Stran 15 od 45 PrvaPrva ... 511121314151617181925 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 141 do 150 od 446

Tema: FOX - krogle

  1. #141

    Privzeto

    Za moje potrebe je 308 win in 150 gr monolitka dovolj za vse kar jagam. Če kdo rabi več kot to je to njegova stvar. Da pa vsak svoje hvali je pa na tem forumu že dolgo znano.
    Zadeva je sicer precej logična. Če ima 180 gr monolitka iz 308 win nekje 750 m/s začetne hitrosti, 150 gr pa tudi do 850 m/s ali še čez, je vsakemu hitro jasno, da bo težja na 200 m že na meji odpiranja, če se bo sploh še odprla. Hkrati se zaradi nižje hitrosti počasneje in manj odpira, dela manjše poškodbe in slabšo krvno sled. In to so dejstva, ne glede na to, da bodo eni še vedno zagovarjali svoj prav.
    Govorim pa za 308 win, ker s tem imam izkušnje, merjeno s kronometrom, ne vem pa koliko izstopne hitrosti ima realno monolitka iz 8×68. Sem pa že v prvem postu napisal, da težja monolitka ni vprašljiva, če je izstreljena iz hitrega kalibra, ki jo optimalno požene. Problem so le počasnejši kalibri, kateri pa so to pa vsi vemo, zato jih ne bom našteval.
    Sem pa dobil občutek da je od omenjenih monolitk FOX še najbolj agresivna, glede na kratke pobege, dobre krvne sledi in za monolitko relativno velike poškodbe. Skratka, sam FOXu od monolitk najbolj zaupam.

  2. #142

    Privzeto

    Zakaj pa ne uporabljaš 130 grain verzije?? Ta je še lažja in hitrejša...

  3. #143

    Privzeto

    Zdravo vsi.

    Še enkrat bom napisal, kar sem že:
    1. Res nisem navedel razloga zakaj uporabljam 180gr FOXA, ampak glede na to da je bil edini namen sogovornika me zabiti, tudi ni imelo pomena da bi ga navedel, mar ne ….
    2. Se strinjam tudi z vašimi trditvami, da je 160 gr FOX v cal 8x57 is dovolj, pa tudi na daljši daljavi se bo bolj zanesljivo odpiral, ampak če ste brali moje poste, praktično nimam kje streljati čez daljavo 150m, in do te daljave se do konca odpre tudi 180 greinerka ( že nekajkrat preverjeno); ali jo upravičeno uporabljam ali ne: moj odgovor je da, kar sočasno brez sprememb streljam tudi CDP…
    3. Se strinjam z Alojzom, da lažje krogle imajo manj odsuna, nudijo bolj prijetno streljanje, pa tudi prej začno zgubljati hitrost in začne hitreje padati…
    4. Se strinjam z Deerhunterjem, da je debata nekonstruktivna in da je zašla iz zaželjene smeri, enim pač všeč zbadati in za vsako ceno vsiljevati svoj prav, jaz pa žal nisem navajen biti tiho.
    5. Alojz, res ne vem kje si prebral , da vsi želimo luknjico brez podplutb, pa padec v ognju, pa da smo vsi zadovoljni, če pade v vrat, hrbtenico, pa v stegna, pa kdaj mimo….. berem ponovno debato o FOX krogli pa noben ne piše kaj takega; večina piše o skoraj identičnih ciljno balističnih izkušnjah mojim…
    lp

  4. #144

    Privzeto

    Iz istega razloga kot Tine 180 gr. Da mi nese podobno kot ostale krogle podobne teže in hitrosti. 130 gr bi bila precej hitrejša in bi letela previsoko.

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Zakaj pa ne uporabljaš 130 grain verzije?? Ta je še lažja in hitrejša...

  5. #145

    Privzeto

    Jaoooooo, Tine, Tine!

    Debata se je le začela normalno razvijati in postala zanimiva, pa spet eno jokcanje.
    Pa kdo ti kej če?! Ladaj pa streli kar češ, drugi bomo pa brali različne vtise in izkušnje.

    Jaz se držim praktično dveh monolitk v dveh kalibrih, pa niso Fox in na njih ostajam, ker premalo jagam, za toliko kolikor pa, sem pa z njima zadovoljen.
    Pa me kljub temu zanima kaj drugi napišejo na podlagi svojih izkušenj in ne mislim špilat užaljenosti, če jih bo kdo razglasil za slabe. Vsake oči imajo pač svojega malarja in vsak berač svojo malho hvali, pa ni zato še treba sam jambrat!

    Tudi mene mineva tale forum, pa ne zaradi kakšnih ostrih in kritičnih komentarjev, temveč zaradi jokic stokic, ki jih je treba samo po dlaki dol glancat. Pa kdo bo to bral?!

    Premalo maminega mleka ali kaj?
    A niso bili jagri včasih dedci?!
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #146

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    5. Alojz, res ne vem kje si prebral , da vsi želimo luknjico brez podplutb, pa padec v ognju,
    To je znano dejstvo. Takšne krogle vsi iščejo. Tudi tukaj je jamranje kako delajo monolitke podpludbe, grde rane (če kost zadanejo) in kako ne pada vsa divjad v ognju.
    Sršen je kar prav napisal. Konstruktivne debate skorajda ni. To pa zato, ker se vedno najde kdo ki se v postu vidi in misli, da je uperjen proti njemu. Ker nima argumentov začne žalit in druge podit stran. Preveč je takih, ki jim je treba le kimat in božat v smeri dlake.

  7. #147

    Privzeto

    Zadnjič ko sem naročal FOX krogle, mi je proizvajalec zatrdil da se krogle odpirajo tudi v reduciranih polnitvah ko hitrost pade pod 600m/s. Najbrž so testirali.

  8. #148

    Privzeto

    Če bi vsi samo malo manj skakali na prvo žogo in v svojih postih obrazložili kaj sploh želijo povedati, bi imeli tukaj veliko več konstruktivnih debat, le te pa konec koncev koristijo vsem, saj nas vse zanimajo izkušnje drugih.
    Mehka krogla se hitro odpira in dela močne poškodbe, ob velikih hitrostih se poleg nenormalnih poškodb lahko tudi preveč razpade, zato se priporoča večja teža in manjša hitrost. Bolj primerne so za počasnejše kalibre.
    Pri trdih monolitnih je ravno obratno, pri majhnih hitrostih se ne odpre dovolj, poškodbe so premajhne, krvna sled je slaba ali je sploh ni. Monolitka vedno ostane cela, zato ne rabi biti težka. Težke morajo biti svinčenke zaradi nekontrolirane izgube teže. Se pravi, pri monolitki je bolj primerna manjša teža in večja hitrost. Bolj primerne so za hitrejše kalibre. Se pa to da kompenzirati tudi pri počasnejših kalibrih z izbiro lažje krogle, ki ima potem na normalnih strelnih razdaljah še vedno več kot dovolj hitrosti.

    Ob pravilni izbiri monolitke, ki se dovolj hitro odpira in ima dovolj hitrosti lahko pri dobrih strelih dosežemo zelo podoben učinek kot pri tradicionalnih kroglah. Včasih še boljši, saj divjad pada, poškodbe pa so relativno majhne. Luknjica noter in ven, divjad pa je na nastrelu ali pa nedaleč stran - šok zaradi hitrosti.
    Edino področje, kjer ima dandanes svinčena krogla še vedno prednost je lov, kjer se pričakuje slabši strel ali pa ne želimo daljšega pobega. Tam zna biti pravilna izbira svinčene krogle še vedno boljša izbira, saj vseeno naredijo nekoliko več poškodb in zagotovijo hiter padec ali pa vsaj dobro krvno sled.

  9. #149

    Privzeto

    Citat Dule je objavil: Pokaži objave
    Zadnjič ko sem naročal FOX krogle, mi je proizvajalec zatrdil da se krogle odpirajo tudi v reduciranih polnitvah ko hitrost pade pod 600m/s. Najbrž so testirali.
    Seveda se. Odvisno kam zadeneš. Jaz trdim, da so krogle naših treh proizvajalcev enake ali boljše od uvoženih. Pa cenejše tudi.
    Potem se pa najde kdo, ki na podlagi enega slabega strela napiše expertizo in kritizira vsevprek.
    Lovec v moji soseščini je na podlagi enega strela ugotovil, da so monolitke zanič. Prostoročno je zadel teleta v popek. Sem ga iskal z psom. Hvalil pa je PP 11g. Kmalu zatem je z PP 11g streljal muflonko. Pove, da je zgrešil in naj (zaradi reda) preverim z psom. Muflonka je brez krvne sledi bežala 150m navkreber z dobrim zadetkom v plečetu.
    Mnenja o kroglah pa ni spremenil.

  10. #150

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Edino področje, kjer ima dandanes svinčena krogla še vedno prednost je lov, kjer se pričakuje slabši strel ali pa ne želimo daljšega pobega.
    Enako sem jaz razmišljal pred kratkim in sem dal v cev svinčenko. Da bi divjad padla na mestu zaradi brega in oteženega transporta. Pa streljam košuto na 30m. Krogla je zadela vejico, ki jo med gibanjem ne moreš predvideti. Drobne luknjice v krogu 10cm na plečetu. Kot bi z šibrami ustrelil. Noben drobec ni prebil reber. Padla je izključno zaradi udarca.
    Kmalu zatem iščem jagenčka. Ko ga psica dvigne se vidi krvav madež točno sredi plečeta. Psica goni 2km in se vrne. Strelec ne razume in gremo v sosednji hrib kjer dva kmeta potrdita, da je šlo jagnje naprej. Ko se vrneva na nastrel ugotoviva, da so jagnje pred strelom (mehka svinčenka) prekrivale drobne vejice, ki se niso videle v daljnogledu na razdalji 230m.

Stran 15 od 45 PrvaPrva ... 511121314151617181925 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •