Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 26

Tema: Premovlečne risanice

  1. #1

    Privzeto Premovlečne risanice

    Lep pozdrav zanima me mnenje če kdo uporablja in ima iskušnje z premovlečnimi risanicami... Kakšne so kaj njihove lastnosti, varnost,natančnost,samo repetiranje...Če ima slučajno kdo Strasserja, Marala, Merkla Helix, Blazerja...Ker cena se začne med 2000 in 2500€+ ali se splača dati toliko denarja?

  2. #2

    Privzeto

    Ne škodi, če pogledaš že odprte teme.

  3. #3

    Privzeto

    Ker si vprašal, če se splača dati toliko denarja za premovlečno risanico, to je največ odvisno kaj od puške pričakuješ. Zakaj te takšna puška zanima? Če te vleče predvsem hitrost repetiranja, potem je povsem nesmiselno dajati toliko denarja, ker dejansko te puške so med dražjimi. Dober polavtomat je pol cenejši, običajne repetirke pa se tudi ne repetirajo ravno počasi. Skratka razlika v hitrosti repetiranja ni tako zelo velika, da bi upravičila ceno 2000+ evrov.
    Jaz imam Blaserja, pa ne zaradi hitrosti repetiranja, pač pa zaradi same dodelanosti celotnega kompleta - modularna zasnova, odličen sprožilec in cev, kratki sistem in zaradi tega bistveno krajša puška v primerjavi z običajnimi karabinkami. Seveda je tudi sam sistem všečen in hitro repetiranje velik plus, ampak, če bi se mi šlo le za hitro zaporedno streljanje, obstajajo tudi bistveno cenejše variante.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Deerhunter, v vsem se strinjam, ni mi pa jasno kaj je pri Blaserjevem sprožilcu tako odličnega
    Sumim da si pred Blaserjem imel Čeha brez naprožila(malenkost pretiravam)

  5. #5

    Privzeto

    O sprožilcih sem v prejšnjih temah že večkrat pisal. Zato ne bi rad preveč na dolgo o tem. Pred Blaserjem sem imel v uporabi Mauser z nemškim naprožilom, češko kombinirko ZH204 brez naprožila in Browning X-bolt z direktnim sprožilcem. Streljal sem tudi z raznim drugim orožjem, od najrazličnejših Zastav, do Ruger American. Najslabša izbira za lov kar se mene tiče je nemško naprožilo. Tudi direkten sprožilec na ZH je bil za jago pretrd. X-bolt je imel dober kratek direkten sprožilec, ki mi je odgovarjal, je pa bil še vedno čisto malenkost pretrd. Najbolj mi odgovarja sprožilec na R8, ker je najkrajši in najmehkejši od vsega s čimer sem do zdaj streljal, pa sem streljal veliko. Skratka, omogoča, da ustreliš tisti trenutek, ko se odločiš za strel. Brez zategovanja, zadetki so vedno tam kamor pomeriš. In to tisti trenutek, ko se odločiš za strel, ne čez 5 sekund kot pri nemškem naprožilu ali pri kakšnem pretrdem dolgem direktnem sprožilcu, ki ga vlečeš in vlečeš pa kar ne poči.
    Sicer pa, če še nisi streljal z R8 preizkusi, pa boš videl sam.

  6. #6

    Privzeto

    No, 5 sekund za naprožilo (prva stvar zamenjana pri prejšnji puški) je gotovo le precej slikovito pretiravanje..(razen, če je seveda mišljeno še samo napenjanje naprožila pred strelom - to pa drži)

    R8 - (osnovna izvedba) je res kristalno direkten, ponovljiv, ponovljiv, ponovljiv, varen.
    - vseeno pa to ni ultra mehak sprožilec za bench tekmovanja.
    Znal bi biti komu res nekoliko trd - zanj je opcija doplačilo za ATZL (bixnandy).
    - najbrž za lovsko orožje celo ni boljšega kot BixnAndy sprožilci.

    - da se razumemo: osnovna izvedba prožila pri R8 je čisto OK (850g)
    - ATZL (250g/650g)je pa še boljši pa podraži že tako drago puško
    ...škoda denarja - raje ga nameniti v vadbo.
    (ali je možno, da ima "success" z luknjastim kopitom tudi ATZL sprožilec že v osnovi?)

    - morda bi se dalo osnovno izvedbo celo kaj zmehčati (ima kje skrit nastavljiv vijak?), ampak tako štelanje je bolje prepusti izključno fabriki - tam pa bi pa verjetno raje ponudili ATZL).
    Last edited by Bertolin; 14. October 2015 at 10:13.

  7. #7

    Privzeto

    Citat Bertolin je objavil: Pokaži objave
    - da se razumemo: osnovna izvedba prožila pri R8 je čisto OK (850g)
    - ATZL (250g/650g)je pa še boljši pa podraži že tako drago puško
    ...škoda denarja - raje ga nameniti v vadbo.
    To je res.
    Ampak eni bodo kupili vse kar bi izboljšalo njihovo streljanje. Samo na sebi ne delajo nič.
    To pa ne gre.

  8. #8

    Privzeto

    5 sekund je bilo mišljeno, da potem ko se odločiš za strel naprožiš naprožilo in potem previdno poiščeš sprožilec brez da bi ti strel ušel. To vseskupaj do samega strela prav gotovo traja nekje 5 sekund - kar je preveč še za na prežo, kaj šele za pogon. Seveda se bo zagotovo našel kdo, ki bo napisal, da že celo življenje jaga z naprožilom, vključno na pogonu in da je tak sprožilec čisto OK. Še celo kak puškar se bi še našel, ki ga bo zagovarjal. Zaradi mene, tudi prav. Ampak jaz pač sam sebe z nemškim naprožilom na jagi ne mislim maltretirati, ne glede na to kaj si nekdo drug misli o tem.
    X-boltov direkten sprožilec je sicer dokaj trd, nastavljen na 1,5 kg, kar se sicer sliši veliko, ampak je ponovljiv, konstanten, zelo kratek in odrezav. Zato sama teža oziroma trdota ni tako zelo moteča. So pa večinoma ameriške karabinke nastavljene na takšno trdoto. Streljal sem tudi z Ruger American, pa je tudi nekaj takšnega okoli 1,5 kg. Pač, ameriški standard, zaradi varnosti... R8 s sprožilcem, nastavljenim na 850 g, pa bi rekel da je za jago ravno prava stvar. Če bi bil še lažji, bi bil že nekoliko nevaren za nehoteno sprožitev na lovu. Oziroma je za jago nepotreben, saj je že navaden 850 g sprožilec odličen. Zato menim, da je ATZL sprožilec namenjen predvsem za tekmovanja, no, tista "lovska" nastavitev 650 g bi bila verjetno za jago tudi OK, ampak kot si sam napisal tistih 200 g ne igra sorazmerno tako velike vloge, kot razlika v ceni.

    Citat Bertolin je objavil: Pokaži objave
    No, 5 sekund za naprožilo (prva stvar zamenjana pri prejšnji puški) je gotovo le precej slikovito pretiravanje..(razen, če je seveda mišljeno še samo napenjanje naprožila pred strelom - to pa drži)

    R8 - (osnovna izvedba) je res kristalno direkten, ponovljiv, ponovljiv, ponovljiv, varen.
    - vseeno pa to ni ultra mehak sprožilec za bench tekmovanja.
    Znal bi biti komu res nekoliko trd - zanj je opcija doplačilo za ATZL (bixnandy).
    - najbrž za lovsko orožje celo ni boljšega kot BixnAndy sprožilci.

    - da se razumemo: osnovna izvedba prožila pri R8 je čisto OK (850g)
    - ATZL (250g/650g)je pa še boljši pa podraži že tako drago puško
    ...škoda denarja - raje ga nameniti v vadbo.
    (ali je možno, da ima "success" z luknjastim kopitom tudi ATZL sprožilec že v osnovi?)

    - morda bi se dalo osnovno izvedbo celo kaj zmehčati (ima kje skrit nastavljiv vijak?), ampak tako štelanje je bolje prepusti izključno fabriki - tam pa bi pa verjetno raje ponudili ATZL).
    Alojz, ti prevečkrat za slabo streljanje kriviš strelca. Včasih je za slab strel do določene mere ali pa celo izključno kriva tudi popolnoma krampasta puška in slaba optika/montaža, takšnih pušk pa je med našimi jagri veliko. Bistveno več kot tistih za 2000+ evrov...

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    To je res.
    Ampak eni bodo kupili vse kar bi izboljšalo njihovo streljanje. Samo na sebi ne delajo nič.
    To pa ne gre.
    Mogoče bo kdo zdaj vprašal, kaj ima to v zvezi s premovlečnimi risanicami. Pa ima. Ker to so stvari (proženje), ki so pri takšnih puškah za 2 jurja med drugim ponavadi tudi dodelane, ne samo zaklep.

  9. #9

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Alojz, ti prevečkrat za slabo streljanje kriviš strelca.
    Kaj češ. Pišem kakor vidim
    Sprožilec, dodelan na manj kot 800g pride v poštev samo dobrim strelcem. Tak ve kje je sprožilec in ga ne išče vsakič. Povprečnemu lovcu bodo streli nekontrolirano uhajali.
    Jaz vedno gledam tistega ki strelja. Redke izjeme ne delajo napak pri proženju. Potem pa streljajo še prostoročno kjer se te napake potencirajo.
    Najdejo se tudi taki, ki imajo naprožilo na 1,5kg. Pravi, da manj ne more imeti ker mu strel uide.
    Pa razumi, če moreš.
    Last edited by alojz1; 14. October 2015 at 18:44.

  10. #10

    Privzeto

    Zato pa pišem, da je nemško naprožilo preživeta stvar. Tovarniško jih že dolgo več ne vgrajujejo na lovsko orožje in za to imajo dober razlog. Če je nastavljen mehko, ti strel lahko hitro "pobegne". Če pa je nastavljen trdo je pa isti šmorn kot direkten sprožilec, le da je prej potrebno še naprožati, kar je seveda le izguba časa in popolnoma nič drugega.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •