Rezultati 1 do 8 od 8

Tema: 6,5x68S

  1. #1

    Privzeto 6,5x68S

    Pozdravljeni,

    Zanima me če si kdo od tukaj prisotnih lasti,oziroma si je lastil, orožje kalibra 6,5x68S.
    Po tujih forumih sodeč, ga nekateri zelo hvalijo drugi pa blatijo.

    Če zanemarimo dejstvo, da naboje za prej omenjeni kliber izdeluje samo RWS in da je cena naboja 3,65EUR, cena tulca pa skoraj 2EUR...

    Kake imate vi izkušnje z tem kalibrom? Ga sploh ima kdo?

    Hvala
    Z lovskimi pozdravi!

  2. #2

    Privzeto

    Ima moj znanec. Ne bere Foruma.
    Zanimiv kaliber. Osebno bi raje imel 6,5-284 v obeh variantah (dolgi in kratki).

  3. #3
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Ima ga naš lovec. Je zadovoljen. Strelja KS 8,2g. Puška Steyr-Mannlicher. Zelo natančna zadeva.
    Sam pa nisem še videl oz. pregledal nobenega kosa, ki ga je s tem kalibrom uplenil, tako ne morem soditi kaj nastane z živaljo.
    Škoda je, da ni večje ponudbe streliva.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  4. #4

    Privzeto

    6.5x68s - draga municija, hitro troši cev - čeprav samo za lov to ni tako pomemben faktor, naboj tudi zahteva long action zaklep. Če iščeš kaliber 6.5 je tu zelo velika izbira, sam bi kupil 6.5 x 47 ali 260 rem ali 6.5x55, po balistiki pa se mu najbolj približa 6.5-284, kljub temu, da tudi ta hitro kuri cev , cca. 1200 nabojev.

  5. #5

    Privzeto

    Ce na leto za jago porabis 30 patronov (pa jih zelo vrjetno ne), imas potem pusko 40 let...

  6. #6

    Privzeto

    Dobro računaš.
    Bom še jaz malo dodal. Če je puška po 1000 strelih skurjena je treba to prišteti k pregrešno dragim nabojem. In si takoj na 6€ strel. Ampak kdo bi se sekiral. Namesto vaje v streljanju lahko krvosledca pokličeš vsakič, ko boš zgrešil.

  7. #7

    Privzeto

    Pozdravljeni,

    Vsem havala za odgovore.

  8. #8
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Spoštovani,

    Sam imam ta kaliber v svojem naboru orožja. Kupil sem ga pred približno 15 leti, ko sem bil nekako zgodovinsko "očaran" nad kalibrom 6,5x68S in 8x68S zaradi zgodovinskih dejstev.

    To je zelo zelo dober kaliber zlasti za streljanje na res velike razdalje (beri 500m in več). Po mojih izkušnjah obleži, ob uporabi pravih krogel, v ognju vsa divjad tudi na velikih razdaljah.
    Kot so že nekateri lovski tovariši pred menoj napisali ima ta kaliber pri vseh prednostih tudi nekaj slabosti.

    - Slabosti so zlasti te, da si glede na tovarniške naboje zelo zelo omejen saj jih proizvaja le RWS. Tovarniško strelivoje, kot si že sam ugotovil drago, tulci za polnjenje pa tudi.

    - Slabost je tudi ta, da je kaliber izjemno hiter kar povzroči, podobno kot pri nekaterih drugih magnum kalibrih, pretirano obrabo cevi. Tovarniške cevi povprečne kvalitete zdržijo okrog 700-1000 nabojev in potem je priporočljiva menjava zaradi prevelikega raztrosa.
    Življenska doba cevi se drastično poveča, če ob izdelavi uporabljal MOLLY Coatinga. Nekateri so tudi omenjali razna keramična maziva cevi.
    Življensko dobo povečas tudi, da ob menjavi izbereš cev ki ima manjši "twist rate".

    - Slabost tega kalibra je tudi ta, da orožje zaradi magnum naboja in velikih hitrosti zrna izjemno neprijazno do strelca saj izjemno "buta" v ramo. To lahko odpraviš z kompenzatorjem na ustju cevi, in puska postane zelo zelo prijazna do strelca. Da o poku ob iztrelu niti ne govorimo, sploh če se na orožju uporablja kompenzator.

    - Od nekaterih kolegov, ki si lastijo orožje iz Zastave in iz Kranja v kalibrih 6,5x68S in 8x68S, sem slišal da je nabojnik prekratek za tako dolge naboje... Jaz teh problemov nimam ker imam Mauser original.

    ...
    Sam sem kalibra 6,5x86S in 8x68S kupil iz razloga, ker sta to kalibra bi sta takorekoč "mama" in "oče" vsem magnum nabojem za dolgocevna orožja. Zasnovana sta bila leta 1935 v uporabo pa sta prišla leta 1938-1939.
    Vsi Ameriški "magnum" visokorezantni dolgocevni naboji so bili kopirani po teh dveh kalibrih (.300W magnum, .300WSM, ....)

    Moj nasvet je sledeči. Če streliva ne poliš sam je ta kaliber zelo zelo "drag" in se ti ga za strele do 300m-400m ne izplača imeti. V nasprotnem primeru pa je cena nabojev dokaj znosna.
    Kot sem ti že predhodno omenli, ta kaliber je za streljanje na velike razdalje in se ti ga za strele do 200-300m ne izplača posedovati, ker imaš za te razdalje cenejše kalibre z daljšo življensko dobo cevi.


    Z lovskimi pozdravi,
    Last edited by borzon; 11. November 2015 at 02:14.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •