Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 35

Tema: menjava ali dodelava križa

  1. #11

    Privzeto

    Preveril. Križ je v drugi goriščni razdalji in se z povečavo ne debeli.

  2. #12
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat karo40 je objavil: Pokaži objave
    Ali ima morda kdo omenjeni strelni daljnogled,da bi mi iz prakse povedal kako je z njegovo osvetlitvijo. Prodajalec - optictrade navaja, da strelni daljnogled sicer ima rdečo piko, vendar pri dnevni svetlobi ni vidna, medtem ko prav tako prodajalec omenjene optike Slovarms navaja: STRELNI DALJNOGLED IMA RDEČO PIKO, KI JE ODLIČNO VIDNA TUDI V SONČNEM DNEVU IN NA SNEGU. Kaj je tukaj pravzaprav res? In ali mi lahko kdo pojasni, čemu rdeča pika če je pa podnevi ne vidiš?
    Pike za pogone se vidijo podnevi. Glede na to da ima ta optika tudi 1x povečavo bi se morala videti. Na mojem Kahlesu se podnevi ne vidi, ker ni namenjen za pogone ampak za čakanje. Sicer pa ti je Alojz lepo obrazložil. Pike, ki se dobro vidijo podnevi, v mraku in ponoči so ponavadi premočne in moteče.

  3. #13
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Jaz imam Delta optical. Razpon pike je od komaj vidne ponoči, do zelo močne za podnevi.

  4. #14
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Zanima me,kako je v mraku z osvetljenim križem?
    Najbrž je ozadje zato slabše vidno. Domnevam, da je osvetljena pika boljša rešitev.

  5. #15

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Zanima me,kako je v mraku z osvetljenim križem?
    Najbrž je ozadje zato slabše vidno. Domnevam, da je osvetljena pika boljša rešitev.
    Iz prakse potrdim, da je tvoja domneva pravilna. Še vedno pa je v mraku najpomembnejši premer objektiva ter kvaliteta optike in premazov leč.
    Z manj zmogljivim daljnogledom je čas med dnevom in nočjo zelo kratek in pika ne pomaga veliko.
    V bistvu pika pomaga le toliko, da v primeru temnega križa na temnem ozadju lažje določiš namerilno točko.

  6. #16

    Privzeto

    Npr. precej poznani Firefly križ pri Bushnellih, ki je čez lužo čudo tehnike, je bolj marketinška fora kot kaj drugega in zelo zaostaja za kvalitetnimi evropskimi rdečimi pikami. Križ sveti kot bakla. V kombinaciji z recimo povprečnimi lečami si lahko sami predstavljate stopnjo uporabnosti.
    Povsod, še posebej pa pri optiki za mrak, velja, kolikor denarja, toliko muzike.
    Last edited by Deerhunter; 25. February 2017 at 09:25.

  7. #17
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    V mislih sem imel osvetlitev križa pri daljnogledih nad 500 €. Osvetljeni so tudi nekateri taktični križi. Če ima kdo takšnega, naj napiše, kako se obnese npr. ponoči v mesečini.

  8. #18
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Če je osvetljen cel križ ali mogoče del križa v sredini, je to zame neuporabno, ker me tudi pri najnižji jakosti slepi. Sem imel že dva taka daljnogleda, pa sem ju prodal, brez da bi sploh namontiral in nastreljeval. Za v mrak je uporabna edino sredinska pika, če je dovolj šibka, v kombinaciji s kvalitetnimi lečami in dovolj majhno povečavo, t.j. 2,5x do max. 4x.
    Na karabinih imam daljnoglede 4-12x50 Leupold VXR, pa mi je malo žal, da nisem nabavil 3-9x50.

  9. #19

    Privzeto

    Glede na to, da se v slabih svetlobnih pogojih večinoma strelja na blizu, so res dobrodošle nižje začetne povečave. Pri najnižji povečavi tudi ni tako važna velikost leče, saj so velike leče 56 cm narejene predvsem za večje končne povečave, medtem ko je razlika na nižjih povečavah med lečami 42, 50 in 56 enake kvalitete in z enakimi premazi precej manjša. Idealna začetna povečava je od 2 do 2,5. 3 ali 4 zna biti za kakšno krmišče blizu preže v kombinaciji s slabimi svetlobnimi razmerami že preveč. Tudi kakšna lisica se zna v mraku prismukati precej blizu preže in je večja povečava bolj v napoto kot korist.
    Za konec še, dobri japonci, ki so uporabni za mrak, so okoli 800 €, entry level evropski pa se začnejo tam pri 900 €. Vse kar je manj ima v mraku eno ali več slabosti. Kitajcev pa za v mrak sploh ne glejte.

  10. #20

    Privzeto

    Še to, v razmislek komu, ki kupuje daljnogled - imam Zeissa 3-12×56 pa mi je dostikrat žal, da nisem takrat vzel model 2.5-10×50. Nižja začetna povečava bi mi v kombinaciji z nižjo težo in manjšo dolžino daljnogleda prišla precej bolj prav, kot pa velika končna povečava in velika ter nerodna leča.

Stran 2 od 4 PrvaPrva 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •