Stran 3 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 46

Tema: Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ...

  1. #21

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Pa smo tam. O iskanju parkljaste divjadi je bilo že obširno pisano tudi v Lovcu. Tudi napačno. In to je pisal strokovnjak (lahko sledimo ob sledi, imamo pomoč nepreizkušenega psa itd) In še veliko vode bo preteklo, da bomo vsi postopali enako. Še tistih 10 minut malokdo počaka. Takoj tja. Ranjena divjad pa gre. In se ne uleže po 200m ampak gre do konca (konča med begom ali pa prehodi več km preden počiva), ker se boji človeka.
    Bolj zapleten je izraz ostala divjad. Če streljamo zajca ali lisico lahko preverimo z vsakim psom, ki ima opravljeno vlečko in prinašanje. Kaj pa vrana ali fazan? Fazane v vsakem primeru lovimo z preizkušenim psom. Race tudi. Torej dilem ni. Za vrano pa bo kdo rekel, da ni divjad. Ima pa lovno dobo. Tu pa čakam vaša mnenja.

    Kaj je divjad in kaj ne je jasno, ni prepuščeno razlagam. Kaj je mala divjad, poljska divjad, visoka divjad, roparice, male zveri ... je pa že področje debat.

    Vrana, sraka pa šoja? Kaj pa nutrija pa pižmovka?

    Naveden je ustrezen pes. Kateri je ustrezen? Katero preizkušnjo potrebuje?

    V kolikor bo šlo za normalne lovce, bodo poskrbeli, da se streljano divjad najde, pa če je pravilnik ali ga pa ni.

    Za brezbrižne, pač bodo "falili na polno" (streljal vrano v zraku ...) ... Tako da vse podrobno popredalčkati je težko, se vedno najde sivo območje ki omogoča lovske špetirje.

  2. #22
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    362

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Pa kaj maš ti za ene težave? Če povem, da bo zadeva končno usklajena je narobe? Kar se pa dejansko nabojnikov PAP tiče je pa itak malo težko nadzorovat, dokler so snemljivi in ga lahko vsak vtakne v žep, če pride kontrola.
    Nobenih, da bi jaz vedel. Sploh ne vem, kaj se razburjaš, tko mlad pa tko živčn, spij malo kamilice
    Hotel sem samo povedat, da to od nabojnikov, ki lahko sprejmejo samo 2 naboja, piše že mnogo let v Zakonu in jaz temu ne bi reku nejasnost, kvečjemu sprenevedanje tistih, ki so to, ker jim je pač tako pašalo,gladko prezrli, kajti zakon vedno velja nad vsemi raznoraznimi Pravilniki in ostalimi Uredbami. Moje pisanje je veljalo na splošno, vsem, upam, da kdor je prebral, je razumel

    In še glede nadzorovanja: mislim, da bi lahko čuvaji pred lovom zahtevali pregled orožja. In kolkr poznam lovce, jih je večina ignorantov in nimajo dveh nabojnikov, enega 2strelnega, drugega pa 10. To jih ma samo tistih tabrihtnih 5%

  3. #23

    Privzeto

    Zgleda da ema ni zanimiva za debato.

    Še kak pomislek z moje strani:
    jelena moraš z monolitko 8g, za merjasca ni važno, pa je po moje merjasec bolj trd in žilav kot jelen. Mislim da bi poleg jelena moral biti tudi merjasec.

    skupina za 4,5 mm je zelo pestra, od 400g do 10kg. Vse se lovi z istim strelivom. Ni energije?
    4,5 je seveda dobrodošel zaradi .17HMR. Tako kot je pa zdaj zapisano pa lahko tudi z normalnim flobertom streljaš na lisico (svinčena kroglica se deformira, torej je deformacijska?) Mislim da je nujno dodati energijo, da ne bo preveč "živih tarč".

    Tu je mogoče celo dodati kako izjemo. Po moje je 7mm polnooplaščena krogla bolj smrtna za lisico kot vsak 5,5 stinger in njemu podobne oplaščene in neoplaščene 22.LR krogle v polnitvah "small game"

    Poleg vsega navedenega pa je sprememba pravilnika povsem neuporabna, kot tudi sam pravilnik, če ne bo pojačanih kontrol, ki bodo imele tudi posledice.
    Last edited by jereb; 10. March 2015 at 09:04.

  4. #24

    Privzeto

    Citat jereb je objavil: Pokaži objave
    Po moje je 7mm polnooplaščena krogla bolj smrtna za lisico kot vsak 5,5 stinger in njemu podobne oplaščene in neoplaščene 22.LR krogle v polnitvah "small game"
    Vidim, da pišeš kar tako. Zato, da se piše. Prakse pa ni. Zato ti povem, da se tule motiš.

  5. #25

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Vidim, da pišeš kar tako. Zato, da se piše. Prakse pa ni. Zato ti povem, da se tule motiš.
    Res je alojz da stingerja in njemu podobnih še nisem preskusil, zato sem napisam mislim.

    Izhajam iz dejstva, da se krogelni strel na lisico odda na nekoliko daljšo razdaljo (kjer se šrot neha). No in tam mislim da tudi stinger močno zgubi.

    Kot sem dejal, MK nisem preskušal. Sem pa od številnih, ki so streljali z 22.LR in .22WMR slišal slabe izkušnje ... in tako me je želja po preskušanju minila.

  6. #26

    Privzeto

    Napačne si poslušal. Imaš pa lepo lastnost. Da priznaš, kako si prišel do zaključka.
    Ti bom jaz povedal, ker sem probal. V 7x65R sem dal Norma polnooplaščeno kroglo, ker sem veliko lisice lovil. Z strelom v "center" je šla tudi 200m. Enak strel z Stingerjem je padec na mestu. Z navadno (270m/s) pa lahko naredi še kakšen korak. Bil sem zraven, ko je znanec streljal na 150m z to navadno 22lr. Padla na mestu.
    Moji psi so poiskali kar nekaj lisic streljanih z šibrami. Tudi samo eno je dobila pa je bila mrtva v krogu 200m. Zato pravim, da na čakanju z šibrami ni zgrešenih strelov. Samo poiskati je treba. Tudi jazbecev smo veliko našli (če ni šel domov).
    MK in daljnogled, pa malo poznavanja padca krogle in dober strelec je smrtonosna kombinacija. Če pa je slab strelec in zgreši z MKje pa še vedno manj škode kot "zgrešiti" z šibrami. To zadnje je zelo redko. Sam imam 20 mag.in polno zadrgo. Lisice sem streljal do 70m. Včasih je katera še šla. Pa jo je vedno pes prinesel.
    Citat jereb je objavil: Pokaži objave
    Izhajam iz dejstva, da se krogelni strel na lisico odda na nekoliko daljšo razdaljo (kjer se šrot neha).
    Tudi tole je zgrešeno. Saj nimaš kombinirke, da boš najprej šibre uporabil in na večji razdalji kroglo MK.
    Last edited by alojz1; 10. March 2015 at 10:19.

  7. #27

    Privzeto

    Kar se tiče MK ga podcenjujemo. Mogoče bo Jagermaister napisal kako so dobili krivolovca, ki je vse streljal z Stingerjem in je srnjad padala v ognju. Pa ne ena. Je bil kar dolgo v zaporu.

  8. #28
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Uf, Alojz, v starih časih so ravbšici veliko koristili flobert. V naši vasi sta bila dva taka možaka in sta imela zložljv flobert, ki se ga je dalo v nahrbtnik skriti. Lovila sta v glavnem srnjad. Enkrat je uplenil 90kg težko svinjo s flobertom. Na ležišču jo je zalezel in je kar tam počakala. Nato je imelo pol vasi meso na mizi.

    Sicer pa imam pomisleke zakaj je treba vse tako natančno določiti, mislim kalibre, energije, teže... Zakaj pomisleke, zato ker prvič se zadeva praktično ne nadzira. Drugič pa je predpisano za vsak strel, ko divjad ne pade, iskanje s psom.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  9. #29

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Sicer pa imam pomisleke zakaj je treba vse tako natančno določiti, mislim kalibre, energije, teže... Zakaj pomisleke, zato ker prvič se zadeva praktično ne nadzira. Drugič pa je predpisano za vsak strel, ko divjad ne pade, iskanje s psom.
    Točno tako.
    Meni se celo neumno zdi. To služi samo nekaterim "pravičnikom" za zdrahe delat. Ko sem pred leti pisal, da so lahko monolitke lažje in je naš pravilnik zastarel so nekateri ljubitelji težkih krogel nasprotovali. Sedaj pa imamo spremembe v osnutku novega. Noben pravilnik pa ne bo preprečil neumnosti, ki smo jih sposobni narediti. Treba je več delati na usposabljanju lovcev in poštenju.
    Kaj pomaga, če nekdo prakticira zalaz in strelja na manjše razdalje (kritizira dolge strele), če se hvali z sliko srne, ki je padla v "ognju" na 80m. Zadeta je pa v hrbtenico. Še par cm višje, pa bi rekel gospodarju, da je vrano streljal.

  10. #30

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave

    Tudi tole je zgrešeno. Saj nimaš kombinirke, da boš najprej šibre uporabil in na večji razdalji kroglo MK.
    Alojz, v mislih sem imel nadomestilo puške. Da ena MK, ki je bolj ali manj za "flikat tarče", v zimskem lovu na lisice (predvsem v bližini vasi) prevzame primat.

    Hvala za razlago tudi z druge strani uporabnikov "small game"

Stran 3 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •