delov za ponovno aktivacijo orožja, ki je bilo dezaktivirano v skladu s predpisi, je potrebno nabavno dovoljenje in registracija teh delov, prav tako kot za pridobitev celotnega kosa orožja. Je pa te dele moč dobiti na črnem trgu, na katerega nova direktiva ne bo vplivala.
    Dr. Zver opominja tudi na to, da so prav športni strelci in lovci ter njihovo orožje odigrali pomembno vlogo v času slovenskega osamosvajanja.
    Zaradi vsega naštetega dr. Zver Evropski komisiji predlaga, da svoj predlog umakne oz. ga ustrezno popravi, obenem pa pričakuje čim prejšnji odgovor na svoje poslansko vprašanje v zvezi s spremembo Direktive o orožju.
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  5. #25

    Privzeto

    Iz pisarne Franca Bogoviča:

    Spoštovani gospod Likar,

    najlepša hvala za vaše sporočilo. Tudi zaradi njega sem postal bolj pozoren na tematiko v zvezi s predlogom spremembe Direktive o nadzoru nabave in posedovanja orožja. Sprejmite iskreno opravičilo, ker vam nisem odpisal prej, vendar sklepal sem, da ne potrebujete zgolj splošnega pavšalnega odgovora, temveč predvsem več informacij, kakšno je vzdušje okoli sprejemanja te zakonodaje v Evropskem parlamentu in kaj natančno lahko naredimo … Tako smo se v moji pisarni tudi povezali s Stalnim predstavništvom Republike Slovenije v Bruslju, o tematiki pa smo razpravljali tudi znotraj slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v parlamentu.

    Predlog sprememba direktive 91/477/EGS je bil takojšnji odziv Evropske komisije na novembrske teroristične napade v Parizu. Seveda so se najhitreje lahko lotili področja, ki je že urejeno v zakonodaji, pri tem pa so več kot očitno nekaj stvari zastavili precej nepremišljeno. Predvsem zato, ker vemo, da se teroristične celice oskrbujejo z orožjem na črnem trgu in se na orožarsko zakonodajo bolj ali manj požvižgajo. Iz tega vidika sicer podpiram področje v novem predlogu, ki predvideva okrepljeno sodelovanje držav članic na varnostnem področju, kot tudi aktivnejšo izmenjavo podatkov pri nadzoru nad civilno uporabo orožja. Za preprečevanje trgovine na črno je zagotovo to ključnega pomena. Podpreti je treba tudi večji pregled nad spletno prodajo orožja, prav gotovo pri orožju ne gre za zadeve, ki bi morale biti prosto dostopne prek interneta.

    Najbolj problematična stvar pri novem predlogu direktive je tako nedorečenost prepovedi polavtomatskega orožja. Navkljub številnim zagotovilom Evropske komisije, da "športni" in "lovski" del ne bosta prizadeta, pa je tekst, ki je podlaga za prekvalifikacijo orožja iz kategorije B v kategorijo A (prepovedano strelno orožje za civilno rabo) preširok in nejasen. Okoli tega se bo tudi vrtela glavnina razprave v Evropskem parlamentu in predstavniki Evropske komisije bodo morali pojasniti poslancem, katero orožje so imeli v mislih oz. čemu sploh služi takšen ukrep in kakšne učinke naj bi prinašal. Pomisleki glede smiselnosti teh določil prihajajo s strani evropskih poslancev iz številnih držav, zato resno računam, da bo v tem delu prišlo do sprememb, ki na koncu ne bodo prizadele lastnikov orožja za ljubiteljsko rabo, seveda v kolikor bodo imeli pridobljena vsa ustrezna dovoljenja. Samo v tem primeru bi bil direktivo tudi pripravljen podpreti. Konec meseca se bo začela razprava na odboru za notranji trg (IMCO), kjer sicer nisem član odbora, vsekakor pa bomo v naši pisarni budno spremljali dogajanje in prek Poslanske skupine EPP, tudi z amandmaji, če bo potrebno, poskušali ustrezno opozarjati na neprimernost in nesmiselnost nekaterih vsebin.

    Na področju preprečevanja terorizma bo EU morala sprejeti povsem nove ukrepe, predvsem pa omejiti črni trg z orožjem. Drugi, še bolj zahteven izziv EU poleg varnostnega vidika pa je ustrezna integracijska politika do tistih manjšin, ki so že med nami na način, da se ne bodo zatekali k skrajnim dejanjem. Verjamem, da bo zato pri omenjeni direktivi zmagala zdrava pamet in ne bomo s prepovedmi obremenjevali in kaznovali navadnih državljanov, ki s terorističnimi celicami in nasiljem nimajo prav nič skupnega.

    Na kratko sem se o zadevi opredelil že pred časom v sporočilu za javnost:http://bogovic.eu/bogovic-predlagana...i-nasprotujem/

    V zvezi s tematiko pa sem bil tudi gost v oddaji 24ur Zvečer: http://www.24ur.com/bin/video.php?me...cle_id=4068033

    V upanju, da sem vsaj malo odgovoril na vaše pomisleke, vas lepo pozdravljam,

    Franci Bogovič


    Franc BOGOVIČ (SLS/EPP)

    Poslanec Evropskega parlamenta
    Poslanska skupina Evropske ljudske stranke (Krščanskih demokratov)

    Member of European Parliament
    Group of the European People's Party (Christian Democrats)
    BRU - ASP 09E246 | +32 2 28 45583
    STR - LOW T09026 | +33 3 88 1 75583
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  6. #26
    Član od
    Jun 2010
    Prispevki
    298

    Privzeto orožje

    kaj da rečem?
    Likar bravo

Stran 3 od 3 PrvaPrva 123

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •