Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 11

Tema: Podplutbe zaradi ravnanja z uplenjeno divjadjo?

  1. #1
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto Podplutbe zaradi ravnanja z uplenjeno divjadjo?

    Pojavila se mi je zanimiva dilema. Zadnjič sem uplenil junico. Strel je bil lep, čist, sicer skozi obe plečki, vendar ni zadel večjih kosti, žival je padla po slabih 50m. 5 minut po strelu smo jo odvlekli po kamnitem pobočju navzdol kakih 300m do potoka, kjer smo jo iztrebili in naložili v avto naravnost v hladinico. Včeraj sem jo izkožil. Izstrel je zgledal takoleClick image for larger version. 

Name:	Fotografija1125.jpg 
Views:	250 
Size:	85.4 KB 
ID:	15543 Click image for larger version. 

Name:	Fotografija1123.jpg 
Views:	355 
Size:	93.0 KB 
ID:	15544. Vse lepo in super. Potem pa groza, na strani kjer je krogla vstopila pa katastrofa. Celotna stran trupa popolnoma podpluta, od stegen do plečke, plečka pa razen 2 cm okrog strelne rane čisto dobra. Izgledalo je podobno kot pri mojem jelenu na str. 82
    Ne verjemem, da je to nastalo od strela. menim le, da je od vlačenja živali po kamenju. Žival smo namreč vlekli po tisti strani, da je bila koža kar oguljena, teren je bil res kamnit. Vem, da naj po smrti živali podplutbe naj ne več nastajale, vendar druge razlage nimam. KO sem razmišljal za naza, je bilo z jelenom iz strani 82 isto. Ima kdo podobno izkušnjo, komentar?

    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #2

    Privzeto

    Včasih pride do razlitja krvi okoli rane med samim begom divjadi z nastrela. Jaz bi rekel, da je zadeva nastala ob strelu ali med begom divjadi z nastrela, morda se je še poslabšala med vleko divjadi. Ampak samo vleka tega ni mogla povzročiti. Pri nas včasih vlečemo divjad več kilometrov pa kakih večjih poškodb zaradi tega ni bilo še nikoli.

  3. #3

    Privzeto

    Je razlika ali vlečeš po mehkem ali po kamenju. Takoj po strelu bodo podpludbe. Najdeno mrtvo divjad po par urah pa lahko brez posledic.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ja Alojz, imaš kakšne izkušnje? O tem še nikoli nisem nič slišal, edino kar vem, da po teoriji po smrti podplutbe nebi smele nastati. Saj ponavadi divjadi ne vlečemo, pa ni tega problema. Pri prašičih tega še nikoli nisem opazil. Pa smo tudi kakega velikega marsikje vlekli. Ima najbrž tliko bolj debelo kožo in trde ščetine.... Ne vem, razmišljam. Verjetno je jelenjad v letni dlaki najbolj kritična. Pa dokler je topla, da je kri v žilicah še tekoča, pa če se vse žilice pri vlačenju čez kamenje potrgajo (če se že dlaka čisto oguli).... Sem opazil da je bilo najbolj grdo na mestih, kjer je bila dlaka oguljena. Še dobro da ni nilo nič tega na stegnih in hrbtu Je pa človek takole hudo slabe volje....


    Deerhunter, okoli strelne rane tega ni bilo. Prepričan sem, da to ni nastalo zaradi strela. Ponavljam, da je bilo to na strani vhodne rane, pa ne okrog rane.
    Last edited by mugo; 8. August 2015 at 10:17.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  5. #5

    Privzeto

    Seveda imam praktičnih primerov pri iskanju veliko. Tako je kot sem napisal. Če je divjad par ur mrtva pludb ni. Takoj po strelu pa ni dobro po kamenju premetavat.

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Bo držalo tako kot pravi alojz. Sem pred 2 letoma uplenil jelenje tele, strel za pleče(243win), padel po 20m.potem pa sem ga vlekel po strmem pobočju dobrih 500m, pa niti ga nisem premetaval. Točno se je videla podpludba od krogle v radiju 5cm na vstrelu in izstrelu, od moje vleke po pobočju pa so bile celotne rebre na obeh straneh grozne, tako da je pes bil še par dni nasmejan do ušes;)

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Samo enkrat sem vlekel srnjaka po kamniti potki.... katastrofa ma mesu, od takrat nikoli več

  8. #8
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Po uplenitvi mojega teleta na razmeroma nedostopnem terenu, sem tega po cca 30min -45min odvlekel po kamnitem terenu v dolino približno 200m. Podpludb ali česa podobnega ni bilo.

  9. #9

    Privzeto

    Če je divjad preganjana nastopi ukočenost bistveno prej kot takrat ko ni pod adrenalinom. Zato sem napisal par ur. Ko mi je pes 2 uri oblajeval ranjen kos je bil ta par minut po mojem strelu čisto trd. Smo ga komaj naložili.
    Zato ne pisat za vsak kos posebej. So zgodbe različne.

  10. #10
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Voučja vas ŽeLBEZNki
    Prispevki
    702

    Privzeto

    največji problem je, ker ste vlekli še neodrto...vsaj tako so mene učili izkušeni. Če iztrebiš na mestu in počakaš vsaj malo, da se odteče, je bistveno bolje. Lani streljal špicarja in tele, oba sta se zvalila v grapo, od tam sem samo še potisnil, da je šlo še 50 m nižje do vode...katastrofa, vsa rebra podpluta, na obeh straneh od stegen do pleč! pa z vodo in malo truda se da tudi to podpluto kri lepo očistiti, al pa je kuža zadovoljen
    Žlht smo lohk, škode pa na smemo delat !

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •