Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 46

Tema: Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ...

  1. #1

    Privzeto Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ...

    Tale osnutek sprememb pravilnika mi je na nekaj mestih nejasen.
    Pri 3. členu med neoplaščene verjetno lahko smatramo tudi monolitke? To se mi zdi še dovolj jasno.

    4. člen poleg expanzijskih sedaj govori še o fragmentacijskih in monolitnih kroglah.
    Ali to pomeni, da monolitnih ne smatra pod defragmentacijske? Ali to posledično pomeni, da je divjad iz tabele dovoljeno pleniti tudi z nefragmentacijskimi in neexpanzijskimi kroglami? Recimo z LOS-ovo T kroglo?

    Tudi tabela Priloga 1 je meni čudna.
    Ali se monolitke sme uporabljati le pri medvedu in jelenu, za druge vrste pa ne, ali pa za druge vrste (iz tabele) samo ni navedenih minimalnih tež?

    Click image for larger version. 

Name:	Osnutek1.jpg 
Views:	408 
Size:	162.6 KB 
ID:	15141

    Click image for larger version. 

Name:	TabelaKrogle.jpg 
Views:	480 
Size:	166.8 KB 
ID:	15142
    Last edited by Sršen; 3. March 2015 at 10:04.
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #2

    Privzeto Zakaj simpel, če se da komplicirat!

    Po mojem mnenju bi bilo v 1. alinejo 4. člena dovolj dodati le besede: "ali razpršilnim (fragmentacijskim) učinkom".
    S tem bi bilo jasno, da za divjad iz Priloge 1 pridejo v upoštev le tiste monolitke, ki se razletijo ali deformirajo. V tem odstavku dodajati besede "monolitne lovske krogle" je čisto brez pomena in le moteče!

    Monolitke kot take so zajete že v 3. členu pod "neoplaščene" krogle!

    - V prilogi 1 pa bi enostavno izpustil stolpec "Masa [g]" in bi bilo vse rešeno.
    - Če stolpec "Masa [g]" ostane, je pa potem potrebno definirati, da gre za defragmentacijske monolitke in razjasniti, ali za divjad iz 3 do 5 vrstice je ali ni dovoljeno ali pa ni omejitev v teži.

    Verjamem, da bi se snovalci odločili za to drugo zakomplicirano verzijo.
    Zakaj simpel, če se da komplicirat!
    Verum justicia quod parilitas!

  3. #3

    Privzeto

    Ni komentarjev? Verjetno vsak razmišlja po svoje. Kot običajno. Verjetno bo treba malo počakati, da se bodo vsaj predlagatelji poenotili v enotnem tolmačenju.
    Bom napisal kako jaz to razumem. Neoplaščene krogle so tudi svinčenke. So pa lovske ker se deformirajo. V 4. členu so res navedli vsa možna imena. Kar sicer ni napačno, če razumemo pravilno.

    V tabeli pa so dodali omejitve. Za medveda najmanj 9,7g in jelena (moški) 8g. Zakaj moški? Zato, ker bi drugače uporabili izraz jelenjad. Mi pa poznamo pod tem imenom še tele, junico, košuto in enoletnika ali šilarja. Nesmiselna bi bila omejitev za teleta. Za prašiča ali damjeka pa te omejitve ni. Zato so pri ostalih navedbah le črtice. Kar razumem tako, da se lahko uporabljajo fragmentacijske in deformacijske monolitke brez določene minimalne teže, če dosegajo energijo, ki je predhodno navedena.
    Dolgo sem čakal na dopolnitev tega pravilnika zaradi monolitk. Končno je tu. Če ne bomo spet zakomlicirali, kot je navada. Meni so spremembe logične in sprejemljive.

  4. #4

    Privzeto

    Nabojnike pri b4 bo očitno treba po novem predelat če le ti omogočajo polnjenje z več kot dvema nabojema.

  5. #5

    Privzeto

    Ja, to pa res. Do sedaj je pisalo, da se več kot z dvema nabojema ne sme polniti. Pa očitno tega nismo upoštevali. Zato so napisali da se ne morejo polniti z več kot dvema.

  6. #6

    Privzeto

    Za nabojnike je to edino prava stvar. Do sedaj je na pogonih pokalo kot na fronti, uplenjenega nič, zastreljena pa svinja
    Lp

  7. #7

    Privzeto

    Super da so končno spremenili pravilnik pri monolitnih kroglah glede teže le teh. Čeprav tudi sedaj ne razuem zakaj je bilo treba pri jelenu dodat težo krogle. Recimo z MJG v 7mm ne smeš streljat jelena.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Zadeva je kar dobro postavljena po mojem mnenju. Kdor ima pa pripombe naj jih pa poskusi preko organizacij, na katere je naslovljen dopis (faza zbiranja pripomb), poskusi plasirati naprej. Me veseli, da bo konec nejanosti pri polavtomatih.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  9. #9
    Član od
    Feb 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    362

    Privzeto

    Že prej nam je ZDLov določal, da ne smeš pri lovu uporabljat polavtomatov, v katere je mogoče natlačit več kot 2 naboja v nabojnik. Ma sej to ni od učeri, pač pa že v Zakonu (2008)! (12.tč. 44.čl.)
    Če smo prou pošteni bi inšpektor lahko kaznoval vse lovce na skupnih lovih, ki imajo polavtomate z nabojniki na več kot 2 naboja.
    Eni usklajevanju pravilnika z zakonom pravite novosti in konec nejasnosti. Živela vojska
    Last edited by Pinkfloyd; 4. March 2015 at 01:43.

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ti vojska, do sedaj sta bila zakon in pravilnik neusklajena kar se tega vprašanja tiče.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •