Malo me čudi razprava, da bi lahko vsak član predlagal svojega lovskega tovariša direktno DK v postopek. Vsaj malo je potrebno poznati postopkovnik, ki je vsaj v osnovi podoben kazenskemu. Ali lahko policaj vloži kazensko prijavo za pregon kaznivega dejanja direktno na sodišče? Seveda ne, odločitev o kazenskem pregonu sprejme tožilstvo (v lovstvu UO) in ovadbo posreduje pristojnem sodišču (v lovstvu DK), ki o kaznivem dejanju sprejme odločitev – zavrnitev ovadbe ali izrek sodbe.
Pravilnik o disciplinskem postopku mora natanko opredeliti vsebino prijave. Daleč največ postopkov je zaradi napačnih odstrelov /kršitev načrta odstrela ali internih aktov LD/ in kako naj posameznik sploh pride do osebnih podatkov člana, opisa kršitev, utemeljitev predloga in navsezadnje tudi olajševalnih okolnosti. Vse te podatke ima na razpolago UO, predlog pripravi gospodar LD /za primere kršitev LNL/, podpiše pa odgovorna oseba. Pritožbeni postopki tečejo, kot predvidevajo akti LD, običajno o njih odloča občni zbor LD.
Če bi v moji LD veljal sistem, ki ga zagovarjate, bi bil tica že zdavnaj bivši član. Pa ne zaradi kršitev, temveč zaradi opozarjanj na vladavino prava v LD in samovolji ljudi, ko mojo LD vodijo. Ampak to je že druga tema, o kateri bo letos še veliko pisanja.