Stran 17 od 45 PrvaPrva ... 713141516171819202127 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 161 do 170 od 446

Tema: FOX - krogle

  1. #161
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Alojz, te slike potrjujejo to, o čemer sem pisal. Kako daleč gre torej šele divjad, ki ima čez drobovje samo 1 cm široko luknjico? Zato imam za takrat, ko ne želim daljšega pobega raje bolj razbijaške krogle. Pač vsaka je dobra za nekaj. Zato je dobro imeti več različnih, in če še podobno nesejo, le porineš v cev takšno kot jo v dani situaciji potrebuješ.

    Kaj pa poškodbe, ki nastanejo kot posledica tlaka, ki deluje v telesu divjadi? Ko krogla prileti v divjad in se odpre se v telesu ustvari nek tlak, ki se prenaša v vse smeri. Če sta vhodna in izhodna rana majhni, še ne pomeni, da noter ni večjih poškodb. A nisi še nikoli videl modrih in scefranih pljuč pri strelih z monolitko, pa čeprav je bila izstopna rana majhna in ne za celo pest.
    Ni pomembna samo velikost izhodne rane, ampak notranje poškodbe, katere so pri monolitkah (sploh deformacijskih) praviloma velike.
    Jaz sem prišel do tega da drugega kot monolitke ne bom uporabljal, ker sem ugotovil da so za divjad zelo slabe. Letos ni nobeden izmed 29 kosov, ki sem jih do sedaj uplenil ni preživel strela.

    Alojz, tvoje ugotovitve sem izpostavil, ker si edini do sedaj objavil na forumu, primer, ko se monolitka ni odprla in to dokumentiral. Povedati sem le hotel, da se vse monolitne ktrogle ne odpirajo enako, tako kot se tudi svinčenke ne. In naj ljudje preden tu modrujejo o tem raje to preizkusijo, če že hočejo deliti izkušnje.
    Last edited by stjrp; 23. November 2016 at 22:28.
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  2. #162

    Privzeto

    Enotno mnenje je lahko pri strelcih, ki luknjajo papir. Tam se enostavno ugotovi katera krogla je najboljša.
    Pri lovu pa je vsak strel drugačen. Nič ni ponovljivo. In prav je, da opišemo svoje izkušnje. Moti pa me, da takoj vzroji nekdo, ki ima drugačno mnenje. In prepir je tu.
    Detel je napisal, da so vse krogle dobre. Bolj pomemben je zadetek. Se močno strinjam. Saj sem že davno to trdil.
    Enako bi lahko rekel, da nas lahko vsaka krogla razočara. Za daljše strele sem uporabljal Amax 168 grain in sem bil zelo zadovoljen. Sin je z njo prestrelil junico na 430m in je takoj padla. Ampak za ovire pa ni (to je hkrati odgovor Deerhunterju glede Hornady krogel). Tisto o teletu pa nisem razumel. Bolj konkretno prosim.

  3. #163

    Privzeto

    Jaz do zdaj pri strelu z monolitko kakšne večje zmešnjave na notranjih organih še nisem videl. Kakšna hitra mehka svinčenka pa zna narediti vse sorte. To je tisti tlak o katerem govoriš. Pokanje notranjih organov, čeprav sploh zadeto ni. Ampak takega primera z monolitkami jaz nisem zasledil. Sem pa imel take primere z Normo Oryx v kal. 30-06. Tisto je bilo res grdo. Pokalo je vse, želodec, črevo, čeprav sploh zadeto ni bilo. Sem kmalu zamenjal kroglo.

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    Kaj pa poškodbe, ki nastanejo kot posledica tlaka, ki deluje v telesu divjadi? Ko krogla prileti v divjad in se odpre se v telesu ustvari nek tlak, ki se prenaša v vse smeri. Če sta vhodna in izhodna rana majhni, še ne pomeni, da noter ni večjih poškodb. A nisi še nikoli videl modrih in scefranih pljuč pri strelih z monolitko, pa čeprav je bila izstopna rana majhna in ne za celo pest.
    Ni pomembna samo velikost izhodne rane, ampak notranje poškodbe, katere so pri monolitkah (sploh deformacijskih) praviloma velike.
    Jaz sem prišel do tega da drugega kot monolitke ne bom uporabljal, ker sem ugotovil da so za divjad zelo slabe. Letos ni nobeden izmed 29 kosov, ki sem jih do sedaj uplenil ni preživel strela.

    Alojz, tvoje ugotovitve sem izpostavil, ker si edini do sedaj objavil na forumu, primer, ko se monolitka ni odprla in to dokumentiral. Povedati sem le hotel, da se vse monolitne ktrogle ne odpirajo enako, tako kot se tudi svinčenke ne. In naj ljudje preden tu modrujejo o tem raje to preizkusijo, če že hočejo deliti izkušnje.
    Kako dolg skupno je bil pobeg teleta? Kako daleč od nastrela ste ga našli? Kako daleč še še šlo po tistem na zadnji sliki?
    A max krogle ne poznam. Vendar ker govoriš o razpadu predvidevam da zelo mehka. Sam se takšnih krogel raje izogibam. Je dovolj bonded krogel, ki so ravno tako natančne pa zraven dovolj kompaktne, da ne razpadejo na vsaki travici (Accubond, Interbond itd...)...

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Enotno mnenje je lahko pri strelcih, ki luknjajo papir. Tam se enostavno ugotovi katera krogla je najboljša.
    Pri lovu pa je vsak strel drugačen. Nič ni ponovljivo. In prav je, da opišemo svoje izkušnje. Moti pa me, da takoj vzroji nekdo, ki ima drugačno mnenje. In prepir je tu.
    Detel je napisal, da so vse krogle dobre. Bolj pomemben je zadetek. Se močno strinjam. Saj sem že davno to trdil.
    Enako bi lahko rekel, da nas lahko vsaka krogla razočara. Za daljše strele sem uporabljal Amax 168 grain in sem bil zelo zadovoljen. Sin je z njo prestrelil junico na 430m in je takoj padla. Ampak za ovire pa ni (to je hkrati odgovor Deerhunterju glede Hornady krogel). Tisto o teletu pa nisem razumel. Bolj konkretno prosim.

  4. #164

    Privzeto

    A max krogle ne poznam.
    A max krogla je prvotno match krogla in v osnovi ni mišljena za lovsko uporabo. Pri tej krogli je vse podrejeno doseganju maksimalne natančnosti.
    Zdaj če jo kdo uporablja za lov je to njegov problem, da ne bo Lojzu spet pokrov dvignilo.

  5. #165

    Privzeto

    Citat Dule je objavil: Pokaži objave
    Zdaj če jo kdo uporablja za lov je to njegov problem, da ne bo Lojzu spet pokrov dvignilo.
    Natančna in mehka. Kot nalašč za večje razdalje. Za lov dela prevelike luknje (to so največkrat pritožbe uporabnikov). Jaz bi dodal še - samo za odprte strele. Travice in vejice ne sme videti.
    Pa saj ni edina, ki tega ne mara. Nosler Balistic je enaka.
    Prihaja pa tule do nesporazumov. Nekdo napiše, da sem prvi dokumentiral strel z monolitko, ki se ne deformira (pa ne vem na kaj se ta ugotovitev nanaša). Drugi pa sprašuje o teletu. Kakšnem teletu?

  6. #166

    Privzeto

    Se opravičujem, pisal si o ovci, narobe sem si zapomnil.

  7. #167

    Privzeto

    Sem omenil, da je to doolga zgodba?
    V nedeljo zvečer strelja lovec ovco z 7x65R in kroglo PP. Ovca gre. Pokliče sina za iskanje. Lukas gre po sledi v reber, lovca pa ostaneta zgoraj in se pogovarjata. V temi (po 20 minutah) se Lukas vrne in hoče peljati sina nazaj. Zaradi teme prestavi iskanje za zjutraj.
    Zjutraj gremo z Moni. Začne slediti, ko jo sin popravi. Pokaže kri na drugem mestu. Pokličem jo in gremo po tej sledi. Čreva je ovca zgubila zvečer (zgoraj zasušena), vamp pa je svež in topel. Ocenim, da je najbolje malo počakati, da se divjad umiri. Vmes pa grem poiskati srnjaka v sosednje lovišče kjer sem bil dogovorjen.
    Medtem lovec pokliče drugega iskalca (muhe, lisice itd. Pa ovca mora biti tam v bližini)
    Ta drugi najde ovco bistveno bliže kot sem jaz povedal. Gre po sledi po kateri je hotela Moni sprva. Sin me obdela kako sem površen, kako pretiravam v razdalji in kako psica ne dela. Dva dneva ne govorimo o tem.
    Po dveh dneh pa pravi lovec, da je Lukas ovco zadavil že prvi večer (so izkožili in videli poškodbe vratu). Tudi iskalec je takoj videl, da je ovca zadavljena. Pa prvi dan tega ni omenil. Strel je imela bolj zadaj v plečetu, vamp in črevesje celo.
    Strel je bil le eden. Ta druga ovca katere slike sem prilepil je ostala v lovišču. V vročini in po treh dneh (pa po vseh obtožbah) mrhovine v tisto skalovje nisem šel več iskat.
    Razdalje merim z Back trackom, sedaj tudi z garmin alpha 100 ali pa po zemljevidu. Se trudim biti objektiven. Zgodbam o 8km sledi in eni uri iskanja se samo nasmejim.
    Tole sicer ne sodi sem ampak v drugo temo. Naj moderator prestavi, če je potrebno.
    Je pa poučno. Razbijanje krogle in drobci so usodni tudi za marsikaterega psa.
    Last edited by alojz1; 24. November 2016 at 12:38.

  8. #168

    Privzeto

    Pozdravljeni.
    Zanima me, če kdo polni 9,3x62 s kroglami Barnes TTSX 250gr, in 308 Win z Barnes TTSX 130gr. Cev imam Blaser prvo 9,3 z dolžino 58cm, drugo .308 skrajšano na 52 cm.

  9. #169

    Privzeto

    Moje mnenje (bodo pa še druga).
    9,3 bi raje polnil z kakšno Lapua Mega 18,5g. Cenejša in učinkovita.
    308Win pa N140 ali 540 in sicer 44grain.

  10. #170

    Privzeto

    Hvala za odgovor Alojz1.
    Zanima me kdaj N140 in kdaj 540? Imam oba smodnika.

    Glede Barnes TTSX 250gr pa sem jih kupil zelo ugodno in jih želim sedaj "ponucat".

Stran 17 od 45 PrvaPrva ... 713141516171819202127 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •