Stran 12 od 45 PrvaPrva ... 2891011121314151622 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 111 do 120 od 446

Tema: FOX - krogle

  1. #111

    Privzeto

    Cilj polnjenja je ravno v tem, da si naredi vsak naboj za svoje potrebe. Moja pripomba je bila namenjena tistim začetnikom, ki radi kopirajo "dober recept". Drugače so pa povprečni strelci.
    Ti si z težo krogle zadovoljen (lepo). Marsikdo pa ne bo. Zato sem napisal kako dobimo enak učinek z lažjo (zmanjšamo hitrost na enako kot jo ima težka krogla).
    Dela lepe luknje in divjad enako pada. Če je le zadeta v vitalni del. Ampak vse prevečkrat vidim zadetke drugje. Potem so pa krogle krive.

  2. #112

    Privzeto

    Letos sem uplenil tele z 7x64 z FOX. Zadetek za pleče, ven malce bolj zadaj kot direkt za plečetom (še vedno prsni koš in ne vamp). Strelna razdalja 143m, pobeg pa je bil kar okrog 50m. Malce sem razočaran, saj bi tele vseeno moralo pasti vsaj po 30m. Krvne sledi ni bilo, tako da sem ga kar nekaj časa iskal.

  3. #113

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    To čisto verjamem. Le večina lovcev bo mladiča na tej razdalji bolj sigurno zadela z lažjo kroglo.
    Ne bom pa sedaj o odsunu. Saj vem, da si korajžen in se ga ne bojiš. Na tarči se pa pozna. Redki so taki, ki enako dobro obvladajo tako težko kroglo brez stojala. Sploh z lahkimi puškami, kot so sedaj v modi.
    Si pa verjetni ti GURU streljanja. Pri tem kalibru že sam premer naredi svoje. In lažja krogla naredi enako luknjo. Če pa preveč razbije pa malo manjša hitrost. Pomisli malo.
    Neke bistvene razlike v odsunu, ne z ta lažjimi ne z težjimi nisem ravno opazil, razlika je bila le v višini zadetka na tarči....
    Na glas, ravno si ne upam trditi, da so redki tisti, da obvladajo 180 gr kroglo v naboju 8x 57 is; po tem takem uporabniki cal. 9,3 x 62, skoraj vedno zgrešijo in imajo praktično kar brez veze ta kaliber

    Nikoli nisem trdil, da lažja krogla ne bi naredila iste luknje in enakega učinka, vendar ostajam pri 180 gr, za moje potrebe se je izkazala kot učinkovito.

  4. #114

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Na glas, ravno si ne upam trditi, da so redki tisti, da obvladajo 180 gr kroglo v naboju 8x 57 is;
    Potiho pa mi pritrjuješ. Večino mojih znancev, ki sem jim kar pogosto iskal sem z težavo prepričal v nakup lažjih krogel. Sedaj je iskanje zelo redko. Uplenijo pa veliko.
    Sam praviš, da je razlika v višini zadetka, v odsunu pa ne. Razmisli na kakšni podlagi je tvoja ugotovitev.
    Daješ primerjavo mladiča na 150m. Krogla, ki ga prestreli odnese skoraj vso energijo naprej. Torej NI POTREBE za takšno kroglo. Drugo je pri težji divjadi kjer lahka svinčenka NE prestreli. Monolitna pa vedno.
    Last edited by alojz1; 18. November 2016 at 07:49.

  5. #115

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Potiho pa mi pritrjuješ. Večino mojih znancev, ki sem jim kar pogosto iskal sem z težavo prepričal v nakup lažjih krogel. Sedaj je iskanje zelo redko. Uplenijo pa veliko.
    Sam praviš, da je razlika v višini zadetka, v odsunu pa ne. Razmisli na kakšni podlagi je tvoja ugotovitev.
    Daješ primerjavo mladiča na 150m. Krogla, ki ga prestreli odnese skoraj vso energijo naprej. Torej NI POTREBE za takšno kroglo. Drugo je pri težji divjadi kjer lahka svinčenka NE prestreli. Monolitna pa vedno.
    Ok, da boš razumel, bom obrnil stavek, ki ni bil mišljen kot tiho pritrjevanje ampak 180 stopinj nasprotno: ne mislim, da je kar precej takih ki obvladajo 180 gr kroglo in še težje... pa fantje tudi 9,3 kaliber zelo dobro obvladajo, drugače ne bi streljali z njim, ker po tvoje bi non stop iskali živali...

    In kaj če ga prestreli in odnese energijo s seboj... važno da je žival padla, mar ne...; kaj pa če lažja krogla prestreli divjad??? ali ne odnese s seboj nekaj energije??!! cilj je isti, da divjad čim prej pade... se strinjam, samo za jago srnjadi res ni potrebe po 180 gr krogli, tudi po cal. 8x 57 ne... Želel sem samo povedati, če pa že kdo ima ta kaliber in slučajno 180 gr kroglo bo dokazano delovalo tako kot na lažji kot na težji divjadi... ni bil namen delati primerjave katera je bolj ustrezna, zgolj trdim da delujeta obe!

  6. #116
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Ok, da boš razumel, bom obrnil stavek, ki ni bil mišljen kot tiho pritrjevanje ampak 180 stopinj nasprotno: ne mislim, da je kar precej takih ki obvladajo 180 gr kroglo in še težje... pa fantje tudi 9,3 kaliber zelo dobro obvladajo, drugače ne bi streljali z njim, ker po tvoje bi non stop iskali živali...

    In kaj če ga prestreli in odnese energijo s seboj... važno da je žival padla, mar ne...; kaj pa če lažja krogla prestreli divjad??? ali ne odnese s seboj nekaj energije??!! cilj je isti, da divjad čim prej pade... se strinjam, samo za jago srnjadi res ni potrebe po 180 gr krogli, tudi po cal. 8x 57 ne... Želel sem samo povedati, če pa že kdo ima ta kaliber in slučajno 180 gr kroglo bo dokazano delovalo tako kot na lažji kot na težji divjadi... ni bil namen delati primerjave katera je bolj ustrezna, zgolj trdim da delujeta obe!
    Živijo Tine.

    Žal veliko lovcev ne obvlada niti manjših (blažjih) kalibrov kot je 9,3 pa vseeno streljajo z njimi. Na letnih preizkusih je to zelo lepo videti, kako nekaterim povzroča težave že 8x57JS seveda polnjen s čim težjo kroglo, ki jo je mogoče kupiti. Kar se tiče kalibrov pa je nekako tako kot izbiranje ženske,... (debata že večkrat premleta). Kar se mene tiče bi bil najboljši kaliber 9,3 z odsunom 223.

    Alojz ti skuša povedati, da si z lažjo monolitko lahko še dodatno znižaš odsun in boš pri njej ravno tako zadovoljen z učinkom, kar si tudi sam napisal. Se pravi, da govorita isto (vsaj tako se bere). Sam uporabljam OK kroglo ki je zelo lahka in kakšnih težav pri odstrelu z njo še nisem imel. Če mi jo uspe preizkusiti na jelenjadi pa sporočim kaj in kako se je obnesla.

  7. #117

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Cilj polnjenja je ravno v tem, da si naredi vsak naboj za svoje potrebe. Moja pripomba je bila namenjena tistim začetnikom, ki radi kopirajo "dober recept". Drugače so pa povprečni strelci.
    Ti si z težo krogle zadovoljen (lepo). Marsikdo pa ne bo. Zato sem napisal kako dobimo enak učinek z lažjo (zmanjšamo hitrost na enako kot jo ima težka krogla).
    Dela lepe luknje in divjad enako pada. Če je le zadeta v vitalni del. Ampak vse prevečkrat vidim zadetke drugje. Potem so pa krogle krive.
    Tako je, kot si napisal, cilj je da vsak prilagodi naboj za svoje potrebe. Začetniki, morajo najprej pridobiti certifikat o strokovni usposobljenosti za delo z explozivi! Kot bi morali vsi že vedeti receptov pa se ne kar kopita. Polnjenje se vedno razvija od minimuma, proti maksimumu, z vmesnim preverjanjem lege zadetkov na tarči in grupacije, ter pritiskov v cevi…

    S tem se ne morem strinjati, da lažja krogla enako učinkuje pri enaki hitrosti kot težja:
    - Lažja krogla bo manj prebila zaradi manjše vztrajnosti in energije
    - Zaradi manjše mase ( in slabšega BC-ja) in enake hitrosti bo imela večji padec na večjo daljavo
    Alojz, tvoje kontradiktornosti res ne razumem: najprej ''spluvaš'' 180 gr kroglo v cal 8x57 is, potem pa lažjo kroglo z enako hitrostjo, opevaš z enakim učinkom kot z 180 gr kroglo, in kar na enkrat je ta enak učinek OK.... 

    Če so zadetki drugje in ne v vitalnih organih, ne pomaga noben kaliber, ne nobena krogla. Strelci naj si najprej omislijo kaliber, ki so ga sposobni hendlat, pol pa na strelišče luknajt tarčo; in ko bodo na tarči dovolj suvereni na ja prično loviti divjad…. Vsaka divjad ima pravico , do hitre in neboleče smrti!!!! Tega naj bi se vsi lovci zavedali… !!!

    Ps. Alojz začni pisati ne-kontradiktorne stavke in drži se ene misli, pa mogoče si večkrat preberi napisano preden objaviš pisno miselne zablode.

    Bralcem foruma en lep pozdrav s strani GURUJA streljanja . Debata z moje strani je zaključena, Alojz bo pa itak še kaj dodal 

  8. #118

    Privzeto

    Citat Benjo je objavil: Pokaži objave
    Živijo Tine.

    Žal veliko lovcev ne obvlada niti manjših (blažjih) kalibrov kot je 9,3 pa vseeno streljajo z njimi. Na letnih preizkusih je to zelo lepo videti, kako nekaterim povzroča težave že 8x57JS seveda polnjen s čim težjo kroglo, ki jo je mogoče kupiti. Kar se tiče kalibrov pa je nekako tako kot izbiranje ženske,... (debata že večkrat premleta). Kar se mene tiče bi bil najboljši kaliber 9,3 z odsunom 223.

    Alojz ti skuša povedati, da si z lažjo monolitko lahko še dodatno znižaš odsun in boš pri njej ravno tako zadovoljen z učinkom, kar si tudi sam napisal. Se pravi, da govorita isto (vsaj tako se bere). Sam uporabljam OK kroglo ki je zelo lahka in kakšnih težav pri odstrelu z njo še nisem imel. Če mi jo uspe preizkusiti na jelenjadi pa sporočim kaj in kako se je obnesla.
    Se strinjam, da je prenekateremu težko spraviti 3 strele v tisti krog 14,5 ali 15 cm, ampak razlike s 160 gr in 180 gr žal nisem opazil. Fantje bi se morali malo natrenirati, da zgubijo strah pred strelom in odsunom, potem bodo tudi zadetki kot je treba. če pa vseeno ne gre naj razmislijo o kakem do strelca nežnejšem kalibru... bo bolj pošteno do divjadi.
    Aloj pa hoče le dokazati, da mora imeti vedno on zadnjo besedo in on vedno prav.

    lp

  9. #119
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Lepo bi bilo ugotoviti razliko pri prodiranju teh dveh krogel, ker če prva prodira (izmišljene številke) 60cm in druga 65cm, ni smiselno izdelovati krogel v dveh težah. Mogoče se nekdo opogumi in z opremo za merjenje hitrosti in čas za pripravo testa opravi testiranje. Mogoče bi že zadostovalo testiranje v moker papir. Na sami divjadi pa mislim, da z lovskim strelom za plečko (tudi pri jelenu) na pravokotno stoječo divjad nebi smelo biti težav s prebojem pri obeh težah krogle. V naravi preizkusiti strel (pod enakimi pogoji za obe teži krogle) na diagonalno stoječo divjad (jelena, merjasca) z zadetkom v plečko, kosti,... pa bo nemogoče opraviti. V tem primeru pa bi 20 gr več nekaj pomenilo.

    Tine, v kakšnem orožju pa uporabljaš FOX-a? Glede na to, da si preizkusil obe teži na tarčo, je težja različica bolje grupirala?

  10. #120

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Debata z moje strani je zaključena, Alojz bo pa itak še kaj dodal ?Š
    Pri tebi NIČ ne drži. Še to ne, da je debata zaključena saj si takoj spodaj nadaljeval.
    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Fantje bi se morali malo natrenirati, da zgubijo strah pred strelom in odsunom, potem bodo tudi zadetki kot je treba. lp
    Tule si le priznal, da ta strah vsaj poznaš. Tisti, ki strelja v tvojem kalibru 130 grain krogle ga ne pozna in mu zaradi strahu ni treba trenirati. Le za boljšo grupo. Pa nimajo težav 15 cm/100m zadet.
    Pa kakšno monolitko je treba iz divjadi najprej dobit. Pri bočnem strelu jo jaz še nisem ker pri nas ni tako velike divjadi da nebi prebilo. Pa ne streljam najtežjih. Mogoče jo bo pri strelu od zadaj kdo našel.
    In zanimivo je, da me ti sploh ne razumeš. Benjo pa super.
    Last edited by alojz1; 18. November 2016 at 11:55.

Stran 12 od 45 PrvaPrva ... 2891011121314151622 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •