Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 43

Tema: Varnostni brezrokavniki na skupnih lovih

  1. #1

    Privzeto Varnostni brezrokavniki na skupnih lovih

    V naši LD je dana pobuda, da bi na skupnih lovih prav vsi udeleženci (ne samo brakirji) morali iz varnostnih razlogov obvezno nositi varnostne brezrokavnike. Pobuda temelji predvsem na predavanjih z nadaljevalnega tečaja varnega ravnanja z lovskim orožjem.
    Načeloma ni zadržkov, primeri nesreč iz preteklih let res kažejo, da je medsebojna vidljivost udeležencev skupnih lovov slaba. Tudi sam, ki sem večinoma v pogonu, vem, da mirnega "štantarja" v ustreznem zaklonu kdaj opaziš šele na nekaj metrov.
    Zanima me, če imate tako uporabo varnostnih brezrokavnikov sprejeto v praksi še v kateri drugi LD in kakšne so izkušnje?
    Če že, bomo za vso LD nabavili najcenejše "cestarske" brezrokavnike, ki pa imajo vsi najmanj dva odsevna trakova. In sedaj me resno zanima, kakšne so izkušnje glede odziva divjadi na odsevne trakove? Načeloma mi je jasno, da je divjadi za rumeno ali oranžno barvo na mirujočem lovcu malo mar, me pa zanima, če je slučajno znano, da bi se divjad kaj posebej izogibala odsevnim trakovom?
    Hvala za vse konstruktivne prispevke!

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    NeverLand
    Prispevki
    104

    Privzeto

    Imamo obvezne odsevne brezrokavnike za brakirje in štantmane že od leta 2003, torej 12 let. Ne vplivajo na lovski uspeh, so pa hudičevo dobrodošli zaradi vidljivosti in varnosti. Tudi, ko grem v goste, kjer niso obvezni, ga imam vedno s seboj.

  3. #3
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Kar se tiče brezrokavnikov, smo to pri nas uvedli. Večina lovcev ima svoje, za goste in tiste, ki nimajo, pa od zavarovalnice vsako leto prejmemo po 5-10 brezrokavniko (taki kot so v avtomobilu).
    Velika večina lovcev se tega drži, so pa izjeme, ki na vsak način želijo čim manj vidne barve na sebi ali pa kljubovat ostalim. Dejstvo pa je, da pri zaraščenosti trak na klobuku ni dovolj.
    Ni samo bolje za tovariše v pogonu ampak je tudi zelo dobro za štantarje, ker tako vsaj vidijo kje stoji lovec na levi in na desni.

    Glede odsevnih trakov in divjadi nimam izkušenj, predvidevam pa, da je enako kot z telovnikom (če se premikaš te vidi).

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Lisica (če se ji preveč ne mudi) ga večinoma opazi in odskoči. Pri nas imajo štantarji le rdeče trakove na klobukih.

  5. #5

    Privzeto

    Pri nas tudi vsi že kakih 10 let.Morate pa biti pozorni, da imajo strogo vsi brezrokavnike,ker če nekdo nima ga težje opaziš,ker gledaš predvsem, kje je rumena,oziroma oranžna barva.

  6. #6
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Lisica (če se ji preveč ne mudi) ga večinoma opazi in odskoči. Pri nas imajo štantarji le rdeče trakove na klobukih.
    Vsako leto uplenim 1 ali dve lisici na pogonih z telovnikom na sebi.

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

    Privzeto

    [QUOTE=ravnohrib;118218]In sedaj me resno zanima, kakšne so izkušnje glede odziva divjadi na odsevne trakove? Načeloma mi je jasno, da je divjadi za rumeno ali oranžno barvo na mirujočem lovcu malo mar, me pa zanima, če je slučajno znano, da bi se divjad kaj posebej izogibala odsevnim trakovom?

    Odgovor je Da, divjad opazi odsevni trak tudi če se ne premikaš!
    Razlog je preprost: odbija svetlobo tudi po dnevi in to je divjati vidno! Pred leti ko sem še nosil avtomobilski brezrokavnik z dvemi trakovi sem si ga vedno oblekel narobe, tako da sta bila traka na notranji strani! Kasneje sem jih snel.

    Lp.

  8. #8

    Privzeto

    Tu pri nas je na brakadah že več kot deset let obvezna uporaba signalnih brezrokavnikov za vse udeležence. Najprej smo za vse nabavili čisto navadne cestne brezrokavnike. Nato so nekateri posamezniki kupili rumene brezrokavnike takšne kot jih imajo gasilci in so podloženi s flisom in imajo tudi velike žepe. Se je pa v zdanjem času nekaj naših lovcev odločilo in si kopilo brezrokavnike v signalno oranžnem potisku Realtree AP Blaze HD. Tudi jaz imam takšnega, v njem se ne počutim več kot da bi bil cestar (pa nimam nič proti cestarjem, ampak lovci smo le lovci), prednost takega brezrokavnika je tudi da ima žepe, v katerih lahko imaš strelivo. Dobijo se pa tudi takšni, ki so obrnljivi, tako da si ga po končani brakadi enostavno slečeš, obrneš in že si v lovski zeleni barvi.

  9. #9

    Privzeto

    Tudi pri nas je uporaba signalnih brezrokavnikov obvezna na skupnih lovih. Mislim, da je zadeva dobrodošla, saj je varneje za vse udeležence lova.

    O tem ali divjad zazna ali ne zazna ne bi sodil, mislim, pa da je vseeno, ker je varnost udeležencev na prvem mestu.

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Kot že rečeno, divjad zazna naš premik, drugo ne.
    Če bi nosili te brezrokavnike že pred leti, bi danes imeli na našem koncu enega člana več.

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •