Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 34

Tema: Letni časi in lege zadetkov.

  1. #1
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto Letni časi in lege zadetkov.

    Pozdravljeni.


    Ker se letos večkrat odpravim na strelišče (improvizirano) sem med poletnimi treningi in današnjim opazil precejšnjo razliko v legi zadetkov. Zadetki so se premaknili približno 8 cm navzdol, streljano na 100 m. Od zadnjega treninga se je najbolj spremenila temperatura in sicer za 15° navzdol. Streljam s strelivom GECO Target v kalibru 8x57. Do sedaj sem porabil 3 zavojčke po 50 nabojev kupljene cca. 3 mesece nazaj, zadnji zavojček pa je bil kupljen pred dobrim tednom. Vsi zavojčki imajo enake serijske številke.

    Zanimajo me vaše izkušnje glede vplivov okolja (vlaga, temperatura,...) na lego zadetkov. Razlike v občutljivosti streliva med proizvajalci?

    Najlepša hvala za odgovore.

  2. #2

    Privzeto

    Še zračni pritisk oz. nadmorsko višino zraven prištej.
    Zato pa zahteva Strelok vse te podatke za pravilen izračun.
    Sem pa vesel, da je vsaj eden to opazil. Če bi jaz to napisal bi me par "snajperistov" tule napadlo kako bučke trosim.
    In utemeljili: pri njih se nič ne pozna. Vedno luknja v luknjo.
    Last edited by alojz1; 4. October 2015 at 20:06.

  3. #3
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Je vedno isto strelišče (300 m nadmorske višine).
    Višina zračnega pritiska mi ni znana, ker je nisem nikoli preverjal.

  4. #4

    Privzeto

    Se pozna, sam ne 8 cm na 100 m.

  5. #5
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Ni problema, dopuščam človeško napako.

    Kakšen premik zadetkov si opazil pri sebi?

  6. #6

    Privzeto

    Zračni pritisk se spreminja z vremenom IN nadmorsko višino.
    Naložite si na telefon Strelok pro on preverite sami. Je preveč za pisat.

  7. #7

    Privzeto

    Citat Benjo je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni.
    Ker se letos večkrat odpravim na strelišče (improvizirano) sem med poletnimi treningi in današnjim opazil precejšnjo razliko v legi zadetkov. Zadetki so se premaknili približno 8 cm navzdol, streljano na 100 m. Od zadnjega treninga se je najbolj spremenila temperatura in sicer za 15° navzdol. Streljam s strelivom GECO Target v kalibru 8x57. Do sedaj sem porabil 3 zavojčke po 50 nabojev kupljene cca. 3 mesece nazaj, zadnji zavojček pa je bil kupljen pred dobrim tednom. Vsi zavojčki imajo enake serijske številke.
    Zanimajo me vaše izkušnje glede vplivov okolja (vlaga, temperatura,...) na lego zadetkov. Razlike v občutljivosti streliva med proizvajalci?
    Najlepša hvala za odgovore.
    A to se ti je samo prvi strel premaknil navzdol ali cela grupa? Na 100 metrski razdalji je verjetno vpliv zunanjih razmer manj kot 1 cm. Že samo po prvem strelu se cev segreje za več kot 15 stopinj najmanj. Taka razlika samo zaradi zunanjih dejavnikov bi pomenila, da se hitrost krogle spremeni za več kot 100m/s, kar pa je seveda nemogoče.
    Verjetno si ti (ali kdo drug) nekam udaril s puško oz. optiko in rajši opravi ponovno pristrelitev.
    Last edited by ravnohrib; 4. October 2015 at 23:44.

  8. #8

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    A to se ti je samo prvi strel premaknil navzdol ali cela grupa? Na 100 metrski razdalji je verjetno vpliv zunanjih razmer manj kot 1 cm. Že samo po prvem strelu se cev segreje za več kot 15 stopinj najmanj. Taka razlika samo zaradi zunanjih dejavnikov bi pomenila, da se hitrost krogle spremeni za več kot 100m/s, kar pa je seveda nemogoče.
    Verjetno si ti (ali kdo drug) nekam udaril s puško oz. optiko in rajši opravi ponovno pristrelitev.
    Prej sem pisal malo na pamet, potem pa sem šel googlat in pravijo forumi, da se hitrost spreminja približno 1 m/s na 1 temperaturno stopinjo. Skratka, na 100m ne more biti velikih razlik.

  9. #9

    Privzeto

    To je res. Na 100m je razlika komaj opazna.
    Mi je pa pred kratkim nekdo pisal, da je zamenjal strelivo. Prej Geco, sedaj Norma. In je moral za 23 klikov prestaviti daljnogled. Pa so zadetki še 6cm nad piko.
    Mislim, da je krivda za odstopanje v strelivu.

  10. #10
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    A to se ti je samo prvi strel premaknil navzdol ali cela grupa? Na 100 metrski razdalji je verjetno vpliv zunanjih razmer manj kot 1 cm. Že samo po prvem strelu se cev segreje za več kot 15 stopinj najmanj. Taka razlika samo zaradi zunanjih dejavnikov bi pomenila, da se hitrost krogle spremeni za več kot 100m/s, kar pa je seveda nemogoče.
    Verjetno si ti (ali kdo drug) nekam udaril s puško oz. optiko in rajši opravi ponovno pristrelitev.
    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    To je res. Na 100m je razlika komaj opazna.
    Mi je pa pred kratkim nekdo pisal, da je zamenjal strelivo. Prej Geco, sedaj Norma. In je moral za 23 klikov prestaviti daljnogled. Pa so zadetki še 6cm nad piko.
    Mislim, da je krivda za odstopanje v strelivu.

    Preizkusil sem 3 grupe in je bil odklon vedno enak. Tudi jaz mislim, da je napaka v strelivu.
    Zanimivo, da je tak odstopek pri načeloma enaki seriji.
    Preizkusil sem še Geco Plus, ki je imel lego zadetkov 1 cm niže, je pa krogla nekoliko težja.
    Seveda sem daljnogled poklikal, da ne bo na lovu nevšečnosti (nastavil na Geco Plus).

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •