Stran 2 od 19 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #11
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Tako kot pravi Alojz. Samo kaliber ti na nabavnem zamenjajo...

  2. #12

    Privzeto

    Glede na to da te skrbi odsun, je vsekakor zate primernejši kandidat 308 win. Ne bom rekel da 30-06 premočno udari, vsekakor pa ima precejšen odsun, ki je opazno močnejši kot 308 win in zna biti za občutljive strelce že moteč.
    Omembe vredno je tudi to, da gre pri Ruger American za lahko puško, ki tehta vsega 2,8kg, kar je minimum od minimuma. Poleg tega ima razmeroma kratko cev "22" oziroma 56 cm in to dvoje še ojača odsun že tako precej poskočnega 30-06. Vsekakor je za občutljivega strelca ter takšno lahko puško z razmeroma kratko cevjo bolj primeren 308 win. Velik plus je tudi, da ima Ruger American skrajšan zaklep za kratke naboje, zato je puška v 308 win nekoliko krajša in lažja kot v 30-06.

    V primeru Tikke, ki ima enak zaklep za vse naboje in 57 cm cev je pa morda v primeru, da nas ne moti odsun smotrno razmisliti raje o 30-06, saj puška v 308 win ni nič krajša ter tudi cev 57 cm je za 30-06 kar optimalna (za 308 win pa že skorajda predolga).

  3. #13
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Meni niso komplicirali na UE. Sem z nabavnim 30-06 prinesel 308. Tudi trgovec ni nič rekel, le popravek sem mu skeniral in poslal.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  4. #14
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    No spet se vse da narest brez težav... kot v kinologiji

  5. #15

    Privzeto

    Načeloma me odsun fizično ne moti (puško dobro primem, + konstitucijsko dovolj velik in težak), vendar mi je to bolj izziv najti komplet cenovno ugoden, ki lepo teče (vsi ostali starejši jamrajo o rukanju 30-06).

    Načeloma sem imel v mislih, da je karabin in prelomačo bolje imeti močnejši kaliber, ker greš na en strel, pri polavtomatu pa bolje nekaj lažjega zaradi odsuna in dvigovanja puške. Bom pa res karabin uzel 308, pa kasneje imam v planu še polavtomat (bolj zaradi želje, kot lova), ta pa morda 30-06(odvod plinov, manjša moč).

    Na zadnjem lovu so se pogovarjal, da nekje v Avstriji (takoj za mejo) je trgovinica, ki ima novega in rabljenega orožja takšnega in drugačnega. Baje ima tudi polavtomate nove po 1000eur.
    Kdo kaj pozna?

    Aha, pa tole glede nabavnega bom pa res probal tako prehendlat.

    lp

  6. #16

    Privzeto

    Vedno ta načeloma in dejansko Mislim, da je ravno obratno, kot si ti napisal. Pri puški za čakanje, kjer iz preže oddaš en dobro namerjen strel na mirujočo divjad, je bolje streljati z udobnim kalibrom in s tistim dobro zadeti, pa bo vse počakalo, kot pa imeti močan kaliber, nato pa zaradi odsuna zamakniti in posledično zadevati slabše.
    Polavtomati so po drugi strani namenjeni večinoma za pogone, tam pa resnično ne škodi nekoliko rezerve, ne zato, ker tam običajni kalibri postanejo kar naenkrat prešibki, ampak zato, ker je večja možnost slabšega zadetka in obstrela zaradi streljanja na bežečo divjad prostoročno. Poleg tega kot si sam napisal, je tu še izguba nekaj moči zaradi odvoda plinov. Za polavtomat in pogon vsekakor močnejši naboj.

    Citat Rhodesian Ridgeback je objavil: Pokaži objave
    Načeloma sem imel v mislih, da je karabin in prelomačo bolje imeti močnejši kaliber, ker greš na en strel, pri polavtomatu pa bolje nekaj lažjega zaradi odsuna in dvigovanja puške. Bom pa res karabin uzel 308, pa kasneje imam v planu še polavtomat (bolj zaradi želje, kot lova), ta pa morda 30-06(odvod plinov, manjša moč).
    lp

  7. #17

    Privzeto

    Citat Rhodesian Ridgeback je objavil: Pokaži objave
    Načeloma me odsun fizično ne moti
    To je tisto kar vedno ponavljam. Nihče ne bo priznal. Je pa največkrat vzrok za slab strel.
    Strelci bodo pa vedno izbrali šibkejši kaliber zaradi odsuna in poka. Kompenzator sicer malo pomaga, pok pa ostane. Zato je izbira puške vedno kompromis. Če pa imamo puško že izbrano pa ostane le še kaliber. Če smo tudi pri tem že odločeni pa nam ostane še izbira krogel. Tu pa pogosto grešimo.
    Prej je nekdo napisal, da KS in Igman nista prebila jelena. Ja logično. Jaz bi dodal še SPCE. Teh krogel jaz ne priporočam (za težjo divjad) ker so zelo občutljive za malo večjo hitrost in se prehitro razletijo. To je podobno kot če streljamo v 30-06 TIG ali podobne, ki so namenjene težji divjadi, mi pa lovimo srnjad. Največkrat še malo gre. Ravno toliko, da imamo zvečer problem.

  8. #18

    Privzeto

    Tole pa ne bo držalo (mogoče si zamešal za TUG?...). TIG je mehka krogla in v bistvu kljub dvojni zgradbi mehkega sprednjega in trdega zadnjega dela ni namenjena težji divjadi pač pa predvsem lažji ker se pri težji rado zgodi, da se razleti. Težji divjadi je namenjena TUG. In TIG v 30-06 srnjad ponavadi podre na mestu. Gre za 9,7g kroglo, ki je mehka, hitra in lahka. Rezultat je ponavadi vse štiri noge v zraku.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    To je podobno kot če streljamo v 30-06 TIG ali podobne, ki so namenjene težji divjadi, mi pa lovimo srnjad. Največkrat še malo gre. Ravno toliko, da imamo zvečer problem.

  9. #19

    Privzeto

    Ja verjetno. Možno je tudi UNI. Sem enemu lovcu pobral dvakrat le kosti po 200m. Preko noči so imele lisice delo. In je tožil, da ima v 30-06 najboljše RWS naboje (nikljane krogle). In srnjad vedno beži. Pa so bila rebra na pravem mestu prestreljena.
    Last edited by alojz1; 28. January 2015 at 20:48.

  10. #20

    Privzeto

    Najbrž je šlo za TUG. TUG je pri RWS po novem UNI Classic, TIG pa ID Classic. Brenekke pa ti dve krogli še vedno trži pod enakim originalnim imenom.
    TIG je bil razvit kot univerzalna krogla za lov lažje in težje divjadi. Od tod koncept mehkega prednjega dela, ki se hitro odpira in dela velik šok, ter trdega zadnjega dela, ki zanesljivo prebije. Na papirju dobra zamisel, vendar se je v praksi pokazalo, da je krogla premalo trdna, da bi zanesljivo delovala na težji divjadi. Prehitro pride do razpada krogle (svinec razpada in se v nekaterih primerih popolnoma loči od plašča). To je še posebej izrazito pri nekoliko hitrejših kalibrih, saj mehka krogla jasno slabo prenaša večje hitrosti. Zato je Brenekke kasneje razvil TUG, ki je trša in trdnejša. In seveda bistveno boljša za težjo divjad. Se pa kasneje in bolj kontrolirano odpira in posledično zna kakšen manjši kos odskočiti, kot da mu ni nič. Pač klasična zadeva, trda krogla, premalo šoka...
    S TIG sem pa v 30-06 uplenil skoraj 10 kosov divjadi in ta krogla pri veliki hitrosti, ki jo ima v 30-06 dela velik šok na srnjadi. Le redko kateri kos se je opotekel do najbližjega grma, v večini primerov pa sem v daljnogledu po strelu zagledal le vse štiri noge v zraku.

    Za večino lovcev je pa vsaka krogla najboljša, le da je od RWSa. Kateri tip krogle je, je prav malo važno. Tako se mi dogaja, da mi celo navadne T-mantel hvalijo kot "najboljše" krogle, pa sploh ne vejo, kaj pravzaprav imajo v roki.

Stran 2 od 19 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •